Ateistet ??

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet ??

Ua kam dhene linkun, temen ku eshte hapur ne lidhje me ca argumente ne menyre filozofike por si duket ju nuk deshironi t'lexoni asgje me shume vetem te mbroni idene e juaj me kryeneqesi dhe pa argumente. Kush kerkon te shohe cdo send ne ceshtje fizike, atij i ka rene mendja ne sy, kurse syri i tij eshte i verber ndaj ceshtjeve shpirterore. Ti mund ta mohosh edhe shpirtin, por kot e ke. Sepse edhe njeriu i vdekur i ka ato kembe, duar e koke e vegla te tjera, por nuk leviz sepse nuk e kane shpirtin. Ju nuk mund te shpjegoni shume mrekulli qe ndodhin para syve tane, dhe ia mveshni t'gjitha rastesise. Me c'arsye shpjegohet sjellja e shiut pika-pika? Perse nuk bie ketu me sasi e mase te madhe si reka kur rrjedhe? Ne cfare depoje qendron uji ne qiell, kur e dime nga bilogjia qe thote se ne qiell ka uje 1000 here me teper se ne rruzullin tone? Me thua te lexoj libra tjere perpos Kur'anit, te them nje gje une ty. Kur'anin e kam lexuar shume me pak se sa librat tjere, dhe keto info dhe argumente qe ti kam sjellur deri me tani, t'gjitha jane sjellur nga te zotet e dijes, perderisa ti lexon me syte e tu argumente dhe nuk i sheh, nuk i analizon, por beson verberisht, sic thash me lart, mendja t'ka rene ne sy. Shfrytezoje mendjen, te keshilloj sincerisht. Mendoni vet se cfare shkaku fizik e ka vendosur atmosferen si nje cati e botes sone. Si do te behej halli jone po te mos ishte ajo ashtu si nje cati ngaqe vazhdimisht do te binin meteoret? Nuk eshte vetem kjo! Po te mos ishte ajo, zjarri nuk digjet, era nuk fryne, shiu nuk bjen, zeri nuk shkon, drita nuk hapet dhe vazhdimisht bota do te ishte perballuar me rrezet kozmike X dhe gama qe per jeten tone jane te rrezikshme. Perseri ju them: Kush e vendosi si nje cader atmosferen e botes? A nuk do te mendojme se, kush e ka krijuar boten? Dhe ju perseri dhe perseri kerkoni prova, kur ato i keni para syve. Ai (Zoti) e ka vendosur edhe atmosferen sigurisht edhe njeriun Ai e ka krijuar,duke ditur se ajo per njerezit eshte e nevojshme. Dhe per keto kush thote se jane te rastesishme, cfare duhet t'i thuajme atyre mendoni vete. :top:
 
Redaktimi i fundit:

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

per loverboy:
A ma provoni dot ju ekzistencen e Zotit?

ja nje argument sa per fillim:
2:164. ثshtë fakt se në krijimin e qiejve e të tokës, në ndërrimin e natës e të ditës, të anijes që lundron në det që u sjell dobi njerëzve, në atë shi që e lëshon All-llahu prej së larti e me të ngjall tokën pas vdekjes së saj dhe përhapë në te nga çdo lloj gjallese, në qarkullimin e erërave dhe reve të nënshtruara mes qiellit e tokës, (në të gjitha këto), për një popull që ka mend ka argumente.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

per loverboy:

E pse te gjitha keto duhet t'i kete vendosur dikush? Nuk mund te pranohet fakti i thjeshte qe ato thjesht jane, ekzistojne? Dhe une nuk dua argumente filozofike. Ne qofte se eshte e mundur, argumente fizke, kimike, matamatikore dhe biologjike ju lutem. Njeriu i vdekur nuk leviz sepse zemra dhe truri nuk punojne me. Edhe dicka tjeter. Atmosfera eshte e perbere nga gazet, molekulat e te cilave kane mase shume te vogel ne krahasim me lengjet dhe trupat e ngurte. Eshte shume e thjeshte. Ne qofte se do ishte e kunderta, nuk do ishte bere i mundur krijimi i jetes ne Toke. Jane gjera qe dikush ne vitin 2010 duhet ti dije me patjeter, dhe jo te besoje akoma se i ka vene dikush. Qe i ka vene dikush e thonin njerezit primitive, sepse nuk dinin. Mendoj se duhet merrni shembull fene kristiane, e cila sot e kesaj dite Zotin e ka thjesht si mbeshtetje shpirterore, dhe jo si dikush qe rregullon gjithcka. Ju lutem, argumentoni me matematike, fizike dhe kimi, dhe jo me filozofi dhe teologji.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

ja nje argument sa per fillim:
2:164. ثshtë fakt se në krijimin e qiejve e të tokës, në ndërrimin e natës e të ditës, të anijes që lundron në det që u sjell dobi njerëzve, në atë shi që e lëshon All-llahu prej së larti e me të ngjall tokën pas vdekjes së saj dhe përhapë në te nga çdo lloj gjallese, në qarkullimin e erërave dhe reve të nënshtruara mes qiellit e tokës, (në të gjitha këto), për një popull që ka mend ka argumente.

Jane thjesht fraza te Kuranit, nuk me bindin. Fakte fizike, matematike dhe kimike ju lutem!
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

Gafi , Loverboy o vllazen po e lodhni veten tu fol me muri , a kupton naj send muri ? JO at'her pse e lodhni veten palidhje .

18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.

dhe ne jemi tu fol me murin...ca halli keni ju se ne jemi ateist...do me ndodhi cdo me ndodhi mua sipas ktij citati ktu te hyn gje ne xhep ty jo...nqs je ne rregull me veten tate sipas ktij citati shko ne punen tende pra e shprehe mendimi te tema e posacme per fene muslimane e mos hajt te na mbushesh menjen ne ktu..
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

i nderur meq po flet per molekula desha te bej nje pyetje? ke veshtruar ndonje elemet kimik se si duket perberja strukturore e tij. si jane te shperndara protont dhe elektronet ? ke pare se si jane te rregulluara planete ne sitemin tone djellor? a ehste edhe kjo shperndarje e ketyre rastesi apo vet jane te njejta??? apo dikush bere qe kjo te jete e njejte sikurse shperndarja e protonit dhe elektroneve ne je element kimik????
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

i nderur meq po flet per molekula desha te bej nje pyetje? ke veshtruar ndonje elemet kimik se si duket perberja strukturore e tij. si jane te shperndara protont dhe elektronet ? ke pare se si jane te rregulluara planete ne sitemin tone djellor? a ehste edhe kjo shperndarje e ketyre rastesi apo vet jane te njejta??? apo dikush bere qe kjo te jete e njejte sikurse shperndarja e protonit dhe elektroneve ne je element kimik????

I kam vezhguar, dhe i vezhgoj shpesh. Dhe sa me shume i vezhgoj bindem se kam te drejte qe gjithcka eshte rastesi.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

ja përgjigja i nderuar :
57:3. Ai është i pari që s'ka fillim dhe i fundit që s'ka mbarim, i dukshmi dhe i padukshmi, dhe Ai është më i dijshmi për çdo gjë

vetem me kete shkrim duhet te besoj...po kush na qeka ai mos ndoshta po flasim per universin ???? sepse e gjitha kjo lind ngaqe shkenca ska arritur maksimumin e saj dhe nuk e ka afetsine per te studjuar galaksine ne teresi..po nqs del qe sjemi te vetmit dhe ata te njejtin zot do ken...mbajeni fene per veten tuaj sna e impononi dot e kam thene dhe ne nje postim me lart....
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

I kam vezhguar, dhe i vezhgoj shpesh. Dhe sa me shume i vezhgoj bindem se kam te drejte qe gjithcka eshte rastesi.

rastesi????? ke pare levizjen e planeteve si behet ???? ke pare si bejne tavaf rreth Qabes(shtepise se shenjte ne Meke) muslimat???? edhe kjo rastesi?????
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Ateistet ??

rastesi????? ke pare levizjen e planeteve si behet ???? ke pare si bejne tavaf rreth Qabes(shtepise se shenjte ne Meke) muslimat???? edhe kjo rastesi?????

kush dhe cfare ben ???
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

vetem me kete shkrim duhet te besoj...po kush na qeka ai mos ndoshta po flasim per universin ???? sepse e gjitha kjo lind ngaqe shkenca ska arritur maksimumin e saj dhe nuk e ka afetsine per te studjuar galaksine ne teresi..po nqs del qe sjemi te vetmit dhe ata te njejtin zot do ken...mbajeni fene per veten tuaj sna e impononi dot e kam thene dhe ne nje postim me lart....

siq duket i nderuar ne shpirt tuajin keni trazime ? ka fillu lufta ne mes te vertetes dhe te kotes dhe po e shihni te vereteten dhe kjo nuk po ju len te qete andaj edhe po mundoheni me u kunderpegjegje por eshte veq nje e veretet dhe tjerat jane genjeshtra!!!!!!
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Mos ndoshta ky Zoti qe flisni ju, eshte thjesht Gjithesia? Dhe i gjithe kuptimi i fese eshte thjesht astrologji e perdorur nga vete njerezit?
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

i nderur meq po flet per molekula desha te bej nje pyetje? ke veshtruar ndonje elemet kimik se si duket perberja strukturore e tij. si jane te shperndara protont dhe elektronet ? ke pare se si jane te rregulluara planete ne sitemin tone djellor? a ehste edhe kjo shperndarje e ketyre rastesi apo vet jane te njejta??? apo dikush bere qe kjo te jete e njejte sikurse shperndarja e protonit dhe elektroneve ne je element kimik????
me thuaj njecik kush eshte njesia perberese me e vogel e cdo trupi??? nga kjo do e kuptosh pse sillen kshu trupat ...eshte tendence e trupave me ngarkese qe te krijojne fusha magnetike rreth tyre po ti kishe studjuar me kujdes do ta kuptoje...
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

siq duket i nderuar ne shpirt tuajin keni trazime ? ka fillu lufta ne mes te vertetes dhe te kotes dhe po e shihni te vereteten dhe kjo nuk po ju len te qete andaj edhe po mundoheni me u kunderpegjegje por eshte veq nje e veretet dhe tjerat jane genjeshtra!!!!!!

jo ska fare trazime...une thjesht kam cituar dhe me lart kete gje neve qe sbesojme se ca na ndodh sipas fese suaj cfare ju hyn ne xhep juve...ju demton gje juve jo.....dhe sic thash dhe me lart per te shkruar per fene tuaj keni nje teme te posacme ...
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

jo ska fare trazime...une thjesht kam cituar dhe me lart kete gje neve qe sbesojme se ca na ndodh sipas fese suaj cfare ju hyn ne xhep juve...ju demton gje juve jo.....dhe sic thash dhe me lart per te shkruar per fene tuaj keni nje teme te posacme ...

nese nuk te intereson qfar flitet atehere pse futesh ketu i nderuar???? edhe ju keni tema tjera sa te doni.
nese nuk keni mundesi me kundershtu atehere nuk pres nga ju te pajtoheni. ju keni rrugen tuaj ne tonen. heret a vone keni per ta kuptuar realitetin.por me mire heret se dikur behet teper vone./
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

Mos ndoshta ky Zoti qe flisni ju, eshte thjesht Gjithesia? Dhe i gjithe kuptimi i fese eshte thjesht astrologji e perdorur nga vete njerezit?

Ja kush eshte All-llahu Zoti yne :
59:22. Ai është All-llahu që nuk ka zot tjetër; vetëm Ai, që e di të fshehtën dhe të dukshmen, Ai është Mëshiruesi, Mëshirëbërësi!
59:23. Ai është All-llahu që nuk ka zot tjetër përveç Tij, sundues i përgjithshëm, i pastër (prej të metave që i mvishen), shpëtimtar (që i shpëton njerëzit prej ndëshkimit të padrejtë), sigurues (që i siguroi njerëzit me premtimin e vet dhe pejgamberët me mrekulli) mbikëqyrës (që mbikëqyr dhe përcjell çdo send), i plotfuqishëm, mbizotërues, i madhërishëm. I lartësuar është All-llahu nga çka i shoqërojnë!
59:24. Ai është All-llahu, Krijuesi, Shpikësi, Formësuesi. Të tij janë emrat më të bukur. Atë (All-llahun) e madhëron çka ka në qiej e në tokë dhe Ai është ngadhënjyesi, i urti!
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Ateistet ??

Cfare jane keto citime nga disa libra prallash ku vetem mendjet e dobta dhe femijet i besojne teme qe flet per ateizmin eshte dhe jo se cfare tha mahmud al sallam qefli rahmani ne 51.14 paragrafi i 18 faqja e 29 ne botimin e vitit 500 na lodhet me FI (FULL IDIOTSIRA)
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Ndersa Zoti i te krishtereve eshte Zoti, ai i Budisteve eshte Buda, i judaisteve eshte Juda, i Konfucianisteve eshte Konfuci e ku di une, se ka shume besime fetare. Pse ai i juaji eshte i verteti? Pse patjeter duhet te me citoni Kuranin? Liber eshte Kurani, liber eshte Bibla, libra jane te gjithe. Te gjithe thone se besimi i tyre eshte i vertete. Cdo lloj popullsie paska Zot te vecante? Atehere i bie qe ju qe jeni shqipetare te mos besoni ne Zot, sepse ne besimi na eshte imponuar me ane te dhunes.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

nese nuk te intereson qfar flitet atehere pse futesh ketu i nderuar???? edhe ju keni tema tjera sa te doni.
nese nuk keni mundesi me kundershtu atehere nuk pres nga ju te pajtoheni. ju keni rrugen tuaj ne tonen. heret a vone keni per ta kuptuar realitetin.por me mire heret se dikur behet teper vone./

mesa di une tema eshte hapur per te pyetur pse jemi ateist...dhe une prandaj futem ktu per te thene qe feja nuk eshte trashegim eshte zgjedhje personale e se une nuk do u besoj prrallave sepse skam frike te perballem me boten reale ...e te mos besoj se cdo gje qe arrij e arrij me forcat e mia...e cdo rruge qe marr e marr sepse vendos vet ashtu...dhe se fatin e bej vete e sma ka vendos dikush tjter....kjo eshte per ca kam hyre ktu ...
 
Redaktimi i fundit:

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Cfare jane keto citime nga disa libra prallash ku vetem mendjet e dobta dhe femijet i besojne teme qe flet per ateizmin eshte dhe jo se cfare tha mahmud al sallam qefli rahmani ne 51.14 paragrafi i 18 faqja e 29 ne botimin e vitit 500 na lodhet me FI (FULL IDIOTSIRA)

:qesh: :qesh: :gallate: :gallate: LOL LOL :haha: :haha:
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

Cfare jane keto citime nga disa libra prallash ku vetem mendjet e dobta dhe femijet i besojne teme qe flet per ateizmin eshte dhe jo se cfare tha mahmud al sallam qefli rahmani ne 51.14 paragrafi i 18 faqja e 29 ne botimin e vitit 500 na lodhet me FI (FULL IDIOTSIRA)

do vie dita kur do te pyetesh per kete liber qe per ju eshte liber perrallash dhe do e kuptosh se kush ka qene ky liber te jesh i sigurte.
e atehere do e shohim kush ka per te qesh!!!!!

P.s theaxeofpain po citoj sepse ke bere pyetje ju dhe hbk andaj po përgjigjem per asgje tjeter.
kurse per Hbk kam vetem edhe tri pyetej. A te ka pyetur kush a po don te viesh ne kete bote???? a mendon se ka per te pyetur kush kur ke deshire te vdesesh????? dhe a mendo se pasi te vdesesh ka per te pyetur kush a po don me u ringjall apo jo?????
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

Postimi origjinal është bërë nga Cyber_Spartacus
Cfare jane keto citime nga disa libra prallash ku vetem mendjet e dobta dhe femijet i besojne teme qe flet per ateizmin eshte dhe jo se cfare tha mahmud al sallam qefli rahmani ne 51.14 paragrafi i 18 faqja e 29 ne botimin e vitit 500 na lodhet me FI (FULL IDIOTSIRA)


:qesh: :qesh: :gallate: :gallate: LOL LOL :haha: :haha:
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

:qesh: :qesh: :gallate: :gallate: LOL LOL :haha: :haha:

kjo eshte kur njeriu qesh me ironi edhe pse e din qe vet eshte bere per tu qeshur.
dhe nese mendoni s ekeni te drejte atehere kur te prezentoni tek nje njeri qe eshte duke vdekur kthejani shpirtin ne fyt nese jeni ne te vertet e mos e leni te vdes nese mundeni??????
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

do vie dita kur do te pyetesh per kete liber qe per ju eshte liber perrallash dhe do e kuptosh se kush ka qene ky liber te jesh i sigurte.
e atehere do e shohim kush ka per te qesh!!!!!

P.s theaxeofpain po citoj sepse ke bere pyetje ju dhe hbk andaj po përgjigjem per asgje tjeter.
kurse per Hbk kam vetem edhe tri pyetej. A te ka pyetur kush a po don te viesh ne kete bote???? a mendon se ka per te pyetur kush kur ke deshire te vdesesh????? dhe a mendo se pasi te vdesesh ka per te pyetur kush a po don me u ringjall apo jo?????

qe kam ardh ne kete bote ka qene rastesi,,,, vdekja prap eshte rastesi sepse mund te vras veten ku i dihet :p ose me shtyp makina neser :p ...e se ca ndodh pas vdekjes se dim seshte kthyer njeri te me thote qe ka jete pas vdekjes....po jetoj momentin......
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

kjo eshte kur njeriu qesh me ironi edhe pse e din qe vet eshte bere per tu qeshur.
dhe nese mendoni s ekeni te drejte atehere kur te prezentoni tek nje njeri qe eshte duke vdekur kthejani shpirtin ne fyt nese jeni ne te vertet e mos e leni te vdes nese mundeni??????


ju po hidhni poshte punen e nje mjeku....kur me perpara nuk dihej si semundje kanceri dhe ilaci i tij sa veta kane vdekur ku ishte zoti ne kto raste????
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

dhe per fund :
109:6. Ju keni fenë tuaj (që i përmbaheni), e unë kam fenë time (që i përmbahem)!

4:78. Kudo që të jeni vdekja do t'ju kapë, po edhe në qofshi në pallate të fortifikuara
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

ju po hidhni poshte punen e nje mjeku....kur me perpara nuk dihej si semundje kanceri dhe ilaci i tij sa veta kane vdekur ku ishte zoti ne kto raste????

mjeku mjekon por nuk sheron ,All-llahu eshte ai qe sheron.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

dhe per fund :
109:6. Ju keni fenë tuaj (që i përmbaheni), e unë kam fenë time (që i përmbahem)!

4:78. Kudo që të jeni vdekja do t'ju kapë, po edhe në qofshi në pallate të fortifikuara

Pikerisht, e di qe nje dite do vdes, dhe dua te shijoj kete qe kam, dhe mos ta mbush mendjen me perralla!
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

dhe per fund :
109:6. Ju keni fenë tuaj (që i përmbaheni), e unë kam fenë time (që i përmbahem)!

4:78. Kudo që të jeni vdekja do t'ju kapë, po edhe në qofshi në pallate të fortifikuara

dmth qe sqeka i vetem?????po sikur deri tani ishte vetem nje :eek:hh: sa ne kundershtim bie ndonjeher libri me veten :p...
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Ateistet ??

mjeku mjekon por nuk sheron ,All-llahu eshte ai qe sheron.

Ku mund te mbyll nje dite te me beje nje check ne kemben e majte se e godita dje ??? eshte i shtrenjte ?? sigurimet shendetsore te Greqise i pranon ??
 
Top