A keni ndonjë nga këto simptoma? Ulni dozën tuaj të kafeinës menjëherë!

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
unnamed-10-4.jpg


Sasi të vogla kanë shumë përfitime shëndetësore, por çfarë ndodh kur tejkaloni dozën e rekomanduar ditore?


Kafeja njihet si pije që ka një efekt pozitiv në trup, por mbingarkimi i tij mund të çojë në shumë probleme shëndetësore.
Mos u shqetësoni, kjo nuk do të thotë që duhet të hiqni dorë nga kafja plotësisht, por mos e teproni, pasi ka disa pasoja shëndetësore që mund t’ju ndodhin nëse pini më shumë se tre kafe në ditë, transmeton KosovaPress.
Mundim
Njerëzit të cilët luftojnë me ankthin duhet të shmangin kafeinën pasi kjo vetëm sa i përkeqëson simptomat e pakëndshme. Gjithashtu, kafeina ngre nivelin e stresit dhe ju bën të ndiheni më nervozë pas konsumit se zakonisht.
Dhimbje stomaku
Shumë njerëz që kanë një problem në stomak në fakt shqetësohen nga kafeja pa e kuptuar. Shpesh i atribuojmë dhimbje ushqimit, por dhimbja në stomak gjithashtu mund të shkaktohet nga kafeja.
Rrahjet e shpejta të zemrës
Marrja e tepërt e kafesë gjithashtu mund të bëjë që zemra të shpejtohet. Personat që vuajnë ndryshe nga kjo gjendje mjekësore duhet të kufizohen në një deri në dy kafe në ditë.
Të dridhura
Kafeina shpejton sistemin nervor qendror, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni nervoz. Nëse ndaj kafesë reagoni me dridhje të pakontrollueshme, kufizoni seriozisht konsumimin tuaj të përditshëm.
Dhimbje koke
Edhe pse një sasi e vogël kafeje mund të ndihmojë me dhimbjen e kokës, mbingarkimi i saj mund të shkaktojë dhimbje koke, pasi e keni tejkaluar dozën tuaj të kafeinës. Kjo i referohet një sasie prej pesë ose më shumë gota në ditë.
 

Attachments

  • unnamed-10-4.jpg
    unnamed-10-4.jpg
    66.3 KB · Shikime: 0
  • unnamed-10-4.jpg
    unnamed-10-4.jpg
    66.3 KB · Shikime: 0

Loverboy

A pretty face can never trick me
Nje kafe max 2 ne dite mund t'i pije. Ndodhe asnje ne dite, nuk jam i varur nga kafja shyqyr Zotit.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Dhimbje koke veç nga mungesa e kafeines mund te kem dhe jo nga mbidoza e saj.
 
Eshte nje kenge e te madhit Fabrizio De Andre qe titullohet 'Don Raffae'.
Versioni i kenduar nga Roberto Murolo ka kete refren:
Ah, che bellu ccafè
pure ‘n carcere ‘o sanno fà
co' ‘a recetta ch'a Cicirinella
compagno di cella ci ha dato mammà.


Qe mos ta zgjas shume.
Per nje kafe te mire cfare nuk ben njeriu i shkrete.
Une personalisht nje ekspresi TE MIRE nuk i them kurre jo.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Me pelqen kafja.
Ne fakt me pelqen te pi dhe pasdite nje kafe gjithmone,por nese konsumoj rreth darkes,me jep probleme me gjumin.
Mengjesin se nis dot pa nje kafe.
 
Redaktimi i fundit:

Desa

Felix Culpa
S/M
Kafeja është pije e rregullt për mua, pas ujit. Edhepse pij disa kafe në ditë, nuk e tejkaloj dozën prej 400 mg kafeinë ( sasia e kafeinës mvaret se cilli lloj i kafes konsumohet: kafe e filtruar 70 - 175 mg, espresso 40 til 200 mg,...)
 
Top