Cili është njeriu më i mirë?

Meqe e paskam kapur me lexime beduinesh sot."E pyetën një beduin: Cili është njeriu më i mirë?!

U përgjigj:

Është ai që kur zemërohet me ty:
- nuk ta harron të mirën që i ke bërë.
- nuk ta zbulon sekretin.
- nuk e harron të mirën që keni kaluar bashkë.
- dhe nuk shpif ndaj teje.


retere.JPG
 
Redaktimi i fundit:
Njeriu i mire do jete ai person,qe do vij tani te me bej cik keto punte e shpise. :(
Jam ul ketu, kam lene fshesen e korentit ne gjysem hahahahahahahhaha.
 
Meqe e paskam kapur me lexime beduinesh sot."E pyetën një beduin: Cili është njeriu më i mirë?!

U përgjigj:

Është ai që kur zemërohet me ty:
- nuk ta harron të mirën që i ke bërë.
- nuk ta zbulon sekretin.
- nuk e harron të mirën që keni kaluar bashkë.
- dhe nuk shpif ndaj teje.


Shiko fotografinë 1939047
Ja pse nuk ka njerëz të mirë, bota është plot me rob që ju mungojnë këto karakteristika..
 
Te gjithe ata qe nk ndodhen ne forum😌
Ne ktuu gjithe kap njerin plas per tjetrin jemi, mos na beni kott si te mire nashi😂
 
Ne fakt, sa here mendoj rreth njeriut te mire me kujtohet 1 histori personale. Dikur kam pas njohur nje vajze e cila, mendoj se m’ka bere 1 padrejtesi, por ajo qe vlen per t’u permendur nuk eshte cfare ndodhi me mua, por cfare me tha dikush kur mori vesh qe ajo kishte ardhur te jetonte afer meje. Me pyet: Si erdhi filania atje? E ndihmova une me dokumentet-I thash. Qeshi dhe ma ktheu: Zoti te ndihmofte!

Me kalimin e kohes une e kuptova pse m’u tha ajo gje. Dhe shume vete te tjere mundoheshin ta evitonin, pikerisht sepse kush implikohej e zente belaja deri diku. Aty jam lutur me shpirt, dhe vazhdoj ta bej: O Zot mos na bej te kene frike njerezit prej te keqes sone! Mos na bej t’i japim parehati te tjereve, t’ja prishim qetesine, t’u japim siklet e veshtiresi qofte me veprat, me fjalet apo me prezencen tone!

Ne vazhdimesi te kesaj, une mendoj se njeriu I mire vjen si pakete, dhe celesi I kesaj paketa eshte e gjitha pune zemre. Nje zemer e shendoshe, e cliret eshte padyshim thelbi i njeriut te mire. Ne jemi plot gabime, hera heres flasim gabimisht, bejme dicka ne nxitim e siper, por, ajo qe ndan vijen them se eshte pikerisht ai perjetimi i brendshem e shpirteror i gjithsecilit. A u pendua, apo u gezua me te keqen qe mund te kete shkaktuar (qofte dhe padashje).

Ne fakt ne te gjithe duam te jemi njerez te mire, e synojme, por a jemi? Per veten time nuk e di.
Por, ajo cfare konceptoj si njeri te mire eshte pikerisht VLEREN! Ate njeriun me vlere I cili eshte I dobishem, I drejte, vrapon per te bere mire, nuk ka zili, xhelozi, dhuron pa pritur t'i kthehet mbrapsht, besnik ndaj vetes e te tjereve, bujar , I bute e me te dobetin por dhe I vendosur perballe padrejtesive. Te doje veten dhe te kujdeset konstukrivisht per mendjen, zemren, trupin e tij. I shendoshi fizikisht dhe modest eshte me I mire se I semuri, I forti i drejte eshte me i mire se i dobeti. Por po ashtu nje njeri i mire duhet patjeter te kerkoje te mesoje cdo dite, ai qe punon, ai qe ka kulture e edukate. Nje njeri qe cdo dite synon permiresimin e tij, dhe jo vendnumero apo te kenaqet nga vetja.
Ndoshta dikush habitet se c'rendesi ka a punon apo jo, a lexon apo jo, a meson apo jo me njeriun e mire. Per mua ka shume. Sepse nuk mund te jesh njeri qe nderton per mire nese nuk perpiqesh te zhvillohesh cdo dite. Cila ka me vlere? Nje njeri me zemer te mire dhe ndertues i shoqerise, apo nje me zemer te mire, por i paafte? Sigurisht ai i mire dhe i pregatitur nga te gjitha anet.

Ne fakt, ajo cka ne sot vuajme si shoqeri ne Shqiperi kryesisht eshte pikerisht: Mungesa e Njeriut te Mire! Ne sektorin shteteror, ne ate privat, kolegu i mire, shoku i mire, femija i mire, vetvetja e mire! Dhe as nuk do ndryshojme ndonjehere nese te gjithe si shoqeri nuk do i kthehemi Virtytit, edhe pse eshte mjaft e veshtire!

Po e le me kaq, se e bera Hutbe (ligjerate) xhumaje! 😁
 
Ne fakt, sa here mendoj rreth njeriut te mire me kujtohet 1 histori personale. Dikur kam pas njohur nje vajze e cila, mendoj se m’ka bere 1 padrejtesi, por ajo qe vlen per t’u permendur nuk eshte cfare ndodhi me mua, por cfare me tha dikush kur mori vesh qe ajo kishte ardhur te jetonte afer meje. Me pyet: Si erdhi filania atje? E ndihmova une me dokumentet-I thash. Qeshi dhe ma ktheu: Zoti te ndihmofte!

Me kalimin e kohes une e kuptova pse m’u tha ajo gje. Dhe shume vete te tjere mundoheshin ta evitonin, pikerisht sepse kush implikohej e zente belaja deri diku. Aty jam lutur me shpirt, dhe vazhdoj ta bej: O Zot mos na bej te kene frike njerezit prej te keqes sone! Mos na bej t’i japim parehati te tjereve, t’ja prishim qetesine, t’u japim siklet e veshtiresi qofte me veprat, me fjalet apo me prezencen tone!

Ne vazhdimesi te kesaj, une mendoj se njeriu I mire vjen si pakete, dhe celesi I kesaj paketa eshte e gjitha pune zemre. Nje zemer e shendoshe, e cliret eshte padyshim thelbi i njeriut te mire. Ne jemi plot gabime, hera heres flasim gabimisht, bejme dicka ne nxitim e siper, por, ajo qe ndan vijen them se eshte pikerisht ai perjetimi i brendshem e shpirteror i gjithsecilit. A u pendua, apo u gezua me te keqen qe mund te kete shkaktuar (qofte dhe padashje).

Ne fakt ne te gjithe duam te jemi njerez te mire, e synojme, por a jemi? Per veten time nuk e di.
Por, ajo cfare konceptoj si njeri te mire eshte pikerisht VLEREN! Ate njeriun me vlere I cili eshte I dobishem, I drejte, vrapon per te bere mire, nuk ka zili, xhelozi, dhuron pa pritur t'i kthehet mbrapsht, besnik ndaj vetes e te tjereve, bujar , I bute e me te dobetin por dhe I vendosur perballe padrejtesive. Te doje veten dhe te kujdeset konstukrivisht per mendjen, zemren, trupin e tij. I shendoshi fizikisht dhe modest eshte me I mire se I semuri, I forti i drejte eshte me i mire se i dobeti. Por po ashtu nje njeri i mire duhet patjeter te kerkoje te mesoje cdo dite, ai qe punon, ai qe ka kulture e edukate. Nje njeri qe cdo dite synon permiresimin e tij, dhe jo vendnumero apo te kenaqet nga vetja.
Ndoshta dikush habitet se c'rendesi ka a punon apo jo, a lexon apo jo, a meson apo jo me njeriun e mire. Per mua ka shume. Sepse nuk mund te jesh njeri qe nderton per mire nese nuk perpiqesh te zhvillohesh cdo dite. Cila ka me vlere? Nje njeri me zemer te mire dhe ndertues i shoqerise, apo nje me zemer te mire, por i paafte? Sigurisht ai i mire dhe i pregatitur nga te gjitha anet.

Ne fakt, ajo cka ne sot vuajme si shoqeri ne Shqiperi kryesisht eshte pikerisht: Mungesa e Njeriut te Mire! Ne sektorin shteteror, ne ate privat, kolegu i mire, shoku i mire, femija i mire, vetvetja e mire! Dhe as nuk do ndryshojme ndonjehere nese te gjithe si shoqeri nuk do i kthehemi Virtytit, edhe pse eshte mjaft e veshtire!

Po e le me kaq, se e bera Hutbe (ligjerate) xhumaje! 😁

- Varfëria nuk është mëkat, or mik! Po, nejse, u nxehët pak!
Nuk i duruat vërejtjet që ju bënë...- ndërhyri Nikodhim Fomiçi, duke ju drejtuar me mirësjellje Raskolnikovit. - Po tërë këto i lëmë mënjanë... Më dëgjoni mua... Kështu e ka i shkreti njeri: edhe nxehet, edhe ngrefoset... thua ti u përmbys bota... por s'kalon shumë dhe çdo gjë fashitet, mbetet zemra e qëruar 😊

Krim dhe ndëshkim / Dostojevski
 
- Varfëria nuk është mëkat, or mik! Po, nejse, u nxehët pak!
Nuk i duruat vërejtjet që ju bënë...- ndërhyri Nikodhim Fomiçi, duke ju drejtuar me mirësjellje Raskolnikovit. - Po tërë këto i lëmë mënjanë... Më dëgjoni mua... Kështu e ka i shkreti njeri: edhe nxehet, edhe ngrefoset... thua ti u përmbys bota... por s'kalon shumë dhe çdo gjë fashitet, mbetet zemra e qëruar 😊

Krim dhe ndëshkim / Dostojevski
Me kujtove nje hadith te Profetit Muhamed (a.s) i cili thote:

“Në trupin e njeriut gjendet një copë mishi, nëse ajo është e shëndoshë, i gjithë trupi i është i shëndoshë. Nëse ajo do të prishet, do të prishet i gjithë trupi. E ajo është zemra.”
 
Meqe e paskam kapur me lexime beduinesh sot."E pyetën një beduin: Cili është njeriu më i mirë?!

U përgjigj:

Është ai që kur zemërohet me ty:
- nuk ta harron të mirën që i ke bërë.
- nuk ta zbulon sekretin.
- nuk e harron të mirën që keni kaluar bashkë.
- dhe nuk shpif ndaj teje.


Shiko fotografinë 1939047
Njeri i mire eshte edhe ai person qe te jep edhe kur nuk ka,kam lexuar diku.
Por njeriu i mire ka shume virtyte ka etike, qe e bejne njeri te mire.
 
Njeri i mire eshte edhe ai person qe te jep edhe kur nuk ka,kam lexuar diku.
Por njeriu i mire ka shume virtyte ka etike, qe e bejne njeri te mire.
Ja ka fut kot , se kur ska ska ca te jap vec shpirtin po ta dha 😝
 
Top