Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

land

Carpe noctum
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Nxenesi i Platonit, Aristoteli, nuk i dha asnje rendesi mitit te Atlantides duke e likujduar si nje shpikje te mjeshtrit te tij. Aristoteli tha. "Njeriu qe e enderroi(Atlantiden), po ai e mbyti"

------------------------------------------------------------------------------------------------

Platoni e perdori mitin e Atlantides jo per te sjelle nje fakt historik,por per te analizuar nje argument filozofik dhe politik.kontrapozicioni midis Athines qe na paraqitet si nje potence tokesore qe jeton me produktet e tokes brenda kufijve te vet.pa deshire per ekspanison,ne stabilitet,ekuiliber,autosuficence,dhe Atlantides ndryshe nga Athina si nje potence detare ne menyre te vazhdueshme ekspansive,i pelqente te rriste pasurite e saj me tregeti,dhe te zgjeronte teritoret e veta me pushtime.Athina bazohej ne nje ndarje rigoroze te klasave,ne modelin e republikes,kurse Atlantida e kishte tejkaluar nje rend te tille social per shkak te shijes se parase dhe pushtetit.Megjithse nuk mungon etika qe na kujton filozofine Sokratike<<perbuz cdo te mire materiale qe nuk eshte virtyt.pa u kujdesur per prosperitetin e tyre,ne te gjithe pasurine e tyre ne ar dhe gure te cmuar,qe perkundrazi ishte nje peshe per ta,luksi nuk i korruptonte,as pushteti nuk i bente te humbisnin kontrollin,qe per me teper kuptonin ne nje gjendje qetesie dhe thjeshtesie,qe te mirat rriten vetem nga miqesia e ndihmuar nga virtyti>>...ose referenca e vazhdueshme per origjinen hyjnore te Atlantidasve qe me epshin e tyre per para kane demtuar vetite e tyre hyjnore,sipas nje percaktimi profetik.
 

land

Carpe noctum
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Poseidoni bie ne dashuri me Kleito-n e cila lindi 5 cifte meshkujsh binjake,me i madhi,Atlasi, u be nje mbret i madh i te gjithe ishullit dhe oqeani u quajt per nder te tij Atlantik,binjakut te tij Gadeirus/Eumelus, ju dha ne zoterim ekstremiteti i ishullit ne drejtim te shtyllave te herkulit.

Sipas Kritias 9000 vjet perpara tij u be nje lufte ndermjet atyre pertej shtyllave te herkulit dhe ketyre ketej.Atlantidasit pushtuan pjese te Libise deri nje Egjipt dhe ne kontinentin europian deri ne Tyrrhenia(gadishulli italik),dhe te gjithe njerezit e vendeve te pushtuara i bene skllever.
Athinasit ndertuan nje aleance rezistence me te tjere dhe kur kjo aleance u dizintegrua,triumfoi e vetme kunder perandorise Atlantidase.

"But at a later time there occurred portentous earthquakes and floods, and one grievous day and night befell them, when the whole body of your warriors was swallowed up by the earth, and the island of Atlantis in like manner was swallowed up by the sea and vanished; wherefore also the ocean at that spot has now become impassable and unsearchable, being blocked up by the shoal mud which the island created as it settled down ".

Athina e pare ne syte e Platonit si qyteti me rendin perfekt,triumfoi...kjo duket qarte dhe tek "republika" e Platonit.

Perse sherbeu miti i Atlantides?!per te nxjerre ne drite vlerat e shkelqyera te republikes...Athines.


PS.Tani se ku djallin e gjejne keta atlantiden ne durres, nuk e marr vesh une???
nejse shkrime pacavure dhe video koti ka sa te duash ne internet.
 

land

Carpe noctum
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Miti i Atlantides ashtu si dhe ai i Demiurgut etc ishin perralla te shpikura nga Platoni per te spjeguar me lehte konceptet filozofike qe perndryshe do ishin te veshtira te kuptoheshin.Pyetja eshte, pse studiuesit e paranormales nuk interesohen per mitet e tjera te Platonit?!

Platoni i perdorte mitet qe shpikte si instrument didaktiko-ekspozitiv per te komunikuar ne menyre me aksesibel dhe intuitive me doktrinat e tij,si mjet filozofit i sherbente miti per te tejkaluar limitet qe nje hetim racional nuk mund ta tejkalonte,dmth me fjale te tjera Platoni e perdorte mitin si rruge alternative te mendimit filozofik.

Qyteti i Atlantides,qytet armik i Athines prehistorike qe ishte pare si nje realizim i shtetit ideal,qartesisht Athina ishte ne nje kohe pa kohe,e shikuar si qytet mitik.Ky mit platonik sherben per te na bere te njohur dicka qe nuk eshte e lidhur plotesisht me racionalen(idete jane qenie te plota dhe keshtu efektivisht te pajtuara me arsyen,racionalen)Bota sensibile eshte ne ndryshim te vazhdueshem dhe si pasoje nuk eshte nje qenie e plote,dhe keshtu nuk mund te jete plotesisht e njohur me arsyen...
Ja pse e perdorte mitin e atlantides Platoni.

ps. jane postime te miat qe i kam bere dikur diku tjeter me nick strider(por qe i pershtaten kesaj teme), gjate nje debati te nxehte me persona qe ngaterronin mitin me historine.
 

ricky_ch

******
Pe: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur


[video=youtube;Menk-eIIACo]http://www.youtube.com/watch?v=Menk-eIIACo&feature=related[/video]
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Me falni per injorancen time po Atlantida nuk ishte ishull dhe jo kontinent
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

ATLANTIDA

Aristoteli, nxenesi dhe studenti me i preferuar i Platonit ishte i bindur qe Atlantida ishte shpikur nga mesuesi i tij per finese filozofike por qe nuk kishte ekzituar ne realitet.Shekujt e mevonshem markuan nje heshtje totale per Atlantiden.Plinio I Vjetri, filozof roman, ndoqi teorine e Aristotelit duke e akuzuar Platonin e vdekur si " shpiksi i fabules se Atlantides".Por filozof , historian te tjere kishin te dhena te mbartuar nga gjeneratat por qe akoma nuk ishin te forta.Mbas nje intervali prej 1500 vjetesh nje numer i madh shkencetaresh, historianesh dhe arkeologesh filluan te manifestonin interes per kontinektin e supozuar te zhdukur ne krahun tjeter te Oqeanit.Historiani spanjoll Francisco Lopes (1510-1560) ishte i pari qe tha se Atlantida mund te ishte quajtur Amerika. Nje tjeter historian Francisco Bacon (1561-1626) tha te njejten gje si dhe gjermani Janua Joannes Bicherod (1663) tha qe "bota e re e zbuluar nga spanjollet (Amerika) nuk kishte asgje te re.
Prifti jeusit Athanasius Kircher(1601-1680) ishte i pari qe pranoi legjenden si nje ide historike positive dhe reale .Ky prift ishte nje hetues i vertete per tema te ndryshme.Ai siguroi qe "kishte deshifruar heroglife te referuara Atlantides".Sipas versionit te tij Atlantida ishte nje kontinent i vogel ne oqeanin Atlantik.Ishte me mire te thuhet nje ishull se sa nje kontinet. Dimensionet e saj gjeografike e vendosnin midis Amerikes dhe Afrikes.Nje ishull i madh ku nje varg malesh qendore vinin duke u zbutur neper ane dhe neper ujrat e shume lumenjve qe pershkonin gjithe ishullin si rrjeta e nje merimange.
Sipas teorive te Platonit ishulli kishte nje pamje te tille ; ne qender te ishullit ishte mali ku qendronte Poseidoni ne pallatin e tij.Ky mal ishte i ndare nga pjesa tjeter nga nje canal rrethor. Me pas vinte nje zone po prape rrethore qe njihej me emrin "Ultesira e brendshme" e cila ishte e ndare nga Ultesira e jashtme nga nje tjetr rreth me ujra te embla.Nje kanal qendror bashkonte te gjitha zonat tokesore me detin.Pjesa e jashtme ishte e rrethuar nga nje mur rrethor qe mbronte nga shikimet dhe kuriozet qe mund te harrinin aty rastesisht.
Siperfaqja totale (sipas Platonit) ishte rreth 800.000 milje katror.E gjitha eshte nje skeme perfekte ku kanali qendror bente rregullim e uljeve dhe ngritjeve te ujit .
Po nga e nxorri Platoni keto ide duke qene kaq larg prej vendit qe pershkruante? Arkitekete qe kane lexuar pershkrimet e Platonit kane ngelur te habitur per saktesine arkitektonike te tij.
Sigurisht nje ishull me siperfaqe te tille nuk mund te zhdukej komplet pa lene asnje lloj gjurme.Shume ishin vendet qe mendohej se rrethohej Atlantida , midis Skocise , Amerikes se Jugut , dhe nje pjese e Afrikes.Por ne asnje nga keto vende nuk u gjet as prova me e vogel e nje ekzitence njerezore inteligjente qe datonte 10.000 vjet.Mund te ishte gabuar ne shifra Platoni? Me shume se nje studiues kane dashur te takojne diferencat ne relacion qe ekziston midis viteve diellore dhe henore.Egjiptianet termin henor e kishin 30 dite, qe do te thote se periudha e then nga Platoni nga 9000 vjet do te reduktohej ne 742 vjet te sotmet .. gje e cila eshte me e besueshme.Keshtu qe mendohet se perkthimi eshte bere gabim ajo qe ka dashur te thote 100 eshte perkthyer 1000 (nga arabisht ne greqisht).Keshtu qe ngjarja duhet te kete ndodhur rreth 1500 vjet para Krishtit.
Nje teori interesante mbi kete gje vjen nga profesoir Anghelos Galanapnulos me origjine greke dhe qe besonte ne versionin e Platonit. Ne 36؛ ne veri dhe 25؛ ne lindje te detit Egje gjendeshin nje grup ishujsh qe kishin marre emrin Santorini , qe perbeheshin ne ishujt e medhenj Thera dhe Therasia dhe ishuj te tjere te vegjel qe quheshin Aprosini, Palaia Kameni, Nea Dameni dhe Mika Kameni.Te gjithe jane me origjine vullkanike. Ne 1886 pati nje shperthim te madhe vullkanik qe u studiua nga nje shkencetar francez me emrin Fouque dhe qe sherbeu si baze per Universitetin e Vjenes per te krijuar nje skeme te shperthimeve te ndodhura ne kete zone neper shekuj.
Pati nje shperthim ne vitin 198 para Krishtit ne te cilin ishulli Palaia Kameni mbiu nga ujrat e terbuar.tjeter shperthimne vitin 726 para Krishtit e zgjati kete ishull.Ne 1573 Mikra Kameni mori formen e plote.Ne 1650 nje shperthim tjeter qe çoi ne ndryshime ne ishujt e tjere.Por ne 1707 ndodhi nje shperthim Ciklop qe zgjati jo me pak se 5 vjet dhe u krijua Nea Kimena. Ne 1666 u krijua nje shtese e Nea Kimenes.


Ne kete harte jepet ideja se ku mendohet te kete qene Atlantida.
Atlantida.jpg
 

Aki

misfit
Titulli: Atlantida, misteri i kontinentit te zhdukur

Vete fakti se ka shume teori te ndryshme ben te mendosh qe mund te jete thjesht legjende, e po njerezut e lashte kane patur fantazi per krijim edhe pa u bazuar ne fakte(lidhur me shkrimin ne temen), po dhe mbase ka ndonje te vertete, ama qe Durresi te jete Atlantida ehhh wishfull thinking i thone ksaj.
 
Top