• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

2 probleme matematikore.

Humbesi

Anëtar i ri
Problemi 1.
Ne vitin 1887, mosha e nje qytetari ishte aq sa shume e numrave te vitit te tij te lindjes.
Cfare moshe kishte ky qytetar ne vitin 1887?

Problemi 2.
Takohen dy shkenctare.
Shkenctari A pyet shkenctarin B; sa femije keni?
Shkenctari B:Kam tre femije.
Shkenctari A: Cfare moshe kane ata?
Shkenctari B: Hemm, nese do shumezosh moshen e tyre.. prodhimi eshte 36. Nese i mbledh.. del nje numer.
Shkenctari A oasi mendohet i pergjigjet, me falni por kam shume pak te dhena per te dhene pergjigjien e sakte.
Shkenctari B; Ah, ja po te ndihmoj.... djali i madh eshte bjond sepse i ka ngjare te jemes.
Menjehere pastaj shkenctari A gjen pergjigjien e sakte..
Cfare moshe i ka perkatesisht femijet shkenctari B? Ka ndonje shkenctar ketu ? :p

Se pari, ai ose ajo qe gjen pergjigjien e sakte te njerit nga dy problemet, une do e propozoj si moderator tek nenforumi i "Shkenca Ekzakte" :D
Se dyte, nese nuk kuptoni ndonje gje.. shkruani.

Falemindeeerit!
 
Redaktimi i fundit:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: 2 probleme matematikore.

Problemi 1.
Ne vitin 1887, mosha e nje qytetari ishte aq sa shume e numrave te vitit te tij te lindjes.
Cfare moshe kishte ky qytetar ne vitin 1887?

Problemi 2.
Takohen dy shkenctare.
Shkenctari A pyet shkenctarin B; sa femije keni?
Shkenctari B:Kam tre femije.
Shkenctari A: Cfare moshe kane ata?
Shkenctari B: Hemm, nese do shumezosh moshen e tyre.. prodhimi eshte 36. Nese i mbledh.. del nje numer.
Shkenctari A oasi mendohet i pergjigjet, me falni por kam shume pak te dhena per te dhene pergjigjien e sakte.
Shkenctari B; Ah, ja po te ndihmoj.... djali i madh eshte bjond sepse i ka ngjare te jemes.
Menjehere pastaj shkenctari A gjen pergjigjien e sakte..
Cfare moshe i ka perkatesisht femijet shkenctari B? Ka ndonje shkenctar ketu ? :p

Se pari, ai ose ajo qe gjen pergjigjien e sakte te njerit nga dy problemet, une do e propozoj si moderator tek nenforumi i "Shkenca Ekzakte" :D
Se dyte, nese nuk kuptoni ndonje gje.. shkruani.

Falemindeeerit!
Te paren e gjeta , kurse per te dyten nuk po lodhem se s'jam shkenctar.

Ai robi ne 1887 ka qen 16 vjeç , pra lindur ne 1870 , dhe pret ti vij ditlindja ne 1887 ,per te mbushur 17 vjeç.
 

albo'rhyme

iLLyrian CarTeL..
Titulli: 2 probleme matematikore.

mendoj 1+8+8+7 = 24 .. pasi qe e ke shenu tnjejtin vit prap .. 24 vjeq .. ne vitin 1887..
 
Redaktimi i fundit:

Humbesi

Anëtar i ri
Titulli: 2 probleme matematikore.

Te paren e gjeta , kurse per te dyten nuk po lodhem se s'jam shkenctar.

Ai robi ne 1887 ka qen 16 vjeç , pra lindur ne 1870 , dhe pret ti vij ditlindja ne 1887 ,per te mbushur 17 vjeç.
Jo, kjo nuk eshte pergjigjia e sakte... dhe nuk eshte aq e thjeshte. 1887-1870=17 jo 16. Nuk ka vend per hamendesime... duhet te gjesh nje menyre me specifike dhe pergjigjia del teper e sakte.

mendoj 1+8+8+7 = 24 .. pasi qe e ke shenu tnjejtin vit prap .. 24 vjeq .. ne vitin 1887..
Nqs ka qene 24 vjec ne vitin 1887 atehere i takon qe ai te kete lindur ne vitin 1863 dhe 1+8+6+3 nuk bejne 24. Edhe pergjigjia jote eshte jo e sakte.

P.S: mund te beni prova, dhe mund ta gjeni.. kjo i bie te jete hamendesim. Une kerkoj te perdorni nje menyre analitike.. duke bere ca llogari.

Suksese.. :D
 
Titulli: 2 probleme matematikore.

1000+100x+10y+z=viti i lindjes ose 1xyz
1+x+y+z=mosha ne vitin 1887 ose 1000+800+80+7
1+x+y+z=1887-vitin e lindjes=
1+x+y+z=1000+800+80+7-(1000+100x+10y+z)=
1+x+y+z=887-100x-10y-z
101x+11y+2z=886
x ka 2 mundesi ose te jete 7 ose 8. po te jete 7 atehere maksimumi i moshes se tij do te ishte 26 vjec sepse 1+7+9+9=26 por 1799+26=1825kjo nuk eshte e mundur=> x=8
18yz=mosha e djalit
101*8+11y+2z=886
11y+2z=78
y+z duhet te jene nr te plote te dy me te vegjel se 9. por y duhet me i vogel se 7. keshtu po te bejme disa prova del qe y=6 dhe z=6
viti i lindjes eshte 1866
prova. 1+8+6+6=21 eshte mosha 1866+21=1887
 

Humbesi

Anëtar i ri
Titulli: 2 probleme matematikore.

1000+100x+10y+z=viti i lindjes ose 1xyz
1+x+y+z=mosha ne vitin 1887 ose 1000+800+80+7
1+x+y+z=1887-vitin e lindjes=
1+x+y+z=1000+800+80+7-(1000+100x+10y+z)=
1+x+y+z=887-100x-10y-z
101x+11y+2z=886
x ka 2 mundesi ose te jete 7 ose 8. po te jete 7 atehere maksimumi i moshes se tij do te ishte 26 vjec sepse 1+7+9+9=26 por 1799+26=1825kjo nuk eshte e mundur=> x=8
18yz=mosha e djalit
101*8+11y+2z=886
11y+2z=78
y+z duhet te jene nr te plote te dy me te vegjel se 9. por y duhet me i vogel se 7. keshtu po te bejme disa prova del qe y=6 dhe z=6
viti i lindjes eshte 1866
prova. 1+8+6+6=21 eshte mosha 1866+21=1887

Kjo eshte pergjigjia e sakte!! Sinqerisht bravo!
Tani, perpiqu per problemin e dyte... dhe nese vazhdon aktivizohesh ne forum.. do te propozoj si moderator tek ky nenforum ashtu sic e kam thene edhe ne fllim te temes. ;)
 

Bardhii

Antarë
Titulli: 2 probleme matematikore.

Problemi i 2.Femija i madh kishte 4 vjet kurse dy te vegjlit ishin bineq kishin nga 3 vjet.
4x3x3=36
 

Bardhii

Antarë
Titulli: 2 probleme matematikore.

Ka edhe nje zgjidhje.Moshat jane 9djali i madh dhe nga 2 vjeq 2 femijet e vegjel(binjaket).
9x2x2-36:kercim:
 
Titulli: 2 probleme matematikore.

o bardhi kshu ka shume zgjidhje:
4x3x3=36
9x2x2=36
18x2x1=36
9x4x1=36
36x1x1=36
6x2x3=36
6x6x1=36
tani problemi eshte qe duke ditur qe ai eshte bjond dmth i ngjan mamase te gjesh moshen e sakte. mbase ka te beje me gjenet me adn e gjera te tilla
 

Bardhii

Antarë
Titulli: 2 probleme matematikore.

JO per mendimin tim nuk ka lidhje me ADN ose me GJENET,sepse ka detyra te ngjashme qe nuk thot i ka ngjar mamas ,por thot luan futbollin,ka sy jeshil.Per mendimin tim kjo mund te jet per te ta ber me dije qe i madhi nuk esht binjak.Por per te qene me i sakt duhet ta jap edhe nje te dhene,numrin qe fitohet gjat mbledhjes ose diqka te ngjashme.Edhe ti paske gjetur me shum zgjidhje perveq kesaj te fundit (6x6x1=36)sepse aty thot me i madhi i ka ngjar mamas,nuk mund te jet njeri brej binjakeve.
Pershendetje.
 
Top