17 janar 1468 ....553 vjet me parë

“Shqiptari më i madh që ka jetuar mbi faqen e dheut”, Artan Hoxha publikon foton dhe jep mesazhin e fortë: U shua...​


lrm_export_20170922_1336071538632006.jpg

Gazetari Artan Hoxha ka kujtuar që në orët e para të mëngjesit ndarjen nga jeta 553 vite më parë të heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut.

Postimi i plotë:

17 janar 1468 ....

553 vite me pare, u shua Heroi Kombetar,


Gjergj Kastrioti SKENDERBEU.

(6 maj 1405 - 17 janar 1468)


Shqiptari me i madh, qe ka jetuar mbi faqe te dheut, prej kohes kur zoti e vendosi kete komb(Shqiptaret), ketyre aneve(Ballkanin perendimor)...

Shqiptaret, ende nuk e kane shtetin e tyre natyral, sepse trojet e tyre jane te shperndara ne disa shtete, Shqiperi, Kosove, Serbi, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Greqi(Çameri)...

Kane kombin e tyre(Kombin Shqiptar) te njohur boterisht...


Kane simbolin qe i identifikon kudo ndodhen ne bote, flamurin KUQEZI...

Kane gjuhen unike(shqipe) qe i dallon qartazi nga te tjeret...

Kane HEROIN KOMBETAR, qe i perfaqeson dhe bashkon te gjithe, Gjergj Kastrioti SKENDERBEU...

Fale zotit e kemi nje HERO te tille, ndryshe, do te na duhej ta krijonim nga hiçi...


Sot.com.al
 
Top