1 në 4 shqiptarë është në depresion

Mosha e prekur nga simptomat e depresionit janë nga 20-55 vjeç, ku listën e kryeson gjinia femërore.

Sipas mjekes psikiatre, Arjana Rreli, shkaktaret e depresionit dhe ankthit janë disa. Vetëm gjate vitit të kaluar u shtuan 1 mijë raste të reja të prekur nga sëmundjet mendore.

Por ka shumë persona që nuk kërkojnë ndihmë mjekësore pavarësisht shfaqjes se simptomave.

Sipas raportit të fundit te ISHP-se 1 në 4 persona vuan nga depresioni.

Ndaj mjekët këshillojnë të bëhet kujdes kur shfaqen simptoma të ankthit, humbjes së humorit, pagjumësisë dhe lodhjes.

Të gjitha këto janë derivatet që të çojnë në situatë depresioni.

mapo
depressura.jpg
 

Monique

With or Without u
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

dhe e bukra qendron se asnje i cmendur nuk pranon diagnozen....

Jam mire, jam ok, jam tulle
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

Ky depresioni ke ne Shqiptaret vje tek ajo ideja qe ne duhet te jemi te gjith BOSSA pa bo asnji pun them un.
 

DeviL

Is Not Here…
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

Un kisha pershtypjen se ishin 3/4 por gjithsesi... :p
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

Pjes interesante eshte dhe kjo ketu:

Ndaj mjekët këshillojnë të bëhet kujdes kur shfaqen simptoma të ankthit, humbjes së humorit, pagjumësisë dhe lodhjes.

Pse kemi humor ne Shqiptaret? Un kujtova se jena te gjith serioz dhe rrim ne kulmin e seriozitetit nderkohe qe mbushim karikatorin e pistoletes me plumba.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

Monique te jesh ne depresion...sdo te thote te jesh i cmendur.

Madje dhe definicioni qe ne i japim te cmendurit seshte cmenduri.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

Mosha e prekur nga simptomat e depresionit janë nga 20-55 vjeç, ku listën e kryeson gjinia femërore.
Sigurisht se kryesojn femrat ,,, perderisa ajo e shkreta rjepet duke u mundu per familje, e ai ,,Tipi'' ik ne lokale per tu dehe!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

Keshtuqe i bie qe ata qe dehen mbysin hallet me alkool jane me keq?
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

Sidomos kjo kolpoja e faturave eletrike ,qe ju dha Edi ramushja i ka rahatu si nga xhepi si nga mendja shum familje Shqiptare.
 

Monique

With or Without u
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

Monique te jesh ne depresion...sdo te thote te jesh i cmendur.

Madje dhe definicioni qe ne i japim te cmendurit seshte cmenduri.

ah po...ne terminologjine e sotme , nje i cmendur quhet " i paafte menderisht" lol
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: 1 në 4 shqiptarë është në depresion

Qeshni njerez,dilni shetitje dashuroni natyren,perqafoni njerzit qe keni afer,se gjithcka kalon,vetem duhet me ruajtur mendjen e kokes robi.
Pa te tjerat vijne e shkojne,shume shqetesuese 1 ne 4 shume.
Megjithese pak stres eshte i pranishem tek gjithesecili prej neshe se dhe keta e bejne mizen buall.
 
Top