Besimtaret kane Zot, pse jo Zonje ???

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Sipas logjikes njerezore te krijimit, besimtaret nuk kane nene, por at.

Mirepo po ta analizojme me sakte, sipas po te njejtes logjikes njerezore, ajo qe te krijon eshte nena, nese behet fjale vetem per nje prind. Raste te tilla kemi me qindra ne natyre sepse jo te gjitha krijesat riprodhohen ne menyre seksuale.

Gjithashtu nga ana leksike pse i duhet vene gjinia mashkullore (Perendi, At, Zot etj etj), kur ai/ajo nuk ka nje gjini ?

Mire me para shoqeria njerezore ka qene tejet maskiliste, po sot perse duhet ta shikoni akoma si mashkull perendine ju besimtare ?


Duhet t'ia percojme kete te ver8, te teorise se tyre gabuar ?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
e pse ti mveshim Zotit veti njerzore kur nuk i ka ?

Pikerisht kete po the dhe une. Gjinia eshte veti njerezore. :cekic
 
Sipas logjikes njerezore te krijimit, besimtaret nuk kane nene, por at.

Mirepo po ta analizojme me sakte, sipas po te njejtes logjikes njerezore, ajo qe te krijon eshte nena, nese behet fjale vetem per nje prind. Raste te tilla kemi me qindra ne natyre sepse jo te gjitha krijesat riprodhohen ne menyre seksuale.

Gjithashtu nga ana leksike pse i duhet vene gjinia mashkullore (Perendi, At, Zot etj etj), kur ai/ajo nuk ka nje gjini ?

Mire me para shoqeria njerezore ka qene tejet maskiliste, po sot perse duhet ta shikoni akoma si mashkull perendine ju besimtare ?


Duhet t'ia percojme kete te ver8, te teorise se tyre gabuar ?

une mendoj se ti do digjesh ne ferr per ateizmin tend,...:dong:
per temen mendoj se eshte nje logjike shume e sakte por une do te thoja qe gjithmone mashkulli eshte konsideruar si qenie e fuqishme e me potente se femra...ndaj dhe me paditurine e te besuarit dhe kohes kur njerezit filluan te besojne ne dicka ai smund te ishte vecse mashkull...
 

Futbollisti

Antar Aktiv
une mendoj se ti do digjesh ne ferr per ateizmin tend,...:dong:

Un mendoj qe ti duhet te mendosh se ateistat si besojn ferrit apo ca tjeter e quani ju :bum por ki kujdes mos digjesh ti ne ferr me kto mallkime qe po bo :bum

E lezetcme kjo tema, arsyja osht e leht, burrat dominojn. Kan pas dominu ene ather kur i kan shkrujt kto libra.
 

baby-angel

Thpilt
Kush ma ka fshi postimin :D

Nejse e ve prape une sikur kam pune tjeter LOL
Nje nga emrat e Zotit eshte Allah ,dhe kjo fjale ska gjini...Per arsyen vriteni cik mendjen vete :D ;)
 

baby-angel

Thpilt
Eh shyqyr se e mora inat gjermonin qe ne fillim..LOL
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Kush ma ka fshi postimin :D

Nejse e ve prape une sikur kam pune tjeter LOL
Nje nga emrat e Zotit eshte Allah ,dhe kjo fjale ska gjini...Per arsyen vriteni cik mendjen vete :D ;)

Nuk e di sa njohuri ke ti nga gjuha shqiptare, por une nuk pertoj, mqs kam edhe pune te tjera, te ta rifreskoj pak.

Emrat qe ne trajte te shquar mbarojne me A
dhe JA, i perkasin gjinise femerore, ndersa emrat qe mbarojne me I dhe U, i perkasin gjinise mashkullore.

Allah shqiptohet jo ne trajte te shquar, ne trajte te shquar rezulton ALLAHU

P.s Per arsyen vrite pak mendjen vete. :)
 

baby-angel

Thpilt
Nuk e di sa njohuri ke ti nga gjuha shqiptare, por une nuk pertoj, mqs kam edhe pune te tjera, te ta rifreskoj pak.

Emrat qe ne trajte te shquar mbarojne me A
dhe JA, i perkasin gjinise femerore, ndersa emrat qe mbarojne me I dhe U, i perkasin gjinise mashkullore.

Allah shqiptohet jo ne trajte te shquar, ne trajte te shquar rezulton ALLAHU

P.s Per arsyen vrite pak mendjen vete. :)

LOL Sa per shqipen sma merr mendja se je me mire, gjths me arabishten ta kaloj :p dhe meqe Allah eshte arabisht, e ata si bejne lakim ska gjini, dhe feja islame eshte ne arabisht..:)
 

alfonci

Veri investigatio
Ne BIBEL citohet se perendia e krijoi njeriun ne trajte te vet...

Nostra, ne besimet fetare, logjika nuk lot rol te madh pasi gjera dhe pytje te pafund thjeshte pranohen si te tilla dhe askush nuk di te jape pergjigje. Une personalisht kam pyetje te ketij lloji te pafund dhe asnjehere s'kam arritur te gjeje pergjigje, apo dicka qe vertete te me bind.

Gjerat thjeshte ndodhin, dhe i vetmi argument qe degjoj eshte se aftesia e njeriut eshte e pakrahasueshme me ate te krijuesit per te zberthyer pytje logjike te ketij tipi dhe si rrjedhoje mbeten pytje te pafund te pazgjidhura.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Alfonc, une nuk mund te pajtohem kurre me logjiken, ne jemi mjaft te vegjel, per te ditur, per te mesuar, per te dyshuar, etj etj. Karakteri im shume kurioz e ambicioz nuk mund te asimiloje logjiken per hir te shpreses...
 

alfonci

Veri investigatio
Alfonc, une nuk mund te pajtohem kurre me logjiken, ne jemi mjaft te vegjel, per te ditur, per te mesuar, per te dyshuar, etj etj. Karakteri im shume kurioz e ambicioz nuk mund te asimiloje logjiken per hir te shpreses...

hhaaha jam shume dakord me kete.

Ta sugjeroj qe kurre te mos ndalesh se pyeturi pse.

Une nuk gjej moment vertete te rehatshem nga pytje te tilla, por pergjigjet jane shume te pakta. Si ti gjej? As une nuk e di. Pse keshtu? Sepse dua qe gjerat te kene kuptim tek une personalisht, te mos them qe kjo eshte e kuqe sepse profesori me tregoj se eshte kjo ngjyre, te mos e di kete sepse dikush e beson se kjo eshte menyra e drejte.

Shpresa dhe logjika jane shume here ne kundervenje te qendrimeve te njera tjetres por shume here si rrjedhoje e pasigurise se arritjes se konkluzionit logjik "frika" ose pasiguria te ben qe te gjesh momente relaksuese vetem duke shpresuar.
 
fjala Zot ka lindur ne kohen e familjes patriarkale dhe normalisht sdo behej Zonje , me perpara ka ekzistuar paganizmi keshtuqe kemi pasur edhe Zonja.

Zoti thone qe eshte shembelltyre e njeriut por ska forme ska trajte ska nje vend ku rri dhe si rrjedhoje smund te kete as gjini.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
A ka injorance me te madhe se kjo ?

Ne vend se te hulumtojme dhe studiojme ne gjerat te cilat i ka krijuar Krijuesi, ne ndalemi dhe hulumtojme/studiojme vet Krijuesin.

Krijuesi eshte jashte kompetencave te mendjes se njeriut. Mendja kurre nuk mund ta perthekoje ceshtjen e Krijuesit. Andaj, te diskutosh ne kete menyre per Krijuesin, eshte humbje kohe, dhe qesharake per mua.
 
A ka injorance me te madhe se kjo ?

Ne vend se te hulumtojme dhe studiojme ne gjerat te cilat i ka krijuar Krijuesi, ne ndalemi dhe hulumtojme/studiojme vet Krijuesin.

Krijuesi eshte jashte kompetencave te mendjes se njeriut. Mendja kurre nuk mund ta perthekoje ceshtjen e Krijuesit. Andaj, te diskutosh ne kete menyre per Krijuesin, eshte humbje kohe, dhe qesharake per mua.


Ncncncncn po nese eshte Krijuesi thua do kete lene ndonje gje per te studiuar/hulumtuar ti ne gjerat qe ben ai ?

te kjo e dyta po jam dakort me ty Zoti futet kur mendja e njeriut ndalon se funksionuari.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Ncncncncn po nese eshte Krijuesi thua do kete lene ndonje gje per te studiuar/hulumtuar ti ne gjerat qe ben ai ?

te kjo e dyta po jam dakort me ty Zoti futet kur mendja e njeriut ndalon se funksionuari.

Sigurisht se nuk me ke kuptuar. Universi,malet,kodrat,deterat etj etj..Keto i ka krijuar Krijuesi apo?(nese je besimtare). Atehere, me mire eshte te mirremi me keto ceshtje, te mesojme,lexojme,studiojme,meditojme etj etj se sa te mirremi me Krijuesin, sic thash edhe me lart, eshte jashte kompetencave te mendjes se njeriut, kapish ?
 

Futbollisti

Antar Aktiv
A ka injorance me te madhe se kjo ?

Ne vend se te hulumtojme dhe studiojme ne gjerat te cilat i ka krijuar Krijuesi, ne ndalemi dhe hulumtojme/studiojme vet Krijuesin.

Krijuesi eshte jashte kompetencave te mendjes se njeriut. Mendja kurre nuk mund ta perthekoje ceshtjen e Krijuesit. Andaj, te diskutosh ne kete menyre per Krijuesin, eshte humbje kohe, dhe qesharake per mua.

Plako ma do menja ai hapsi temes po munohet thjesht me ju kuptu. Po ju t'habitni mer lla, e qu ket pytje qesharake dhe injorance vec se po bon 1 pytje dhe po kerkon te studioje me thelle ate qe ti e qu KRIJUES. Tashi ai osht krijus per ty, por per mu e per tjetrin mesa duket jo, mhabit fakti qe ne ket mes dilkan ateistat injorantet, dilkan ato qe kan lexu e kan studiu mo shum se te tjeret per te arrit ne ket mendim. S'ia vle ky diskutim, rrespekte per besimin tat lla, se po fillo ene ramazoni tashi s'osht mir qe t'prishni gojen dhe te lodhni trunin me ateizmin se o i gjo qe skeni per ta kuptu asiher, ashtu si ene ateistat nuk kuptojn dot ket besim qe ju qorron gati gati nga cdo gjo pervec atij KRIJUSIT. :eek:hh:
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Ne nuk lodhemi me askend mor lal. Lexoje firmen time, mjafton.

T'pershendes tani =)
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Un mendoj qe ti duhet te mendosh se ateistat si besojn ferrit apo ca tjeter e quani ju :bum por ki kujdes mos digjesh ti ne ferr me kto mallkime qe po bo :bum

E lezetcme kjo tema, arsyja osht e leht, burrat dominojn. Kan pas dominu ene ather kur i kan shkrujt kto libra.

Valla keni mu digje ne ferr a si do qe quane ne e quajm Xhehnnem se pa u pendu Xhehnnemin e keni te garantuar me keto budallakina qe po i boni cnncn :bum
 

Futbollisti

Antar Aktiv
Valla keni mu digje ne ferr a si do qe quane ne e quajm Xhehnnem se pa u pendu Xhehnnemin e keni te garantuar me keto budallakina qe po i boni cnncn :bum

Liza bujrum i them xhehenemit a ferrit nese e kom meritu ama. Se t'jesh rob i mir ne ket bot sdo t'thot te shkosh te falesh ne xhami 5 her n'dit. Se ka ene nga ato qe masnej vrane e bombardun mos harro ;)

Hajt me tmira ty iher, un masnej ngado qe t'jem do e gjej rrugen time vet. Se jom vet ZOTI vetes.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Liza bujrum i them xhehenemit a ferrit nese e kom meritu ama. Se t'jesh rob i mir ne ket bot sdo t'thot te shkosh te falesh ne xhami 5 her n'dit. Se ka ene nga ato qe masnej vrane e bombardun mos harro ;)

Hajt me tmira ty iher, un masnej ngado qe t'jem do e gjej rrugen time vet. Se jom vet ZOTI vetes.

Ti diqka qenke i veqant sa keq :S Bujrun jom e sigurt 100% se ne boten tjeter ski me thon po hajt se shifemi na prap ;) hiq mos ta nin
Po ti spo shifesh qe je rob i mir kur po mundohesh me fol per Krijusin tend e te gjithesis keshtu ncncncn

edhe ti me te mira gjeje gjeje po me mire eshte me shfletu me lexu me ndegju diqka te mir ish kon edhe shum ma mir se keshtu . Per mua spo me dokesh qe je Zoteri i vetvetes
 

Futbollisti

Antar Aktiv
:haha:

Liza mos i natarro gjonat. Ti e qu krijus un jo. Ti thu gota osht gjysem plot, un them osht gjysem bosh. Tashi se un kom mendimet e mia, mbon kjo gjo mu rob t'keq? Mthuj icik ti.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
:haha:

Liza mos i natarro gjonat. Ti e qu krijus un jo. Ti thu gota osht gjysem plot, un them osht gjysem bosh. Tashi se un kom mendimet e mia, mbon kjo gjo mu rob t'keq? Mthuj icik ti.

hahahahhah Sa bukur qe sjemi te njojt Une per mrekulli e njof Krijusin :kercim: ti sa gjynah se njef si ste bon more cnncncnnn rob te keq kur se njef Krijusin ncncncn
 

bella

Anëtar i Nderuar
Zonja e Zotit i bie te jete Virgjeresha Maria??!!

Me duket se jo, sepse Zoti vetem sa e zgjodhi per te lindur femijen e tij....Atehere edhe Zoti paska mekatuar nuk qenka perfekt, sepse ka bere femije ilegal :D

Sdola jashte teme, por po mendoja me vete, dhe thashe mos ishte Zonja Zot Maria :) por pastaj perseri mendova se e kisha gabim LOL
 

Futbollisti

Antar Aktiv
Bella se me ket qe the m'lindi ene mu i pytje :D

Dmth Zoti paska fillu me i shfryzu femrat, mer ate qe do ene i le masanej :haha:

Ater pse ju hidhni fajin meshkujve ju, shifni mi ca shemulli kemi mar, me te nolt ska, ate te zotit :haha:
 

alfonci

Veri investigatio
A ka injorance me te madhe se kjo ?
Ne vend se te hulumtojme dhe studiojme ne gjerat te cilat i ka krijuar Krijuesi, ne ndalemi dhe hulumtojme/studiojme vet Krijuesin.

Krijuesi eshte jashte kompetencave te mendjes se njeriut. Mendja kurre nuk mund ta perthekoje ceshtjen e Krijuesit. Andaj, te diskutosh ne kete menyre per Krijuesin, eshte humbje kohe, dhe qesharake per mua.

Ta them une lover, ka injorance shume e shume me te madhe, madje nuk jam i sigurte nese kjo do te vleresohej aq poshte saqe te quhej injorance. Gjithesesi ti pranosh gjerat verberisht, pa patur arsyetim logjik eshte mbase injoranca me e madhe ne shekullin e 21-te.
 

con man

Anëtar i ri
Nuk e di sa njohuri ke ti nga gjuha shqiptare, por une nuk pertoj, mqs kam edhe pune te tjera, te ta rifreskoj pak.

Emrat qe ne trajte te shquar mbarojne me A
dhe JA, i perkasin gjinise femerore, ndersa emrat qe mbarojne me I dhe U, i perkasin gjinise mashkullore.

Allah shqiptohet jo ne trajte te shquar, ne trajte te shquar rezulton ALLAHU

P.s Per arsyen vrite pak mendjen vete. :)


nostra je i papare
ti i dallon gjinit ne baz te perfundimit te tyna nga zanoret
me thuaj
kompjuteri
eshte mashkull apo femer
nse mashkull ku ka organet perkatese
dhe nese femer e njejta
me thuaj
televizori
qka eshte sipas teje
po perfundon me " i "
qenka mashkull
nxirreni ta bejme synet
e more nostra te morra per te ditur po qenke ... sdi as vet qka qenke
ssqenke asgje veqse nje njeri qe fshihet mbas justifikimeve te padijes , konfuzionit , paqartesise , genjeshtres e gjithqkahje pos te vertets
 

con man

Anëtar i ri
Zonja e Zotit i bie te jete Virgjeresha Maria??!!

Me duket se jo, sepse Zoti vetem sa e zgjodhi per te lindur femijen e tij....Atehere edhe Zoti paska mekatuar nuk qenka perfekt, sepse ka bere femije ilegal :D

Sdola jashte teme, por po mendoja me vete, dhe thashe mos ishte Zonja Zot Maria :) por pastaj perseri mendova se e kisha gabim LOL


jo ktu e ki mir qe ke tho kshtu
sepse kjo qe thon te krishteret nuk eshte aspak e vertet
dhe e sheh edhe vet sa e palogjikshme
kur mendoj ma thell i kuptoj ngapak ateistet
kur ndigjojn gjith ato broqkulla nga te krishteret
Zoti , krishti biri i shenjt
si kap aspak logjika
si Zoti te ket djal
puth duhet djali Zotit
i Paster eshte Zoti nga qka i pershkruajn
 

bella

Anëtar i Nderuar
Bella se me ket qe the m'lindi ene mu i pytje :D

Dmth Zoti paska fillu me i shfryzu femrat, mer ate qe do ene i le masanej :haha:

Ater pse ju hidhni fajin meshkujve ju, shifni mi ca shemulli kemi mar, me te nolt ska, ate te zotit :haha:

hahahhahaa....Po beme baba te te ngjaj pra :p

Te me falin besimtaret se nuk kam qellim ofezen apo ironine ne kete rast....Po nje pergjigje humoristike asgje me shume.
E mbi te gjitha une vete sjam ateiste fare fare, besoj ne mrekullite dhe cudite e jetes, qe ka gjera te shenjat e persona te shenjte..Por besimi im nuk hedh shume dyshime, e as pikepyetje, si psh se cfare gjinie ka zoti apo se ku jeton ai, etj si keto...Besimi im eshte me i thjeshte, besoj ne gjerat e mira dhe qe vertet ka bekim.

p.s edhe njehere kerkoj ndjese nese kam dale nga tema dhe kam bere batuta...sepse e di qe per besimtaret dhe ithtaret e fese, nuk e pranojne kete....GJITHE TE MIRAT TE GJITHEVE, DHE ME BESIM TE LEHTE:ciaoo:
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Nuk ke perse te kerkosh ndjese, perderisa e din qe nuk eshte mire per besimtaret nje gje e tille. Po te mos e kishe ditur, do t'ishte ndryshe !
 
Top