A është Kur'ani kopje e Biblës?

dangerous

* * * *
Titulli: A është Kur'ani kopje e Biblës?

Kur ne shkoll na vinte nje mesuese zevendesues (se mungonte mesuesi) mesusja e re na dukej me e mire.E verteta ishte se te njejtin tem shpjegonin.Mesusja e re na dukej me e mire.
Prandaj nese se din akoma veç nje ka atje siper qe na Pret ne te
na gjykojn,un e quaj Zot ti i nderuar quaje si te deshirosh .Kjo tem
s'ka fund.....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: A është Kur'ani kopje e Biblës?

Ke perzier cilesite e Zotit qe pershkruhet ne Kur'an me zotat e Bibles lool. S'ke faJ jo, nganjehere duhet te te falenderoj per postime te tilla, sepse ndryshe nuk do t'ishte kuptuar se kush eshte i ditur e kujt i eshte fshire traka krejt :vap: RROFSH sa mALET LOL

S'ke faj ti, kshtu qendron puna kur mendon se te tjeret s'dine asgje. Mos me fol per UPDATES lool.Une di vetem qe Enciklopedia Katolike ka pranuar faktin qe doreshkrimet e bibles jane manipuluar.

Asnje doreshkrim i lashte nuk na ka ardhur ne formen qe ai eshte lene nga duart e autorit te tij- te gjitha doreshkrimet jane manipuluar ne njefare menyre.

No book of ancient times has come down to us exactly as it left the hands of its author--all have been in some way altered.

Syte jane per t'pare :D

CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: New Testament

Me dukesh nga ata femijet qe i dine germat e alfabetit por nuk jane te zotet ti vendosin sipas rradhes. Dhe knaqesh se te duket se po shkruan dicka..!
Cfare ndryshim Bible quan ti tek perkthimi e domethenja e fjales testament, akord, bibel e re, lidhje e re, Dhjatra e re etj...? Ajo eshte nje dhe sostanca e Saje nuk ndryshon pavarsisht si e quan, or hoxhe me te meta...
S'kam pare ndonje here nje klerik si ti kaq te pa ditur dhe pa haber ne religjon. Une te le te flasesh dhe te citoj qe ti te biejsh sa me shpesh ne gabime trashamane.
Bibla e vjeter eshte ebrajke dhe jo e krishtere, te krishteret kane testamentin e ri, Vangjelin, biblen e re, e sa e sa emra te tjere do i vesh ka pak rendesi si e quan ate. Dhe eshte krejt normale qe Bibla e re bije ne kundershtim me te vjetren, e cila eshte ebrajke. Ti dhe te gjithe myslimanet nuk ja keni haberin per kete dallim, dhe mbushet faqe te tera ne forum duke sjelle citate te Bibles ebrajke ne krahasim me Biblen e re, si ndryshime dhe kontraditore mbrenda Bibles per te zene ngusht te krishteret. Kjo mjafton qe te kuptohet qe jeni fyll fare ne religjon. Sidomos ti si hoxhe

Sa per kodin 786, auroren e harmonise se fjales Basmala e perdornin te krishteret arab para se te linde islamizmi. Pasi ishin te krishteret e arabise qe formuluan alfabetin disa shekuj para Muhametit. Eshte e njejta si formula biblice ebrajke "ba Shen Yahvé"

ps. kur nuk di se c'flet ndryshon argument. Tema eshte tek ngjashmeria e Kuranit ne Bibel, dhe jo modofikime biblike.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: A është Kur'ani kopje e Biblës?

Pse valle Dhjata e re s'qenka falsifikuar ? Ne Dhjatën e Re ekzistojn 13 letra qe pretendojne se jane shkruar nga Pali, pothuajse gjysma e librave te Dhjates se Re. Por 6 prej tyre me shume gjasa nuk jane shkruar prej Palit. Shkollaret i kane quajtur keto letra “deutoro-Pauline”, duke lene te kuptohet se keto shkrime kane nje pozite “dytesore” ne korpusin e shkrimeve te Palit. Dhe ti ngaterron Kur'anin me ate cfare ka shkruar Pali & company lool. Pra, une jam brenda temes, ajo qe te dhemb ty eshte se po ta bej MAT cdo here kur fut hundet aty ku s'ke njohuri.

Kur ben debat ti me mua Laur, e din si me dukesh ? Si ky ne video vs UNE : lolp.s. Vazhdo mashtroje veten :D:D:D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: A është Kur'ani kopje e Biblës?

Do rri pas dallavereve tuja e te islamikeve idiot une.

Mqs do video, po te pergjigjem me kete video pasi ky zotria paka pase qetesine e duhur te te merret me ju fodullet islamik

Dhe shoket tu mund te duartrokasin..;)

 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: A është Kur'ani kopje e Biblës?

E dija se s'ke koment tjeter :D

Sdq, te sygjeroj tja fusesh gjume, neser te pres me argumente tjera bindese, kuptohet nqfs ke (apo ske pasur kurre t'themi me mire lol).
 
Top