27 gusht toka do te duket sikur ka 2 hena(mos e humbni spektaklin)

bora dr

100%shqiptare
Kete muaj dhe muajin tjetrin, toka do te ndeshet me Marsin, ne nje afrim i cili do te arrije kulmin e afrimit mes ketyre te dy planeteve te rregjistruar ndonjehere. Hera tjeter qe Marsi do te kete nje afrim te tille me Token do te jete ne 2287. Per shkak te menyres se si graviteti i Jupiterit terheq Marsin, dhe shkakton trazira ne orbiten e tij, astronomet mund te jene te sigurt vetem se Marsi nuk ka qene kaq prane Tokes te pakten ne 5000 vitet e fundit, por mund te kalojne edhe 60.000 vite te tjere qe te ndodhe kjo gje serish.

Takimi do te arrije kulmin me 27 gusht kur Marsi do te jete vetem 34,649,589 milje larg tokes, dhe do te jete (mbrapa henes) objekti me ndricues ne qiellin e erret. Ai do te arrije nje magnitude -2.9 dhe do te shfaqet ne nje hark kohor prej 25.11 sekonda.

Marsi do te duket me sy te lire po aq i madh sa dhe hena. Marsi do te jete i lehte te dallohet. Nga fundi i gushtit, kur dy planetet do te jene afer, Marsi do te ngrihet ne muzg dhe do te arrije piken e tij me te larte ne qiell, ne oren 12.30 paradite. Eshte vertet e kendeshme te shohesh dicka qe nuk eshte pare me pare nga njerezimi. Keshtu qe shenojeni ne kalendar per te pare ndricimin ne rritje te Marsit permes henes
 
Top