A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja?

Tuana

Nada é por acaso!
A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja? Me siguri qe do te mendonit qe po duke pare kanalet televizive te orientuara drejt publikut femeror; gjuetare fantazmash, detektive me fuqi psikike, njerez qe thone se flasin me te vdekurit, etj.

Revistat per femra jane te mbushura me horoskope dhe gjera te tilla, ndersa revistat e meshkujve me birra dhe femra te bukura. Konkluzionet jane te dukshme apo jo?

Megjithate, mesuesja dhe kerkuesja Kylie Sturgess ka zbuluar qe ndryshimi ndermjet femrave dhe meshkujve nuk eshte tek sasia ne besimet paranormale, por tek llojet e besimeve paranormale qe ato mund te kene.

"Femrat ka me shume mundesi te jene ne anen sociale te bestytnive paranormale." - thote Sturgess.

"Ato jane me te prirura te besojne tek mendiumet, astrologjia, sherimi psikik, dhe fantazmat. Ndersa ne anen tjeter meshkujt jane me te prirur te besojne tek krijesat jashtetokesore apo monstrat si ai i Loch Ness."

Studimet kane treguar gjithashtu qe meshkujt jane me te prirur te besojne ndaj teorive te konspiracioneve, ndersa femrat jane me te prirura ne besimin e telepatise. Sturgess ka bere nje kerkim ne lidhje me besimet ne paranormale te 1243 Australianeve.

Siapas Sturgess ndryshimi ndermjet bestytnive paranormale te meshkujve dhe te femrave mund te jete edhe per shkak te faktoreve kulturore, historike dhe shoqerore. Nje shembull i kesaj eshte besimi i shumte i femrave tek mediumet; te cilin ajo e gjurmon qe tek fillimet nga Fox Sisters ne Shtetet e Bashkuara ne vitet 1840. Ne ate kohe, femrat nuk kishin shume vend ne shoqeri dhe spiritualizmi shihej si nje fuqizim prej tyre, perafersisht ashtu sic shihet edhe ne ditet e sotme.

Ajo shpjegon gjithashtu qe ka argumenta ne lidhje me ndryshimin ne menyren se si ****et e ndryshme mendojne.

Sturgess mendon qe eshte shume normale qe njerezit te besojne tek paranormalja.

"Une e shoh ate si njerezore. Une e shoh si totalisht normale per njerezit as te mos mendojne per menyrat se si besimet paranormale te mund te testohen. Ne fakt me shume behet fjale per se sa seriozisht merren keto gjera dhe cfare mund te te shtyje me pas qe ne menyre te natyrshme, pa pyetur perze keto besime te kalohen edhe tek te tjeret."

Sturgess thote qe eshte e mundur qe te behen njerezit qe te ndryshojne besimet e tyre, por megjithate nuk eshte gjithmone efektive.

Ajo shpjegoi qe nxenesit e saj u bene me skeptike ne lidhje me astrologjine pasi degjuan kengen e Tim Minchin 'If You Open Your Mind Too Much Your Brain Will Fall Out'.

Megjithate ajo mendon qe nuk ka arsye pse te besohet qe femrat jane me te prirura te besojne me shume se meshkujt tek paranormalja, por thjesht meshkujt dhe femrat besojne, por ne menyra te ndryshme dhe ne gjera te ndryshme.
/info/
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja?

Se frikesohen me shume e dija, por qe edhe besojne,... pale,...pale,... po vet paranormalja jane femrat :p
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja?

Edhe meshkujt nuk ngelen mbrapa :p
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja?

Per mendimin tim, kur eshte puna per dicka jo normale si meshkujt dhe femrat mund te ken dyshimet e veta dhe te fillojn te mendojn te gjejn nje arsye dhe kur nuk arrijn ta bejn fillojn e mendojn mos ka fenomene te tilla. Une per veten time sbesoj ne gjera te tilla sot per sot mendoj neqoftese duhet te kete diku ne univers ndonej fenomen te tille kur ta shikoj do e besoj keshtu jo!lol
 

Endrra

VIP
V.I.P
Titulli: A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja?

Per mendimin tim, kur eshte puna per dicka jo normale si meshkujt dhe femrat mund te ken dyshimet e veta dhe te fillojn te mendojn te gjejn nje arsye dhe kur nuk arrijn ta bejn fillojn e mendojn mos ka fenomene te tilla. Une per veten time sbesoj ne gjera te tilla sot per sot mendoj neqoftese duhet te kete diku ne univers ndonej fenomen te tille kur ta shikoj do e besoj keshtu jo!lol


she she kjo ca me the ate nate ,,,tu kall data nga virtualiteti qe kur me ke pa mu live lollol...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja?

Vallahi po na bejne konkurence te forte meshkujt:(Na e moren stafeten me ''klas'':D
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja?

Jan nje cik, po nje ciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik fare :lool:...pse e them kete, mjafton te shohesh nje film paranormal me nje femer dhe per nja jave do flesh me drita ndezur ne shtepi :lool:
 
Pe: A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja?

Nuk e besoj qe femrat jane me te prirura se meshkujt per paranormalen, por nje gje eshte e vertete, femrat jane me te ndjeshme dhe me te prirura se meshkujt per te pare pertej aparences ndaj gjerave ne pergjithesi e duhet te kesh nje ndjeshmeri te larte per te perjetuar paranormalen, pare ne kete prizem femrat jane me te privilegjuara per te njohur e perjetuar paranormalen.
 

Jetmira

V.I.P
Titulli: A jane femrat me te prirura se sa meshkujt per te besuar tek paranormalja?

Kur dy femra bisedojn
edhe djalli ulet ne nje stol duke i degjuar me vemendjes
P.S Mi gra edhe djalli sesht ai keq sa ne
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Jo se jan me pak te prirur por jan frikacak ?

True story.
 

Abisi

larguar
Grate si natyre jane me frikacake.Normalisht priren me teper te besojne gjerat qe i mendojne te frikshme.
Psh,ta lësh nje grua vetem ne mes te hicit naten,i iken mendja ?
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Grate si natyre jane me frikacake.Normalisht priren me teper te besojne gjerat qe i mendojne te frikshme.
Psh,ta lësh nje grua vetem ne mes te hicit naten,i iken mendja ?
Sigurt?

Eshte e vetmja gje qe me qetson
 
Top