Alexander the Great... and the True

Bilderberg

Anëtar i ri
Alexander the Great... and the True

Kuota nga historiane te ndryshem gjate historise njerzore mbi Aleksandrin e Madh te maqedonise i cili ishte Ilir!!

Edwin E. Jacques - The Albanians: An Ethnic History from Prehistoric Times to the Present
--'What is now called Macedonia was in earlier times called Emathia. And it took its present name from Macedon, one of its early chieftans. And there was also a city Emathia close to the sea. Now a part of this country was taken and held by certain of the Epirotes and the Illyrians, but most of it by the Bottiaei and the Thracians'"

[ame="http://in.youtube.com/watch?v=nhgO53g045U"]YouTube - Alexander the Great... and the True[/ame]
 
Redaktimi i fundit:

Bilderberg

Anëtar i ri
Alexander The Great (LEKA)is Albanian

[ame=http://in.youtube.com/watch?v=f60v-nsHfnY&feature=related]YouTube - Alexander The Great (LEKA)is Albanian[/ame]
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Emathia = Mati apo gabohem ?
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Alexander THe Illyrian

Alexander THe Illyrian

[ame=http://in.youtube.com/watch?v=sfkQqyJc2K8&feature=related]YouTube - Alexander THe Illyrian[/ame]
 

Bilderberg

Anëtar i ri
ALEXANDER THE GREAT - What historians tell us?

ALEXANDER THE GREAT - What historians tell us?


[ame=http://in.youtube.com/watch?v=OdeeDyzrfFA]YouTube - ALEXANDER THE GREAT - What historians tell us?[/ame]
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Emathia = Mati apo gabohem ?

Emathia quhej gjith rajoni i Maqedonise se vjeter qe ishte shume here me i madh sesa ka ngelur sot!
Emathia do te thote E MADHJA ne gjuhen standarte shqipe, por ne dialektin si te veriut ashtu edhe te jugut e gjen ne versionin e pare te saj origjinal qe eshte E MATHIA .

Gjuhetaret nuk perjashtojne se emri Mat mund te rrjedhe pikerisht nga emri Emathia, edhe pse ka studjues si Giuseppe Catapano ne librin "Thot fliste Shqip "qe mendojne se emri eshte akoma me i lashte dhe qe mund te rjedhe nga perendia MAAT i Egjiptianeve antike!!
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Alexander the great (Leka i madh ) the albanian pride !!!

Alexander the great (Leka i madh ) the albanian pride !!!

[ame=http://in.youtube.com/watch?v=ZDu93xPZ07s&feature=related]YouTube - Alexander the great (Leka i madh ) the albanian pride !!![/ame]
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Scanderbeg knew all of this

[ame=http://uk.youtube.com/watch?v=G36RwFLpp8E&feature=related]YouTube - Scanderbeg knew all of this[/ame]
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Po c'te bej? C'te bej kur ne universitet nuk permenden Iliret, kur Greket e lashte quhen vetem greke, dhe kur nuk shpjegohet edhe teoria qe Aleksandri mund te ishte Ilir?
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Po c'te bej? C'te bej kur ne universitet nuk permenden Iliret, kur Greket e lashte quhen vetem greke, dhe kur nuk shpjegohet edhe teoria qe Aleksandri mund te ishte Ilir?

Ti jep versionin tend te njohurive dhe dijeve!!
Plehrat qofshin ata edhe akademike dhe profesore (skllave te nje sistemi akademik qe i ka rrenjet ne shke e 19-te)nuk duhen lene te na vjedhin dhe shtremberojne historine dhe gjuhen siç kane bere deri tani!
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Ti jep versionin tend te njohurive dhe dijeve!!
Plehrat qofshin ata edhe akademike dhe profesore (skllave te nje sistemi akademik qe i ka rrenjet ne shke e 19-te)nuk duhen lene te na vjedhin dhe shtremberojne historine dhe gjuhen siç kane bere deri tani!

Shumica prej atyre nuk kane faj sepse perpiqen te perhapin dijen qe iu eshte dhene atyre kur kane qene ne moshen time dhe tani i kthejne borxhin fushes se studimit. Gjithashtu shpesh padashje harrohet fakti qe historia eshte e politizuar, dhe thjeshte nje perfaqesim i interesave te dikujt. Per here te pare jam ndjere e pafuqishme per te argumentuar pro qellimit tone, shqiptareve, sepse eshte shume e veshtire te ndryshohet mendimi i pergjithshem. Do te lypej me te vertete nje revolucion akademik, dhe nuk di se si te kontribuoj ne dicka te paorganizuar.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Shumica prej atyre nuk kane faj sepse perpiqen te perhapin dijen qe iu eshte dhene atyre kur kane qene ne moshen time dhe tani i kthejne borxhin fushes se studimit. Gjithashtu shpesh padashje harrohet fakti qe historia eshte e politizuar, dhe thjeshte nje perfaqesim i interesave te dikujt. Per here te pare jam ndjere e pafuqishme per te argumentuar pro qellimit tone, shqiptareve, sepse eshte shume e veshtire te ndryshohet mendimi i pergjithshem. Do te lypej me te vertete nje revolucion akademik, dhe nuk di se si te kontribuoj ne dicka te paorganizuar.


Gjithashtu shpesh padashje harrohet fakti qe historia eshte e politizuar, dhe thjeshte nje perfaqesim i interesave te dikujt.
Mendimi i pergjithshem eshte krijuar pikerisht nga ato politizime qe ti permende, njekohesisht dhe akademite & universitetet nuk jane gje tjeter veçse shprehi sa te mirefillta aq dhe themelore ketyre intersave!

Merre me mend qe çdo revolucion kulturor, politik dhe ekonomik vjen nga qarqe te caktuara qe kan interesa te ngrene sa me larte nje kulture duke hedhur ne harresen e koherave nje kulture tjeter!
Shembull konkret: kultura europjane eshte shume here me e hynizuar sesa ajo e Amerikes Latine ose ajo e Aziatike (japoneve ,kineze dhe indiane) qe jane edhe nder kulturat me origjinale, te verteta dhe me te vjetra te botes!
Vjetersia e tyre qe i ka rrenjet miliarda e miliarda shekuj me pare, eshte arsye per te cilen duhen marre me shuime ne konsiderate sesa nje kulture psh, si ajo arabe qe i ka fillesat e saja vetem para 1400-1300 vjeteve dhe qe s'ka asgje origjinale por eshte thjesht nje huazim mix i bastarduar i te tjerave!! Pse eshte perhapur kultura arabe me shume sesa ajo e amerikes Latine ose ajo Indiane? Sepse qarqe te caktuara per arsye politike dhe ekonomike (nafta dhe gazi qe perdoret ne vendet perendimore vjen pikerisht nga shtetet arabe) kane interes te perhapin dhe ngrene me lart mitin e nje kulture (qofte ajo edhe mashtruese) ne vend te tjetres!!!

Elementare Watson!!

Do te lypej me te vertete nje revolucion akademik, dhe nuk di se si te kontribuoj ne dicka te paorganizuar

Organizimi nis nga ne, jemi ne qe duhet te vetorganizohemi!!
Eshte qesharake te presesh nga akademiket e universiteteve te botes perfaqsues te interesa qe ne thelb jane anti-shqiptare, te kthejne marrshin dhe timonin nga ana tjeter dhe te fillojne te vleresojne nje kulture qe as nuk e konsiderojne si te tille! Merre me mend se deri para 80 vjeteve Shqiptaret si popull rrezikonim te shfaroseshim komplet nen oreksin greko-serb e sot as qe do egzistonim sikur interesat e tyre te realizoheshin!!
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Me duket se me ke keqkuptuar. Nuk pres nga akademiket e universiteteve te botes te kontribuojne per ceshtjen shqiptare...por nuk di si te kontribuoj une per ceshtjen shqiptare. T'i fus dyshimin ndonje profesori? Te shkruaj nje ese qe shpjegon anen tjeter te monedhes-ate tonen? Te "perhap fjalen?" Me ato e kisha fjalen qe njerez te vetem dhe te paorganizuar nuk munden te bejne ndonje ndryshim te madh.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Me duket se me ke keqkuptuar. Nuk pres nga akademiket e universiteteve te botes te kontribuojne per ceshtjen shqiptare...por nuk di si te kontribuoj une per ceshtjen shqiptare. T'i fus dyshimin ndonje profesori? Te shkruaj nje ese qe shpjegon anen tjeter te monedhes-ate tonen? Te "perhap fjalen?" Me ato e kisha fjalen qe njerez te vetem dhe te paorganizuar nuk munden te bejne ndonje ndryshim te madh.

:kercim: :dong:
Disa ide gjeniale i ke hedhur, prandaj shume mire mund te vazhdosh dhe te provosh ti realizosh!!!
Prandaj duhet te vetorganizohemi, dale nga dale ne lidhje te ngushte me struktura dhe organizata te tjera!
Problemi qendron ne fillim se si tja nisesh, se pastaj kur ke bere gjysmen e punes fillon e mblidhen te gjithe rreth teje si bleta tek mjalti!

Ti nisja se do e shohesh vete qe puna qe do kryesh do japi rezultatet e saja te shumepritura!! :)
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
krutones i sugjeroj te argumentoj temen e saj duke u mbestetur tek vete autoret e lashtesi qe kane ardhur deri ne ditet tona.Kopjueit(sepse shumica e tyre jane kopje pas kopje si homeri qe shte i vjeter ne shekullin e 11 pas krishtit si kopja me e vjeter e tij) e tyre disa gjera nuk i ndryshuan sepse nuk i kuptonin qe duke len deshmi te pavullnetshme ne favor te kultures shqiptare.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Alexander the Great

[ame=http://au.youtube.com/watch?v=CZptZWt1SOU]YouTube - Alexander the Great[/ame]
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Mundesia me e madhe e origjines te Aleksanderit eshte vendi ku ka rrenje kanuni i Lek Dukagjinit ose Leka tek un ka gjine.
 
Top