Albulenë shala

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Albulenë Shala u lind më 11.05. 1987 në fshatin Osdrim, komuna e Pejës. Rrjedhë nga një familje intelektuale. Shkollën fillore tetëklasëshe e mbaroi në vendlindje. Tani është nxënëse në klasën e njëmbëdhjetë në gjimnazin Bedri Pejani në Pejë. E shkëlqyeshme në mësime dhe e angazhuar në krijime letrare. Ka filluar të shkruaj që nga klasa e shtatë e fillorës.

Kjo është përmbledhja e parë e saj me poezi. Ka në dorëshkrim edhe një përpjekje letrare në prozë me tematikë rinore.


LIGJثRIM ZEMثRIMI ME PAFAJثSINث E MOSHثS

Poetesha e re me moshë dhe vargje – Albulenë Shala, me librin e saj të parë “Nuk kam faj”na vie si rrezja e parë e diellit në mengjesin e ditës plot dritë. Një shpirt i njomë qe shpreh brendinë e vet me shqetësime moshe duke kërkuar gjithnjë pafajësinë për frymëzimin e shprehur, edhe kur ëndërron edhe kur qorton, edhe kur zemërohet edhe kur soditë blerimin e stinës.
Ajo di të fshijë lotin me butësinë e vorgut që të bëhet mbretëreshë ngrohtësie, duke ofruar durimin e pritjes, që prapë dhe gjithmonë të jetë sa më pranë ndjenjës të cilën butësisht e dhuron.
Në këtë vëllim të saj poetik, vërehet një thellësi meditimi ku gjithnjë gjurmon në kërkim shtegun e afrisë, portretin e bardhësisë dhe unazën e fatit në jetë. Melankolinë e shpirtit di ta shpeh aq prekshëm deri në drithërimë ndjenjash, sa që portretin e njeriut e sheh nga do në syrin e vet.
Heshtjen e ka për mikeshë moshe, çka nuk është aq e natyrshme, magjithatë di ta vë në ligjërim vargun duke i dhënë edhe kuptim të plotë poetik e filozok. Kur i mungon portreti e parafytyron hijen e tij duke kërkuar…”gjurmët shtërpë të hijes…” së adhuruar.
Në një masë të caktuar është e mbyllur por jo dhe e mbërthyer në rrethin e vetmisë, meqë gjithnjë shpresën e di për çelës jete, ani që pritja i rri shtrirë në shtratin e durimit. Nuk ka faj për trazimin e parë, trazim ky edhe poetik i vetpërcaktuar si frymëzim krijimi.
Sidoqoftë, poetesha e re Albulenë Shala, ka përspektivë krijimi dhe në letrat shqipe, me këtë zell dhe përkushtim mund të arrijë nivelin e krijueses së dëshmuar.FJALA


Fjala
Në afërsi gjithmonë
Këngë bilbili
ثmbëlsi e jetës

Fjala
Në largësi përjetshëm
Heshtje e gerëzuar
Në helmim jetën

################################


ME GISHTIN E UNAZثS


ثndërroj të jem
Afër teje

Me gishtin e unazës
Të të prek dorën
Në ledhatim

ثndërroj të shprishur
Në përkëdhelje
Flokun tënd

Fytyrën si pluhur
Në largësi tretur
Që vetëm era
Mund at sjellë

##############################


Syve të mi

ثndërroj
Të kthehesh një ditë
Në heshtjen time

Vetëm një çast
Cilësdo stinë
Nث TY DO Tث JEM


Në melankolinë e syrit
Portret afërsie
Do të jem

Djersë në ballin e rrudhosur
Qepallat t`i lagë
Plogështi e pleqërisë
Njollë në damarin e shterur

############################


HIJEN TثNDE KثRKOJ

Hija ime kërkon gjurmët
Shtërpë të hijes sate

E humbur në mes labirinthi
Sikur dritën ma kanë vjedhur

Hijen tënde kërkoj

Heshtja mbi valëdeti
Shkumë zemërimi
Më shfaqet dritë
Portreti yt

Prapë hijen tënde
Kërkoj

Loti im do at vras
Atë që rrugën tënde lagë
Akull shtegun
Në heshtje mbyllur

Hijen tënde kërkoj

###########################


Mث KUJTO


Kur era farfullinë
Kujtimet lëkund

Në zallin e detit
Më kujto

Peshk i artë
Do të shfaqem

Dëshirat t´i plotësoj


################################


DUA


Dua të jem
Zog
Për ty të kendoj

Dua të jem
Lule
Me aromë të ledhatoj

Dua të jem
Lot
Në syrin që kërkoj

Dua të jem
Engjullushë
Me krahë të përqafoj

##########################


LULثKUQE E TREMBUR


Kopsht pa lule
Shfrenim nate

Lulëkuqe e trembur

Vështrim
Me hile
Tinzare ngjan

Në tënden bukuri
Petale e mbyllur

Vesë pikon


############################


KثRKIM I KOT


Kërko rrugicave
Gjallërinë e kot

Nuk jam as aty
Ku frika zhduket

Me ndriçim
Murosa lapidar

#######################


PRITJE NGROHTثSIE


Kur nata bën acar
Pranë oxhakut

Trup i ngrinë

Pritje e afërt
Qerpikë me shtrezë
Me ty jam unë
Mbretëreshë e ngrohtësisë

#################################


PRITJE NGROHTثSIE


Kur nata bën acar
Pranë oxhakut

Trup i ngrirë

Pritje e afërt
Qerpikë me shtrezë
Me ty jam unë
Mbretëreshë e ngrohtësisë

#################################


ME TY


Me ty
Shoqëruar në heshtje

Sytë ngulitur
Në jet e atyre netëve

Bota dukej e qetë
Si të ishte n´amshim

Me kujtimet e shpresës
Prapë jam me ty

ثndërrat e mia
Një pikë shiu i lago

Mollëzave në rrjedhë
Pikon loti

Dhe prapë lam me ty

####################################


GREMINث DASHURIE


Shkëmb murosur
Në rrënim tradhtie

Zemra ujitë
Lumenj kujtimesh

Ironi e hidhur
Greminë e dashurisë
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Albulenë shala

اAST I MALLKUAR


Shfrim ndjenjash nxitë huti
Epsh dobësie apo shëmti

Ashtu befas si më erdhe
As vetë s´e di

Xhelat i ndjenjës fisnike

Mos paç kurrë bekimin
As uratën e krijesës magjike

##################################


NUK KAM FAJ


Mos më mallko
Trazimin e parë

Trupin shtalb
Kënaqësi e harlisur

Nuk km faj
Tradhti e dhunës

Të një fjale s´ishim

S´ta fal dot
Pafajësinë e moshës

############################


DHURATث JETE


Lotin ta fshij
Dhuratë

Jetën ta falٍ
Ngrohtësi vatre

Cakrrojmë gotat
Në pritje

Trashëgimi gëzimin

#################################


ILUZION

Sikur të jet ti
Fluskë bore
Kështjellë lumturie
Do thurja
Në mesin e yjeve

Rreze dielli
N´kurorë lulesh

Hënën
Zinxhir dashurie

Shiu të jet
Lundër kujtimesh

Retë e bardha
T´i kem hije

###########################


KTHESث JETE


Rrufe dashurie
Godet zbraztinë
Vetëtimthi ndjenjën
Ngashëren

Kthesë jete

Ringgjall lumturinë
Buqetë kujtimesh

Një refren

###################################


KURORA


Shtrëngim duarve
Kuptim bese

Bistek dashurie
Shikim bebëze

Fole jete
Uratë goje

Dhuratë e pritur
Kurorën

Bistek dashurie

################################


FRESKI E HESHTUR


N´ freskinë e luleve
Aromën tënde
Të heshtjes ndjej

Që më largojnë
Vetminë
Dallgët e kujtimeve

ثndrrave pa gjumë
Pikon loti

Në kërkim dorën
T´i fshij

Gjurmët e pritjes

##################################LOTثT PO T` I FAL


Kujtimet po t´i fal
Det i thellë i pa anë

Prano lotin tim
Dua të bëhem hall

Në thellësine tënde
Vuajtjet m´i shoqëro

Me valët tua
Kujtimet m´i përqafon

#############################


Mث MUNGON

Pëshpëritja jote
Buzëve të njoma
Më mungon

Gjersa shfletoj librin
E pluhurosur
Nga harresa ta shpëtoj
Me ngrohtësinë e duarve
Mbi kapakët e tij
Do të mbjell lule

Më mungon gëzimi
Që dikur e shihja
Në pafajësinë e syve tu

Kujtimet zgjohen grumbull

Buzëqeshjet me zërin
ثmbëlsinë e tij në dridhje
Melodia e këngës përmallshëm
Në harresë torturon shpirtin

Që venitet në pritje

###################################


FLUTUR E LUMTUR


Flutur e lumtur jam
Flatrat m ngjyra hap

Nektar dashurie shijoj
Vesë lulësh gëlltis

Flutur e lumtur jam

#################################THUAJ


Edhe pse kam mall
Të vetmen fjalë kërkoj

Nuk dua hakmarrje
As ngushëllim nuk dua

Vetëm një fjalë kërkoj
Thuaj
Se je penduar
 
Redaktimi i fundit:

Aguero

Anëtar Aktiv
Titulli: Albulenë shala

Qy Gjimnazi qe kam kryer une paska nxjerr edhe poete tash ,hala shkoj me lujt streetball atje ...


Suksese Albulenes me pelqyen poezit per moshen qe ka
 
Top