"Zot qen"

Lauri

Anunnak
"Zot Qen". Shprehje e vjeter shkodrane e ne rrethinat e saje. Nga e ka origjinen kjo shprehje? Dikush nga ju mund te na ndihmoje ne thellimin e kesaj shprehje popullore shkodrane?

Edhe ne Itali perdoret mjaft kjo shprehje: "Dio cane" ose, "Cane di Dio". Mqs kjo shprehje i riferohet Zotit, duhet ta fillojme sa me larg diskutimin qe nga kohet e lashta. Mitologjia, histroia antike, astrologjia, librat fetar si Bibla dhe Kurani..!

Arusha e Madhe ne astrologji njihet si Dog Star (Stella del Cane) , qe ndodhet krejt afer kostelacionit te Orionit dhe qendron tek kembet e Orion-it. Keta dy kostelacione figurojne si gjuetari me qenin e ti. Orioni me qen. Pa harruar qe tre yjet ne brezin e Orionit lidhen tre piramidat e Egjyptit.

Origjinale, Sirio=ylli i mengjezit, dhe tre yjet =brezi i Orionit

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/07/4heic0516d.jpg

Tek Dog Star ndodhet ylli Sirio - ylli i mengjezit ne shqip. Dhe eshte ylli me ndriçuar ne te gjithe qiellin dhe mjaft i adhuruar nga te gjitha kulturat e popujt e botes.

sirus2_zps9ebf967f.jpg

sirus1_zpsc23f41e0.png

Si Bibla dhe Kurani i riferohen me adhurim yllit Sirio ("qenit te Orionit"), duke e krahasuar ate me Zotin. Bibla Zbulesa 22 eshte vete Jezusi qe flet per Sirio (ylli i mengjezit). Dhe Kurani 53:49 ku e krahason me Allahun.

Atehere shkodrant e pasken nje baze te forte qe e perdorin kete shprehje, apo eshte krejt nje rastesi??
 
 • Disslike
Reactions: Tip

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: "Zot qen"

Une di sipas shume ideve konspirative se ne yllin sirius eshte vendodhje e alienve.
Tani qe po e mendoj shume lidhje ka mes shkodres e sirusit per nga banoret qe popullojne keto hapsira lol
Inteligjent ata...inteligjente shkodranet :p
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zot qen"

Une di sipas shume ideve konspirative se ne yllin sirius eshte vendodhje e alienve.
Tani qe po e mendoj shume lidhje ka mes shkodres e sirusit per nga banoret qe popullojne keto hapsira lol
Inteligjent ata...inteligjente shkodranet :p

Pikerisht ashtu eshte Moni..:) Orioni me qenin e tij Sirio jane alienet qe erdhen ne Toke e krijuan njeriun-Adamin..:)

Per kete shkodrant perdorin shprehjen "Zot qen": C'tu desh qe na bere..:)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: "Zot qen"

Po zgjuarsi e modhe eshte e keqja te zotit lol
Si thoni ju shkodronet kur te mallkoni
Te hypte vedi n'qejf
Ja kshu them edhe une
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: "Zot qen"

Fjala Zot qen, dhe si thu ti dio cane asht bestemmia (namje) dhe perdoret nga ata qe Zotin se njohin aspak ;)
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Titulli: "Zot qen"

Interesante! une nuk e shikoj kaq mistike ket gja.E shof njeriun vecse nje prodhim toke dhe fene si shkence te shpirtit te krijuar nga ai vete per te modofikur sjelljen me moralizma qe ne ralitet jane te papershtetshem e shpesh here ne kundershtim me sjelljet njerzore.Bindja qe duhet me i qendru besnik nji moralit con drejt gjesteve skicofrenike te tilla qe sdon me pyt as per t'madh apo te vogel.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zot qen"

Fjala Zot qen, dhe si thu ti dio cane asht bestemmia (namje) dhe perdoret nga ata qe Zotin se njohin aspak ;)

Jo mor zot qen..:) Ata qe besojne ne Zot nuk dine sa c'besojne...;)

Kuran 53:49 Dhe se Ai është Zoti i Shi’rasë (ylli polar=Sirio)

Ai kush??? Sirio=qeni i Orionit..;)
 
Titulli: "Zot qen"

Juve te krishteret si e besoni Zotin nuk ju dallon besimi me paganet ! Prandaj kemi per te ndegjuar fjale te tilla nga ju !
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Zot qen"

Kuran 53:49 Dhe se Ai është Zoti i Shi’rasë

(ylli polar që e adhuronin)

Ky eshte komentimi i ketij ajeti. Komentimin e Kur'anit padyshim se e bejne njerezit e ditur qe kane kaluar tere jeten e tyre duke kerkuar dituri, e jo neper forume :plazh:

Ne te kaluaren, po dhe tash, banoret e shkretetirave si dhe lundruesit neper dete, gjate udhetimeve te tyre, naten, orientoheshin vetem ne baze te pozites se yjeve, prandaj edhe eshte i njohur fakti se shume popuj te lashte, po edhe arabet, adhuronin disa prej ketyre yjeve sic, ishte ylli "Sirius", i cili naten ka shkelqimin me te forte. Per kete arsye, Zoti xh.sh. ua terhoqi verejtjen njerezve se ai eshte edhe Zoti i // Siriusit ,/ per c/gje flet ne suren "En-Nexhm", ajeti 49:Dhe se Ai është Zoti i Shi’rasë


Kot mundohen njerezit t'i shtremberojne ajetet e Kur'anit Famelarte
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zot qen"

Po mundohesh te me mashtrosh edhe mua?

Une nuk interpretoj dhe as nuk komentoj fjalen e Allahut famelarte, pasi nuk ka nevoje se flet mjaft qarte se kujt po i riferohet Sura An-Najm (53:34-49)

Te modifikosh fjalen e Allahut eshte blasfemi. Kapitulli 53:34-49 flet mjaft mire se kush dhe nga vjen Allahu. Zoti i Sirio. Konkurence Jezusit i thone kesaj.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Zot qen"

Jo ore, s'kam nevoje te te mashtroj, ngase ti vec se je i mashtruar ndaj nuk humbas kohe. Postimin tim e bera per t'ua sqaruar besimtareve musliman, e jo t'humbas kohe me ty :foot
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: "Zot qen"

Aman thoni e shkroni cte duani. Por kuranin lijeni jasht. Ka njerez apostafat per ate pune per te komentuar Kuranin. Jo njerez qe marrin ca shkrime neper net. Lol.
ajo fjalia ku permend kuranin interpretimi eaht komplet blasfemi kshuqe ben mire ta fshish pasi askush nga ne ketu ska kompetenca te komentoj si i don qefi Kuranin. Librat tjer beni si tdoni:D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zot qen"

JPostimin tim e bera per t'ua sqaruar besimtareve musliman, :foot

Pse nuk dine te lexojne vete besimtaret mysliman, kane nevoje per diktues :esp: :esp:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zot qen"

Te vazhdoj me temen, per ata qe duan driten e yllit me te ndriquar te universit me sy te lire nga toka.

Venja ne praktike e adhurimit ne menyre "inidrekte" te keti ylli te konsideruar Zot gjate gjithe historise se njerzimit.
Cilet jane simbolet qe shoqerojne kete yll ndriques ne kohet antike dhe moderne?!?

sirio7_zps3a399238.gif

ps. postime me ferkime personale kalojne ne kosh.
 

Attachments

 • sirio7_zps3a399238.gif
  sirio7_zps3a399238.gif
  224.1 KB · Shikime: 0
 • sirio7_zps3a399238.gif
  sirio7_zps3a399238.gif
  224.1 KB · Shikime: 0

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: "Zot qen"

Laur, mesa di une ky eshte qe u kriju per tu diskutu pa pasur fshesen ne dore, apo gabim e kam....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zot qen"

Zbulesa 22:16 Unë, Jezusi, dërgova engjëllin tim për t`ju dëshmuar për këto gjëra nëpër kisha. Unë jam Rrënja dhe pasardhja e Davidit, ylli i ndritshëm i mëngjesit.

A behet fjale per Sirio?
Kush eshte Engjelli personal i Zotit!?!
Ne Rome perballe Kishes SH. Pietrit ne Vatikan ndodhet nje keshtjelle qe quhet keshtjella e Engjellit te Shejte

Cili eshte Engjelli ne fjale qe qendron ne maje te keshtjelles? Ai eshte Michele, njesoj si Gabriel e Refaele.
Panoramio - Photo of Roma, Castel Sant'Angelo - "O grande Principe del Cielo..." L'Arcangelo Michele di Castel Sant'Angelo, Roma

Kjo keshtjelle po te shikohet nga siper, i kane dhene formen e nje ylli me 5 cepa. Nje rastesi kjo apo eshte bere enkas duke ju riferuar pikerisht keti Ylli i cili adhurohet kaq shume.

https://www.google.it/maps/place/Ca...ata=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0x366c111ce77d4189

Gjithashtu te shikohet nga siper, forma e kishtes se Sh Pjetrit, me sheshin dhe rrugen qe te dergon te keshtjella e Yllit Sirio, ka formen e nje celsi. Apo jo..! Nje rastesi edhe kjo?

sirio8_zps0eea0cbc.gif
 

Attachments

 • sirio8_zps0eea0cbc.gif
  sirio8_zps0eea0cbc.gif
  292.8 KB · Shikime: 0
 • sirio8_zps0eea0cbc.gif
  sirio8_zps0eea0cbc.gif
  292.8 KB · Shikime: 0

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: "Zot qen"

Kush eshte Sirio?
 

Lauri

Anunnak
Kjo teme i perputhet temes ne fjale.
Fisi afrikan Dogon dhe sistemi yjor Siruis
 

Didi

C'est la vie.
Laur, se paskam pare kete teme! Nuk mbaj mend nqs ti je besimtar apo jo, por, titulli dhe pjese te tjera jane fyese per fene e krishter!

Dhe ti duke ndenjur ne Itali duhet ta dish mire.
È una bestemmia (blasfemi).

Personalisht nuk jam aq fetare por ama ndihem e fyer nga nje teme e tille.
 

Lauri

Anunnak
Tema nuk eshte tek besimet fetare, por tek misteret. Shkencat ekzakte.
C'do gje shkencore qe mund te hyje ne konlfikt me besimin duhet te konsiderohet fyese?? Nqs po, atehere duhet te ndezet turra e druve , te djegim Brunon si ne mesjete:)
 

Didi

C'est la vie.
Tema nuk eshte tek besimet fetare, por tek misteret. Shkencat ekzakte.
C'do gje shkencore qe mund te hyje ne konlfikt me besimin duhet te konsiderohet fyese?? Nqs po, atehere duhet te ndezet turra e druve , te djegim Brunon si ne mesjete:)


Le te jete ku te doje tema. Eshte fyerje, si ne shqip edhe ne italisht.

Ti e di shume mire, por ne duam te bejm nje sy qorr kot, dakord.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Paska genjyer qe ka qene ne Siri :p

Perndryshe kete teme do ta kishte fshire vet lool
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Ah mi Didi im sa sy qorr kane bo muslimanet prej Laurit.
lol lol lol
 

Didi

C'est la vie.
Ah mi Didi im sa sy qorr kane bo muslimanet prej Laurit.
lol lol lol


Po lere ate! Po nuk doli ndonje i krishter ketu, qe te rebelohet per temen!

Mos me cito aman, se kaçurrelat me behen tel ne kete teme!
 
Top