30 sek per te pjekur nje banane jeshile

-800-0-5e2aea62da1fb.jpg

Ju duhet në dispozicion vetëm 30 sekonda, nga banania e papjekur mund të krijoni banane të pjekur, provoni trukun e thjeshtë.


Në vazhdim lexoni çfarë duhet të bëni me bananen e papjekur në mënyrë që në çast të piqet

Bananet janë të pasura me materie ushqyese, ndërkaq përparësia e tyre është sepse janë të thjeshta për përdorim, madje edhe kur janë tepër të pjekura apo plotësisht ngjyrë të gështenjtë, transmeton Telegrafi.


Mirëpo, si të veprojmë me bananet e gjelbra?

Pothuajse janë të padobishme, ndërkaq nëse nuk mund të prisni tri ditë që të marrin ngjyrën e tyre të njohur, mund të provoni trukun e thjeshtë me mikrovalën.

Merrni një pirun dhe shponi bananen nga të gjitha anët në mënyrë që të lehtësohet hyrja e nxehtësisë.

Futeni bananen në mikrovalë rreth 30 – 60 sekonda.

Ftoheni dhe atëherë është e gatshme për t’u ngrënë.

Njëherë kur e nxirrni nga mikrovala banania me siguri do të duket e keqe, mirëpo tekstura e saj do të jetë e njëjtë me teksturën e bananes së pjekur perfekt.

Gjithashtu, duke pasur parasysh që buka më e mirë gatuhet me banane shumë të pjekura, gjithashtu shpejt dhe thjesht do të siguroni përbërësit më të mirë të mundshëm.


Sot.com.al
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Une kam tre vjet qe mikrovalen e kam hequr nga shpia fare.
Ato mund te jene te rrezikshme dhe deri ne kancoregjene ne ushqimet qe ngrohen ne to.
S`ka ngrohje me te keqe ne lidhje me shendetin.
Keshtu qe bananet blini te pjekura,me mire se sa ti fusesh ne aktinies ngrohje aty.
 
Top