C'mendim keni per kartat e kreditit?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Tashme ekonomia eshte zhvilluar aq shume, saqe kane dale te treg forma te ndryshme pagese: monedha, letra me vlere, karta krediti etj.

Ne lidhje me keto te fundit doja te dija mendimin tuaj:

Mendoni se jane te vlefshme, te rehatshme, te sigurta apo ne te kundert mendoni se jane vetem nje zbulim i bankave per te vjedhur lek me teper?

Ju mirepres ne shkrirjen e talentit tuaj ne kete teme:)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Jane me praktike,kur nuk deshiron te mbash leke me vete,me kusht qe dyqanet te kene lexues karte krediti.ktu ne shqiperi ska me duket............po kuptohet qe edhe ketu eshte perfitimi i bankave!
 

DeviL

Is Not Here…
Un kam 3 karta krediti ne xhep tani edhe te marojn shum pun se jan shum praktike dhe te gjendeshme kur isha ne croaci me nje kart bankomati te BKT terhoqa lek :D
 

abstraction

Carpe Diem
patjeter qe eshte nje menyre perfitimi . profiti per bankat (perderisa te japin pare "borxh"). Sa kredit karda perdoren ne dite ? Me miliona . Po sa miliona paguajne vetem minimumin ? Po sa profit del qe aty ? Po interesi ? Po sa miliona jane te zhytur ne borxhe kundrejt kredit kardave ? So gjithe ajo pare qe qarkullon eshte ne baze te tyre. Sepse eshte dhe marketingu i tille , psikologjik . Njerezit jane me te prirur te perdorin credit carde sepse nuk ka money involved - nuk shihet gje me sy , therefore... Dhe bie viktime e shpenzimeve pa limit .
Por sot eshte e nevojshme perdorimi i tyre . Te pakten 1-2 te krijosh historine tende (credit history) . Por duhet te kesh kujdes ne perdorimin e tyre. Se ndryshe te vune per fund . :p

Une , myself i perdor shume . Spara perdor cash . Po kam nje ide se sa larg shkoj me to . ;)
 

Lucignolo

Stafi Teknik
Jane me praktike,kur nuk deshiron te mbash leke me vete,me kusht qe dyqanet te kene lexues karte krediti.ktu ne shqiperi ska me duket............po kuptohet qe edhe ketu eshte perfitimi i bankave!

Un kam 3 karta krediti ne xhep tani edhe te marojn shum pun se jan shum praktike dhe te gjendeshme kur isha ne croaci me nje kart bankomati te BKT terhoqa lek :D


Ju te dy dukeni kot per kuriozitet keni kart krediti???:D ti Devil Bankomati esht tjeter karta kreditit tjeter pranaj lal mos flit kot:D pastaj nje pyetje kisha un sa kollaj u jepkan kartat e kredit ne AL se ktu po nuk deklarove qe ke te ardhura sta jep njeri vetem ato qe rimbushen po ato si quj karta krediti un jan kot:D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Besoj qe eshte me e sigurte te kesh karten e krediese se sa te rish me leket ne portofol,
Aq kohe sa ne me te shumtat vende [dyqane, fatura] mund te paguhen ne kete menyre...ske ci do me leket :)
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Ju te dy dukeni kot per kuriozitet keni kart krediti???:D ti Devil Bankomati esht tjeter karta kreditit tjeter pranaj lal mos flit kot:D pastaj nje pyetje kisha un sa kollaj u jepkan kartat e kredit ne AL se ktu po nuk deklarove qe ke te ardhura sta jep njeri vetem ato qe rimbushen po ato si quj karta krediti un jan kot:D

karta e kreditit eshte shum e domosdoshme e kam perdor nji here kisha ngel pa lek bankomati bosh fare dhe se nuk e perdor fare ne xhep duhet si dihet rruges spunon bankomati ose je pa lek fut karten dhe je ne rregull po vetem se te mbajne me shum etaksa se bankomati kur e perdor
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Besoj qe eshte me e sigurte te kesh karten e krediese se sa te rish me leket ne portofol,
Aq kohe sa ne me te shumtat vende [dyqane, fatura] mund te paguhen ne kete menyre...ske ci do me leket :)

po ta moren o keq puna se me nji firme pagun gjithanej ska kod duhet me u rujt nga kjo ane
 

vitk

Anëtar i Respektuar
une per vete nuk kame asnje karte krediti pavarsishte se me oferojne bankat
per mendimin time jane te mira per sa kohe qe nuk paguan gje n q se nuk e perdore,se te nxierrin ndonjehere nga balta sidomos kur ndodhesh jashte shtetit
ketu ne angli dhe kur e perdor karten ka nje afate te caktuar nje mujore me duket qe duhet ta paguash komplet borxhin dhe pa perqindje fare ose te paguash min por e ke me perqindje
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Mua sme pelqejn Kartat e Kreditit edhe pse jan me Praktike me te rehatshme
por thjesht un nuk i kam qejf me mir me duket ti kem parat "Kesh"
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Me duket se nja dy ketu siper ngaterrojne kartat e kreditit me bankomatet. Nuk merren aq kollaj kartat e kreditit jo, duhet te plotesosh disa kushte specifike.
Une bankomatin e perdor pak me shpesh.. ndersa karta e kreditit "ruhet" me teper per shpenzimet online (qe zakonisht kane te bejne me udhetime) ose per ato me te medhate. Arsyeja? Fakti qe i terheqin leket pas nje muaji sikur me zgjidh problemin per momentin. Dhe mbi te gjitha te lehteson pagimin e biletave te udhetimit (i zgjedh vete, me cmimin qe do, pa paguar taksa agjensish).
 

Adrenalina

GoC TiR0né
po ta moren o keq puna se me nji firme pagun gjithanej ska kod duhet me u rujt nga kjo ane

Nuk e di ne Itali por ktu ku jam ka vite qe karta kreditit nuk perdoret me me firme, perdoret me kode personal.

Sa per temen, un nuk mbaj shume lek ne portofol, maksimumi 20 euro sepse gjithandej paguaj me bank - kontakt (bankomat).

Nje e mire e ksaj eshte p.sh. kur shkoja ne shqiperi do merrja euro (ose perpara franga) me vete kurse tani rrofshin bankat ne shqiperi. Thjesht ne bankomat ne rruge mar lekt e mia si p.sh. tek raifasen bank ose amerikan bank. Kjo e fundit te jep vetem nje fare shume sepse nuk te mban komision. Kurse Raifaissen me kishte mbajtur 7 euro sa her kisha marre 200.000 lek.
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
kartat e kreditit jane shume praktike po varet sa e ke perqindjen ne keta te fundit edhe mos te harrosh te besh pagesen minimale se merre nje penallti qe sja vlen me ka ndodhur
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Nuk e di ne Itali por ktu ku jam ka vite qe karta kreditit nuk perdoret me me firme, perdoret me kode personal.

Sa per temen, un nuk mbaj shume lek ne portofol, maksimumi 20 euro sepse gjithandej paguaj me bank - kontakt (bankomat).

Nje e mire e ksaj eshte p.sh. kur shkoja ne shqiperi do merrja euro (ose perpara franga) me vete kurse tani rrofshin bankat ne shqiperi. Thjesht ne bankomat ne rruge mar lekt e mia si p.sh. tek raifasen bank ose amerikan bank. Kjo e fundit te jep vetem nje fare shume sepse nuk te mban komision. Kurse Raifaissen me kishte mbajtur 7 euro sa her kisha marre 200.000 lek.

Teorikisht, sa here paguan me karte krediti duhet te vesh firmen, ndersa me bankomat kodin:)
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Nuk e di ne Itali por ktu ku jam ka vite qe karta kreditit nuk perdoret me me firme, perdoret me kode personal.

Sa per temen, un nuk mbaj shume lek ne portofol, maksimumi 20 euro sepse gjithandej paguaj me bank - kontakt (bankomat).

Nje e mire e ksaj eshte p.sh. kur shkoja ne shqiperi do merrja euro (ose perpara franga) me vete kurse tani rrofshin bankat ne shqiperi. Thjesht ne bankomat ne rruge mar lekt e mia si p.sh. tek raifasen bank ose amerikan bank. Kjo e fundit te jep vetem nje fare shume sepse nuk te mban komision. Kurse Raifaissen me kishte mbajtur 7 euro sa her kisha marre 200.000 lek.

hahhhahha se di si jane te tjerat po e imja nese bej terheqje lekesh ne sportel bankomati eshte me kod nderse per blerje neper dyqane ose ne restorante bare eshte pa kod fare vetem ven firmen tek skontrino
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Per mua eshte bere e domosdoshme... Une rrogen time e marre nepermjet kredit kartes, dhe marr sa me nevojiten per momentin... keshtuqe po , per mua kan nje vlere te madhe...
 

LePuRuShI

Stafi Teknik
V.I.P
Jane me praktike,kur nuk deshiron te mbash leke me vete,me kusht qe dyqanet te kene lexues karte krediti.ktu ne shqiperi ska me duket............po kuptohet qe edhe ketu eshte perfitimi i bankave!

me praktike? po e ke menduar ndonjeher qe kur ke lek ne dore e shef qe po te mbarojne e thua stop.. kurse me karte krediti nuk thua dot stop? te duket sikur nuk harxhon e vazho e vazhdo e kur vje fatura pastaj shef qe ke harxhu shume? me lek ne dore ke nje kontroll shume me te madh

Besoj qe eshte me e sigurte te kesh karten e krediese se sa te rish me leket ne portofol,
Aq kohe sa ne me te shumtat vende [dyqane, fatura] mund te paguhen ne kete menyre...ske ci do me leket :)

me e sigurte? vallahi eshte 100 here me e thjeshte me vjedh nje karte krediti sesa nje portofol ;) aq me shume qe kartat e nese ty te duket se i ke te sigurta... ka 100 menyra si me te vjedh.. dmth aty ku behet pagesa.. sepse po pati nje aparat extra personi e sapo kalon karten merr te gjith te dhenat e tua :D

Teorikisht, sa here paguan me karte krediti duhet te vesh firmen, ndersa me bankomat kodin:)

kjo e vertet... qe karte krediti quhen kartat qe jan te tipit Master Card, Visa, American Expres... nuk jan karta krediti keto qe permendin ca me lart.. jo qe merr lek nga bankomati.... te marresh lek nga bankomati me kart krediti paguan 10 % te shumes si takse.. keshtu qe sta leverdis...
Dicka tjeter.. se di si eshte ne itali... qe thot briciolo.. por un kur ma dhan... me than e don me pin apo me firme... :D dmth ekziston mundesi qe ta kesh e me pin e me firme.. un normalisht e kam me firme.. e me dhan gjithashtu nje nr tel... qe nese me humb te marr direkt ene bllokohet...
T
Tani duke qen se leket e kartes se kreditit ne banke me terhiqen cdo muaj nga llogaria.... e nese ka ndonje blerje qe se kam ber vet.. un e denoncoj ne banke edhe anullohet.. pra leket normalisht nuk te humbin.. plus qe nenshkruan nje kontrat me banken.. un psh e kam kshu.. nese terhiqen apo blihet me nje shume me e madhe se 300 euro... banka me merr ne tel e me pyet nese jam vertet un qe e kam ber kete gje :)
Thjeshte te rrezikshme jan.. por nese robi tregohet icik i kujdeseshem nuk vidhet kollaj.... pastaj varet e nga garancia qe te ofron banka ne raste qe ndodh dicka :) te pakten ne gjermani ta mbulojne ato cdo gje...
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Kur paguan me karte krediti, mundesisht neper dyqane duhet te nxjerresh dhe nje dokument:)

Pervec firmes apo kodit:)
 

Lauri

Anunnak
Perdor kesh dhe Cek(assegni).
Sa per karten e kreditit duhet te pyesni rumenet,jane NJESH per ti kopjuar.
 

BeniT

Donatorë
Per mua kartat e kredit jane shume te rendesishme dhe i perdor cdo here , shume rralle paguaj cash. vetem ne rast kur nuk pranohet, poshte nje shume te duhur,
Karta krediti kam shume , por zakonisht nje perdori , zakonisht cdo gje paguaj me te, nje per arsyen qe e kam bezdi te marr kusure lek te vogla , dhe te rri te numeroj , dhe plus qe po te paguaj me karte krediti , banka me jep prapa 1% plus qe ne nje pakete nga banka , qe nuk duhet te biesh kurre nja nje shume e vendosur nga banka qe pak a shume eshte 5 mije dollar.
dhe nga kjo pakete kam , karten e kredit, qe marr 1% prapa , kuti kursimi , se nuk po i di sesi i thone shqip :D ku lihen lek te padeklaruar , apo gjera te cmueshme, kam te gjitha ceqet falas , cdo levizje falas, cdo cek Draft qe ne nje sasi me teper se 5 mije dollar nuk mund te paguash me cek personal , por duhet bere Draft, qe banka deklaron qe ke ate sasi ne llogari. , plus qe nga kjo pakete kam falas edhe emergjensine e makines dhe ne rast se ngeli ne rruge, pastaj kam edhe Kredit Line, deri 70 mije dollar , me 4.75% ne rast nevoje mund ti marr cash.
Debit karten nuk e perdori kurre . mbaj mend ta kem perdorur 1-2 here.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
nuk po merremi vesh me sa shikoje une se te gjithe qe jetojne jashte kane karta banke dhe ne shqiperi avash-avash po plotesohen , tani ca thone paguaje me leke ca thone me karta ore zoterinji e zonjusha ne po flasim per karta krediti jo per debit kard se pak rendesi ka se paguan cash apo me debit kard nuk te mban njeri perqindje vetem n q se ndodhesh jashte vendit
saper ata qe kane frike se jua vjedhin romunet kodin neper dyqane ketu ne angli shume raste ka pasure qe jua kane vjedhure neper bankometrat prandaj mos ju rente ne pjese thuaje
 

TruLLajKaa

Shqiptare
jane te rendesishme...kur e ke karten e kreditit me vete njesoj eshte sikur i kam paret ne xhep...neper shume dyqane mund te paguash me to por edhe bankomate po ka neper vendet me te frekuentuara...thjeshte vetem a ke pare ne xhirollogari :p
kurse nese e kam lexuar mire dikush e kishte cek qe eshte problem me hap nje xhirollogari apo diqka te till...tek ne nuk egziston ky problem t'pakten per studenta eshte gratis ...
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Kartat e kreditit jane praktike per te bere pagesa online , pasi aty nuk pranohen forma te tjera pagese ,perndryshe rrofte bankontakti ,me te cilen paguaj me karten time te bankes dhe kjo direkt nga kontoja korente qe kam ne banke .Shume praktike kjo.
Kartat e kreditit duhen perdorur ne menyre te moderuar, perndryshe i le parat tua duke paguar interesin e kredis.
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Sigurisht qe jan komode dhe praktike ..
Si carta e kredis qe e perdori me shum kur dal jashte italis , per me terhequr para apo me bler ne ndonje vend apo per te bler ne internet , sigurisht qe perdor karte prepagata dmth karte qe ka limit e keshtu jam disi me i qet nese ma kllonojn apo vjedhin kodin ne internet , skan shanze me marr kredi ne bank , por mbarojn ato euro qe jan ne te e automtikisht bllokohet :D:D
E ndersa ketu ne itali ne jeten e perditshme perdor bancomat , nje cart tjeter qe esht e vlefshme vetem per ne itali , per terheqje dhe blerje pa te kushtuar asgje , sepse carta e credis nese terheq euro me te , te mban 4% te shumes e keshtu e evitoj ta perdor ne itali :D
Gjithesesi jan te domosdoshme , pavarisht se na ropen keto banka
t :D
 

Adrenalina

GoC TiR0né
Teorikisht, sa here paguan me karte krediti duhet te vesh firmen, ndersa me bankomat kodin:)

E po ne Itali qenka sic e kemi pasur ne perpara, vetem me firme karten e kreditit. Tek ne kjo ka ndryshuar para 2 vjetesh ;) Eshte pak me e sigurte keshtu sepse edhe po ta vodhen duhet te dijn kodin ;)

hahhhahha se di si jane te tjerat po e imja nese bej terheqje lekesh ne sportel bankomati eshte me kod nderse per blerje neper dyqane ose ne restorante bare eshte pa kod fare vetem ven firmen tek skontrino
 
Top