• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

64 mijë italianë vdiqën në 4 vitet e fundit nga gripi dimëror


Hulumtimi shkencor: 64 mijë italianë vdiqën në 4 vitet e fundit nga gripi dimëror

Indeksonline sjellë një hulumtim shkencor të bërë nga “Science Direct” rreth hetimit dhe ndikimit të gripit në vdekshmërinë e madhe në të gjitha moshat në Itali gjatë sezoneve të fundit (2013 / 14–2016 / 17 sezonet)
Sipas këtij hulumtimi del që në 4 sezonet e fundit dimërore, gripi sezonal ka mbytur 64 mijë italianë.
Objektivat
Vitet e fundit, Italia ka regjistruar kulme në nivelin e vdekjeve, veçanërisht në mesin e të moshuarve gjatë sezonit të dimrit. Epidemitë e gripit janë indikuar si një nga përcaktuesit e mundshëm të një tepricë të tillë. Qëllimi i studimit tonë ishte vlerësimi i kontributit të atribuar nga gripi në vdekshmërinë e tepërt gjatë sezoneve të gripit nga 2013/14 deri në 2016/17 në Itali.
Metodat
Ne përdorëm metodat EuroMomo dhe FluMomo për të vlerësuar trendin vjetor të shkallës së vdekjes së tepërt të atribuuar nga gripi sipas grupmoshave. Të dhënat e popullsisë u siguruan nga Instituti Kombëtar i Statistikave, të dhënat mbi sëmundjen si gripi dhe rastet e konfirmuara të gripit u siguruan nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë. Si një tregues i aktivitetit të përjavshëm të gripit (IA) kemi miratuar indeksin Goldstein, i cili është produkti i përqindjes së pacientëve të parë me sëmundje të ngjashme me gripin (ILI) dhe përqindjen e mostrave pozitive të gripit, në një javë të caktuar.
REZULTATET
Ne kemi vlerësuar vdekjet prej 7.027

20,259 15,801 dhe 24.981 që i atribuohen epidemive të gripit në 2013/14, 2014/15, 2015/16 dhe 2016/17, përkatësisht, duke përdorur indeksin Goldstein.
Norma mesatare vjetore e vdekshmërisë për 100,000 varion nga 11.6 në 41.2 me shumicën e vdekjeve të lidhura me gripin në vit të regjistruar tek të moshuarit.
Sidoqoftë, fëmijët më pak se 5 vjeç raportuan gjithashtu një normë të konsiderueshme të vdekjes së tepërt të atribuar nga gripi në sezonet 2014/15 dhe 2016/17 (1.05 / 100,000 dhe 1.54 / 100,000 respektivisht).
PËRFUNDIME
Mbi 68,000 vdekje u atribuohen epidemive të gripit në periudhën e studimit. Teprica e vëzhguar e vdekjeve nuk është plotësisht e papritur, duke pasur parasysh numrin e madh të lëndëve të brishta shumë të vjetra që jetojnë në Itali.
Si përfundim, paparashikueshmëria e virusit të gripit vazhdon të paraqesë një sfidë të madhe për profesionistët shëndetësorë dhe krijuesit e politikave. Megjithëkëtë, vaksinimi mbetet mjeti më efektiv për uljen e barrës së gripit, dhe përpjekjet për të rritur mbulimin e vaksinave dhe futjen e strategjive të reja të vaksinave (siç janë vaksinimi i fëmijëve të shëndetshëm) duhet të konsiderohen për të zvogëluar vdekshmërinë e tepërt të atribuuar nga gripi që përjetohet në Itali dhe në Evropa në sezonet e fundit b.tetova
 

Komentet

Top