3 arsye pse nuk duhet ta krahasoni kurrë veten me askënd

3 arsye pse nuk duhet ta krahasoni kurrë veten me askënd​

Me popullarizimin e rrjeteve sociale, është bërë më e lehtë të dihet se çfarë po bëjnë të tjerët, ku rrijnë, çfarë hanë dhe ku udhëtojnë. Nëse më parë mezi e dinim se çfarë bënin fqinjët tanë gjatë pushimeve, sot ne e dimë se çfarë bëjnë një mori njerëzish jo vetëm gjatë pushimeve, por gjatë gjithë vitit.
1647200089012.png


Ndërveprimi virtual është i natyrshëm dhe gjithnjë e më i zakonshëm, megjithatë, me këtë, ne shohim një tendencë për të krahasuar jetën tonë me jetën e të tjerëve. Ndonjëherë e bëjmë këtë krahasim edhe pa e kuptuar, kështu që këtu do të rendis tre argumente që më bëjnë të besoj se krahasimet janë më të vështira se sa ndihmojnë.

1-Gjithkush ka një realitet të veçantë
Secili është vendosur në një kontekst shumë individual, kështu që krahasimi i dy realiteteve të ndryshme nuk është i shëndetshëm dhe mund të na shkatërrojë. Të gjithë kanë një betejë dhe disa, në kohë të caktuara, janë më të vështira dhe kërkojnë më shumë prej nesh. Ajo që të tjerët po përjetojnë është e ndryshme nga ajo që ju po përjetoni. Për më tepër, të gjithë kanë personalitetin e tyre dhe mënyrën e tyre të trajtimit të situatave.

2-Gjithkush ka ëndrrat dhe preferencat e veta
Nëse përpiqemi të bëjmë atë që po bën fqinji ynë, ka shumë të ngjarë të përfundojmë duke luftuar për një ëndërr që nuk është e jona. Të shikosh veten dhe ku dëshiron të shkosh është shumë më efektive sesa të shikosh tjetrin. Luftoni për atë që dëshironi, ëndrrat e të tjerëve janë të ndryshme. Dhe sa më shumë ta krahasoni veten, aq më shumë distancoheni nga vetja dhe thelbi juaj.

3-Akti i konfrontimit është çorientues
Është çorientuese, sepse ne gjithmonë priremi ta krahasojmë dështimin tonë me fitoren e të tjerëve. Pra, ne vlerësojmë njëri-tjetrin dhe nënvlerësojmë veten. Shikojmë suksesin e tjetrit dhe shikojmë gabimin tonë. Kjo është mizore, nuk është një peshore. Ne harrojmë që edhe tjetri ka dështuar dhe se edhe ne kemi fituar. Përballja me atë që është më e mirë, në fakt, me atë që duket se është më e mirë, është vetëm një mënyrë tjetër e martirizimit. Njihni arritjet tuaja, edhe nëse ato janë të vogla. Gjithashtu njihni atë që mund të përmirësohet, pavarësisht nga personi tjetër. Lejoni që një person të zërë qendrën e jetës suaj: JU.
b.revista.psikollogjia
 
ndoshta eshte me e mira nga shume veti qe kam;)loollool, se kurre nuk e krahasoj veten me asken, as femijet i krahasoj..perkundrazi secili eshte Yll ne vete qe ndricon ne menyren e vet
 
"Mos e krahasoni më veten me të tjerët. Hiqni vëmendjen nga ato që kanë të tjerët. Nga suksesi i tyre. Nga lumturia e tyre. Nga marrëdhëniet e tyre të mrekullueshme. Nga rezultatet që ata kanë arritur. Nga bollëku i tyre.
Kur bëni krahasime, përjetoni mungesë, zili; është rezistencë ndaj jush ndaj asaj ku jeni, ndaj asaj që jeni. Ndiheni larg nga vendi ku duhet të jeni, larg shtëpisë, larg jetës. Por jeta është këtu; jeta nuk është kurrë larg...

 
Nuk eshte e lehte ditet e sotme, dhe me vjen sh keq per njerezit qe nuk jane te lumtur per shkak te rrjeteve sociale apo se krahasojne veten me tjere.
Falenderoj Zotin qe deri me sot m'ka bere te kenaqem me jeten time, me cfare kam dhe t'ja dua te miren gjithkujt. Madje me kujtohet qe studente.(qe elbete i thone rini) Kur prezantonin disa shoke klase(kane qene nja 2 me tmire se une ne vizatim) dhe merrnin goxha komplimente nga pedagoget une isha e vetmja qe duartrokisja. Dhe kur mbaronin u thoja bravo. Aq shume m'u bente qejfi qe u shperblehej puna qe benin sikur gezohesha per veten time. (pasi realisht kishin talentin por dhe mundin) Ndersa shoket e tyre me te ngushte asnje fjale te mire nuk e thonin. 🙄

Sot mo jena tu u plak. As nuk diskutohet qe nuk rrime duke u krahasuar me te tjeret😁
 
Un prsh kisha shum zili jetën e disa vipeve shqiptare,kur u shihja fotot që fusnin nëpër rrjetet sociale.
Po që kur lexova historinë e Dubait.
I thashë vetes mos u ul kaq poshtë.
Mjaftohu me kaq që ke :)
 
Nuk e krahasoj veten me askend, sepse jemi duke jetu ne kohen e materializimit, te paket jane ata qe mund ti numerosh ne gishta dhe qe meritojne ti xhelozosh per moralin e larte te tyre.
 
Nuk kam takuar një të njëjtë si unë që ta krahasoj veten me të 🤷🏻‍♀️
 
Top