• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

5 vende tabu për turistët e botës

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL


Duket se globalizmi i ka dhënë mundësi kujtdo që ka dëshirë dhe para të udhëtojë ku të dojë

Por ekzistojnë disa vende në Tokë ku asnjë turist nuk lejohet të vërë këmbë.

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë.

1-Ishulli Surtsey

Në vitin 1963, në ujërat e Islandës, nga shpërthimi i një vullkani nënujor, u formua brenda një kohe shumë të shkurtër një ishull me sipërfaqe 2,7 km katrorë. Menjëherë tërhoqi vëmendjen e shkencëtarëve nga vende të ndryshme të botës, si një shembull i jashtëzakonshëm i formimit të një ishulli dhe lindjes së një jete të re. Që nga ajo kohë Surtsey, i emërtuar sipas personazhit mitologjik Surtr, zoti i gjigantëve të zjarrit, ka shërbyer vetëm për qëllime shkencore dhe konsiderohet një zonë ndaluar për turistët.

2-Ilha da Queimada Grande

Ilha da Queimada Grande, që gjendet 35 km nga brigjet e Brazilit, duket si një parajsë e vërtetë. Por udhëtimin në këtë vend mund ta paguash me jetë, pasi është i pushtuar nga gjarpërinj helmues; me një sipërfaqe prej 0.43 km katrorë, ky vend popullohet nga 4 mijë gjarpinj. Një nga më të rrezikshmit është bothrops insularis, ose gjarpri i artë. Ja pse autoritetet braziliane ndalojnë këdo për të vizituar këtë ishull, që quhet ndryshe edhe ‘Ishulli i gjarpërinjve’.

3-Ishulli i Sentinelit të Veriut

Një nga ishujt Andaman në Gjirin e Bengalit është shtëpia e një fisi të rrezikshëm të vendasve Sentinelas; ata i shmangen çdo kontakti me civilizimin dhe reagojnë ashpër ndaj çdo ndërhyrjeje. Sipas shkencëtarëve, banorët aborigjenë kanë kaluar 60 mijë vjet në izolim nga pjesa tjetër e qytetërimit. Këta njerëz e mbrojnë territorin e tyre në mënyrë aktive. P.sh, në 2014 ata qëlluan me shigjta një helikopter të qeverisë indiane, që fluturoi mbi ishull pas një cunami për të parë nëse vendasit kishin nevojë për ndihmë. Viktimat e tyre të fundit janë disa peshkatarë të humbur; pas vrasjes së tyre qeveria indiane u kërkoi qytetarëve të qëndronin larg banorëve të Sentinelit dhe tokës së tyre.

4-Tempulli i madh Ise, Japoni
Në Japoni, një nga vendet e shenjta më të rëndësishme në të gjithë vendin është kompleksi i tempujve Ise Jingu. Tempulli kryesor është i rrethuar nga një gardh i lartë prej druri; vetëm priftërinjtë e rangut të lartë dhe anëtarët e familjes perandorake lejohen brenda. Deri në vitin 1945 ‘Ise‘ ishte një vend edhe më i vështirë për t’u arritur: tempulli u nda nga bota e jashtme nga lumi Miyagawa, që simbolizonte kufirin me zakonshmes dhe të shenjtës. Murgjit e kishin rreptësishtë të ndaluar të kalonin lumin: besohej se kjo do të çonte në shkeljen e shenjtërisë së shenjtë dhe do të shkaktonte probleme për të gjithë të Japonisë.

5-Ishulli Gruinard
Në 1942, qeveria britanike bleu ishullin skocez të Gruinard për të realizuar teste të armëve biologjike, në veçanti të antraksit. Gjatë eksperimentit, u konstatua se antraksi kishte ndotur territorin për një periudhë të gjatë kohe, duke shkaktuar vdekjen e popullsisë në 95% të rasteve. Deri në vitin 1980, ishulli ishte një nga vendet më vdekjeprurëse në planet. Vetëm në 1986 shkencëtarët nisën më në fund ‘dezinfektimin’ e ishullin ogurzi, dhe ai u deklarua i sigurt në vitin 1990. Megjithatë, askush nuk u vendos më aty. Ekspertët paralajmërojnë se spore Antraksi mund të kenë mbetur ende në tokën e ishullit, çka do të thotë se ai nuk do të jetë i përshtatshëm për të jetuar për qindra vjet.

/ Top Channel


1-Ishulli Surtsey


2-Ilha da Queimada Grande
3-Ishulli i Sentinelit të Veriut


4-Tempulli i madh Ise, Japoni


5-Ishulli Gruinard
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 5 vende tabu për turistët e botës

Te ky fisi qenka mire me shku me t'pushu nja nje jave :kafeja:
 

Fly

Larguar
Titulli: 5 vende tabu për turistët e botës

Tek ai i gjarprinjve ta coj nevin me pushime :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 5 vende tabu për turistët e botës

Une nga frika e gjarperinjve do vdes lol asgje tjeter sme tremb :p
As aj tipi te ishulli tre ;) mduket se i shof duke te pjekur :uff: ose ate cunin e vogel duke i thene babait te vet :nxef:dergojme kete ne shtepi e e hajme mamin ;);)
 
Titulli: 5 vende tabu për turistët e botës

Ahaha thua te jene me mua aq te lige :( ...ate te dyten hiqe nga lista,sjane si meshkujt europiane keta jo... :p madje sdo me njihnin ne jam qenie njerezore apo perendeshe adhurimi lol kshu qe prap do shpetoja :p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 5 vende tabu për turistët e botës

. :p madje sdo me njihnin ne jam qenie njerezore apo perendeshe adhurimi lol kshu qe prap do shpetoja :p
Po pra thashe une :mace: ty do te dergonin shpi e do hanin maman e vet :brutal::brutal:paramendo te tere ata duke tu lut te kembet ty Princesha Reaa :lovju::lovju:
 
Titulli: 5 vende tabu për turistët e botës

Mendova mos e hanin mamin per te me mbajt mu si skllave ,po mami do na duhej per te me sherbyer mua ahaha

E pra e,kshu duhej te me adhuronit ju po sma dini vleren lol qe te me mbani :p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: 5 vende tabu për turistët e botës

E pra e,kshu duhej te me adhuronit ju po sma dini vleren lol qe te me mbani :p
Paj dhe ne moj mire jem duke te mbajte :shi:une s'paku s'kam degju gjer m'tash per ankesa ;)
 
Titulli: 5 vende tabu për turistët e botës

Ju sta beni as nje kafe,pa le fjalen e mire sikur i keni me pagese ato te shkretat :p ahaha
 
Top