Gana eliminon SHBA-të

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Përfaqësuesja e Ganës në futboll ka siguruar vend në çerekfinalen e Kupës së Botës, pasi mposhti SHBA-të me rezultat 2-1 në ndeshjen e 1/8 së finales të zhvilluar në Royal Bafokeng Stadium në Rustenburg.

Ganezët ishin ata që insistuan më shumë në pjesën e parë të takimit, që edhe iu shpërblye që në minutën e pestë. Pas një humbje të topit nga Ricardo Clark, mesfushori i Portsmouth, Kevin-Prince Boateng, arriti të mposhtë portierin Tim Howard.

Por amerikanët u treguan shumë të rrezikshëm në pjesë të dytë duke kërcënuar portën në një mori rastesh. Pas më se një ore lojë, amerikanët fituan një penalti pas një ndërhyrje të John Mensah ndaj Clint Dempsey, ndërsa nga pika e bardhë nuk huqi Landon Donovan (62’).

Edhe pse pati raste në të dyja anët, me afrikanët që kërcënuan veçanërisht në minutat e fundit të takimit, për të përcaktuar çerekfinalistin u detyrua të zhvillohet edhe gjysmë ore lojë shtesë.

Vendimtar për përcaktimin e ekipit çerekfinalist ishte goli i Asamoah Gyan, i cili në minutën e katërt të lojës shtesë arriti të depërtojë në mes të dy mbrojtësve amerikanë për të shënuar në portën e Howard.

Gana në çerekfinale do të takohet me Uruguain që më herët shënoi fitore 2-1 ndaj Koresë së Jugut. /Telegrafi/