Xiaomi Mi 11 vs Samsung Galaxy S21: krahasimi i dy telefonëve kryesorë

MTLj6Nxrun8PXR3TuvBpxS-1200-80.jpg
Dy nga telefonat inteligjentë më të mëdhenj të vitit 2021 tashmë kanë zbritur dhe ne kemi krahasuar Samsung Galaxy S21 dhe Xiaomi Mi 11 kështu që ju mund të shihni se si përputhen ato dhe nëse secila prej tyre vlen për paratë tuaja.


Pas një zbulimi ekskluziv të Kinës në fund të dhjetorit, Xiaomi Mi 11 pa një lansim global në fillim të shkurtit, gati për raftet e dyqaneve (dixhitale). Ne tashmë i dinim specifikat e telefonit, por tani kemi një ide më të mirë për çmimin dhe disponueshmërinë e tij, kështu që ne mund të shohim me të vërtetë se si ai tregon çmimin e tij.

Lëshuar në 14 Janar, Samsung Galaxy S21 ishte flamuri i parë i vitit 2021, dhe është fundi më i ulët i gamës së tij, me Galaxy S21 Plus dhe Galaxy S21 Ultra që kushtojnë më shumë para.

S21 dhe Mi 11 kanë shumë të përbashkëta, si chipset Snapdragon 888 dhe shpejtësinë e lartë të rifreskimit të ekranit, por ka edhe shumë dallime, prandaj ne i kemi prishur
ato rrahje-pas-rrahje.


Çmimi Xiaomi Mi 11 vs Samsung Galaxy S21​

Samsung Galaxy S21 do t'ju kushtojë një shumë të drejtë - fillon me 799 dollarë / 769 £ / AU 1,249 dollarë për 128 GB hapësirë ruajtëse dhe shkon deri në 849 dollarë / 819 £ / A34 1,349 dollarë për 256 GB.


Ne ende nuk kemi çmime Xiaomi Mi 11 në shumicën e rajoneve, por kemi kosto Euro. Për 128 GB hapësirë ruajtëse do të paguani 749 € (rreth 900 $, 660 £, 1,175 dollarë AU) dhe për 256 GB do të paguani 799 € (rreth 960 dollarë, 700 £, 1,250 dollarë au). Këto konvertime janë të lira dhe nuk do të përfaqësojnë çmime të sakta në rajone të tjera, por shumë përafërsisht, duket se telefonat kushtojnë shuma të ngjashme.

Vlen të theksohet se të dy telefonat inteligjentë janë më të përballueshëm se paraardhësit e tyre, Samsung Galaxy S20 dhe Xiaomi Mi 10 (ose të paktën kjo e fundit bazohet në informacionin e kufizuar të çmimeve që kemi), kështu që të dyja vlejnë për para në atë departament.

Një gjë tjetër që ia vlen të dihet është se, për pjesën më të madhe, Xiaomi nuk lëshon telefonët e saj në SH.B.A., kështu që nëse jetoni atje zgjedhja juaj është shumë më e lehtë.

XCpMpJGNaPxxLzGZ9yzYW4-1200-80.pngDizajni dhe shfaqja​

Xiaomi Mi 11 është dukshëm më i madh se Galaxy S21. Mi 11 ka përmasa 164.3 x 74.6 x 8.1 mm dhe peshë 196g, kështu që në të gjitha departamentet është më shumë një kafshë sesa telefoni Samsung me 151.7 x 71.2 x 7.9 mm dhe 169g.

Të dy telefonët kanë kamera të pasme në këndin e sipërm të majtë, por ndërsa kjo përsëri në telefonin Samsung është bërë nga 'Glasstic', e cila është plastike që duket si qelqi, Xiaomi përdor një lloj të ri xhami të quajtur Corning Gorilla Glass Victus, e cila është gjoja tepër i guximshëm.

Asnjë telefon nuk ka një fole kufjesh 3.5 mm ose hapësirë ruajtëse të zgjerueshme, dhe të dy përdorin standardin USB-C për karikim. Gjithashtu, të dy kanë skanues të gjurmëve të gishtave në ekran.

Duke folur për ekranin, kjo është ajo ku madhësia e Xiaomi Mi 11 bëhet më e dukshme - ekrani i tij është 6.81 inç në mënyrë diagonale, i cili bën xhuxh Samsung Galaxy S21 6.2 inç.

Ekrani AMOLED i Mi 11 ka një rezolucion 1440 x 3200, i njohur gjithashtu si 2K, si dhe HDR10 +, një shpejtësi rifreskimi 120Hz dhe një shkëlqim maksimal prej 1,500 nit. Samsung Galaxy S21 ka disa nga specifikimet e njëjta, por vetëm një rezolucion 1080 x 2400 dhe shkëlqimin e lartë 1,300 nit.
S6qMoJCaEku3eeMELcvK9N-1200-80.jpg

Ndërsa Xiaomi Mi 11 ka një ekran me rezolucion më të lartë, sepse ekrani është shumë më i madh, numri aktual i pikselëve për inç nuk është aq më i lartë - megjithëse ende fiton atje.

Të dy telefonët përdorin ndërprerje të vrimave të vrimave për kamerën e përparme - në pjesën e sipërme të majtë për telefonin Xiaomi dhe qendrën e sipërme për celularin e Samsung - dhe të dy gjithashtu përdorin Corning Gorilla Glass Victus të lartpërmendur, kështu që ata supozohet se janë vështirë të gërvishtem.

Një gjë tjetër që vlen të përmendet është se Xiaomi Mi 11 ka një ekran me buzë të lakuar ndërsa Samsung Galaxy S21 ka një ekran të sheshtë.

Kamerat dhe jetëgjatësia e baterisë​Të dy Samsung Galaxy S21 dhe Xiaomi Mi 11 kanë katër kamera, por ato janë formacione shumë të ndryshme.

Telefoni Galaxy ka një kamera selfie 12MP kryesore, 12MP ultra-gjerë, 64MP (me zoom hibrid 3x) dhe 10MP. Ndërsa Samsung nuk e fiton betejën megapiksel, siç do ta shohim së shpejti, sensorët e përdorur janë të mëdhenj, kështu që fotografitë kanë më shumë dritë.

Në krahasim, pajisja Xiaomi ka një kamerë selfie kryesore 108MP, 13MP ultra-të gjerë, 5MP telemacro dhe 20MP - kështu që do të merrni fotografi me rezolucion më të lartë me Mi 11, por qitësja telemacro mund të mos jetë aq e dobishme sa ajo e Samsung telefoto - sigurisht që ka më pak megapiksel

Të dy telefonët kanë optimizim të AI për të përmirësuar kapjet tuaja, por një pikë tjetër krahasimi janë mënyrat e ndryshme të kamerës që ata mund të përmirësojnë fotografinë ose videografinë tuaj.

Samsung ka Single Take, i cili ju lejon të bëni një larmi fotografish dhe video të një subjekti vetëm duke shtypur një herë butonin e grilave, i cili është një mjet i shkëlqyeshëm për marrjen e fotografive fantastike. Ai gjithashtu ka Drejtorin e Pamjes, i cili ju lejon të regjistroni video nga kamerat e përparme dhe të pasme në të njëjtën kohë.

Xiaomi ka atë modalitetin e fundit, si dhe videon e natës, dhe fotografinë e natës në kamerat kryesore, ultra të gjera dhe kamerat e përparme. Ekziston edhe AI Erase, e cila ju lejon të hiqni njerëzit nga sfondi i fotove tuaja, dhe shumë mjete të tjera për regjistrimin e videos.

Kur bëhet fjalë për kapacitetin e baterisë, Xiaomi Mi 11 ka një paketë energjie dukshëm më të madhe me 4,600mAh, mbi 4,000mAh të Galaxy. Sidoqoftë falë ekranit të tij më të madh, jeta e baterisë mund të mos jetë shumë e ndryshme.GFggwTdE4ebi9HgW5oXhcS-1200-80.jpg

Telefoni Samsung ka karikim me tela 25W, pa tel 15W dhe karikim të kundërt pa tel 4.5W, e cila është kur përdorni telefonin për të furnizuar pajisjet e tjera pa tel. Xiaomi mposht ato specifikime në bord me përkatësisht 55W, 50W dhe 10W.

Specifikimet dhe performanca​

Samsung Galaxy S21 dhe Xiaomi Mi 11 përdorin të dy chipset e fundit të Qualcomm Snapdragon 888, kështu që ka të ngjarë të jenë të barabartë për sa i përket performancës - mirë, me përjashtim të Evropës, ku telefoni Samsung përdor chipset Exynos 2100 në vend, megjithëse edhe kjo është afërsisht aq e fuqishme.

Ata gjithashtu të dy kanë 8 GB RAM, dhe të dy telefonat gjithashtu ekzekutojnë Android 11 , por ata kanë mbivendosjet përkatëse të kompanive të tyre për të siguruar një përvojë tjetër. Galaxy S21 përdor One UI dhe Mi 11 përdor MIUI - ndryshimet e mëdha midis tyre janë mënyra se si duken dhe disa tipare specifike të markës.

Ashtu si me shumicën e telefonave të rinj të lançuar, Samsung Galaxy S21 dhe Xiaomi Mi 11 janë të dy telefona 5G - kilometrazhi juaj me këtë lidhje të gjeneratës së ardhshme do të varet më shumë nga rrjeti dhe vendndodhja juaj sesa telefoni, kështu që ne nuk mund ta përdorim atë në të vërtetë pikë krahasimi.kajgij6d7tNbMsaMFCtoH3-1200-80.png

Udhëtim​

Nëse secila prej këtyre telefonave inteligjentë do të ishte dukshëm më e lirë se tjetra, do të ishte fituesi i qartë, por siç qëndron është shumë afër për t’u thirrur.

Xiaomi Mi 11 ka një ekran të madh, me rezolucion të lartë i cili do të jetë perfekt për të luajtur lojëra ose për të shikuar filma, diçka për të cilën pa dyshim do të ndihmojë procesori i saj i nivelit të lartë.

Për adhuruesit e fotografisë, megjithatë, tre kamerat mbresëlënëse të Samsung Galaxy S21 dhe një varg karakteristikash dhe mënyrash fotografike mund ta bëjnë atë zgjedhjen më të mirë, me Single Take një lojë-ndryshuese të vërtetë kur bëhet fjalë për fotografinë në telefon.

Sidoqoftë ju përdorni smartphone-in tuaj me sa duket dikton se cila nga këto pajisje është më e mirë për ju.

techradar.com
 
Dikur perdorja iphone , me.pas ne dashni rash me.samsungun , por nga note 10 su mora me.me.samsungun , preferova te kaloj ne xiaomi.dhe tani xiaomi perdor note 8 pro esht super cmim super ekonomik dhe krahasohet me.s10 e samsungut kshu qe sa ben 1 samsung blej 3 xiaomi se ne pun sme rroj tel dhe sja.vlen me.hedh shum lek . Por tek samsungu do kthehem nese kam pun te qet dhe te.mar.ate.me.palosje.por.me.pumen qe.kam.xiaomi 4 ever
 
Top