• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Bizneset e themeluara nga gratë kanë më pak investime, por gjenerojnë më shumë fitime

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Me siguri që të gjithë keni dëgjuar për diskriminimin gjinor sa i përket rrogës: kryesisht femrat paguhen më pak sesa meshkujt për të njëjtën punë.
Sidoqoftë, a keni dëgjuar ndonjëherë për ‘diskriminimin investitor’? – transmeton Telegrafi.

Screenshot_1-24-780x439.jpg

[FONT=&quot]“Boston Consulting Group” së fundmi ka hulumtuar këtë çështje duke i analizuar të disa të dhëna pesëvjeçare.[/FONT]

Në këtë studim, grupi konsultues kanë analizuar hollësisht investimet e pranuara nga 350 kompani, 258 prej të cilave ishin themeluar nga meshkujt dhe 92 ishin themeluar apo bashkëthemeluar nga femrat.
Kështu, ata konstatuan se mesatarisht bizneset e themeluara apo nga femrat pranojnë rreth 935,000 dollarë investime apo më pak, ndërkaq kompanitë e themeluara nga meshkujt pranojnë mesatarisht 2.1 milionë dollarë investime.
Megjithëse, pavarësisht këtij dallimi të investitorëve, startua-et e themeluara apo bashkëthemeluara nga femrat performojnë më mirë, duke gjeneruar pas pesë viteve 10% më shumë të ardhura sesa kompanitë e meshkujve. /Telegrafi/
 
Top