Charles Bukowski

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Charles Bukowski

Jam i lodhur duke para fytyra femrash të rrethuara nga botox .Gjinj të tejmbushur , të copëtuar nga konkurrenca , prapanica të ekspozuara ,taka dhe truke kozmetike , gjeste të vështira për gratë e lirshme ,tashmë të padallueshme edhe nga ato të zanatit ...
Dëshiroj të shikoj femra me feminitetin e tyre , me sjellje të butë ,me buzëqeshje plot hir ,lëvizje joshëse , me fjalë të ëmbla dhe të sigurta në të njëjtën kohë .Me mendime origjinale dhe të reja .
Dëshiroj të shikoj femra të pavarura , jo skllave të burrave që sakrifikojnë dinjitetin e tyre .Femra me zemra prej akulli të shkrirë ,shoqe dhe mike të meshkujve ,të lira dhe të sinqerta .

|Charles Bukowski|
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Charles Bukowski

përderja

sikur shumica prej jush, edhe unë kam pasur vende të ndryshme pune
ashtu që ndihem sikur të m’i kishin nxjerrë rropullitë e barkut e t’m’i
kishin flakur në erë.
rrugës kam takuar disa njerëz të mirë
e po ashtu
edhe asi të llojit tjetër.
ende kur i kujtoj të gjithë ata
me të cilët kam punuar -
bile sado që kanë kaluar dekada -
Karli
më bie ndër mend i
pari.

më kujtohet Karli: puna jonë e kërkonte që
të dytë të mbanim përparëse
të lidhura mbrapa dhe rreth
qafës me lidhëse.

isha vartës i Karlit.
"e kemi një punë të lehtë", më
pati thënë.

secilën ditë derisa një nga një arrinin shefat tanë
Karli do të bënte një përulje të lehtë në bel,
buzëqeshte, dhe me nojmë koke
përshëndeste secilin: "mirë mëngjesi Dr. Stein",
ose "mirë mëngjesi z. Day" apo
Zonja Knight ose nëse dama ishte beqare
"mirë mëngjesi, Lilly" apo Betty ose Fran.

Unë kurrë
s'flisja.

Karli dukej i brengosur lidhur me këtë dhe
një ditë më mori mënjanë: "hej,
ku n'hamam tjetërkund do t’i
kesh dy orë pushim dreke siç i kemi
këtu?

"askund, ma thotë mendja…"

"ani de, në rregull, për tipat si ti dhe unë,
punë më të mirë s’mund të gjejmë, krejt ç’na duhet
këtu e kemi."
prisja.

"prandaj shiko, është vështirë t'u bësh lajka në fillim, as
unë nuk e kisha aq lehtë
por pas pak kohe e kuptova se kjo
s'kishte kurrfarë rëndësie.
sall u mbylla në lëvozhgë,
tash e kam lëvozhgën time, a e ke të
qartë?

e shikova dhe vërtet dukej si të kishte
lëvozhgë, kishte çehre si të maskuar
dhe sytë i kishte të pakuptimtë, bosh dhe
të pashqetësuar; shikoja në guaskë të shkokëluar e të rrahur nga
era dhe shiu.

disa javë kaluan.
asgjë nuk ndryshoi: Karli përkulej e laritej dhe buzëqeshte
i paepur, i përkryer në rolin
e vet.
që ne ishim të dëmtueshëm, kjo ndoshta s'kishte rëndësi për

apo
që zotat e mëdhenj mund t'na
shikonin.

E bëja punën
time.

atëherë, një ditë, Karli përsëri më
tërhoqi mënjanë.

"dëgjo, Dr. Morely më ka biseduar
për ty."

"po?"

"më ka pyetur se ç'dreqin
ke."

"çka i ke
thënë?"

"i kam thënë se je i
ri."

"të falemnderit."

si e mora rrogën, e braktisa
punën

megjithatë

edhe më tej
duhej
të pranoja punë të
ngjashme
dhe
derisa shikoja
Karlët e rinj
më në fund i fala të gjithë
përveç veten:

duke qenë i dëmtueshëm ngandonjëherë e bën
njeriun
të çuditshëm
pothuajse
të papunësueshëm
shumë të
urryer -
shërbëtor të paaftë të
iniciativës
së lirë.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Charles Bukowski

Thenie-nga-Charles-Bukowski-2.jpg
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

Shoh nje mashkull...na dhe nje mashkull tjeter, edhe nje tjeter.
Hej...bej shaka. Nuk ka kaq shume meshkuj ne ditet e sotme!
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Titulli: Charles Bukowski

Mos u merzit sepse e dashura te ka lëne: kur do te kesh nje tjeter e do te lëj edhe ajo.
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

Kur Zoti krijoi Dashurine nuk na ka ndihmuar shume
kur Zoti krijoi qente , nuk i ka ndihmuar shume qente
kur Zoti krijoi lulet ishte dicka brenda normave
kur Zoti krijoi Urrejtjen na ka dhene dicka te dobishme

Kur Zoti krijoi majmunin po flinte gjume
kur Zoti krijoi xhirafen ishte i pire
kur Zoti krijoi drogaxhinjte ishte i xhindosur
dhe kur krijoi vetevrasjen ishte ne Toke.

Kur Zoti te krijoi ty te shtrire ne shtrat
e dinte se cfare po bente
ishte pishem dhe ne qejf
dhe krijoi malet , detin dhe zjarrin
ne te njejten kohe.


Edhe Zoti ka bere disa gabime
por kur te krijoi ty te shtrire ne shtrat
krijoi te gjithe Universin e tij te Shenjte.
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

Brenga e nje manushaqeje te heshtur


Brenga e nje manushaqeje te heshtur s’eshte per mua.
Une e di se shume pleq tani kane oren e çajit,
Kurse me pare shijonin grumesite ere ndyra te Trockit.
Gota e vogel me wisky qendron nen driten elektrike.
Ja kjo eshte e gjitha
Miza fluturimin ndal mbi doren time.
Ska gje kjo eshte vetem nje dore.
Por i prokupuar jam nga pamundesia e te qenit njeri.
Nuk mundem.Ne Grejp Fruit shoh bomben atomike.
Pema ime mi fekondon eshtrat e perlotura.
اfare thua ?Miza!
Miza ec e jake ben nen diell
E veshur me te linjta.
Tregon kofshet.Vaginen tregon.
Trendafilet roze rriten si fashistet.
Ne goje si tatuazh me eshte ngjitur miza
E cila rugeve te Parisit mban doreza heminguejane.
Dehem kur duhet te fle dhe fle kur duhet te dehem,
Asnjehere nuk vendosa dot me veten rregull.
Te isha me i mençur
Me shume ide do te kasha.
Miza mu largua.
Ne llogarine time hidhi harxhimet e telegramit
Moj mize,nese deshiron te kthehesh serisht .
Mizat jane me te keqia se grate
Miza eshte e tille qe shume here
Ia ka hapur syte henes.
Me e poshter se Miki Mausti apo Carli Caplini.
Gervishti batanijen qe mbaja mbi koke
Shetit lart e poshte nen driten e verdhe
Si te vishte corapet deri ne gju.
Leviz per te gjetur pushken loder
Kruajtesen e dhembeve,apo nje kocke akulli.
Bajge!Papritur milingonat fillojne ulerimen.
Pas koke,ne qafë milingona…
Do te doja dikush te ma lepinte por
Kur? Kush? Dreqi e di se kush dhe kur...
 

orkidea

θαλασσα
Titulli: Charles Bukowski

Po behesh ai qe ke urryer gjithmone ?!

RHqVk68JQntGdXi4UmYY8lEilmwueOdLucS6EP_k9-k27kV0Gg.jpg
 

Attachments

  • RHqVk68JQntGdXi4UmYY8lEilmwueOdLucS6EP_k9-k27kV0Gg.jpg
    RHqVk68JQntGdXi4UmYY8lEilmwueOdLucS6EP_k9-k27kV0Gg.jpg
    7.6 KB · Shikime: 0

orkidea

θαλασσα
Titulli: Charles Bukowski

DUA

dua valën e fjalëve të tua
baticën kulmore që përmbyt
shkëmbinjtë e heshtjes sime
dua buzëqeshjen tënde
gjallërinë tënde
antidot për melankolinë time
dua stuhitë e tua
që gjejnë qetësi në krahët e mi
dua përdredhat e trupit tënd
portin e shqetësimeve të mia
 

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

Pastaj shkon ne krevat.Me pelqejne krevatet.Une mendoj se krevati eshte shpikja me e madhe e njerzimit.pothuajse ne te gjithe kemi lindur ne te,vdesim ne te,bejme dashuri ne te ,perqafohemi ne te dhe enderrojme ne te.
 

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

Femrat jane te gjitha ndryshe.Ne parim jane nje kombinim i gjithckaje qe eshte e mire dhe gjithckaje qe eshte e keqe ne kete bote,magjike dhe te tmerrshme.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Charles Bukowski

Kur bota të kthen shpinën dhe personat që i quaje miq zhduken, ti rritesh duke mësuar që në fund të fundit çdonjëri duhet të mjaftohet me veten, në qoftë se do të mbijetojë...
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Charles Bukowski

Më pëlqejnë njerëzit pak të hutuar; ata që sapo i përqafon duken më të gjallëruar, ndërkohë që më parë po copëzoheshin në një mijë pjesë.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

“Kur nje femer kthehet kunder teje, ka mbaruar. Ne fillim te do, pastaj dicka fillon te kthehet shtrember. Mund te te shohe duke vdekur ne nje hendek, te goditur nga nje makine, dhe do te te peshtynte siper.”
 

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

''Nese s'ke birre gjithmone mund te gjesh vere ose whisky ose cigare,por nese s'ke dashurine nuk ke asgje!''
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Charles Bukowski

"Ata qe pine kane nje problem,kur kane gezim pine per te festuar, kur kane hidherim pine per te hequr mendjen dhe kur s'ndodh asgje pine qe te ndodhe dicka."
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Charles Bukowski

bukowski3.jpg

600full-charles-bukowski.jpgcharles_bukowski_quotes_5.jpgC'fare frymezimi, kokrra e Pijanecit :)
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

"...Qe ta dini ju eshte fare kollaj te marresh lapsin dhe te shkruash per ku*vat,
por te shkruash per nje femer si ajo, s'ka gje me te veshtire!"
-Femrat-
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

"Je e pacënuar. Nuk je si ata. Ke diçka që lëviz brenda teje. Ata janë të ngurtësuar, të humbur. Ti mund të ndihesh e humbur, por e ngurtësuar nuk je. Vetëm duhesh gjetur."
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Charles Bukowski

Ajo ishte një e çmendur, e bukur, por që nuk kishte asnjë gënjeshtër në zjarrin që digjej në të.
 

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

Dhe akoma femra - te mira - femra...Me frikesojne sepse deshirojne perfundimisht shpirtin tim,e nga ajo c'ka ka ngelur,dua ta mbaj per vete
 

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

Ndonjhere nuk ke kohe qe ta verresh,gjerat ndodhin ne pak seconda .Cdo gje ndryshon .Je gjalle.Vdiqe.Dhe bota ecen perpara.Jemi si leter e holle.

The captain is out to lunch
 

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

Nese do te provosh,dergoje deri ne fund.Ndryshe mos e nis fare!
 

Endrra

VIP
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

"Distanca më e shkurtër mes dy pikave është shpesh e padurueshme."

"Zemër", i thash, "Unë jam një gjeni por askush nuk e di këtë, përpos unë."
- Charles Bukowski, Factotum

Gjeni atë që ju doni dhe lëreni t'ju vras."
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Charles Bukowski

Nuk jam një që mëson, jam një që shmang.
- Por çfarë shmangni?
- Për t'u bërë si të tjerët.

Charles Bukowski
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Charles Bukowski

Some people never go crazy.
What truly horrible lives
they must lead.

tumblr_mogwuiMysx1s9v5qzo1_500.jpgflesh covers
the bone and the
flesh searches
for more than
flesh
 

Attachments

  • tumblr_mogwuiMysx1s9v5qzo1_500.jpg
    tumblr_mogwuiMysx1s9v5qzo1_500.jpg
    44.5 KB · Shikime: 0
Top