Ç’është bukuria a e brendshme?

MasteR

I'm offline
f.0515235242772_m.jpg


Me ‘karizmë’ konsiderohet kombinimi i sharmit, inteligjencës, humorit, optimizmit, ekuilibrit dhe të qenit e përzemërt ndaj të tjerëve.
ا'është më e rëndësishme - bukuria e brendshme apo e jashtme?


Nuk ka dilemë: bukuria e jashtme. ثshtë më e rëndësishme, sepse shihet. Ajo e lë përshtypjen e parë të personit, ndërsa kjo automatikisht cakton se a doni që atë person ta njihni më mirë ose jo.

Në shikim të dytë, bukuria e brendshme e individit duhet të jetë në harmoni me pamjen e saj fizike. Sharmi dhe karizmi mund të kompensojnë cilëndo mungesë fizike. Porse, shumica e grave konsiderojnë se - mendimi që bukuria e brendshme mund të kompensojë mungesën e bukurisë së jashtme, është ngushëllim i zbehtë dhe plotësisht i parëndësishëm. /Telegrafi/
 
Pe: ا’është bukuria a e brendshme?

Bukuria e jashtme?Celesi per te hyre ose per te shtyre drejt nje njohje me te thelle te atij njeriu,qe e le te shohe ate bukuri te brendshme.....Kjo bukuri e jashtme plotesohet dhe forcohet nqs te pelqen edhe njeriu pasi e njeh...Bukuria si term eshte shume i gjere dhe ka nje perhapje relativisht te madhe,por eshte shume relative...Te thuash per nje njeri qe ka nje pmaje te bukur,dmth qe ne ato momente te pelqen pamja saj/tij...Dmth nuk eshte e bukur ajo qe eshte e bukur,por eshte e bukur ajo qe me pelqen...
 
Pe: ا’është bukuria a e brendshme?

kesaj punes se bukurise se brendshme plakat i thoshin: ''Mos ja shiko hunen po shikoja punen''
 
Pe: ا’është bukuria a e brendshme?

Bukuria e mbrendshme eshte gjithe ajo qe nuk shihet. Pasi qe ne kete drejtim jemi shume te verber, hasim shpesh ne rezultatet e dhimbshme te bukurise se jashtme. Shpesh mendoj se njerezit e bukur jane rob i bukurise se tyre...
 
Pe: ا’është bukuria a e brendshme?

Njerezit qe rezatojne pozitivitete nga mbrenda, optimizem, xhentilese, deshire per te te ndihmuar, ciltersi jana ata qe cdohere terheqin me shume…Dikush mund te jete i bukur, ok eshte per vete, per mua jo..Cdohere tentoj t’ju largohm njerezve qe tregohen arrogant, jane me ego te larte, jane vetjak dhe shume kryelarte..Me keto veti, mua se paku me ka rastis shume shpesh te takoj njerez qe nga pamja fizike jane te bukur dhe terheqes..Ndonjehere komplimentet jane ato qe i bejne keta te fundit t’ju hip vetja ne qejf e bejne si te ,,paprekshem’’..Me pelqejne njerezit qe nuk kane ndonje bukuri perallore por qe ndjehen sigurte ne vetvete dhe rezatojne energji pozitive..Kane nje shkelqim te mbrendshem qe i ben shume te vecante dhe shume shoqeror e te dashur me njerezit.
 
Pe: ا’është bukuria a e brendshme?

vetem ketu ne forum e vleresojne bukurine e brendshme,live s'kam njohur njeri ta vleresoje :p
 
Pe: ا’është bukuria a e brendshme?

Bukuria e jashtme është thikë me dy presa . Ka njerëz që kanë pamje të jashtme të mirë por kur fillon i njeh ndryshon totalisht mendimi për personin . Një njeri ''normal'' pasi e njeh edhe nëse nuk ka ndonjë bukuri të brendshme kushedi ç'farë, zhgënjimi është më i vogël ashtu si ishte dhe pritshmëria . Shpesh ne njerëzit tek bukuria e jashtme imagjinojmë edhe bukurinë e brëndshme që në mos qoftë e njëjtë me të jashtmen duhet të jetë diku afër , rrallë ndodh që të kemi të drejtë në këtë paragjykim gjithsesi.Pra ndodh shumë rrallë që të ketë kombinim midis këtyre dy bukurive .Bukuria e jashtme është dhe mbetet parësore në marrëdheniet njerëzore, ky është fakt .Po sjell edhe njëherë këtë thënie të Volter:''E mira ka gjithmonë nevojë për prova ,e bukura jo '' Supozohet që e mira është bukuria e brëndshme.
 
Pe: ا’është bukuria a e brendshme?

.....bukuria e brendeshme......ashte nje labirinth plot drite...ku lum kush din te hyj ....e te mbes aty....
 
Pe: ا’është bukuria a e brendshme?

20qj9c0.jpg

Lol
 

Attachments

 • 20qj9c0.jpg
  20qj9c0.jpg
  15.3 KB · Shikime: 0
Titulli: ا’është bukuria a e brendshme?

Te jesh ne paqe me veten dhe me te tjeret ...besoj se kjo :p
 
Titulli: ا’është bukuria a e brendshme?

1 karakter plot dhunti,
 
Titulli: ا’është bukuria a e brendshme?

Nuk eshte shpikje eshte baze themeluese :S
 
Titulli: ا’është bukuria a e brendshme?

Thjesht bukuria jashtme ndjell,,per momentin,,por ajo brendshmja 'burgos",,ne kuptimin e mire te fjales..
E dyta pa te paren jeton me dinjitet e shpirtin plot,e para pa te dyten vdes si e mjer..!
 
Pe: ا’është bukuria a e brendshme?

Kjo mund të krahasohet me ushqimin e prezentuar fenomenal,
pamje fantastike, por kur të hash të mbetet në fyt!
Kështu edhe bukuria e brendshme (megjithëse bukuri të brendshme
nuk ka por është ana shpirtërore e njeriut
) gjtihmonë të mbetet
besnik, kurse e jashtmja dalëngadalë të tradhëton dhe
të len në baltë.

Në anë tjetër, kjo edhe thuhet për ata persona që vuajnë
pse nuk posedojnë bukuri, për t'i ngushlluar, si dhe atyre
që kanë bukuri, të mos krenohen shumë me diçka që nuk
është meritë e tyre...

Një bukuri me kokën bosh, s'i vyen askujt!
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: ا’është bukuria a e brendshme?

Te kesh te brendshme te bukura :)
 
Titulli: ا’është bukuria a e brendshme?

Bukuria e brendshme tregon cfare lloj tipi je. Bukuria e jashtme, ashtu si koha vjen dhe iken, nese nje person e ruan bukurine e brendshme, dhe e vlereson tej mase ate, ajo ka te ngjyre te rezistoje dhe ne kohet me te veshtira. Nese thyhet, atehere ngjason me pasqyren dhe me copezat e saj te thyera... Njerez jemi, jemi te pafuqishem ndaj ngjarjeve qe ndodhin ne jete.
Sot bukuria e brendshme nuk vleresohet me, cdo gje qe njeriu e ben, e ben qe te arrije te realizoje ambicjet e tij nepermjet kesaj bukurie. Ketu ka te beje dhe konkurrenca....
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: ا’është bukuria a e brendshme?

Shumica vajzave duan te jen te bukra, sesa tken mend
Skan faj te gjorat sepse dhe meshkujt, shohin trupin dhe jo zemren
 
Bukuria e brendeshme eshte me me vlere se sa bukuria e jashtme.
Zakonisht njerezit i mahnit pamja e jashtme e gjerave.Vetem atyre qe iu eshte dhene urtesi dhe dije ne kete jete mund tw vlersojne saktesisht gjerat.
 
 • Më pëlqen
Reactions: Ivy
"E vetmja bukuri qe nuk vdes kurre eshte bukuria e zemres"- thote Rumi. 😊
 
 • Më pëlqen
Reactions: Ivy

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 6 26.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 8 34.8%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 13.0%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 1 4.3%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 8.7%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 13.0%
Back
Top