Beta testing

Status
E mbyllur për postime të tjera.

Aki

misfit
Pse vetem krijuesin e lojerave e te rrjeteve sociale te kene beta testing e ne jo, per inat te Mark Sheqerbeut :p

Tani keshtu, arsyeja pse e hapa kete teme eshte nga qe jam pro idese qe fleksibiliteti dhe ndryshimi sjellin freski dhe duke patur parasysh qe konkursi ka vite ketu dhe duke u nisur nga Levina qe dha nje ide, edhe pse isha kunder me pelqeu fakti qe dha nje mendim per risi, mendova qe do ishte mire qe te gjithe te japim idete tona cfare do donim te shohim ndryshe tek konkursi. Nese kemi mundesi disa gjera i ndryshojme qe tani, disa te tjera kush do qe do jete drejtuesi i ndryshon ne fillim te 2017 me konkursin e ri dhe kjo tema te ekzistoje cdo vjet qe te jete e hapur mundesia per ndryshim dhe permiresim.
Ideja eshte qe sa here qe hedhim nje ide, te tjeret te komentojne e te shprehin mendimet e tyre ne jane pro apo kunder dhe ne fund varesisht nga arsyetimi dhe mendimi i shumicave te vendoset nese do realizohen keto ndryshime.

Tani, pasi me redaktimin vec me ka filluar Moni dhe po ben nje pune te mrekullueshme, po kaloj ne disa pika tjera:

1. A ta mundesojme qe autori te kete te drejte te votoje veten apo ta bejme nje rregull qe te ndalohet kjo?

2. Temat e vitit te ardhshem mendoj se do ishte mire qe te japin mendime te gjithe anetaret e ne fund te vendosen me te bukurat, duke qendruar perhere dhe mundesia per teme te lire per ata qe skane frymezim

3. Nga eurovisioni pata nje ide mbi votimin qe me pelqeu shume, patjeter me tregoni si ju duket. Ideja eshte kjo: nese vazhdon kjo tempo me shume krijime akoma me mire (ndjehemi krenare me te gjithe krijuesit dhe keshtu vazhdofshi me frymezim te pashtershem) votimi te jete i perzier. Domethene ne njeren ane te votojne anetaret qe i lexojne dhe qe te rritet kersheria do thoja votimi te behet i fshehte, nese ka mundesi votimi te duket vetem nga organizatorja dhe te tjeret mos shohin cili krijim sa vota ka, nese sbehet te votohet ne inbox, patjeter ka njerez qe duan ta shprehin lirshem mendimin dhe do tregojne ne komente ke e votuan ose do japin kritika te mirefillta mbi krijimet, por per ata qe duan vetem te votojne pa koemntuar te jete e fshehte dhe asnje mos e kuptoje e keshtu konkursi te behet pak me msiterioz deri ne fund te muajit. Tani kjo te jete nje pjese e votave dhe une them pervec anetareve qe votojne individualisht te krijojme nje juri qe perbehet nga tre anetare. Juria do perbehet nga dy krijues dhe nje laik (ose anasjelltas) dhe nese pajtoheni me kete ide do hapim sondazh dhe do zgjedhim vete ke mendojme se duhet te jete pjese e asaj jurie (qe ta keni ne mendje ne asnje moment me vone mos kete muhabete te tipit e beri me hater, nga shoqeria e ku e di cfare, te zgjidhen ata qe per mendimin tone jane me objektiv). E tani detyra e jurise do jete qe t'u jape pike te gjitha krijimeve, domethene nese kete muaj ka 11 krijime ata duke filluar nga ai krijim qe u pelqen me pak do i japin vetem nje vote dhe keshtu me rradhe 2,3,4 deri tek ai qe u pelqen me shume qe do kete maksimumin, sa krijime do ekte aq do jete dhe numri maksimal i pikeve dhe ne fund do mbildhen votat e anetareve plus piket e jurise dhe kur mbaron muaji do publikohen te gjitha piket :)


E di pak gjate kam shkruar :D, por ju pres te shprehni mendimin tuaj mbi keta pike dhe ide te reja nese keni, pse jo :)


P.S. dhe mos harroni, frymezohuni, krijoni, dergoni ne konkurs, lexoni e votoni :D
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Beta testing

Zoge me dy pikat e para ok...nuk shoh ndonje gje te pamundshme pasi i kemi konsumuar e bashke

tek pika 3. 3. Nga eurovisioni pata nje ide mbi votimin qe me pelqeu shume, patjeter me tregoni si ju duket. Ideja eshte kjo: nese vazhdon kjo tempo me shume krijime akoma me mire (ndjehemi krenare me te gjithe krijuesit dhe keshtu vazhdofshi me frymezim te pashtershem) votimi te jete i perzier. Domethene ne njeren ane te votojne anetaret qe i lexojne dhe qe te rritet kersheria do thoja votimi te behet i fshehte, nese ka mundesi votimi te duket vetem nga organizatorja dhe te tjeret mos shohin cili krijim sa vota ka, nese sbehet te votohet ne inbox, patjeter ka njerez qe duan ta shprehin lirshem mendimin dhe do tregojne ne komente ke e votuan ose do japin kritika te mirefillta mbi krijimet, por per ata qe duan vetem te votojne pa koemntuar te jete e fshehte dhe asnje mos e kuptoje e keshtu konkursi te behet pak me msiterioz deri ne fund te muajit. Tani kjo te jete nje pjese e votave dhe une them pervec anetareve qe votojne individualisht te krijojme nje juri qe perbehet nga tre anetare. Juria do perbehet nga dy krijues dhe nje laik (ose anasjelltas) dhe nese pajtoheni me kete ide do hapim sondazh dhe do zgjedhim vete ke mendojme se duhet te jete pjese e asaj jurie (qe ta keni ne mendje ne asnje moment me vone mos kete muhabete te tipit e beri me hater, nga shoqeria e ku e di cfare, te zgjidhen ata qe per mendimin tone jane me objektiv). E tani detyra e jurise do jete qe t'u jape pike te gjitha krijimeve, domethene nese kete muaj ka 11 krijime ata duke filluar nga ai krijim qe u pelqen me pak do i japin vetem nje vote dhe keshtu me rradhe 2,3,4 deri tek ai qe u pelqen me shume qe do kete maksimumin, sa krijime do ekte aq do jete dhe numri maksimal i pikeve dhe ne fund do mbildhen votat e anetareve plus piket e jurise dhe kur mbaron muaji do publikohen te gjitha piket

eshte shume e koklavitur kjo, pasi si fillim personi ne fjale une apo ti crendesi ka , duhet te gezoj nje besim absolut nga te gjithe antaret .
thene kjo , duhet te jete nje :
1. Inbox i aksesueshem nga me shume se nje person, pasi ne kete rast mund te kete e konflikt interesi (personalisht nuk preferoj)
2.Juria e personave qe mund te zgjidhet padiskutim me votim nga te gjithe antaret , prape duhet te jete shume profesioniste ne menaxhimin e situatave dhe antareve te cilet sigurisht do kene -pse-te ? e tyre....(personalisht perjashtoj veten)
3.Me vota te fshehura do shkojme serisht ne perplasjen qe patem per antarin e vitin ....(edhe ketu e perjashtoj veten te jem e perfshire)
4.Thua do jesh ne gjendje te gjesh dy njerez me nje mendje qe te pranojne kritiken (ate pa prapavije ofenduese kuptohet) , se besoj.
5. Ky grupi i jurise...thua do jene vertet te orientuar drejt "me te mires" apo drejt "shoqerise"? mendoje e kete

Dhe ne fund , cfare do sillte e gjitha kjo ...sepse nese ke nje ide e mira eshte te na japesh edhe perfundimin qe pret nga gjithe kjo reforme.
:)
 

Aki

misfit
Titulli: Beta testing

Tani ideja ishte qe te behet ndryshim, pak dicka me interesante dhe te leme anetaret ne pritje deri ne fund mos dihet fituesi, nese fusim dhe jurine domethen qe asnje sdo mbetet me 0 vota, sa per miresine, prandaj thash te zgjidheshin me sondazh qe ne kete menyre te jete vendimi i anetareve per ke mendojne se do ishte me i denje. Inboksi ku do jepeshin votat i binte qe te jete tek ti si drejtuese por nese ste pelqen ok, ne fakt isha pro mendimit qe te votojne ne sondazh e jo ne inbox dhe ai te jete i fshehur por sdi sa e lejon programi forumit nje gje te tille dhe mund te mos jete i realizueshem.

Se fundi hapja e temes ka qellim te hedhim ide, mendime dhe jodomosdoshmerisht te realizueshme, mund dhe te mos pranohen. Do ishte mire te gjithe te inkuadrohen dhe te shprehin deshirat e tyre, por nese formati i tanishem eshte me i pranueshem per te gjithe dhe idete e reja nuk jane te mirepritura atehere mund te vazhdohet ashtu si eshte.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Beta testing

Aki jam shume dakort mbi idete ....

Ajo cka parashtrova (sepse nuk ishte nje mohim absolut) , jane dilemat qe me linden teksa i lexoja .
Por duhet te nisemi edhe nga fakti se ne Eurovision, neser ste njeh me juria...kurse ne jemi cdo dite ketu :p

Padiskutim qe idete e gjithsecilit mirepriten :)
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Beta testing

1. Kur flasim per veten asnjehere sjemi neutral, ndaj perse te votoj autri shkrimin e tij?! Me mire jo.
2. Per temat, mire do ishte qe secili te thoshte nje teme qe i pelqen qoft ata qe shkruajn qoft edhe nga ata qe nuk e bejn.
3. Booo, une e kuptova por do behet nje lemsh keshtu qe sdo e gjej shokun. :p Duke njohur antaret asnjeri sdo e pranoj.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Beta testing

Aki seshte ide e mire per jurine sipas meje.

Sepse ka pasur dhe konkurse te tjera me juri dhe kane ndodhur sh rremuja.
Pastaj kush do bente jurine...e kush do dergonte krijime?
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Titulli: Beta testing

Kjo e se pasures te drejten per te votuar veten vetem ketu kam pare...e cuditshme vertet!

Sa per tematiken e shkrimeve une jam pro per te qene e lirshme,kshu per te pasur me shume konkurime sepse ka anetare te cilet skane frymezime ne tema te caktuara e kshu mbetet jashte...Gjithsesi meqe eshte per te dhene ide dmth edhe pse dicka te ngjashme e kisha shkruar dhe me pare e cila perfundoi ne kosh..! :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Beta testing

Antare, Aki ska per qellim te diskutohen vetem idete e saj, dmth ajo ua solli per ilustrim , ju shpalosni idete tuaja nese keni .
Kemi nevoje per ide te reja....kapish people lol

I thashe mire o Aki :)
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Titulli: Beta testing

U kuptuam por su morrem vesh :p

Njehere fola per keto qe ishin parashtruar nga Aki me pas do kete edhe ide perderisa tema per kete eshte hap...
 

Abisi

offline✌
Titulli: Beta testing

Po sikur te kishin edhe vizitoret te drejten e votes?
Vetem ato do votonin drejt :p
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Beta testing

Mendimi im:

Pro votes se vetes
Pro temave nga anetaret te gjithe dhe drejtueja zgjedh ne fund.
kundra votimit. Mendoj se kjo e tanishmja eshte me transparentja dhe e duhura.

Tani kam nje ide, qe kam dashur ta them ka kohe por kam harruar.
DUke qene se ne youtube qarkullojne shume vidio te poemave/poezive te reituara, psh TImo flloko lexon poezite e Teodor KEkos, etj. Po sikur ta benim dhe ne me krijimet e ketushme. Personalisht sdo e kisha problem te incizoja veten(zerin) dhe ta modifikoja vidion me imazhe e muzike ne sfond. Jam e gatshme te dal vullnetare per tju rregulluar vidiot. Mendoj se do ishte nje eksperience e re te sillnim krijimet me lively. :) Kjo jo per konkurim, por thjesht ndoshta ne mbyllje te konkrusit thjesht per kenaqesi .. :D..
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Beta testing

Se kushe mori cmimin Egoist nje here e nje kohe :p

Me mire syri se nami. skane thene kot jo. Vazhdon Nami ketu e 5 vjet, lol
 

Aki

misfit
Titulli: Beta testing

Mon mire e the po dhe sduhet ti presionojme, po kuur tu vije, qe te dalin idete me te bukura :)
E bravo juve qe komentuat e, kshu ju dua kur jepni mendime :)

Nick sa per jurine e mendova dhe une, e kam parasysh qe mund te behet nje lemsh, por... mendova nese i veme gjith ne sondazh dhe i vendosim vete kush te jene mbase sdo kete konflikte.

Sa per vete-votimin, tani ka pasur luhatje neper konkurse te jemi pro apo kunder, dhe nese jemi te gjothe kunder atehere te qendroje diku si rregull e shkruar, psh ose nisur qe tani, ose nga konkursi 2017 kur te behen njoftimet te kete nje 'nen' nga fundi qe do thoje: nuk lejohet votimi i vetevetes, qe ta kene te gjithe te qarte :)
E sa per temat, u tha u be, ne dhjetor do hapim nje teme ku do ndajme idete se cfare temash duam te shohim vitin tjeter :)

Ju s'dua shume :p

Ah p.s. Abiso ide interesante por duhet ta kesh parasysh qe pastaj cdo anetar pa u loguar mund te votoje dhe 10 here si vizitor e do keqperdorej :)
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Beta testing

Edhe un per ate :p
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Beta testing

Une mendoj se duhet te kemi mundesi te votojme 2 here :D

Ne vend te 1 vote, te votojme dy krijime :)
 

Abisi

offline✌
Titulli: Beta testing

Mon mire e the po dhe sduhet ti presionojme, po kuur tu vije, qe te dalin idete me te bukura :)
E bravo juve qe komentuat e, kshu ju dua kur jepni mendime :)

Nick sa per jurine e mendova dhe une, e kam parasysh qe mund te behet nje lemsh, por... mendova nese i veme gjith ne sondazh dhe i vendosim vete kush te jene mbase sdo kete konflikte.

Sa per vete-votimin, tani ka pasur luhatje neper konkurse te jemi pro apo kunder, dhe nese jemi te gjothe kunder atehere te qendroje diku si rregull e shkruar, psh ose nisur qe tani, ose nga konkursi 2017 kur te behen njoftimet te kete nje 'nen' nga fundi qe do thoje: nuk lejohet votimi i vetevetes, qe ta kene te gjithe te qarte :)
E sa per temat, u tha u be, ne dhjetor do hapim nje teme ku do ndajme idete se cfare temash duam te shohim vitin tjeter :)

Ju s'dua shume :p

Ah p.s. Abiso ide interesante por duhet ta kesh parasysh qe pastaj cdo anetar pa u loguar mund te votoje dhe 10 here si vizitor e do keqperdorej :)


Nje ip,vetem njehere te kete tedrejte vote.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Beta testing

Ti e do ta hap nje beta testing dhe tek fotomania? :p

ncuq :p atje lejohet vetja te votohet :p

E si nuk the asgje per sugjerimin tim. Vec tevotimi ndaleni, atje e keni mendjen, ahaha ah kam faj une :p
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Titulli: Beta testing

Ajo ideja e Soul e perkryer....madje e pata thene te vendoset nje radio ne forum ku do mund te degjoheshin live konkuruesit,prezamtimi etj , po nuk me degjoni ju mua jo :p
 

Aki

misfit
Titulli: Beta testing

ncuq :p atje lejohet vetja te votohet :p

E si nuk the asgje per sugjerimin tim. Vec tevotimi ndaleni, atje e keni mendjen, ahaha ah kam faj une :p

Ummm beta testing eshte qe te gjithe te shprehin ide te reja e te kete permiresim, jo vetem ceshtje vetevotimi, apo ti do reforma vetem ne Shqiperi e je kunder reformave te gjerave qe drejton ti, diktatore :p
 

Aki

misfit
Titulli: Beta testing

Abiso do kesh ide tjera po he :)

Sol sorry se kishte aq mesazhe sa qe harrova tenden, ideja eshte ok, po svaret nga une por nga ata qe krijojne dhe sa do kene deshire te regjistrojne zerin, te lexojne plus ta bejne upload ne youtube ku duhet te krijojne dhe te ekspozojne profilin e tyre.


p.s. paskam harruar te cek nje gje per votimin, nuk e redaktoj siper tek tema pasi jane shumica kunder, por persa i perket jurise dhe objektivitetit, juria nuk do i dije autoret e krijimeve, vetem drejtuesja i di, dhe ata do vendosin ne baze te krijimeve. Ja psh po hedh nje ide (mos e merrni per rregull se nese realizohej kjo do hapej sondazh ku te gjithe do votonin) po une ne juri do vija Fly, Didi e Nicktjeter pasi smerziten shume kujt i mbetet hatri por jane te sinqerte dhe nuk anojne, do thoja Legally por ajo sikur sdo shume te perzihet nga konkursi :)
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Beta testing

Abiso do kesh ide tjera po he :)

Sol sorry se kishte aq mesazhe sa qe harrova tenden, ideja eshte ok, po svaret nga une por nga ata qe krijojne dhe sa do kene deshire te regjistrojne zerin, te lexojne plus ta bejne upload ne youtube ku duhet te krijojne dhe te ekspozojne profilin e tyre.


p.s. paskam harruar te cek nje gje per votimin, nuk e redaktoj siper tek tema pasi jane shumica kunder, por persa i perket jurise dhe objektivitetit, juria nuk do i dije autoret e krijimeve, vetem drejtuesja i di, dhe ata do vendosin ne baze te krijimeve. Ja psh po hedh nje ide (mos e merrni per rregull se nese realizohej kjo do hapej sondazh ku te gjithe do votonin) po une ne juri do vija Fly, Didi e Nicktjeter pasi smerziten shume kujt i mbetet hatri por jane te sinqerte dhe nuk anojne, do thoja Legally por ajo sikur sdo shume te perzihet nga konkursi :)

Ka sh menyra per tu uploadur. mund te hapet llogari sic kemi ne photobucket psh.. Gjthss nqs eshte deshira dhe duan te bejne dicka mund te arrihet. :)
 

Aki

misfit
Titulli: Beta testing

Okay tani une them kshu, pasi ketu sdo merremi vesh per sigurt, ketu te hedhim idete qe kemi, dhe pastaj ne fillim te cdo jave do hapim sondazh te votojme a do pranohet ajo ide apo jo, pastaj ne fund te javes sondazhi pasi te mbyllet dhe te jete marre vendimi o do hidhet ne arkive nese doni te kete fakte ekzistuese, o ne kosh, o te fshihet fare qe mos beje ngarkese ne forum. Pasi po shoh mendime te ndryshme mbi redaktimin e krijimeve them qe te henen tema e pare e sondazhit te jete pro apo kunder redaktimit te krijimeve.
Mon si thu ti?
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Beta testing

Okay tani une them kshu, pasi ketu sdo merremi vesh per sigurt, ketu te hedhim idete qe kemi, dhe pastaj ne fillim te cdo jave do hapim sondazh te votojme a do pranohet ajo ide apo jo, pastaj ne fund te javes sondazhi pasi te mbyllet dhe te jete marre vendimi o do hidhet ne arkive nese doni te kete fakte ekzistuese, o ne kosh, o te fshihet fare qe mos beje ngarkese ne forum. Pasi po shoh mendime te ndryshme mbi redaktimin e krijimeve them qe te henen tema e pare e sondazhit te jete pro apo kunder redaktimit te krijimeve.
Mon si thu ti?

Per kete pik thjesht pyeten anetaret kur i sjellin. Nqs duan mir nqs s'duan i le sic jane. s'kane pse vendosin te gjithe per ket pune, :)
Me pelqen deshira e mire qe keni dhe pasioni per konkursin te shkoj sa me mire. Kjo duhet pergezuar. :)
 

Fly

Larguar
Titulli: Beta testing

Pash qe emri im eshte ne liste, sme pelqen te behem pjese e angazhimeve te tilla keshtuqe mos me llogarisni.

Suksese me tej
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Beta testing

Pershendetje :)

Vajza ne lidhje me konkurset kam shprehur,shpreh dhe i qendroj ides.(si per letersin,si per fotomanin) qe organizatoret e tyre ,te marrin mendime,ide,ti shpalosin dhe te mbledhin me te miren e mundshme.
Ama disa hapa veprime dhe organizimi i tyre,duhet te ngelen ne doren e organizatoreve.
Sepse jane pikerisht keto organizatore qe merren muaji pe rmuaji,stresohen dhe japin shume nga vetja qe te arrihet dicka e kendshme dhe e duhur.
Dhe askush me mire nuk mund te percjell te duhuren mendoj une se sa vete organizatoret e tyre.

Dua te cilsoj dicka vetem, nga cfare lexova me siper.
votimet duhet te jene publike,sepse nese nuk jane bie besueshmeria e anetarve tek votat ne lidhje me krijimet.
Shpesh here dhe keshtu publike, dhe kemi pasur llogari te hapura fantazme e lloj lloj situatash te ndryshme.
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Top