Çfarë nuk lejohet të hani për mëngjes?

unnamed-2022-03-16T070518.286.jpg
Ekspertët pajtohen që vakti i parë duhet të hahet rreth orës 9 ose 10 të mëngjesit. Nëse zgjoheni në 7, hani mëngjes në 10, drekë në 14 dhe darkë rreth orës 17 ose 18.
Disa njerëz nuk dalin nga shtëpia pa ngrënë vaktin më të rëndësishëm të ditës. Për të tjerët, megjithatë, mëngjesi, për shkak të rrethanave, bëhet drekë, sepse vaktin e parë e hanë vetëm në mesditë. Pra, cila është më e mira dhe ku qëndron e vërteta?
lg.php

Ekspertët thonë se mëngjesi është një vakt jashtëzakonisht i rëndësishëm. Ju siguron energjinë që ju nevojitet për ditën, dhe disa kërkime tregojnë se mund të zvogëlojë ndjenjën e urisë dhe rrezikun e zhvillimit të obezitetit dhe çrregullimeve të tjera metabolike. E gjithë kjo nuk do të thotë që ju duhet të hani sapo të hapni sytë.
“Nëse jeni të uritur në mëngjes, atëherë sigurohuni që të hani, dhe nëse nuk jeni, është mirë të prisni. Është shumë e rëndësishme të dëgjoni trupin tuaj”, tha për revistën “Health” dietologia Beth Blustones pranë Institutit Shëndetësor Cleveland Clinic. Ajo paralajmëron se është koha e duhur për një vakt kur filloni të ndiheni të uritur. Asnjëherë mos e vononi një vakt, pasi kjo mund t’ju bëjë të hani një vakt të pashëndetshëm.
Por nëse keni mëngjes në mesditë dhe keni kohë për vetëm një vakt më shumë gjatë ditës, atëherë kjo do të thotë të anashkaloni vaktet. Ju duhet të hani të paktën çdo katër orë, shpjegon dietologia Sandra Arevalo pranë Shoqatës Amerikane të Diabetit.
Ka përjashtime nga rregulli “dëgjoni trupin tuaj” – është mirë të hani para stërvitjes nëse ushtroheni në mëngjes, sepse mund t’ju ndihmojë të shmangni hipogliceminë. Disa hulumtime tregojnë se ushtrimet me stomakun bosh do të përmirësojnë djegien e yndyrës, por kjo nuk do të thotë se gjithçka së bashku çon në humbje më të shpejtë dhe më të mirë të peshës.
Si të balanconi një vakt?
Këshillohet që të hani rreth 10 gramë proteina (kos grek ose dy vezë) që të ndiheni të ngopur. Yndyrat janë gjithashtu të rëndësishme, por është e rëndësishme të shikoni se nga vijnë ato (arrat, vaj ulliri ekstra i virgjër). Shmangni proshutën dhe ushqimet e tjera të përpunuara. Dhe në fillim të ditës, sigurohuni t’i kushtoni vëmendje marrjes së fibrave për një ndjenjë të ngopjes dhe tretje të shëndetshme (fruta, perime, drithëra).
Sugjerime për ushqime të shëndetshme dhe çfarë të mos hani!
Për ta bërë vaktin e parë të shëndetshëm, është mirë të hani këto kombinime: kos grek me arra ose fruta, vezë të fërguara me disa perime ose smuthi jeshil me, për shembull, gjalpë arrash. Por është edhe më e rëndësishme që të mos hani mëngjes – ëmbëlsirë, pra të ëmbël, apo kafe me pasta të ëmbla, sepse do t’ju ngrejë energjinë dhe do ta ulë në mënyrë të papritur.
Nxitimi i mëngjesit është një problem i vërtetë dhe për shumë fajtori më i madh është arsyeja pse hanë ushqim të pashëndetshëm dhe të shpejtë ose nga ana tjetër – nuk hanë mëngjes. Me pak vullnet të mirë dhe pak kohë, mund të përgatisni mëngjesin një natë më parë…
Vezët mund t’i rrihni me kripë dhe piper dhe t’i vendosni në frigorifer.
Pritini frutat ose përgatitni arrat për kos ose bollgur në mëngjes.
Ngrini përbërësit për smuthin tuaj të preferuar dhe thjesht përzieni në mëngjes.
Po kafeja?
Nuk duhet të hiqni dorë nga kafeja. Në doza të moderuara, është një stimulues i shëndetshëm. Për shumicën, kjo do të thotë tre filxhanë në ditë. Profesioni paralajmëron se më shumë se kaq mund të jetë i pashëndetshëm, të ndikojë keq në gjumin, të rrisë presionin e gjakut… Është e rëndësishme të keni kujdes se sa sheqer hidhni në kafe.

Indeksonline
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Kur flet shpirti.

  Votat: 4 28.6%
 • 2-Buzëqeshje Maskuar.

  Votat: 7 50.0%
 • 3-Jam femër.

  Votat: 2 14.3%
 • 4-Je ti Nënë.

  Votat: 0 0.0%
 • 5-Ne duart e kohes.

  Votat: 1 7.1%
Back
Top