12 persona janë nxjerr gjallë nga Kovid-qendra në Tetovë, gjendja e tyre është stabile

Vajza

V.I.P
Jo zyrtarisht 12 persona janë nxjerrë të gjallë nga Spitali Modular dhe janë dërguar për shërim nëpër institucione te ndryshme shëndetësore, përfshi edhe Qendrën Klinike në Shkup. Gjithashtu mësohet se gjendja e tyre shëndetësore është stabile dhe se të lënduarit janë jashtë rrezikut për jetën. Ndryshe nga kjo tragjedi e mbrëmshme numri i viktimave ka arritur në 14, kjo është konfirmuar edhe nga Prokuroria e shtetit.

Shiko fotografinë 1928512Shiko fotografinë 1928513Shiko fotografinë 1928514
 

Vajza

V.I.P
Prokuroria jep detaje për viktimat në Tetovë: Duhet t’u bëhet analiza e ADN-së, është vështirë të identifikohen


Disa nga viktimat në Tetovë kanë pësuar djegie të mëdha, derisa është vështirë të identifikohen.
Sipas një komunikate për media nga Prokuroria Themelore Publike e Maqedonisë së Veriut, thuhet se për identifikimin e disa viktimave, duhet të bëhen analiza të ADN-së, transmeton Alsat.

Po ashtu, sipas kësaj komunikate, për momentin janë konfirmuar se ka 14 viktima, ndërsa në mesin e tyre nuk ka nga stafi mjekësor.

“Disa nga të vdekurit do të kenë nevojë për analiza të ADN-së për të përcaktuar identitetin e tyre. Sipas informacioneve fillestare, nuk ka personel mjekësor në mesin e të vdekurve. Deri në orët e para të mëngjesit, prokurorët morën në pyetje stafin në spitalin modular për të përcaktuar shkakun e zjarrit”, thuhet në komunikatën e Prokurorisë./ Alsat.mk
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Kjo eshte pakujdesi!
Pakujdesi e madhe. Dikujt i digjet zemra se ka humbur nje femije, nje prind, nje mik...dhe kush e merr pergjegjesine per kto?
Askush.
Dhimbjen do e ndjejne vetem personat qe kane humbur dike, shtetit nk i behet vone aspak.
Nk dine te japin nje deklarate se akoma skane bo skenarin se ca do thone!

E dini cdo te thote mos te kesh staf te mjekeve ne spital?
Sot ne kte kohe! Kjo eshte turp i madh.
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Qofshin te xhenetit ? .

Isha tu e ndjek mbrem si tek Alsat si tek Klani njekohesisht

Si ka mundesi qe asnji nga stafi nuk ka pesu lendime serioze ?
Pse nuk u prenencu asnji nga pushtetaret e larte ?
 

Vajza

V.I.P
Edhe prap neve jemi ato që për 1000 denar dhe një pako cigare ja japim votën ktyre hajnave. Ato skanë moral e as dinjitet, por paktën të ishin njerëzore e të jepnin dorëheqjen që mbrëmë, më në krye me atë Teuta kreshten dhe monstri Filipçe! Por do gjejn një viktimë tjetër tani, donjë rojtar ose drejtorin e spitalit që të mbylojnë këtë masakër.
 

Vajza

V.I.P
Qofshin te xhenetit ? .

Isha tu e ndjek mbrem si tek Alsat si tek Klani njekohesisht

Si ka mundesi qe asnji nga stafi nuk ka pesu lendime serioze ?
Pse nuk u prenencu asnji nga pushtetaret e larte ?
Sepse e imitojnë Irakun, andej dogjën 2 spitale me pacient të sëmurë nga Kovidi, pa asnjë staff mjekësor brenda.
Dhe dje ishte pavarësia e Maqedonis, kështu e festuan t'u i djeg shqiptarët përsë gjalli. ?
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Sepse e imitojnë Irakun, andej dogjën 2 spitale me pacient të sëmurë nga Kovidi, pa asnjë staff mjekësor brenda.
Dhe dje ishte pavarësia e Maqedonis, kështu e festuan t'u i djeg shqiptarët përsë gjalli. ?
Zoti i shkatrroft jarebi se nuk vritet njeriu kshu . As mos me e njoft familja njeriun e vet se cili esht ? Kjo ishte hila tyre me gjet mundesin se si mos me ra n sy por kjo duket ashiqare !
 
Zoti i shkatrroft jarebi se nuk vritet njeriu kshu . As mos me e njoft familja njeriun e vet se cili esht ? Kjo ishte hila tyre me gjet mundesin se si mos me ra n sy por kjo duket ashiqare !

Mendoj qe ka qene pakujdesi dhe ju ka dale situata jashte kontrrollit.
Derisa te ngrejne alibine e fajtorit me sa me pak deme penale do kete heshtje,

Mjere ata qe iken thuaj me tmerr, dhe mjere familjet e tyre me gjithe kete dhimbje qe kane.
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Mendoj qe ka qene pakujdesi dhe ju ka dale situata jashte kontrrollit.
Derisa te ngrejne alibine e fajtorit me sa me pak deme penale do kete heshtje,

Mjere ata qe iken thuaj me tmerr, dhe mjere familjet e tyre me gjithe kete dhimbje qe kane.
Demi u be ! Qa do me gjet mo ? Jan djeg njerz qe nuk u dallohet surrati ???
 

Vajza

V.I.P
news33.tv
KRONIKË E ZEZËU THA SE NUK KISHTE VIKTIMA NË RRADHËT E BLUZAVE TË BARDHA, PËRLOTIN MIQTË E MJEKUT QË HUMBI JETËN NË TETOVË: VIRUSIN E FITOVE, POR…Shiko fotografinë 1928538
Mëngjesin e sotëm u njoftua që në mes të viktimave nga zjarri i rëndë në spitalin Covid të Tetovës nuk është gjetur asnjë nga pala e bluzave të bardha.

Por me sa duket ky njoftim nuk ka qëlluar i vërtetë, pasi neës33 ka mësuar se mbrëmjen e djeshme ka humbur jetën edhe një mjek i uajtur Ferdi Saciri.

Lajmi është bërë i ditur nga miqtë e afërm të tij, të cilët kanë përlotur me fjalët e ndjera. Mjeku i ndjerë pak kohë më parë kishte kaluar edhe Covid-19, një betejë që e kishte fituar, por këtë ngjarje të rëndë të mbrëmshmen jo.
 

Vajza

V.I.P
Kjo tragjedi nuk mbahet mend, flasin dëshmitarët okular
Redaksia
9 Shtator, 2021
14


Banorët e Tetovës të cilët në momentin e shpërthimit kanë qenë në afërsi të spitalit modular rrëfehen se kjo është një tragjedi shumë e rëndë e cila nuk mbahet mend në 40 vitet e fundit.

“Mbrëmë kemi parë një tragjedi të cilën nuk e kemi parë që 40 vite në këtë lagje. Jetoj këtu afet, t’ju them të drejtën jam pa gjumë, sikurse e dhe ju, me siguri gjithë natën keni bërë hulumtime. Kjo si ngjarje që kam parë unë, ka ndodhur diku ora 21:04 ose 21:05 minuta, në këtë moment dikush është lajmëruar, ka njoftuar organet kompetente, zjarrfikësit, policinë. Në ora 21:10 minuta kam qenë këtu afër diku, dy të parat veçmë se ishin të djegura…zjarrfikësit ishin në vendngjarje, aq sa kanë mundur ata ta bëjnë punën e vete… Kemi ndihmua familjarët me ujë me diçka, u munduam që të ndihmojmë të shpëtojmë, por ata që kanë shpëtuar kanë ndihmuar veten, kanë pas fuqi dhe kanë dalë, sepse e dimë që kanë qenë në oksigjeno terapi”, u shpreh një dëshmitar okularë.

Ndërkohë një tjetër dëshmitarë hedh dyshime se mos vallë zjarri ka qenë i qëllimshëm, duke pas parasysh se kohë më parë persona të panjohur tentuan ti dëmtojnë gypat e oksigjenit.

“Jam jashtëzakonisht i shqetësuar, kjo nuk përshkruhet me fjalë, mendoj mos është e qëllimshme. Në rast se është e qëllimshme, nuk është e njerëzishme… Se njëherë gypat i prenë për aspiratorët, e tash kjo e dyta…”, u shpreh një tjetër dëshmitarë./Alsat/
 

Vajza

V.I.P
news33.tv
MAQEDONIHUMBI JETËN PASI PRINDËRIT E NXORËN NGA FLAKËT QË SHKRUMBUAN SPITALIN COVID, 20-VJEÇARJA ISHTE ME AFTËSI TË KUFIZUARA


Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me rastin e 20-vjeçares e cila mbrëmjen e djeshme u tha se kishte humbur jetën në flakët e zjarrit në spitalin në Tetovë.

Burime për “Monitor.mk” bëjnë me dije se se 20 vjeçarja ka qenë me aftësi të kufizuara dhe flakëve të zjarrit u ka shpëtuar me ndihmë të familjes, më konkretisht nënës dhe babait të cilët në momentin e ngjarjes kanë qëlluar aty.

“20 vjeçarja është maqedonase, i ka shpëtuar flakëve të zjarrit. E ka shpëtuar babai dhe nëna e vet të cilët kanë qenë aty”, thonë burimet tona.

Burime të njëjta pohojnë se vajza ka ndërruar jetë për shkak të mungesës së oksigjenit./news33.tv
 

Vajza

V.I.P
Shiko fotografinë 1928543
Kjo vajza që e shihni këtu në foto është viktima më e re, ka patur nënën në atë spitalin e kobshëm të djegur mbrëmë në Tetovë. Nga pamundësia për t’a nxjerrë nënën jashtë, është djegur së bashku me nënën.


6CFBD5B2-323B-45C9-9A81-EE87B2B2D541-1-476x600.jpeg

Incidenti ka ndodhur të mërkurën rreth orës 21:00.

Për shkak të dëmtimeve të rënda, disa viktima do t’u nënshtrohen analizave të ADN-së.
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Shiko fotografinë 1928543
Kjo vajza që e shihni këtu në foto është viktima më e re, ka patur nënën në atë spitalin e kobshëm të djegur mbrëmë në Tetovë. Nga pamundësia për t’a nxjerrë nënën jashtë, është djegur së bashku me nënën.


6CFBD5B2-323B-45C9-9A81-EE87B2B2D541-1-476x600.jpeg

Incidenti ka ndodhur të mërkurën rreth orës 21:00.

Për shkak të dëmtimeve të rënda, disa viktima do t’u nënshtrohen analizave të ADN-së.
Kjo eshte mike e imja.
Vec ta dish ca shpirti kishte
Se kuptoj akoma pse ikin njerezit e mire nga kjo bote? :)
 

Vajza

V.I.P
Kjo eshte mike e imja.
Vec ta dish ca shpirti kishte
Se kuptoj akoma pse ikin njerezit e mire nga kjo bote? :)
Ngushëllime, akoma më rënd është për juve që jeni aty, dhe aq më pak i keni njohur viktimat. Shpirti na është trazuar neve që nuk i njohim, me historit e dhimbshme që kemi dëgjuar rreth viktimave. Zoti durim familjarëve.
Dhe mikja jote InshaAllah bashk me nënën të bashkohen në Xhennet.
 
  • Përqafim
Reactions: NGU
Nuk besoj ose me mire nuk dua ta besoj qe kjo ngjarje asht e qellimshme te pakten nga politika….se urrejtja racore mes njerzve te thjeshte ca nuk ben
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
o Zot sa e rende! Viktimat qofshin te Xhennetit!
 

Vajza

V.I.P
Cili ishte raporti zyrtar? Shkaku i zjarrit dhe kush ishte pergjegjes?
Dje në orën 5 kemi pritur përgjigje,dhe dëgjuam vetëm disa fjal të përsëritura "mundet" "mëndoj", "ende nuk japim dot detaje". Ndërkohë EU I kishe propozuar nga inspektorati vet të zbulojnë rastin si ka ndodhur, këto tonat normal nuk e kanë pranuar se ju del boja.
Ndyrësira, vrasës!
Para një javë ka pasur akt terrorist tek i njëjti spital. Ndyrësirat kanë qenë në dijeni se do ndodhë diçka të këtij lloj tmerri. Ndyrësirat e kanë festuar paversinë me gjakun e shqiptarëve. Ndyrësirat nuk japin dorëheqjen sepse ende duan të thithin gjak njerëzish.

P.s më fal më erdhi diku të shfryhem. ?
 

Vajza

V.I.P

Mos pyetni si u kall spitali i Tetovës – atë e kallëm të gjithë ne!​


Kim Mehmeti

Ka raste kur fjalët nuk kanë asnjë kuptim, kur dhembja shkon përtej dhembjes dhe kur duhet t’i dorëzohemi asaj e ta ndjejmë poaq sa familjarët e atyre që shkuan të mjekohen, por që askush nuk i pa si dhanë shpirt.

Dhe përderisa në heshtje do e jetojmë dhembjen e atyre që i humbën më të dashurit e vet, do vërejmë se pikëllimi i lind pyetjet që nuk ia shtrojmë vetes në kohën e duhur, si për shembull atë si u bëmë shoqëri ku thuajse për çdo ditë e djegin të sotmen tonë, ku për çdo ditë shtëpinë tonë që na e ka dhënë Zoti e mbulojnë me plehra, si u bëmë shoqëri ku askush nuk përgjigjet për asgjë, si u bëmë tokë që nuk i do fëmijët e saj, e ku disa përfitojnë edhe nga ndërtimi i spitaleve edhe nga hapja e varrezave ku na groposin!?

Po pra, tragjedia rrëqethëse që sot e jeton Tetova dhe të gjithë ne, mund edhe t’i lind përgjigjet që jemi shtirë se nuk i dimë, si për shembull atë se spitalin modular në Tetovë e kallëm të gjithë ne shqiptarët e Maqedonisë, ne të cilët me dorën tonë ndërtuam shoqëri të papërgjegjshme, ne që edhe jetën edhe vdekjen e lamë në duart e atyre që kërkojnë zbardhjen e shpejt të kalendarit tonë tragjik, duke u bërë se nuk e shohin sa e kanë nxirë fytyrën tonë kolektive.

Sot kur Maqedonia e jeton këtë dhembje rrëqethëse, mos kërkoni përgjegjësi nga askush tjetër përpos nga vetvetja. Sepse vetëm kështu do mund të shohim se përtej dhembjes që përjetojmë sot, qëndron mëkati ynë kolektiv i dekadave të fundit, e gjatë të cilave shumëkush përfitoi edhe nga vdekja edhe nga jeta jonë.
 
Top