10 plazhet më të mira në botë për vitin 2022

http___cdn.cnn_.com_cnnnext_dam_assets_220223041116-10-tripadvisor-top-10-beaches-world.jpg

Imagjinoni një parajsë të ngrohtë dhe të pacenuar. Plazhet me rërë të bardhë. Uji me ngjyrë bruz i pastër si xhin.

Platforma e udhëtimit TripAdvisor sapo ka lëshuar çmimin e dytë të çmimeve të saj vjetore për zgjedhjen e udhëtarëve për 2022: Plazhet më të mira në botë për vitin 2022.

Në krye është plazhi Grace Bay në ishujt Turks dhe Caicos.

Karaibet ka më shumë plazhe në top 10 listën e këtij viti, dhe pesë kontinente janë të përfaqësuara në listë. Brazili është i vetmi destinacion që ka më shumë se një hyrje, duke arritur në tre plazhe mbresëlënëse.

Për vitin 2022, plazhet më të mira janë:

1. Grace Bay Beach: Providenciales, Turks and Caicos
2. Varadero Beach: Varadero, Cuba
3. Turquoise Bay: Exmouth, Australia
4. Quarta Praia: Morro de Sao Paulo, Brazil
5. Eagle Beach: Palm – Eagle Beach, Aruba
6. Radhanagar Beach: Havelock Island, India
7. Baia do Sancho: Fernando de Noronha, Brazil
8. Trunk Bay Beach: Virgin Islands National Park, US Virgin Islands
9. Baía dos Golfinhos: Praia da Pipa, Brazil
10. Spiaggia dei Conigli: Lampedusa, Italy

LAPSI.AL
 
  • Më pëlqen
Reactions: NGU
Top