Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Everything monique, everything!!!

hajduti
 

Monique

With or Without u
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Prape mbetet e frikshme dhe nuk besoj se mund te jete gati askush per gjithcka te tille.
Eshte too much!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

You mean this????Doja te thoja se ke te gjitha mundesit per tu lidhur me te perjetshmen!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Prape mbetet e frikshme dhe nuk besoj se mund te jete gati askush per gjithcka te tille.
Eshte too much!

Pikerisht pra,sepse ke frik nuk ke per ta perjetuar!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Don,beson se ekziston e perjetshmja?

Po mos te egzistonte nuk do ishim ketu?!
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Don arbas mos je gje Deshmitar I jehovait?
 

Abisi

larguar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ne jemi,por kjo nuk do te thote se do vazhdojm perjetesisht.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ne jemi,por kjo nuk do te thote se do vazhdojm perjetesisht.

Rimisherimi eshte nje form perjetesie ne planin material
 

Monique

With or Without u
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ehhh cna futet ca mendje te keqija lol
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ehhh cna futet ca mendje te keqija lol
Ke dy rruge,te mendosh mire ose te mendosh keq por kujdes,te dyja realizohen!
 

Abisi

larguar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Kur ishim kalamaj mblidheshim dhe diskutonim per fantazmat..tregonim lloj lloj historish,edhe sa here kaloja afer varrezave,sec me kapte nje ndjesi frike..por tani qe jam rritur,nuk i besoje.nuk jane asgje tjeter vecse produkt i imagjinates njerezore.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Sa gjera besojme ne pa patur konfirmim per ekzistencen?

Jane pikerisht keto gjera jo reale qe shume personave i duken absurde apo te pamundura, qe i ndajne njerezit ne besues e ne mos besues (normalisht pa patur prova efektive, pasi po te jene keto prova detyrimisht kthehemi te tere ne besues).

hajduti
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Lol you take my petulla out lol
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Kur ishim kalamaj mblidheshim dhe diskutonim per fantazmat..tregonim lloj lloj historish,edhe sa here kaloja afer varrezave,sec me kapte nje ndjesi frike..por tani qe jam rritur,nuk i besoje.nuk jane asgje tjeter vecse produkt i imagjinates njerezore.

Frika te ka bere ti thuash vetes se nuk egzistojne.
 

Monique

With or Without u
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ke dy rruge,te mendosh mire ose te mendosh keq por kujdes,te dyja realizohen!

Ne fakt mendoj se me mire te rri ne injorancen time ....sepse dija e tepert perceptohet edhe si cmenduri tek te tjeret.
Duam sduam jemi pjese e kesaj amullie....
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Sa gjera besojme ne pa patur konfirmim per ekzistencen?

Jane pikerisht keto gjera jo reale qe shume personave i duken absurde apo te pamundura, qe i ndajne njerezit ne besues e ne mos besues (normalisht pa patur prova efektive, pasi po te jene keto prova detyrimisht kthehemi te tere ne besues).

hajduti

Vlla un mund te shkruaj por ti ja ve vulen. Sakt!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ne fakt mendoj se me mire te rri ne injorancen time ....sepse dija e tepert perceptohet edhe si cmenduri tek te tjeret.
Duam sduam jemi pjese e kesaj amullie....

Per te tjeret sme behet vone shum,,,Buddha injoroj gjith ate jete perrallore per te gjetur veten!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Don_Arbas,

Mendimi im eshte ky qe besimi jone apo deshira per te besuar as nuk e zvogelon dhe as nuk e zmadhon fenomenin. Njerezit si ne rrolin e skeptikut si ne rrolin e atij qe shtyhet ne ekstrem me besimin e tij nuk ngrene peshe ne vete ekzistencen e fenomenit. Per mua ky eshte faktori kyc qe nuk i kushtohet rendesi sot. Pak vlere ka se cfare thote njeri apo tjetri, pak vlere ka sesi shikohet ne aspektin spiritual apo shkencor... ky moment tregon edhe njehere sesa pak e njohim ne veten, se sa pak e njohim njeriun.

Lexoja para disa netesh me shume vemendje Claus Gerbingschmaier dhe me beri pershtypje nje koment mbi natyren njerezore qe thoshte se fillojme te studiojme boten perreth, pemet, lulet, kafshet, ajrin, ujiin .... dhe harrojme me kryesoren: NJERIUN. Ende nuk dime se cfare perfaqesojme, cfare potenciali kemi ne brendesine tone si qenie, cfare force kemi ne tru dhe ne shpirt (ne kuptimin material) dhe ketu duhet kerkuar pergjigja.

Kam kohe qe lexoj civilizimet e lashta dhe provat per ekzistencen e tyre dhe nje gje me ka rene ne sy. Ne cdo civilizim qe predaton ate Sumerian dhe me pas Egjyptian shikohet nje venerim i shpirtit njerezor dhe i forces qe ka njeriu si qenie ne kuadrin shpirteror. Ketu eshte celesi edhe i misterit edhe i portave per te kuptuar me shume per ate qe na rrethon. Qe ne ate kohe kalimi neper dimensione shpjegohej si avancim i ndergjegjes ne nje shkalle me te larte.

Shume njerez gabimisht fenomene te tilla si fantazmat apo eksperience afer vdekjes etj i lidhin me fene dhe me besimet fetare. Per mua kjo eshte shume e gabuar. Paranormalja ska pse te lidhet fare me fene sepse burimi i saj eshte truri yne dhe chakra njerezore dhe sidomos rezonimi i qenies njerezore me ambjentin ku jeton.

hajduti
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Don_Arbas,

Mendimi im eshte ky qe besimi jone apo deshira per te besuar as nuk e zvogelon dhe as nuk e zmadhon fenomenin. Njerezit si ne rrolin e skeptikut si ne rrolin e atij qe shtyhet ne ekstrem me besimin e tij nuk ngrene peshe ne vete ekzistencen e fenomenit. Per mua ky eshte faktori kyc qe nuk i kushtohet rendesi sot. Pak vlere ka se cfare thote njeri apo tjetri, pak vlere ka sesi shikohet ne aspektin spiritual apo shkencor... ky moment tregon edhe njehere sesa pak e njohim ne veten, se sa pak e njohim njeriun.

Lexoja para disa netesh me shume vemendje Claus Gerbingschmaier dhe me beri pershtypje nje koment mbi natyren njerezore qe thoshte se fillojme te studiojme boten perreth, pemet, lulet, kafshet, ajrin, ujiin .... dhe harrojme me kryesoren: NJERIUN. Ende nuk dime se cfare perfaqesojme, cfare potenciali kemi ne brendesine tone si qenie, cfare force kemi ne tru dhe ne shpirt (ne kuptimin material) dhe ketu duhet kerkuar pergjigja.

Kam kohe qe lexoj civilizimet e lashta dhe provat per ekzistencen e tyre dhe nje gje me ka rene ne sy. Ne cdo civilizim qe predaton ate Sumerian dhe me pas Egjyptian shikohet nje venerim i shpirtit njerezor dhe i forces qe ka njeriu si qenie ne kuadrin shpirteror. Ketu eshte celesi edhe i misterit edhe i portave per te kuptuar me shume per ate qe na rrethon. Qe ne ate kohe kalimi neper dimensione shpjegohej si avancim i ndergjegjes ne nje shkalle me te larte.

Shume njerez gabimisht fenomene te tilla si fantazmat apo eksperience afer vdekjes etj i lidhin me fene dhe me besimet fetare. Per mua kjo eshte shume e gabuar. Paranormalja ska pse te lidhet fare me fene sepse burimi i saj eshte truri yne dhe chakra njerezore dhe sidomos rezonimi i qenies njerezore me ambjentin ku jeton.

hajduti

Me ne fund gjeta dike qe eshte ne rrugen time.
Pikerisht, jemi ne kete derexhe per faj te qeverive dhe ndikimit fetar..Te dyja keto e din shum mire potencialin e njerezimit dhe gjithmon jane munduar te krijojne dualitet per te komanduar..nese njerezit do ishin te lire nga dogmat e krijuara keto 2000 vjet, cdo forc e erret do e kishte te veshtire ti komandonte..Kujt i sherben kjo erresir (mbi potencialin njerezor) besoj se kuptohet fare qart...shkenca ka pranuar se njeh 3.5% te ADN-se dhe pjesen tjeter e ka quajtur mbeturin...Un nuk besoj se shkencetaret besojne se ajo pjes eshte mbeturin edhe ata vet e din se nuk eshte e tille..Kush e drejton shkencen?! Kush e financon?? Qeveria! Pra eshte shum e kuptueshme pse nuk studiohet njeriu...Te shikojme cdo te ndodhi me evoluimin e fizikes kuantike ,,deri kur ko e pranoj si shkence egzakte se deri tani eshte ne fazen e teoris konspirative..
Njeriu eshte manipuluar si ne planin astral edhe ne ate material!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Plotesisht e vertete. Kjo do te behej me e qarte per te gjithe, nese e shkepusim nga feja dhe besimi fetar dhe te perpiqemi ta shikojme si fenomen, pjese te natyres njerezore.

Por, per te mos perjashtuar nga diskutimi besimtaret, nese feja jep pergjigjen per disa fenomene te tilla mua sme krijon aspak problem por personalisht e ndjej qe keto jane fenomene qe bejne pjese tek vete njeriu (mos harrojme qe feja eshte produkt i tij).

hajduti
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Po pergatitet nje politik e re boterore,,,pushteti ne nje dore te vetme.Nuk e di sesa shance do te ket njeriu pas kesaj.E vetmja rruge per njeriun eshte te injoroj pushtetin,,,nuk besoj se do ja dali..duke marr parasysh shkallen e injorances mbi natyren e vet.
 

Monique

With or Without u
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Njerëzit hije
اfarë janë njerëzit hije? Askush nuk duket se e di me siguri, edhe ato që thonë që i kanë parë. Zakonisht ato janë figura të errëta, të cilët ecin papritur nëpër korridore, kalojnë nëpërmjet mureve, shfaqen në dhoma dhe zhduken menjëherë etj. Ato s’kanë asnjë qëllim, s’duket se shërbejnë si paralajmërues. A vijnë ato nga një dimension tjetër? Nga jeta e përtejme? Asgjë prej këtyre s’dihet, por dihet se ato që i shohin, s’i harrojnë më.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Kur ishim kalamaj mblidheshim dhe diskutonim per fantazmat..tregonim lloj lloj historish,edhe sa here kaloja afer varrezave,sec me kapte nje ndjesi frike..por tani qe jam rritur,nuk i besoje.nuk jane asgje tjeter vecse produkt i imagjinates njerezore.

Abis, as une nuk kam pare ndonjehere dhe as mos pafsha per ate pune. Po skeptiku eshte i cuditshem (nuk po te drejtohem ty). E ke parasysh ate perrallen e Andersenit me mbretin qe i bene rroba te padukshme? Te gjithe e shikonin qe mbreti ishte lakuriq ndersa mbreti vete thoshte jam me rroba. Keshtu eshte dhe me disa skeptike. Nuk do mjaftonin provat e kesaj bote per ti bere te ndryshonin mendje per nje fenomen te caktuar. Mund ti tregosh sa te duash qe mbreti eshte lakuriq, per ata ai perseri mbetet me rroba. Kjo kategori nuk i sheh gjerat sic jane por sic i duan ata te jene.

Ka dhe mashtrime ka dhe spekullime. Por nuk flasim per ato. Eshte kollaj qe per cdo gje qe truri yne nuk eshte i gatshem ta pranoje, te etiketohet si e pamundur, mashtrim, iluzion etj. Por kjo ne fund te fundit bie ne nivel personal. Varet sa open mided eshte dikush te shikoje fenomenin ne sy dhe mos i 'iki' atij duke e mohuar si jo real. Ne me duket mua si rrace njerezore e kemi te ngulitur ne subkoshience refuzimin e nje realiteti te cilin sapo kemi filluar ta perceptojme si dicka te mundshme. Ka qene i pranishem me pare dhe i shpjeguar si shfaqe demoniake, fetare apo magjie. Tani truri i njeriut sikur pa hapet me shume drejt asaj qe quhet inner realm, pjese e subkoshiences, realiteti astral, komunikimi ultrasensorial etj.

Nuk kam ndonje preference per kete teme ne pergjithesi por ka rendesi qe diskutohet pasi hapi i pare ne shikimin ne 'sy' te nje fenomeni te pazakonte eshte ai i diskutimit me tjetrin. Kjo eshte ajo qe quhet ndergjegjesim, packa nese besojme apo jo ne ekzistencen e tij.


hajduti
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Eee po kur ju themi ne, Zoti besohet pa e pare se po e pame jemi deshmitar dhe normal do besojne te gjithe, thoni Jooo juve :p :p
Nesje,
fantazmat-ufot, Egzistojne pra moooo egzistojne! Une s'e marr vesh pse lodheni kaq shume.Harxhoni tere energjite kot. I shpjego feja keto gjona :p.
E dini kur i parandjen me shpejt keto fantazma dhe kush i sheh? Kafshet para njeriut :D.
Po kur ndodhin fenomene natyrore si termete, e dini kush e dallojne te paret? kafshet! :D
Kur te kem kohe do mundohem te sjell dicka e per kete pasi eshte sh interesante si kafshet i parandjejne katastrofat.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

I shpjego feja keto gjona ....

...tema nuk ka karakter fetar dhe per asnje moment nuk duhet te bjere ne kete drejtim. (...gjithsesi, per Soulin si open mind qe eshte, do ta pranojme :) )

Besimi kristian dhe ai mysliman (dhe cdo lloj besimi tjeter) prandaj eshte implementuar per te mjegulluar mendjen e njeriut dhe mistifikuar cdo fenomen te cilin njeriu nuk duhet ta kuptoje se cfare eshte dhe rrjedhimisht tja mveshi nje force te mbinatyrshme. Kur njerezimi te clirohet nga mengeneja e fese atehere do i hiqet dhe perdja nga syte e nga mendte qe te shikoje realisht sesi eshte dhe cfare perfaqeson.

hajduti
 
Redaktimi i fundit:
Top