Dënim shembullor për një ateist

Një gjykatë në Arabinë Saudite ka dënuar me 10 vite burg dhe 2000 fshikullime kamzhiku një burrë që në Twitter shkroi se ishte ateist.

28-vjeçari u arrestua pasi policia zbuloi rreth 600 “cicërima” me anë të të cilave ai tregonte ateizmin e tij. Me ligjin që ka hyrë në fuqi dy vite më parë, ateizmi konsiderohet terrorizëm në Arabinë Saudite.

Ky burrë shkruante në Twitter se të gjithë profetët gënjenin dhe shtonte se mësimet fetare ishin “karburant” për konflikte.

Sipas “The Sun”, ai ka marrë edhe një gjobë të majme.

Gazeta Dita
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Nese nuk ndeshkohej ky ,,,do zgjoheshin delet e do blegerinin beeeeeeee :)
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Lehte paska shpetuar...nejse nuk habitem...se paku gjalle, ne disa vende pse beson vjen te vret dikush...
 
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Lehte paska shpetuar...nejse nuk habitem...se paku gjalle, ne disa vende pse beson vjen te vret dikush...
E ke fjalen per ate priftin qe e theren ne kishe ne Indonezi para 4 ditesh apo per ate priftin francez qe i prene fytin gjate meshes ne France?Apo per te gjithe ata qe nuk ishin myslimane dhe u masakruan ne nje restorant ne Bangladesh?
Nejse,
Jam plotesisht dakord me ty, dhe une them qe duhet ta vrisnin me gure para Turmes lidhur ne shtylle.
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

e kam fjalen per Njerez(njeri)..lexo me kujdes postimin tim...tema eshte ateist, une thash se ka raste pse beson te vrasin..nuk permenda musliman apo krishtere... a ty flm qe ma detajizove...
 
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Nuk qenka denuar pse eshte ateist , por per shpifjet dhe blasfemin e tij .
 

Monique

With or Without u
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Ku jane te drejtat e njeriut ktu???
 

Monique

With or Without u
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Nuk qenka denuar pse eshte ateist , por per shpifjet dhe blasfemin e tij .

Sipas nje atesti nuk eshte blasfemi te thussh se zoti nuk ekziston..blasfemi eshte per besimtarin.
Nese ti beson dicka qe se ke pare,ai nuk e beson...besimi nuk detyrim por e drejte e kujdo.
Zakonisht kta qe ecin kundra rrymes ne fund rryma i merr
 
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Ok pra e drejte e tij eshte qe Te mos besoj . Po e drejte edhe e imja eshte qe te mos ma cenoj , ofendoj , nencmoj besimin-fene askush . Mos rasteisht simbas logjikes suaj vetem ateistet Kane tw drejta ,e neve muslimanet Jo .
 

Monique

With or Without u
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Po cen....nese ai thote ska zot, ti cdo?
Per ty ka besoje...ai apo dikush tjeter spo te imponohet e as po te detyron.
Edhe respektin mos ja kerko dikujt qe nuk beson.
Dhe mos e gjeneralizo , po flasim per kete individ.
Sepse sic ka qe nuk respektojne ka plot qe respektojne!
Ama ty ste takon ta denosh pse nuk beson ne zot. Ku e gjen kete te drejte ti?
Qofsh myslyman apo katolik....
Cen kur ikeb ne xhami a kishe besimtari falet e lutet per veten jo per tjetrin.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Ok pra e drejte e tij eshte qe Te mos besoj . Po e drejte edhe e imja eshte qe te mos ma cenoj , ofendoj , nencmoj besimin-fene askush . Mos rasteisht simbas logjikes suaj vetem ateistet Kane tw drejta ,e neve muslimanet Jo .

Pse nuk beson eshte ofendim per ty?
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

E ke fjalen per ate priftin qe e theren ne kishe ne Indonezi para 4 ditesh apo per ate priftin francez qe i prene fytin gjate meshes ne France?Apo per te gjithe ata qe nuk ishin myslimane dhe u masakruan ne nje restorant ne Bangladesh?
Nejse,
Jam plotesisht dakord me ty, dhe une them qe duhet ta vrisnin me gure para Turmes lidhur ne shtylle.

Jo mo,e ka me te gjith boten,,,pervec atyre qe praktikojne besimin e saj.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Old mac Donald has a farm,
iaiaooo.. and on his farm he has a caw.. ia iaooo..
Muu muu here and muu there, here mu there mu everywhere mu mu...
Old mac Donald has a farm,
iaiaooo..
Old mac Donald has a farm,
iaiaooo.. and on his farm he has a sheep.. ia iaooo..
bee bee here and bee bee there, here be there be everywhere be be ...
Old mac Donald has a farm,
iaiaooo..

A po s'jemi ne temen e duhur? Se kaq be e mu sa po lexoj me duket vetja sikur jam ne ferme te xhaxhi Mac Donald-it.


Tani nga ta kapim kete temen?!

Do doja ta nisja nga paragjykimi qe ju be Princeshesh. Pasi ne nje bote ne flake nga te 4-tra anet eshte e kote te bejme dallime besimesh. Ne fakt ne cdo shtet po vritet besimtari(cdo lloj feje) ashtu si dhe ai pa fe. Kemi nje zone lufte ne lindje qe po vriten kryesisht musliman, por ka dhe te krishtere atje. Kemi dhe raste terroriste neper Europe e bote ku vriten njesoj cdo lloj rrace dhe feje.

Tani per temen:
Sipas mendimit tim dhe te tereve askush nuk (duhet te) denohet per besimin e tij, kudoqofte. Besimi fitohet me vullnet te lire.
Nderkohe cdo njeri le te besoj, apo mos te besoj duke respektuar tjetrin. Pa patur nevoje te hedhe balte as mbi Jezus, as Mari, as Noah, e as Muhamed!

"Blasphemy Law" njihet ne tere boten, madje sot e kesaj dite cdo shtet nese ankohesh per perhapje urrejtjeje, shpifjesh denohesh me gjoba, burgim, varet nga shteti. (madje dhe ne Europe ndonese shpesh jane ligje te vdekura.) Ne Australi psh quhet ofenduese dhe mer gjoba (sipas vendeve) ndersa ne Kanada considerohet Krim. Po Blasphemous Liber e dini? vazhdon te jete aktiv ne Kanada e New Zeland!
Dalim te fakti tjeter: Ky eshte denuar per mosbesimin apo per blasfemine? Titulli thote besimin, shpjegimi me poshte ne shkrim tregon me shume (blasfemi/perhapje urrejtjeje/percarje),(sipas asaj qe po kuptoj une)
Ky burrë shkruante në Twitter se të gjithë profetët gënjenin dhe shtonte se mësimet fetare ishin “karburant” për konflikte.
ndersa detajet as nuk i dime fare!

Dhe e Fundit, C'mendim kam mbi ligjet qe aplikohen ne Saudi?! Per mua Saudi-ja eshte nje vend i cili shperdoron "Sheriah Law" aty ku do ai vend. Rrjedhimisht, s'pres vendime te duhura nga ai shtet,pasi nuk perfaqeson shtetin fetar Islam sic duhet te ishte!

Dhe e fundit, per mua si Soul kushdo le te shaje e te beje c'te doje! Who cares! But, As mos e provo te shash mua apo familjen padrejtesisht pasi direkte te padis!(ne nje shtet me ligje jo si Shqiperia kuptohet)
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

[MENTION=13444]Soul[/MENTION],
Nese , them Nese...une kam paragjykuar princeshen, per te njejtin parim ti me ke paragjykuar mua lol
Like e ke vetem per pjesen e fundit te komentet tend qe ka te beje me temen :)
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

[MENTION=13444]Soul[/MENTION],
Nese , them Nese...une kam paragjykuar princeshen, per te njejtin parim ti me ke paragjykuar mua lol
Like e ke vetem per pjesen e fundit te komentet tend qe ka te beje me temen :)

Ty? S'je i vetmi qe i je referuar fjaleve te saj! Ndonese ajo qarte ka thene "besim" dhe Fjala besim perfshin krejt "besimtaret" e botes. :) Por, s'ja vlen te kapemi me cikerrima!
 
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Po cen....nese ai thote ska zot, ti cdo?
Per ty ka besoje...ai apo dikush tjeter spo te imponohet e as po te detyron.
Edhe respektin mos ja kerko dikujt qe nuk beson.
Dhe mos e gjeneralizo , po flasim per kete individ.
Sepse sic ka qe nuk respektojne ka plot qe respektojne!
Ama ty ste takon ta denosh pse nuk beson ne zot. Ku e gjen kete te drejte ti?
Qofsh myslyman apo katolik....
Cen kur ikeb ne xhami a kishe besimtari falet e lutet per veten jo per tjetrin.

Ai nuk ka thene nuk ka Zot , Ai ka thene Zoti dhe feja Jane keshtu e keshtu .Ka kaluar kufijt e shprehjes se lire . Ka shkelur ligjin me nje fjale . Ka bere blasfemi . E sic e dijme blasfemia eshte e denuar .
Nuk kemi Te bejme me denim pse nuk ka besuar ne Zot .
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Pse nuk beson eshte ofendim per ty?

Jo . Ofendim per mua eshte kur ma Shan fene ateisti .
E drejte e tij eshte ne cka beson , sme hyne ne pune asgje besimi apo mos besimi I tij .
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Jo . Ofendim per mua eshte kur ma Shan fene ateisti .
E drejte e tij eshte ne cka beson , sme hyne ne pune asgje besimi apo mos besimi I tij .

Atehere je ok.

Dua te di cfare nenkupton me sharje?
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Sharje , fjale te renda , fyese per fene qe bejne ateistet .

Kuptoj, uroj qe te plotesohen te gjitha angazhimet dhe premtimet qe permbledh feja jote!
 
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Kuptoj, uroj qe te plotesohen te gjitha angazhimet dhe premtimet qe permbledh feja jote!

Falemibderit!
Edhe une lutem qe Zoti tia mundesoj ta kuptoj te verteten e Tij , cdo njeriu qe eshte i sinqerte dhe zemer mire.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

Ku jane te drejtat e njeriut ktu???

Te drejtat e njeriut? Ku do ankohesh ne Onu??
Kapo i kshillit te te drejtave te njeriut ne ONU eshte nje arab, pavarsisht qe eshte nje nga vendet e para ne Bote per denime kapitale.(per motive banale).
 

Monique

With or Without u
Titulli: Dënim shembullor për një ateist

O laur avash se me trembe.....e thashe parimisht se ligjerisht u pa si funksionon....
Nga ca ane shyqyr qe jetojme ne shqiperi
 
Top