14 misteret më të mëdha të historisë që ndoshta nuk do të zgjidhen kurrë

14 misteret më të mëdha të historisë që ndoshta nuk do të zgjidhen kurrë​

Ka disa mistere historike që mund të mos zgjidhen kurrë, që nga data e lindjes së Jezusit deri tek identiteti i Jack Ripper-it e deri te vendndodhja e varrit të Kleopatrës. Ndonjëherë, kjo është për shkak se të dhënat kanë humbur ose një zonë arkeologjike është shkatërruar.

Mungesa e përgjigjeve vetëm sa i bën këto enigma më intriguese. Cilat janë 14 misteret më të mëdha historike që mund të mos kenë kurrë shpjegime përfundimtare.
A ekzistonte mbreti Artur?
1641400651301.png


Historia e mbretit Artur është treguar dhe ritreguar shumë herë gjatë më shumë se 1000 viteve. Camelot, kalorësit e tryezës së rrumbullakët, magjistari Merlin dhe shpata Excalibur janë të gjitha pjesë të famshme të përrallave rreth mbretit Artur.


Megjithatë, nëse Mbreti Artur ekzistonte vërtet, realiteti ka të ngjarë të ishte më pak magjik. Rrëfimet më të hershme datojnë në shekullin e nëntë dhe tregojnë për një udhëheqës (ndoshta as një mbret) i cili luftoi disa beteja kundër saksonëve; edhe saktësia e këtyre të dhënave është e diskutueshme. Ka një numër vendesh në Britani që lidhen me Mbretin Arthur, si Tintagel , një vend bregdetar që supozohet se ishte shtëpia e mbretit Arthur; por gërmimet nuk kanë konfirmuar nëse Arturi ka jetuar ndonjëherë atje apo edhe ka ekzistuar, raporton abcnews.al

Kush ishte Jack the Ripper?

1641400670324.png

Në 1888, Jack the Ripper vrau të paktën pesë gra në Londër. Madje Ripper, i dërgoi policisë një sërë letrash duke u tallur me përpjekjet e tyre për ta gjetur atë. Është e panevojshme të thuhet se Ripper nuk u gjet kurrë. Në librin e tij të vitit 2012 “”Jack The Ripper: The Hand Of A Woman”, John Morris sugjeron se një grua e quajtur Lizzie Williams ishte Ripper, megjithëse ekspertë të tjerë hodhën dyshime mbi të. Duket e pamundur që identiteti i vërtetë i Ripper do të meret vesh.

Ku ndodhet Jimmy Hoffa?

1641400692914.png
Udhëheqësi i sindikatës së ekipit të njohur për përfshirjen e tij në krimin e organizuar u zhduk në Oakland County, Michigan, më 30 korrik 1975. Identiteti i vrasësve të tij dhe vendndodhja e trupit të tij janë ende mister. Policia dhe antropologët mjeko-ligjorë kanë kontrolluar një numër vendesh në Detroit dhe Oakland County por pa dobi.

Një teori e njohur ishte se trupi i Hoffës u varros nën stadiumin Giants në Nju Xhersi. Megjithatë, kjo teori është hedhur poshtë. Më 25 dhe 26 tetor 2021, agjentët e FBI-së dyshuan se trupi i tij ishte futur në një fuçi çeliku në vitin 1975. Agjentët me sa duket nuk e gjetën fuçinë e çelikut.

Identiteti i vrasësit të tij është gjithashtu i paqartë. Para vdekjes së tij në vitin 2006, Richard “The Iceman” Kuklinski, një vrasës me pagesë, pretendoi se kishte vrarë Hoffa dhe e kishte hedhur trupin e tij në një kantier, raportoi The Guardian. Një autor i quajtur Philip Carlo vizitoi Kuklinskin në burg para se të vdiste dhe shkroi një libër mbi rrëfimet e Kuklinskit. Me kalimin e viteve, duket gjithnjë e më e pamundur që eshtrat e Hoffës të gjenden ndonjëherë.

Ku ndodhet varri i Kleopatrës?

1641400715775.png

Shkrimtarët antikë pretendojnë se Kleopatra VII dhe i dashuri i saj, Mark Antoni, u varrosën së bashku në një varr pas vdekjes së tyre në vitin 30 para Krishtit. Shkrimtari Plutarku (45-120 pas Krishtit) shkroi se varri ndodhej pranë një tempulli të Isis, një perëndeshë egjiptiane dhe ishte një monument “i lartë dhe i bukur” që përmbante thesare prej ari, argjendi, smeraldi, perla dhe fildishi.

Vendndodhja e varrit mbetet një mister. Në vitin 2010, Zahi Hawass, ish-ministri i antikiteteve i Egjiptit, kreu gërmime në një vend afër Aleksandrisë që tani quhet Taposiris Magna, i cili përmban një numër varresh që datojnë në epokën kur Kleopatra VII sundonte Egjiptin. Ndërsa u bënë shumë zbulime interesante arkeologjike, varri i Kleopatrës VII nuk ishte në mesin e tyre të raportuar nga Haëass në një seri njoftimesh për lajme, raporton abcnews.al

Arkeologët kanë vënë re edhe nëse varri i Kleopatrës ka mbijetuar deri më sot, ai mund të jetë plaçkitur dhe të jetë i paidentifikueshëm.

Kush e vrau John Kennedy?

1641400734680.png

Ky është ndoshta misteri më i madh në historinë amerikane që nuk do të zgjidhet kurrë. Më 22 nëntor 1963, Presidenti John F. Kennedy u qëllua në Dallas nga Lee Harvey Oswald (megjithëse disa spekulojnë se ai nuk ishte i vetmi që qëlloi). Më 24 nëntor 1963, përpara se Oswald të dilte në gjyq, ai u qëllua për vdekje nga pronari i klubit të natës Jack Ruby. Ruby vdiq nga kanceri në mushkëri më 3 janar 1967.

Por sipas shumicës, Osëald vrau JFK vetë dhe Ruby vrau Oswald, me vullnetin e tij. Megjithatë, ka ende një numër të konsiderueshëm historianësh profesionistë, së bashku me shumë amatorë, të cilët nuk janë dakord me këtë shpjegim dhe që nga vdekja e JFK-së, janë ka pasur mendime të shumta nga historianë dhe amatorë.

A ishte vërtet Cezarioni djali e Cezarit?
1641400749314.png

Në vitin 47 para Krishtit, Kleopatra VII lindi një djalë të quajtur Cezarion për të cilin ajo pretendonte se ishte djali i Jul Cezarit . Kleopatra e quajti Cezarionin si bashkësundimtar të Egjiptit në vitin 44 para Krishtit. Megjithatë, ende nuk dihet nëse fëmija ishte vërtet djali i Cezarit.

Cezari nuk e pranoi kurrë fëmijën si të tijin. Një nga miqtë e Cezarit, Gaius Oppius, madje shkroi një pamflet duke mohuar që Cezarioni ishte djali i Cezarit. Kleopatra VII vdiq nga vetëvrasja pasi ajo dhe Mark Antoni u mundën nga Oktaviani në 30 pes dhe Cezarioni u vra jo shumë kohë pas kësaj. Duke mos pasur asnjë mbetje të Jul Cezarit apo Cezarionit, nuk ka gjasa që studiuesit të jenë në gjendje të përcaktojnë, me siguri, nëse Cezari ishte vërtet babai i Cezarionit, raporton abcnews.al

A ekziston një thesar në Oakisland?
1641400762719.png


Për më shumë se dy shekuj, kanë qarkulluar histori të shumta që në ishullin Oak, në Nova Scotia, Kanada, ndodhet gropë që ka thesar në të- supozohet se ishte lënë nga pirati kapiteni William Kidd (1645-1701). Gjatë asaj periudhe janë zhvilluar ekspedita të shumta por pa dobi, në kërkim të thesarit.

Pavarësisht kërkimeve gjatë shekujve, nuk është gjetur asnjë thesar në ishullin Oak. Sidoqoftë, kjo nuk i pengon njerëzit të përpiqen ta gjejnë atë.

A ekziston thesari i “Rrotullës së bakrit”

1641400777093.png
Në vitin 1952, një rrotull bakri u gjet nga arkeologët në një shpellë, së bashku me rrotulla të tjera të Detit të Vdekur, në vendin e Kumranit. Siç sugjeron emri i tij, shkrimi ishte gdhendur në një rrotull bakri. Në rrotull ndodhet një sasi të madhe thesari në të cilën ka të fshehur ar dhe argjend – aq shumë, në fakt, sa disa studiues besojnë se është e pamundur që të ekzistojë.

Rrotulla daton më shumë se 1900 vite më parë në një kohë kur Perandoria Romake kontrollonte zonën e Kumranit. Kishte një sërë revoltash kundër sundimit romak në kohën kur u shkrua rrotulla dhe shkencëtarët kanë hipotezuar se thesari ishte fshehur për të parandaluar kapjen e tij nga forcat romake. Nëse thesari është i vërtetë, ku saktësisht ishte fshehur, nëse është gjetur ndonjëherë dhe nëse mund të ekzistojë ende sot, janë të gjitha mistere që ka të ngjarë të mos zgjidhen kurrë.

Fati i Arkës së Besëlidhjes

1641400793595.png

Në 587 para Krishtit, një ushtri babilonase, nën udhëheqjen e mbretit Nebukadnetsar II, pushtoi Jerusalemin, duke plaçkitur qytetin dhe duke shkatërruar Tempullin e Parë, një ndërtesë e përdorur nga populli hebre për perëndinë. Tempulli i Parë përmbante Arkën e Besëlidhjes, e cila mbante pllaka që regjistronin 10 Urdhërimet.

Fati i arkës është i paqartë. Burimet e lashta tregojnë se arka ose u dërgua përsëri në Babiloni ose u fsheh përpara se qyteti të pushtohej. Ekziston gjithashtu mundësia që arka të jetë shkatërruar gjatë grabitjes së qytetit. Në çdo rast, vendndodhja e arkës është e panjohur. Që nga zhdukja, janë treguar një sërë historish dhe legjendash për fatin e arkës. Një histori sugjeron se arka ndodhet në Etiopi, ku ruhet edhe sot.

Kur lindi Jezusi?

1641400816679.png


Ndërsa shumë të krishterë sot festojnë 25 dhjetorin si lindjen e Jezusit , ai ka të ngjarë të mos ketë lindur në këtë ditë. Data 25 dhjetor mund të jetë zgjedhur si dita e lindjes sepse është afër datës së Saturnalia, një festë romake që nderonte perëndinë Saturn. Të dhënat më të hershme të 25 dhjetorit që ishte ditëlindja e Jezusit datojnë në shekullin e katërt – më shumë se 300 vite pas lindjes së tij.

Të dhënat e lashta sugjerojnë se të krishterët e hershëm nuk kanë qenë kurrë në gjendje të bien dakord për një datë kur ka lindur Jezusi dhe madje edhe sot shumë të krishterë ortodoksë e festojnë ditëlindjen e Jezusit në 6 ose 7 janar, raporton abcnews.al

A ekzistonin kopshtet e varura të Babilonisë?

1641400840723.png


Shkrimtarët e lashtë përshkruajnë një serë kopshtesh të ndërtuara në qytetin antik të Babilonisë në Irakun e sotëm. Nuk është e qartë se kur u ndërtuan këto kopshte, por disa shkrimtarë të lashtë ishin aq të impresionuar nga kopshtet saqë i quajtën “mrekulli të botës”. Rreth vitit 250 para Krishtit, Filoni i Bizantit shkroi se Kopshtet e varura kishin “bimë të kultivuara në një lartësi mbi nivelin e tokës dhe rrënjët e pemëve janë të ngulitura në një tarracë të sipërme dhe jo në tokë”.

Deri më tani, arkeologët që kanë gërmuar Babiloninë nuk kanë mundur të gjejnë mbetjet e një kopshti që plotëson këtë përshkrim. Kjo i ka lënë arkeologët me një pikëpyetje: A ekzistonin vërtet kopshtet e varura?

Në vitin 2013, Stephanie Dalley, një studiuese në Universitetin e Oksfordit, propozoi në një libër që kopshtet ndodheshin në të vërtetë në qytetin asirian të Ninevisë. Gjatë dy dekadave të fundit, si Babilonia ashtu edhe Ninivia kanë pësuar dëme nga luftërat dhe plaçkitjet, dhe duket e pamundur që ky mister të zgjidhet plotësisht.

A ka ekzistuar qyteti i Atlantis?

1641400866055.png

Në shekullin e katërt para Krishtit, filozofi grek Platoni tregoi një histori rreth një toke të quajtur Atlantis që ekzistonte në Oqeanin Atlantik dhe supozohet se pushtoi pjesën më të madhe të Europës dhe Afrikës në kohët parahistorike. Në histori, athinasit prehistorikë sulmojnë Atlantidën, konflikt që përfundon me zhdukjen e Atlantidës nën ujë.

Ndërsa asnjë studiues nuk besojnë se kjo histori është e vërtetë, disa kanë spekuluar se legjenda mund të ishte frymëzuar, pjesërisht, nga ngjarje reale që kanë ndodhur në historinë greke. Një mundësi është që qytetërimi Minoan (siç quhet tani), i cili lulëzoi në ishullin e Kretës deri rreth vitit 1400 para Krishtit, mund të kishte frymëzuar historinë e Atlantidës. Megjithëse Kreta është në Mesdhe, dhe jo në Atlantik, vendbanimet minoane pësuan dëme të konsiderueshme gjatë shpërthimit të Therës, një vullkan në Greqi.

Për më tepër, arkeologët zbuluan se minoanët u mposhtën (ose u detyruan të bashkoheshin me) një grup njerëzish të quajtur Mycenaeans, të cilët ishin me bazë në Greqinë kontinentale. Nuk ka gjasa që kjo enigmë të zgjidhet plotësisht.

Si dukej Jezusi?

1641400885387.png

Ungjijtë më të hershëm të mbijetuar datojnë në shekullin e dytë, pothuajse 100 vite pas Jezusit. Hulumtimet arkeologjike të Nazaretit, qytetit të lindjes së Jezusit, zbulojnë më shumë rreth mjedisit ku ai u rrit. Kohët e fundit, shkencëtarët zbuluan një shtëpi të shekullit të parë që, shekuj pas kohës së Jezusit, nderohej si shtëpia në të cilën u rrit Jezusi, por nuk dihet nëse ishte në të vërtetë shtëpia e Jezusit.

Megjithëse kërkimet e reja do të ofrojnë më shumë njohuri, studiuesit mendojnë se nuk ka gjasa që ata ta dinë plotësisht se si dukej në të vërtetë Jezusi.

Ku ndodhet Graali i shenjtë?
1641400909239.png


Graali i Shenjtë, kupa nga e cila piu Jezusi në darkën e fundit me dishepujt para kryqëzimit të tij, nuk është gjetur kurrë dhe pothuajse me siguri nuk do të gjendet kurrë. Në fakt, vetëm në mesjetë kishte shumë interes për të ditur se ku ndodhej kupa e shenjtë, pasi ata që shkruajtën rreth Mbretit Arthur e përshkruan kërkimin për Graalin e Shenjtë si një kërkim që mbreti Arthur dhe kalorësit e tij morën përsipër.

Nuk ka përpjekje serioze shkencore për të gjetur Graalin e Shenjtë, megjithëse ai vazhdon të jetë i popullarizuar ende sot, duke u përdorur si një mjet komploti në filma si “Indiana Jones dhe Kryqëzata e Fundit”, ku u përdor për të shëruar Indiana Jones pasi ai u qëllua nga nazistët.

/abcnews.al
 
Top