21 orët më të shtrenjta në botë .

Nëse ka një fjalë që është sinonim me orët luksoze, është e shtrenjtë. Kohët më emocionuese, ekskluzive dhe ekstravagante në botë janë krijime shumë milionëshe , të destinuara të përfundojnë në koleksione private të ruajtura ashpër nëse jo në muze. Quhet Horge Horlogeria për një arsye.

Ka orë pilot , orë zhytjeje , orë fushore dhe orë veshjeje . Por orët më të shtrenjta në botë janë në klasën e tyre. Arsyeja e tyre për dështimin duket të jetë thyerja e rekordeve botërore , tërheqja e syve të koleksionistëve më të mirë dhe inkurajimi i milionerëve dhe miliarderëve, anëtarëve të familjeve mbretërore dhe listuesve A të Hollivudit që të zbrazin xhepat e tyre.

Me origjinë nga markat më të shtrenjta të orëve në botë (mendoni Patek Philippe, Rolex, Chopard dhe Vacheron Constantin), këto orë i kthejnë kokat kujtdo që interesohet edhe për butë për orët me inxhinierinë e tyre të hollë, stilin e mrekullueshëm, gurët e çmuar, metalet e çmuara, dhe ekskluzivitetin e tyre-shumë prej tyre janë botime të veçanta ose botime të kufizuara.

Pra, nëse doni të njihni orën më të shtrenjtë në botë me çmimin e saj , vazhdoni të lexoni. Ne përdorëm çmimet e rregulluara nga inflacioni për të krijuar listën tonë të orëve më të larta në botë të shitura ndonjëherë, kështu që ju e dini sa do të ishin të vlefshme këto orë nëse do të dilnin në treg sot.

Rrëfimi ynë i orëve më të shtrenjta në botë-shumë prej të cilave gjithashtu janë orët më të rralla në botë-përfshin një gamë të tërë të orëve , nga orë xhepi të cilësisë së mirë deri tek orë më shumë të ngjashme me bizhuteritë luksoze. Sigurisht, ju mund të mos jeni në gjendje të përballoni asnjë prej tyre tani - por cili është dëmi në ëndërr?

21 orët më të shtrenjta në botë​

21. Patek Philippe Worldtimer Guilloché Ref. 2523/1: 5.5 milion dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe worldtimer guilloche ref 2523 - Luxe Digital

Patek Philippe është një nga markat më të mira të orëve luksoze në botë , prandaj përgatituni ta shihni emrin shumë herë në këtë listë. Së pari, ky kohëmatës ultra i rrallë i botës Patek Philippe-një nga vetëm katër që ekzistojnë. Në fakt, vetëm dy versione të orës janë shfaqur ndonjëherë në ankand.

Ky është i punuar me ngjyrë trëndafili me një dial elegante dhe shumë të veçantë me model gijoloshë. Një nga krijimet e para të Patek Philippe që përfshin sistemin e kurorësdyfishtë të markës , ju përdorni njërën kurorë për të fryrë orën dhe tjetrën për të kontrolluar diskun e qytetit për kohëmatësin 24-qytet. Kombinimi i sipërfaqeve të lëmuara dhe të krehura i shton atmosferën e sofistikuar të këtij kohëmatësi unik.
Më e mira për: Kafshët më të rafinuara nga kafshët e rralla.

Data e prodhimit: 1954
Madhësia e kutisë: 36 mm
Materiali: ari rozë 18k
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 6 Nëntor 2020
Shtëpia e ankandit: Philips
Vendi i ankandit: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.phillips.com

20. Patek Philippe Platinum Koha Botërore Ref. 1415: 5.8 milion dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe platinum world time ref 1415 - Luxe Digital

Kjo orë tashmë theu një rekord botëror si ora më e shtrenjtë ndonjëherë pasi doli në shitje në ankandin e Antiquorum në Gjenevë në Prill 2002, ku u shit për 6.6 milion franga zvicerane. Atëherë nuk u pa përsëri derisa arriti në shtëpinë e ankandeve të Christie's në Hong Kong në 2021, duke shtuar më tej ajrin e tij enigmatik dhe të paarritshëm.
Sot, nuk mban më statusin e orës më të shtrenjtë në botë, por mbetet një orë shumë e lakmuar. E vetmja referencë platini 1415 HU në botë, kjo kryevepër e Patek Philippe ofron një dramë serioze të nivelit të lartë me estetikën e saj njëngjyrëshe . Mekanizmi i kohës botërore konsiderohet kohëmatësi i parë botëror i prodhimit të Patek Philippe.

Më e mira për: Një shembull rekord i shkëlqimit horologjik.

Data e prodhimit: 1939
Madhësia e kasës: 31 mm
Materiali: platini
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 13 Prill 2002
Shtëpia e ankandit: Antiquorum
Vendi i ankandit: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.antiquorum.swiss

19. Patek Philippe Yellow Gold Caliber 89: 6 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe ari i verdhë kalibri 89 - Luxe Digital

I njohur prej disa kohësh si ora më e komplikuar e dorës në botë, Caliber 89 nga Patek Philippe është një nga vetëm katër . Tre të tjerat janë bërë nga ari rozë, ari i bardhë dhe platini.

Peshon vetëm 1.1 kg, ora përmban jo më pak se 33 komplikime, përfshirë kohën e lindjes dhe perëndimit të diellit, kohën botërore për 125 qytete, një kalendar të përhershëm, kronograf të ndarë në sekonda, përsëritës të minutave, barometër, lartësimatës dhe busull. Nuk është çudi që u deshën nëntë vjet për të ndërtuar lëvizjen vetëm - ose se është një konkurrent kryesor për orën më të shtrenjtë prej ari në botë.


Megjithë këtë inxhinieri mbresëlënëse, Caliber 89 nuk arriti të gjejë një pronar gjatë ankandit të tij më të fundit. Por ne jemi të sigurt se nuk do të mbetet pa shtëpi për një kohë të gjatë.

Më e mira për: Një nga orët më të komplikuara dhe shumë të lakmuara në botë.

Data e prodhimit: 1989
Madhësia e kasës : 88.2 mm
Materiali: ari i verdhë
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 14 nëntor 2009
Shtëpia e ankandit: Antiquorum
Vendi i ankandit: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.antiquorum.swiss

18. Rolex Daytona Unicorn Ref. 6265: 6.1 milion dollarë​


orët më të shtrenjta rolex daytona unicorn ref 6265 - Luxe Digital

Rolex -i i dytë më i shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në publik, kjo orë ka bërë valë që kur Hodinkee e profilizoi për herë të parë në 2013. Koleksionistët nuk mund ta kuptojnë ekzistencën e një Daytona të cilësisë së mirë të artë të bardhë . Daytona ishte menduar të ishte një orë sportive e përditshme dhe kështu vendimi për ta bërë atë nga një material aq luksoz sa ari i bardhë është i pazakontë, për të thënë aspak.

Ref Rolex Daytona Ref. 6265 u prodhua në 1970 dhe sot vjen me një byzylyk luksoz prej ari të bardhë. Kjo mrekulli e njëhershme gjithashtu përmban një dial të zi me kontrast të bukur me indekse ari të bardhë.

Më e mira për: Duke demonstruar se nëse ka një gjë më të mirë se ari, është ari i bardhë .


Data e prodhimit: 1970
Madhësia e kutisë: 37 mm
Materiali: 18k ari i bardhë
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 12 maj 2018
Shtëpia e ankandit: Phillips
Vendi i ankandit: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.phillips.com

17. Patek Philippe Titanium Ref. 5208T-010: 6.6 milion dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe titanium ref 5208T 010 - Luxe Digital

Shumë prej orëve më të shtrenjta në botë janë të njëanshme-ose të paktën tepër të rralla. Ashtu si kjo orë Patek Philippe, versioni i parë dhe i vetëm i titanit i orës së dorës Reference 5208 Triple Complication. Marka shumë rrallë përdor titan, duke e ngritur menjëherë këtë orë në sytë e koleksionistëve. Ora gjithashtu përmban një përsëritës minutash, një kronograf monopusher dhe një kalendar të përhershëm të menjëhershëm.


Faqja blu e orës ka një motiv 'Carbon' të punuar me dorë, ndërsa një ekran mbrapa lejon pronarin me fat të admirojë mjeshtërinë e patëmetë në punë.

Më e mira për: Ktheni kokën me titan, një nga materialet më të rralla në botën e orëve luksoze.

Data e prodhimit: 2017
Madhësia e kasës: 42 mm
Materiali: titan
Lëvizja: automatike
Data e ankandit: 11 nëntor 2017
Shtëpia e ankandit: Vendi i ankandit Christie's
: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.patek.com

16. Patek Philippe Gold Chronograph Ref. 1527: 6.8 milion dollarë​


orët më të shtrenjta patek philippe gold chronograph ref 1527 - Luxe Digital

Ky pararendës i rëndësishëm i orëve të dorës të ardhshme Patek Philippe krijoi një tronditje të madhe kur u lançua për herë të parë në vitet 1940. Dizajni i kutisë së tij ishte padyshim avangard në stil dhe përmasa-më i rrumbullakët, më i madh dhe me bishta të zgjatur dhe pak të lakuar.

Përkundër përpjekjeve të ekspertëve të horologjisë për të zbuluar detajet, nuk dihet shumë për këtë orë, përveç se ishte një nga vetëm dy Ref. 1527 orë. Ajo përmban një kronograf me fazat e datës dhe hënës. Lëvizja përfshin gjithashtu 23 xhevahire. Mbërthimi është bërë prej ari 18k i cili, së bashku me rrallësinë e orës, shpjegon pjesërisht arsyen pse u shit me një çmim kaq të lartë kur shitej në ankand.

Më e mira për: Një orë me një ajër misteri dhe një atmosferë të papritur.


Data e prodhimit: 1943
Madhësia e kasës : 37.6 mm
Materiali: ari 18k
Lëvizja: mekanike
Data e ankandit: 10 maj 2010
Shtëpia e ankandit: Vendi i ankandit Christie's
: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.christies.com

15. Patek Philippe White Gold Caliber 89: 6.9 milion dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe ari i bardhë kalibri 89 - Luxe Digital

Ne kemi eksploruar tashmë Caliber 89, e njohur si ora e dorës më e komplikuar në botë , dhe ora kthehet përsëri këtu si ora e 15 -të më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë, këtë herë në ar të bardhë.


Patek Philippe së pari krijoi orën për 150 vjetorin e markës dhe përfshin një numër pothuajse skandaloz të komplikimeve, duke përfshirë një zonë të dytë kohore, kohëmatësin e lindjes dhe perëndimit të diellit, kalendarin e përhershëm, korrigjimin e vitit të brishtë të shekullit, tregimin e solsticit dhe zodiakut dhe një datë të pazakontë të Treguesi i Pashkëve . Ky ndërlikim i fundit është veçanërisht i dukshëm - i ndërlikuar për tu krijuar duke qenë i përcaktuar në mënyrë astronomike dhe ndryshon çdo vit.

Me inxhinierinë e gjerë që po ndodh brenda kasës, nuk është çudi që kjo orë astronomike të ketë një mbresëlënëse 88.2 mm në diametër dhe 41.07 mm të trashë - një behemoth i vërtetë .

Më e mira për: Më shumë komplikime sesa mund të keni nevojë ndonjëherë.

Data e prodhimit: 1989 Madhësia e kasës : 88.2 mm Materiali: 18k ari i bardhë Lëvizja: manual

Data e ankandit: 24 prill 2004
Shtëpia e ankandit: Antiquorum
Vendi i ankandit: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.antiquorum.swiss

14. Patek Philippe Two-Crown Worldtime Ref. 2523 Eurasia Dial: 7.7 milion dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe two crown worldtime ref 2523 - Luxe Digital

I njohur si një orë 'grail', shumë e lakmueshme dhe jashtëzakonisht e dëshirueshme, kjo orë Patek Philippe është një nga më mitike dhe legjendare në botën horologjike - e përshtatshme për një markë që ka krijuar disa nga orët më të mira për burra të të gjitha kohërave.

Ora është e njohur si Rruga e Mëndafshit 2523. Karakteristika e saj më e spikatur është një dial që përmban një hartë të Euroazisë. Ai gjithashtu mburret me një ndërlikim të kohës botërore, kurorë të dyfishtë, unazë 41-qytet, dhe është i përpunuar dhe ikonik menjëherë. Ekzistojnë vetëm tre kohëmatës botëror prej ari të verdhë 2423 me këtë dial të veçantë - prandaj koleksionistët janë të gatshëm të paguajnë mbi 7.5 milion dollarë për të zotëruar një të tillë.

Më e mira për: Udhëtarët miliarderë dhe avionët e uritur, duke udhëtuar në një turne në Evropë.

Data e prodhimit: 1953
Madhësia e kutisë: 36 mm
Materiali: 18k ari i verdhë
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 8 maj 2021
Shtëpia e ankandit: Phillips
Vendi i ankandit: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.phillips.com

13. Patek Philippe Stainless Steel Ref. 5016A-010: 7.9 milion dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe çelik inox ref 5016A 010 - Luxe Digital

Ky orë Patek Philippe bazohet në referencën e markës 5016 dhe është një krijim jashtëzakonisht i komplikuar dhe mrekullisht i nivelit të lartë. Ndërsa Ref. 5016 ra nga prodhimi rreth vitit 2011, kompania vendosi ta ringjallë atë për këtë rast. Referenca është tashmë tepër e rrallë dhe kjo e vetme është krejtësisht unike, prandaj gatishmëria e fanatikëve të orëve për të gërmuar thellë për ta siguruar atë.

Ora përmban një përsëritës minutash, një turbillon dhe një kalendar të përjetshëm me një datë retrograde - tre nga ndërlikimet më të dashura të orës . Ajo gjithashtu vjen me një dial të veçantë blu të bërë nga smalti Grand-Feu dhe lëvizja është vendosur brenda një kuti të vogël 36.8 mm.

Më e mira për: Rilindja e një klasikeje, e kthyer në jetë për një pronar me fat.

Data e prodhimit: 2015
Madhësia e kasës : 36.8mm
Materiali: çelik inox
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 7 nëntor 2015
Shtëpia e ankandit: Phillips
Vendi i ankandit: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.phillips.com

12. Vacheron Constantin 57260: 8 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta vacheron Constantin 57260 - Luxe Digital

Një komision për një klient privat, kjo orë Vacheron Constantin është vërtet ora më e komplikuar në botë dhe përfshin 57 komplikime të ndryshme , të përbëra nga 2826 përbërës individualë dhe 242 xhevahire. Dhjetë nga ato ndërlikime ishin shpikje krejt të reja horologjike në kohën e prodhimit.

Disa nga funksionet më të jashtëzakonshme? Kalendari Judaik, një 'modalitet nate' dhe një kronograf i dyfishtë retrograd i ndarë në sekonda. Rasti është mjaft i thjeshtë dhe i paarsyeshëm, duke lejuar që mekanikët e pashoq të marrin qendrën në skenë. Duket e përshtatshme që kjo orë të shitet për rreth 8 milionë dollarë, duke qenë se u deshën 8 orë prodhuesve të orëve për të hartuar dhe krijuar .

Më e mira për: Fjala e fundit në orë të ndërlikuara, të zbukuruara dhe qesharake të komplikuara.

Data e prodhimit: 2015
Madhësia e kasës : 98 mm
Materiali: ari i bardhë
Lëvizja: manual
Detajet e shitjes: www.vacheron-constantin.com

11. Patek Philippe Gobbi Milan 'Heures Universelles' Ref. 2523: 9 milion dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe gobbi milan heures universelles ref 2523 - Luxe Digital

Siç dëshmon kjo listë, Patek Philippe është veçanërisht i aftë në krijimin e llojit të orëve me të cilat koleksionistët do të luftojnë dhe ky kohëmatës botëror me dy kurora është një shembull tjetër.

Me një dial ngjyrë smalti që bie në kontrast bukur me kutinë luksoze prej ari rozë 18k, nuk i duhet një eksperti të orës për ta identifikuar këtë orë si diçka të veçantë. Ajo përmban sistemin e kohës botërore Heures Universelles siç është patentuar në vitet 1930 nga ikona horologjike, Louis Cottier. Dhe është gjithashtu referenca e vetme e njohur 2523 që përmban nënshkrimin e Patek Philippe dhe Gobbi Milano.

Më e mira për: Tregimin e kohës në të gjithë botën në mënyrën më tërheqëse dhe tërheqëse të shikimit.

Data e prodhimit: 1953
Madhësia e kutisë : 35.5 mm
Materiali: ari rozë 18k
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 23 Nëntor 2019
Shtëpia e ankandit: Vendi i ankandit Christie's
: Hong Kong
Detajet e shitjes: www.christies.com

10. Patek Philippe Stainless Steel Ref. 1518: 12 milion dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe çelik inox ref 1518 - Luxe Digital

Pjesë e një serie me katër pjesë të edicionit të kufizuar, tërheqja kryesore e kësaj ore të veçantë qëndron në kutinë e saj. E prodhuar me një kuti çeliku inox të një cilësie të lartë , ai dallon veten nga orët e tjera luksoze Patek Philippe, të bëra zakonisht nga ari i verdhë ose rozë.

E prezantuar për herë të parë në 1941, Patek Philippe Ref.1518 u bë titujt e horologjisë si kalendari dhe kronografi i parë i përhershëm- një arsye tjetër pse kjo orë u bën përshtypje koleksionistëve. Dhe ndërsa ju mund të mendoni se çeliku do ta bënte një orë më pak të vlefshme se ari, është e vështirë të gjesh orë të nivelit të lartë në këtë material. Rrallësia rrit çmimet.

Më e mira për: Vërtetim se çeliku inox gjithashtu mund të jetë i sofistikuar dhe i kërkuar.

Data e prodhimit: 1943
Madhësia e kutisë: 35 mm
Materiali: çelik inox
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 12 nëntor 2016
Shtëpia e ankandit: Phillips
Vendi i ankandit: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.phillips.com

9. Jacob & Co Billionaire Watch: 18 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta jacob & co.  orë miliarderi - Luxe Digital

Tani jemi në 10 orët më të shtrenjta dhe më të rralla në botë. Dhe asnjë orë luksoze nuk është emëruar ndonjëherë më me vend se sa ora Billionaire e Jacob & Co.

Sigurisht që i përmbahet përcaktimit të tij, të veshur me 189 karat diamante Akosha - një prerje që ka për qëllim të bëjë që çdo diamant të duket 30% më i madh se një diamant standard i prerë smeraldi. Pastaj është fytyra e skeletit ku mund të shihni lëvizjen e ndërlikuar dhe të punuar me dorë në punë, e përbërë nga 167 elementë dhe 18 xhevahire.

Byzylyku dhe diali janë integruar pa probleme dhe janë bërë prej ari të bardhë 18k, ndërsa një xhevahir i fundit i prerë me trëndafila në kurorë është qershia në këtë tortë jashtëzakonisht të shtrenjtë. Nuk është çudi që Floyd Mayweather vendosi ta blejë atë.

Më e mira për: Një orë që thotë se është ashtu siç është.

Data e prodhimit: 2015
Madhësia e kasës : 47.5 mm
Materiali: 18k ari i bardhë
Lëvizja: manual
Detajet e shitjes: www.jacobandco.com

8. Rolex Paul Newman Daytona Ref. 6239: 18.7 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta rolex daytona paul newman ref 6239 - Luxe Digital

Aktori dhe zemërthyer Paul Newman ishte i njohur për dashurinë e tij për orët e bukura dhe për të qenë një tifoz i përkushtuar i makinave të garave. Prandaj, kur e kishte porositur në vitin 1968, gruaja e tij Joanne Woodard e kishte këtë orë të gdhendur me fjalët Drive Carefully.

Me dialen e saj të pazakontë ekzotike të zezë dhe kremoze dhe stilin elegant Art Deco, Paul Newman Rolex Daytona Ref.6239 apelon për më shumë se adhuruesit horologjikë dhe këdo që është i interesuar për kujtimet e Hollivudit.

Ankandi zgjati vetëm 12 minuta para se ora t'i shitej ofertuesit më të lartë me telefon. Asnjë surprizë, me të vërtetë, duke pasur parasysh që Rolex nuk është vetëm kompania më e famshme e orëve në botë, por edhe një nga markat më të famshme luksoze në ekzistencë.

Më e mira për: Një orë e aprovuar nga Hollivudi me një histori tërheqëse unike.

Data e prodhimit: 1968
Madhësia e kutisë : 36.5 mm
Materiali: çelik inox
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 26 tetor 2017
Shtëpia e ankandit: Philipps
Vendi i ankandit: New York
Detajet e shitjes: www.phillips.com

7. Patek Philippe Henry Graves Superkomplikim: 26 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe henry graves superkomplikim - Luxe Digital

E krijuar fillimisht në 1933 për një bankier të pasur amerikan me emrin Henry Graves, kjo orë xhepi prej ari Patek Philippe mori 7 vjet për t'u hartuar dhe ndërtuar , kur prodhimi i orëve duhej të mbështetej në mjeshtrit dhe jo në llogaritjet e kompjuterëve.

Një nga orët më të shtrenjta xhepi në botë, gama e saj mbresëlënëse e ndërlikimeve përfshin një kalendar të përhershëm, përsëritës minutash me tingujt Westminster, kohët e lindjes dhe perëndimit të diellit, dhe një tabelë qiellore të bazuar në qiellin e natës, siç dukej nga shtëpia e Graves në Nju Jork.

Pas një lufte ofertuese 15-minutëshe midis disa prej koleksionistëve më të mëdhenj të orëve në botë, ora e ndërlikuar iu shit një ofertuesi anonim. Një shtesë e ëndrrave në koleksionin e çdo tifoz të orës së xhepit.

Më e mira për: Ora e xhepit që të rivalizojë të gjitha orët e xhepit.

Data e prodhimit: 1932
Madhësia e kasës: 74 mm
Materiali: ari
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 11 nëntor 2014
Shtëpia e ankandeve: Vendi i ankandit Sotheby's
: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.sothebys.com

6. Chopard 201-Karat: 25 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta chopard 201 Carat - Luxe Digital

Mund të mos jetë delikate, por kjo orë Chopard sigurisht që bën një deklaratë. Me 874 diamante -gjithsej 201 karat-në një gamë të tërë ngjyrash spektakolare, kjo orë prej 25 milionë dollarësh është ndoshta opusi magnum i orës prodhuesit zviceran, i preferuar si nga listuesit A ashtu edhe nga familja mbretërore.

Disa njerëz janë tërhequr nga orët e nivelit të lartë për aftësitë e tyre inxhinierike dhe teknike. Të tjerët duan vetëm një goditje. Ky sahat Chopard, me diamantin e tij rozë 15 karat, diamantin blu 12 karat dhe diamantin e bardhë 11 karat-është ndoshta ky i fundit. Por nëse mund ta përballoni, atëherë pse jo? Justshtë vetëm një bonus shtesë që ndodh për të treguar kohën. Dhe nëse ky model i veçantë nuk është për ju, hidhini një sy renditjes sonë të orëve mëmira luksoze për gratë për më shumë ide.

Më e mira për: Konfirmimin se diamantet janë fjalë për fjalë shoku më i mirë i kujtdo .

Data e prodhimit: 2000
Materiali: ari i bardhë dhe ari i verdhë
Detajet e shitjes: www.chopard.com

5. Jaeger-LeCoultre Joaillerie 101 Manchette: 26 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta jaeger lecoultre joaillerie 101 manchette - Luxe Digital

Nëse ju themi se marka e nivelit të lartë Jaeger-LeCoultre krijoi këtë orë të ndërlikuar si një dhuratë për askënd tjetër përveç Mbretëreshës Elizabeth II për të festuar vitin e 60-të të mbretërimit të saj, do t’ju jepte një ide se çfarë të prisni.

Në të vërtetë, me profilin e tij krejtësisht unik, të bërë nga ari i bardhë dhe që përmban një sërë lidhjesh të lëmuara dhe të vendosura me diamant, plus një lëvizje të kalibrit miniaturë 101 (një nga më të voglat në botë), kjo orë meriton të vishet në dhomat e pallate historike dhe funksione ekskluzive shtetërore.

Më e mira për: Përsosje e miratuar nga Mbretëria nga mjeshtrat e orës minimaliste.

Data e prodhimit: 2012
Materiali: ari i bardhë
Lëvizja: manual
Detajet e shitjes: www.jaeger-lecoultre.com

4. Breguet Grande Complication Marie Antoinette: 30 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta breguet grande komplikacion marie antoinette - Luxe Digital

Legjenda thotë se kjo orë ishte porositur fillimisht për mbretëreshën ikone franceze dhe tifozen e gjërave më të mira të jetës, Marie Antoinette, nga një prej të dashuruarve të saj. Krijimi i kësaj pjese të jashtëzakonshme zgjati rreth 40 vjet dhe ajo u ekzekutua para se të përfundonte puna - vetëm duke shtuar romancën dhe enigmën e kësaj ore historike.

E veshur me ar, përfshin çdo ndërlikim që ekzistonte në atë kohë, duke përfshirë një kalendar dhe termometër të përhershëm. Pasi u vodh në fund të viteve 1900, ora tani është mbyllur në mënyrë të sigurt në muzeun LA Mayer, por është në dispozicion për blerje për ata me 30 milion dollarë.

Më e mira për: Një orë legjendare me një përrallë bindëse prapa saj.

Data e prodhimit: 1827
Madhësia e kutisë : 63 mm
Materiali: ari
Lëvizja: automatike
Detajet e shitjes: www.breguet.com

3. Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A-010: 31 milion dollarë​

orët më të shtrenjta patek philippe grandaster chime ref 6300A 010 - Luxe Digital

Nëse do të shpenzoni 31 milion dollarë për një orë, atëherë është një bonus të dini se po merrni dy për çmimin e një . Ky orë ka dy numra, një në pjesën e përparme, një në anën e pasme.

Ora më e shtrenjtë Patek e shitur ndonjëherë, Grandmaster Chime krenohet me 20 komplikime të ndryshme, duke përfshirë pesë mënyra të ndryshme kimike (pra emri), si dhe një alarm akustik dhe përsëritës të datës. Të dy numrat janë opalinë blu me numra të aplikuar në ar dhe pllaka diale prej 18K të ngurta. Rasti është prej ari të bardhë dhe rripi është bërë prej lëkure të aligatorit blu.

Më e mira për: Të zgjohesh nga gjumi nga tingulli i orës së tretë më të kushtueshme në botë.

Data e prodhimit: 2019
Madhësia e kasës : 47.7 mm
Materiali: ari i bardhë
Lëvizja: manual
Data e ankandit: 9 nëntor 2019
Shtëpia e ankandit: Vendi i ankandit Christie's
: Gjenevë
Detajet e shitjes: www.patek.com

2. Graff Diamonds The Fascination: 40 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta grafojnë diamante magjepsës - Luxe Digital

Duke zënë vendin e dytë në orët tona më të shtrenjta në botë, The Fascination është vepër e Graff Diamonds, një markë argjendarie britanike e njohur për blerjen dhe lustrimin e disa prej diamanteve më të famshëm në botë .

Jo vetëm që Fascination është një kryevepër e mjeshtërisë horologjike, por është gjithashtu një demonstrim unik i mjeshtërisë së diamantit. Definitivisht, një për t'u dhënë orëve të grave të tjera një vrap për paratë e tyre.

Kjo orë përbëhet nga 152,96 karat diamante të bardhë dhe një diamant 38-karatësh në formë dardhe në mes, i cili gjithashtu mund të vishet si një unazë. Një orë e konvertueshme do të thotë dy goditje për dollarin tuaj - të gjitha 40 milionë dollarë .

Më e mira për: Gurë të çmuar dhe xhevahire të shumtë për shpenzuesit e mëdhenj me një prirje për bling.

Data e prodhimit: 2015
Detajet e shitjes: www.graff.com

1. Halucinacioni Graff Diamonds: 55 milionë dollarë​

orët më të shtrenjta grafojnë diamante halucinacion - Luxe Digital

Ora më e shtrenjtë e bërë ndonjëherë është një tjetër krijim i Graff Diamonds. Halucinacioni është, siç sugjeron emri, vërtet befasues dhe shkëlqyeshëm fantastik .

Duke shfaqur një koleksion kaleidoskopik prej 110 karat diamantësh me ngjyra të ndryshme në një sërë prerjesh të ndryshme, të vendosura në një byzylyk platini, The Halucination sjell modë të lartë në botën e horologjisë. Sa më larg nga një orë taktike sa mund të merrni, është pothuajse e lehtë të harrosh aftësitë e mbajtjes së kohës, por ka një çelës të vogël në qendër të gjithë asaj shkëlqimi.

Me një çmim tërheqës prej 55 milionë dollarësh kur u zbulua për herë të parë në Baselworld në 2014, Halucinacioni është kulmi i mijëra orëve të punës nga një ekip projektuesish, gemologësh dhe mjeshtërish ekspertë.

Më e mira për: Një spektakël me gaz dhe sensual, i sigurt që do t'ju bëjë të ndjeni një milion dollarë.

Data e prodhimit: 2014
Materiali: platini
Lëvizja: kuarc


LUXE.DIGITAL
 
Top