ADN, Adami dhe Eva.

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Sipas analizave te ADN rezulton se Eva eshte pothuajse 70mije vjet me e vjeter se Adami.


Nese njerezimi e ka prejardhjen nga dy njerez, e duke patur parasysh qe sipas bibles Eva u krijua nga njera brinje e adamit (i bie qe te jene shume te ngjashem midis tyre gjenetikisht), si ka mundesi qe sot kemi nje shumllojshmeri te jashtezakonshme rracash njerezore ?

Ose bibla dhe kurani ja fusin kot, ose duhet pranuar qe evolucioni beri punen e vet me bijte e bijat e "Adamit dhe Eves".

Si e shpjegojne besimtaret kete?
Natyrisht qe edhe jo besimtaret jane te mirepritur te japin mendimet e tyre si gjithmone interesante.
 

loyalx

Muslim
Vetem budallait i mjafton mendja e vet! Mire ka thene Kasem Trebeshina: Tashti bota eshte zvogeluar shume ngaqe fjalet kane kaluar pertej fjaleve.
Shpikje!
Genjeshtra per dike bredh si mbret i jetes, dhe per te behet theror!
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vetem budallait i mjafton mendja e vet! Mire ka then Kasem Trebeshina: Tashti bota eshte zvogeluar shume ngaqe fjalet kane kaluar pertej fjaleve.
Shpikje!
Genjeshtra per dike bredh si mbret i jetes, dhe per te behet theror!

Me pelcyen keto fjale shume :)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Sipas analizave te ADN rezulton se Eva eshte pothuajse 70mije vjet me e vjeter se Adami.


Nese njerezimi e ka prejardhjen nga dy njerez, e duke patur parasysh qe sipas bibles Eva u krijua nga njera brinje e adamit (i bie qe te jene shume te ngjashem midis tyre gjenetikisht), si ka mundesi qe sot kemi nje shumllojshmeri te jashtezakonshme rracash njerezore ?

Ose bibla dhe kurani ja fusin kot, ose duhet pranuar qe evolucioni beri punen e vet me bijte e bijat e "Adamit dhe Eves".

Si e shpjegojne besimtaret kete?
Natyrisht qe edhe jo besimtaret jane te mirepritur te japin mendimet e tyre si gjithmone interesante.

Une kam lexuar nje liber ne lidhje me grupet e gjakut ku thuhet se grupet e gjakut kane evoluar me kalimin e kohes!


Grupi me i vjeter i gjalut eshte 0 (40000 vjecar)- personat qe kane kete grup gjaku jane shume te forte fizikisht, mund te hane sasi te medhaj mishi dhe nuk kane nevoje te mbrohen nga mikrobakteret.. Persoant qe kane kete grup gjaku quhen "gjahtare" pikerisht si paraardhesit tone te pare fare!

Grupi i dyte i gjakut eshte grupi A ( 20000 vjecar) - Personat qe kane kete grup ajku quhen "fshatare". Behet fjale per parardhesit tane qe mesuan te ushqeheshin jo vetem me mish por edhe te punonin token! Nese sistemi imunitar i tyre nuk do ndryshonte me ambientin njerezit me grup gjaku 0 nuk do arrinin te jetonin gjate!
Aparati tretes i ketij grupi nuk pranon sasira te medhaj mishi dhe eshte preh e tumoreve dhe baktereve!

Grupi i trete i gjakut eshte B ( 10000 vjecar) - ai u krijua ne zonen e Himalajave ku njerezit nuk mund te rronin me mish apo me bime per shkak te klimes se thate!
Personat qe i perkasin ketij lloj grupi quhen "endacake" sepse te tille ishin paraardhesit qe i dhane origjine ketij grupi!
Ne fakt personat qe bejne pjese ne kete grup nuk kane probleme me aparatin tretes dhe jane ne gjendje te tresin cfaredolloj ushqimi dhe kane shume rezistence trupore!

Grupi me i ri dheme i rralle i gjakut eshte grupi AB (1000 vjecar) - ky grup gjaku nuk vjen si pasoje e zhvillimit te njerezimit dhe ambjentit por si pasoje e lidhjeve te grupeve te tjera!


pak a shume kjo eshte historia:)
 

baby-angel

Thpilt
Ku e paskan gjetur shkencetaret Even?Nga e zbuluan gjenetikisht qe eshte ajo?
Apo jane zbulime qe i ben ti kto?:D
 

xha Sulua

pleqeri
Sipas Biblës, i pari njeri në Tokë ishte Adami. Pasi ai po mërzitej vetëm, Zoti krijoi edhe Evën. Të gjithë njerëzit e sotëm rrjedhin prej këtyre.

Por sipas një studimi të bërë nga një grup ndërkombëtar studiuesish që studiuan kodin gjenetik të më tepër se 1000 burrave nga 22 rajone gjeografike të botës doli se Bibla gabon.

Nëse Eva është mëma gjenetike e njeriut të sotëm Homo Sapiens atëherë ajo nuk mund të ketë takuar kurrë Adamin atin tonë gjenetik, pasi ai lindi 84 000 vjet më vonë.

Kodi gjenetik është një segment nukleotidesh brenda DNA-së që përcakton rendin përkatës të aminoacideve përgjatë sintezës së proteinave. ثshtë themeli biokimikal i trashëgimisë dhe gjindet pothuajse në të gjithë organizmat e gjallë.

Kodi gjenetik femëror i njeriut të sotëm i cili mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet segmentit gjenetik të quajtur DNA mitokondrionale që trashëgohet vetëm nga ana e nënës është 143 000 vjet i vjetër. Pra Eva ka jetuar para 143 000 vjetësh diku në Afrikë. Prej andej ka shpërndarë kodin e saj gjenetik në tërë botën.

Ndërsa kodi gjenetik i mashkullit që mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet kromozomeve Y që hasen vetëm tek meshkujt doli nga studimi në fjalë të jetë vetëm 59 000 vjet i vjetër. Pra Adami ka lindur 84 000 vjet më vonë po në Afrikë dhe nuk ka mundur se si të takohej me Evën.

Për ta shpjeguar këtë gjë me fjalë banale mund të thuhej se Eva ka pasur për burrë dikë tjetër që kishte një kod gjenetik jo tonin, pasi i joni nuk ishte formuar akoma. Kështu mendohet se kodi ynë i sotëm është një përzierje e kodeve gjenetike të disa llojeve të njerëzve që kishte në atë kohë dhe që mori trajtën e tij 59 000 vjet pasi kishte marrë trajtën e tij kodi gjenetik i femrës.

Mbështetur në materialin e revistës Nature Genetics dhe të enciklopedive.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Sipas Biblës, i pari njeri në Tokë ishte Adami. Pasi ai po mërzitej vetëm, Zoti krijoi edhe Evën. Të gjithë njerëzit e sotëm rrjedhin prej këtyre.

Por sipas një studimi të bërë nga një grup ndërkombëtar studiuesish që studiuan kodin gjenetik të më tepër se 1000 burrave nga 22 rajone gjeografike të botës doli se Bibla gabon.

Nëse Eva është mëma gjenetike e njeriut të sotëm Homo Sapiens atëherë ajo nuk mund të ketë takuar kurrë Adamin atin tonë gjenetik, pasi ai lindi 84 000 vjet më vonë.

Kodi gjenetik është një segment nukleotidesh brenda DNA-së që përcakton rendin përkatës të aminoacideve përgjatë sintezës së proteinave. ثshtë themeli biokimikal i trashëgimisë dhe gjindet pothuajse në të gjithë organizmat e gjallë.


Kodi gjenetik femëror i njeriut të sotëm i cili mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet segmentit gjenetik të quajtur DNA mitokondrionale që trashëgohet vetëm nga ana e nënës është 143 000 vjet i vjetër. Pra Eva ka jetuar para 143 000 vjetësh diku në Afrikë. Prej andej ka shpërndarë kodin e saj gjenetik në tërë botën.

Ndërsa kodi gjenetik i mashkullit që mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet kromozomeve Y që hasen vetëm tek meshkujt doli nga studimi në fjalë të jetë vetëm 59 000 vjet i vjetër. Pra Adami ka lindur 84 000 vjet më vonë po në Afrikë dhe nuk ka mundur se si të takohej me Evën.

Për ta shpjeguar këtë gjë me fjalë banale mund të thuhej se Eva ka pasur për burrë dikë tjetër që kishte një kod gjenetik jo tonin, pasi i joni nuk ishte formuar akoma. Kështu mendohet se kodi ynë i sotëm është një përzierje e kodeve gjenetike të disa llojeve të njerëzve që kishte në atë kohë dhe që mori trajtën e tij 59 000 vjet pasi kishte marrë trajtën e tij kodi gjenetik i femrës.

Mbështetur në materialin e revistës Nature Genetics dhe të enciklopedive.

atehere sipas kesaj nuk ka qen adami i pari mashkull ne toke?
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Une kam lexuar nje liber ne lidhje me grupet e gjakut ku thuhet se grupet e gjakut kane evoluar me kalimin e kohes!


Grupi me i vjeter i gjalut eshte 0 (40000 vjecar)- personat qe kane kete grup gjaku jane shume te forte fizikisht, mund te hane sasi te medhaj mishi dhe nuk kane nevoje te mbrohen nga mikrobakteret.. Persoant qe kane kete grup gjaku quhen "gjahtare" pikerisht si paraardhesit tone te pare fare!


pak a shume kjo eshte historia:)
Prandaj e kam qef mishin une nuk semurem ne dimer shpesh :D
Njerzimi tregon fakte qe jane 99% te pagabuar ky fakt eshte DNA thjesht feja nuk e pranon se nuk ka si ta shpjegoje librin e jetes....thjesht ndodh si beheshe ne mesjete cdo gje qe nuk kuptoheshe quheshe eretike edhe sot e njejta gje ndodh sidomos ne mitropolet e propogandes fetare.....
 

sexy_pussycat_

Maçokε.
Me falni po ADN e Adamit me Even kur u gjet qe se paskam marr vesh un ?!!:confused:
 

bella

Anëtar i Nderuar
Si jo besimtare e lire dhe jo kokeforte qe jam :p......Mendoj se shume detaje, shume studime te tilla, perbejne vetem nje kaos dhe debat te panevojshem midis feve dhe shkences.....midis njerzve mbi te gjitha.
E nevojshme per dituri nuk jane te gjitha keto.....por rendesia e besimit te secilit ..ska rendesi se ne fe apo ne shkence.

p.s Mendimi im ky....kjo eshte edhe arsyeja e mos frekuentimit im ne kete nenforum.
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Kjo duhet ta kete nje shpjegim se nuk ka mundesi per mendimin tim. Kush e nxorri kete mendim?
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Sipas analizave te ADN rezulton se Eva eshte pothuajse 70mije vjet me e vjeter se Adami.


Nese njerezimi e ka prejardhjen nga dy njerez, e duke patur parasysh qe sipas bibles Eva u krijua nga njera brinje e adamit (i bie qe te jene shume te ngjashem midis tyre gjenetikisht), si ka mundesi qe sot kemi nje shumllojshmeri te jashtezakonshme rracash njerezore ?

Ose bibla dhe kurani ja fusin kot, ose duhet pranuar qe evolucioni beri punen e vet me bijte e bijat e "Adamit dhe Eves".

Si e shpjegojne besimtaret kete?
Natyrisht qe edhe jo besimtaret jane te mirepritur te japin mendimet e tyre si gjithmone interesante.
kush e ka bere keto analiza nqs mund te dihet?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Analiza KOT !
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
sinqerisht jam kurioze te di se nga kan pasur material per te bere ADN
 

con man

Anëtar i ri
Sipas analizave te ADN rezulton se Eva eshte pothuajse 70mije vjet me e vjeter se Adami.


Nese njerezimi e ka prejardhjen nga dy njerez, e duke patur parasysh qe sipas bibles Eva u krijua nga njera brinje e adamit (i bie qe te jene shume te ngjashem midis tyre gjenetikisht), si ka mundesi qe sot kemi nje shumllojshmeri te jashtezakonshme rracash njerezore ?

Ose bibla dhe kurani ja fusin kot, ose duhet pranuar qe evolucioni beri punen e vet me bijte e bijat e "Adamit dhe Eves".

Si e shpjegojne besimtaret kete?
Natyrisht qe edhe jo besimtaret jane te mirepritur te japin mendimet e tyre si gjithmone interesante.shih se kishin bo do analiza te reja
aty kish dal qe nostra ish 28 vite e 6 muaj me i vjeter se eva
edhe qe nga atehere ish rujt nuk ish plak

ky eshte abba i njerezimit nuk eshte adami

pse po jep informata kote o nostra
une kam pas respekt te madh per shkencen edhe kam ende
po jo per kte lloj shkence qe ti po prezenton
ku gjeten ata adn e admait e te eves
edhe qja ato broqkulla te nenfolesve tu per studimet ne 26 rajone te ndryshme gjeografike
eshte e vertet qe grupet e gjakut kan evolu
po nuk ekziston kurrfar mundesi shkencore e logjike te vertetohet se eva paska qen me e vjeter se adami 70000 vjet
krejt qka dijm nga at dy njerez te nderuar , prindit e njerzimit eshte ajo qka e thon librat e shenjt
prandja ju dhe shkenca juaj meritoni nje delete nga mendja jon dhe nje empty recucle bin
 

njoni

llahtaria vete
Ne nuk dima akoma se kush ka ardh e para Veza apo Pula, lere te gjejm nga e kemi prejardhjen ne si qenie njerzore.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
sinqerisht jam kurioze te di se nga kan pasur material per te bere ADN

Analize koti my sweety :lexim:

Edhe cilesia e shpirtit tone qe nuk ia njohim natyren, por per ekzistencen e te cilit askush nuk ka dyshim, dhe e veprimit te funksioneve te tij mbi kurmin tone, eshte nje nder argumentet qe njoftojne per Zotin.
Fakti qe shpirti qe, si natyre, nuk ka te beje aspak me boten tone mate*riale, dergohet ketu nga nje bote e posacme per te dhe qe vihet ne nje proces maturimi sipas nje programi te caktuar, eshte pa dyshim, nje prej argumenteve me te rendesishem qe njoftojne per Zotin.

Kur njeriu arrin te besoj ne Zotin NJE, per te fare lehte eshte te besoje edhe ceshtjen e krijimit te Ademit pa nene dhe baba.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Kush i paska shpikur keto analiza :D

P.S. nje korigjim: Kur`ani nuk eshte ajo qe ja fusin kot por eshte fjal e Zotit
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Kush i paska shpikur keto analiza :D

P.S. nje korigjim: Kur`ani nuk eshte ajo qe ja fusin kot por eshte fjal e Zotit

Epo qe tja fuskan edhe kuranit tani po e degjoj mire qe ja fusin po ja fusin edhe me urdher te zotit:eek:hh:
 

Aum

Anëtar i ri
Analize koti my sweety :lexim:

Edhe cilesia e shpirtit tone qe nuk ia njohim natyren, por per ekzistencen e te cilit askush nuk ka dyshim, dhe e veprimit te funksioneve te tij mbi kurmin tone, eshte nje nder argumentet qe njoftojne per Zotin.
Fakti qe shpirti qe, si natyre, nuk ka te beje aspak me boten tone mate*riale, dergohet ketu nga nje bote e posacme per te dhe qe vihet ne nje proces maturimi sipas nje programi te caktuar, eshte pa dyshim, nje prej argumenteve me te rendesishem qe njoftojne per Zotin.

Kur njeriu arrin te besoj ne Zotin NJE, per te fare lehte eshte te besoje edhe ceshtjen e krijimit te Ademit pa nene dhe baba.

ke te dreit se njeriu i pare dhe qenja e pare pa tjeter eshte krijuar pa nan dhe baba se sikur te thuhej se njeriu i pare kishte nene dhe babe ateher nuk do te ishte njeriu i pare pra ne ket menyr jan krijuar te gjitha krijesat qe egzistojn pa nen dhe baba veq nuk besoj se jan krijuar ne qift por jan krijuar ne nje numer me te madh :)
 

albgrl

GIRLICIOUS
Sipas Biblës, i pari njeri në Tokë ishte Adami. Pasi ai po mërzitej vetëm, Zoti krijoi edhe Evën. Të gjithë njerëzit e sotëm rrjedhin prej këtyre.

Por sipas një studimi të bërë nga një grup ndërkombëtar studiuesish që studiuan kodin gjenetik të më tepër se 1000 burrave nga 22 rajone gjeografike të botës doli se Bibla gabon.

Nëse Eva është mëma gjenetike e njeriut të sotëm Homo Sapiens atëherë ajo nuk mund të ketë takuar kurrë Adamin atin tonë gjenetik, pasi ai lindi 84 000 vjet më vonë.

Kodi gjenetik është një segment nukleotidesh brenda DNA-së që përcakton rendin përkatës të aminoacideve përgjatë sintezës së proteinave. ثshtë themeli biokimikal i trashëgimisë dhe gjindet pothuajse në të gjithë organizmat e gjallë.

Kodi gjenetik femëror i njeriut të sotëm i cili mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet segmentit gjenetik të quajtur DNA mitokondrionale që trashëgohet vetëm nga ana e nënës është 143 000 vjet i vjetër. Pra Eva ka jetuar para 143 000 vjetësh diku në Afrikë. Prej andej ka shpërndarë kodin e saj gjenetik në tërë botën.

Ndërsa kodi gjenetik i mashkullit që mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet kromozomeve Y që hasen vetëm tek meshkujt doli nga studimi në fjalë të jetë vetëm 59 000 vjet i vjetër. Pra Adami ka lindur 84 000 vjet më vonë po në Afrikë dhe nuk ka mundur se si të takohej me Evën.

Për ta shpjeguar këtë gjë me fjalë banale mund të thuhej se Eva ka pasur për burrë dikë tjetër që kishte një kod gjenetik jo tonin, pasi i joni nuk ishte formuar akoma. Kështu mendohet se kodi ynë i sotëm është një përzierje e kodeve gjenetike të disa llojeve të njerëzve që kishte në atë kohë dhe që mori trajtën e tij 59 000 vjet pasi kishte marrë trajtën e tij kodi gjenetik i femrës.

Mbështetur në materialin e revistës Nature Genetics dhe të enciklopedive.

Informacion interesant!!
 

RedApple

Antarë
Si mbijetoji pra "Eva" 84 000 vjet pa ciftezim ? A po ndoshta kishte ndonje menyre tjeter te shumezimit ? Sipas kesaj "analize" ?
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
une mendoj qe skeni per ta gjet asihere pergjigjen car thote njeri nuk thote tjetri un si besoj ktyre prrallave
 

immortale

Antar Aktiv
Titulli: ADN, Adami dhe Eva.

e paskan gjet varrine Eves po ku eshte varrose ne sharre a ne tufine qe ja paskan bo analizat e adn, sa ka ec shkenca mer njerez po du me e dit se me cfare e e gjeten me google earth, ju qe i besoni kaq shume ksaj gjeje a e dini qe akoma nuk eshte zberthyer ADN dhe kur te zberthehet hapeni gojen tashi skeni pse flisni budalliqe , dhe kto qe thoni ju qe ne fillim njeriu i pare mund te ket qene nje femer per 50mijvjet rrjesht vetem me cfare u ciftezua kjo me majmuna me gjarprinje a me cfare qe me vone doli mashkulli ????!!!!!!!! ket pergjigje te na japin ata qe kan zberthy ADN
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: ADN, Adami dhe Eva.

kush koka kon aj shkenctar qe paska nejt me Ademin e Haven ? bash pom intereson edhe paska pas mundsi me ja marr gjakun me ja bo ADN-n ?nostra a tkallzoj aj shkenctari a mkish bo tfala ?
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: ADN, Adami dhe Eva.

Nostra shko tek fenomenet paranormale dhe lexo...Miti i nje civilizimi!! duket interesante ;)
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: ADN, Adami dhe Eva.

e cuditshme!!
e pabesueshme!!
e padegjueshme!!


p.s x njonin:ka lind veza para,e ka dhene kohe me pare ne nje dokumentar;)
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: ADN, Adami dhe Eva.

Si jo besimtare e lire dhe jo kokeforte qe jam :p......Mendoj se shume detaje, shume studime te tilla, perbejne vetem nje kaos dhe debat te panevojshem midis feve dhe shkences.....midis njerzve mbi te gjitha.
E nevojshme per dituri nuk jane te gjitha keto.....por rendesia e besimit te secilit ..ska rendesi se ne fe apo ne shkence.

p.s Mendimi im ky....kjo eshte edhe arsyeja e mos frekuentimit im ne kete nenforum.

Nuk ka nje postim tendin qe nuk me pelqen apo gjen dakord me ty..Ky eshte nje nga te shumtit....

E di si me duket mua kjo??? Si nje lufte per ekzistence...Nese nuk besoni ne ekzistencen e Adamit e Eves,atehere a nuk u duket ketyre qe bejne keto analiza, qe bien ne kundershtim me veten e tyre?? Per tu mbushur mendjen njerezve mbi mosekzistencen e Zotit,dalin e thone qe Eva na qenka me e madhe se Adami...Nuk ishin te njejtet persona qe thonin qe Eva me Adamin nuk kane ekzistuar e qe prejardhjen e kemi nga majmuni?!
Personalisht njerezve ne kundershtim me veten dhe me idete e tyre,nuk u besoj shume.
 

Ketrushe

Pianistia
Titulli: ADN, Adami dhe Eva.

Shume e cuditshme...une mendoj se asnjehere nuk do te gjeni pergjigjen e duhur
 
Top