Cfare eshte Halloween per ju???

bella

Anëtar i NderuarUn nuk e dija me then te drejten se cfare ishte Halloween...pak vite me pare e kam mesuar.Po e kam mesuar me ato qe kam degjuar e ckam lexuar, kam degjuar se ka ardhur nga Amerika e ne e kemi adaptuar..........................Sipas kalendarit anglosakson nata e 31 tetorit me 1 nendorin data kur takohen shtrigat dhe shpirtrat me Shenjtoret.....dhe kungulli i boshatisur dhe me fytyre tmerri ishte nje atraksion qe vihej ne prag te deres.

Kjo feste "pagane" ne fakt nuk eshte e pare me sy te mire nga disa per motive fetare, sepse dita e Shenjtoreve 1 nendor dhe 2 nendori perjkutimi i te vdekurve sipas fes katolike krijon nje kontrakst duke pare aspektin makaber e karnivol qe ka Halloween e keshtu kundershtohen me ndjenjat fetare e personale te secilit rreth vdekjes dhe respektit per te vdekurit.

Megjithate pasi shpjegojm anen simbolike dhe domethenese daktike te Halloween-it e duke e len menjane kete aspekt le te hyjm ne ate me praktik :D....qe do te thote: se shum besojn eshte nje feste per femijet ku mund te han e te shperndajn embelsira e te bejn lojra, shaka naten :). Por edhe per te rriturit gjithashtu te cilet impenjohen te maskohen e te pikturohen si mostra, shtriga e djaj e dalin me shoqerin e festojn....................................................Po per ju cfare eshte Halloween??? Perse e festoni?? dhe meqe ra fjala a keni bere ose blere ndonje maskim interesant? :fluturverdhe:
 
Redaktimi i fundit:

Quku

Marakli Krapit
Pe: Cfare eshte Halloween per ju???

reklam dyqanesh :D se kam festu naj her as nuk e kam nermen me e festu naj her
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Pe: Cfare eshte Halloween per ju???

Une do hjeq masken kete nate
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Pe: Cfare eshte Halloween per ju???

Se kam festuar ndo nje her kte lloj fetse kam qejf ti kem djallet bernda vetes e te mos i nxjerr po i nxorre skthehen me ata LOL LOL
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
Pe: Cfare eshte Halloween per ju???

Po permend si anet pozitive dhe negative.
Pozitive: Nje rast per tu vesh me kostume te ndryshme se skemi raste te tjera gjate vitit. Gjithashtu me pelqen kur vijne kalamajt e trokasin never dyer dhe ne i qerasim me karramele dhe cokollata, ka lezet ti shofesh kalamajt te lumtur.
Negative: Ca leke dhe pune me shume per tu shpenzuar nga bashkia per te pastruar vendin mbas zjarreve qe ndezin njerzit. Gjynaf edhe per ca kafshe qe i marrin njerzit dhe i djegin neper zjarre te gjalle. Mund t'ju duket e pabesueshme por ktu tek mu kshu bejne, ka pas plot raste qe kane djeg noi qen qe ka dal ne rruge pa te zotin. :(
 
Top