5 arsyet pse mosha nuk llogaritet në një marrëdhënie

5 arsyet pse mosha nuk llogaritet në një marrëdhënie​

Ne të gjithë kemi dëgjuar shumë herë gjatë jetës sonë se mosha nuk ka rëndësi, “mosha është vetëm një numër”, por sa mund të jetë për një marrëdhënie romantike? Ashtu si të gjithë të tjerët kam dëgjuar njerëz më të rinj ose më të vjetër se unë dhe besoj se po, mosha është vetëm një numër.
1641991567422.png

Unë kam parë njerëz tek të 40-at të jetojnë vitet e tyre më të bukur. Të tjerë që, në vend që të kenë fituar mençuri dhe përgjegjësi, jetojnë në një gjendje fëmijërie të përjetshme. Njerëz impulsive, të papjekur, të cilëve ju mund t’i jepni lehtësisht 8/10 vjet. Është e sigurt se ata kanë shumë për të mësuar rreth jetës, për sa kohë që gjejnë dëshirën për ta bërë këtë.

Barazia e moshës është gjithmonë mënyra më e mirë për të jetuar vitet e veta, duke ruajtur freskinë e rinisë dhe përgjegjësinë e moshës së pjekur. Kur zhvillohet kjo rrugë e rritjes së balancuar, mosha mund të mos ketë ndikim në një marrëdhënieje edhe për këto 5 arsye:

  • Është vetëm një numër.
Ajo që me të vërtetë ka rëndësi është niveli i pjekurisë së partnerit Ka gra të reja dhe djem të rinj shumë më të ndjeshëm, të përgjegjshëm dhe të pjekur se mosha e tyre.

  • Mundësia për t’u rritur
Të ndjekësh dikë më të ri ose më të vjetër, mund të japë një perspektivë tjetër të jetës. Ai mund t’i hapte sytë ndaj realiteteve të reja, duke treguar “gjërat e vjetra” ndryshe. Kush dëshiron të mësojë dhe të rritet si një person, të mësojë nga të gjithë, nga fëmijët, të rriturit, të moshuarit.

  • Kimia!
Sot duket se është bërë veçanërisht e vështirë të takosh dikë dhe të ndërtosh një marrëdhënie vërtet të thellë, të pasionuar dhe autentike. Kur ju keni fatin ta gjeni, nuk ka rëndësi sa të vjetër jeni. Ajo që ka rëndësi është lidhja që krijohet.

  • Mendimi i njerëzve të tjerë nuk ka rëndësi
Marrëdhëniet ku ekziston një dallim i moshës midis partnerëve janë zakonisht subjekt i kritikave dhe gjykimeve. Nuk duhet t’i lejojmë vetes të kushtëzohemi. Njerëzit gjithmonë do të gjejnë një arsye për të kritikuar dhe gjykuar. Askush nuk mund të dijë nëse gjërat do të funksionojnë ose jo dhe askush nuk mund të dijë forcën e një ndjenje që lidh dy njerëz.

  • Në fund, dashuria është dashuria
Pse të bëhet mosha një faktor përcaktues vendimtar për një bashkim? Ne zgjedhim një person për atë që na bën të ndihemi, jo për vitet e tij. Është mënyra e tij e të qenurit, të lëvizurit, aroma e tij, buzëqeshja… Dashuria është dashuria, jo një numër!

Burimi / www.giornodopogiorno.org
B;psikologjia.
 
Sinqerisht dhe realisht,ndoshta kete koncept e kam ndryshuar me vitet,por deri diku e kam pas gjithnje;
Nuk do mundesha te kisha nje mardhenje me dike me te vogel se une ne moshe. (flas mbi nje 5 vjecar,se 4-5 vjet sjane diferenc)
Po aq nuk do mundesha te krijoja nje mardhenje as me nje mashkull shume me te madhe ne moshe se une.
Tani,kimia kjo e ajo, pjekuria e pergjegjshmeria, e te thash e me the,gjenden edhe afersisht ne moshen tende.
 
Nuk llogaritet ama gjate jetes e kupton qe dhe mosha ka ate peshen e vet kur behet fjale me menyren si perballesh me sfidat. :D
 
Tashi meqe grate ktu pothujse krejt jane ma te medha se une te mbyllin gojes dhe lets goooo feel free to love me 😂😂😂😂😂
 
Unë jam ndjer me mire me dike qe ka qene 3 vite me i vogel se une,sesa me dike qe ishte 3 vite me i madh se unë.
Mosha nuk ka te bej me emocionet,terheqjen fizike apo pasionin qe mund te ndjesh me at person.
E keqja esht qe jetoj ne nje qytet te vogel,e nuk mund te martohesh me dike ma tvogel se vetja.
Gjykohesh nga te afermit ne rradh te par e pastaj nga komshinjte:);)
Nga eksperienca ime personale flas.
 
Unë jam ndjer me mire me dike qe ka qene 3 vite me i vogel se une,sesa me dike qe ishte 3 vite me i madh se unë.
Mosha nuk ka te bej me emocionet,terheqjen fizike apo pasionin qe mund te ndjesh me at person.
E keqja esht qe jetoj ne nje qytet te vogel,e nuk mund te martohesh me dike ma tvogel se vetja.
Gjykohesh nga te afermit ne rradh te par e pastaj nga komshinjte:);)
Nga eksperienca ime personale flas.
Sa vjece je? Qe te ndryshoj id po isha ma i madh 😜
 
Back
Top