What's on your mind..?

Loverboy

A pretty face can never trick me
Njerëzit janë krijuar nga dheu dhe uji. Tek disa dominoi uji dhe u bënë si lumi e tek disa dominoi dheu dhe u bënë si shkëmbi.

315330128_5416013391861769_8574267272421094074_n.jpg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Ogni tanto impara a voltare le spalle,
ma fallo con eleganza.
Con la stessa eleganza
di chi con poca intelligenza,
ti ha ferito!
1668697220693.png
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Nëse dëshiron qetësinë shpirtërore dhe qetësinë shoqërore, gjithmonë me veti mbaj tre çelësa: buzëqeshjen, fjalën e mirë dhe heshtjen!”
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Nëse dëshiron qetësinë shpirtërore dhe qetësinë shoqërore, gjithmonë me veti mbaj tre çelësa: buzëqeshjen, fjalën e mirë dhe heshtjen!”
Qendron kjo vertet!
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Koken si daulle. :p
Mendimet si parashut.
dhe vete si tullumbac.
Ja majftojne kaq ne mendjen time.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
E diela është një ditë e përkryer për të zgjedhur një rrugë të re në jetë, mos kini frikë nga ndryshimi, vjen kur është vërtet e nevojshme.
1668950691281.png
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Eshte krejtesisht normale gjakimi dhe yryshi per tu dukur. Per dukje gjakojne, te gjithe, njerez dhe kafshe. Jetojme per tu dukur dhe ne momentin qe na humbe motivi per dukje them se kemi perfunduar se jetuari.

Problemi qendron te menyra qe kemi zgjedhur per tu dukur. Dhe jo pak njerez kane zgjedhe menyren me te keqe te mundshme per tu dukur. Duan te duken permes se keqes. Ndoshta edhe nuk kane faj se e keqja eshte me lehte e dukshme se e mira.

Ma ha mendja se sikur te nderronin menyren per tu dukur do nderronin jo vetem veten. Bota do te ishte me e mire perfshire dhe ata.

Kujdes me gjakimin per dukje. Mund te ju shenderroje ne krijesa jo vetem te egra por dhe qesharake.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
🤣 🤣

316673195_3585050731718965_9181977965271856051_n.jpg
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Çfarë fotografie
😍

Lojtarët e Arabisë Saudite në Sexhde pas fitores historike në Kupën e Botës përballë Argjentinës.

315872678_6543184995708200_2041008484371453887_n.jpg
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Po ata të Katarit dje s’bon nsi sexhde nga funi ndeshjes? Apo harrun.

Sexhdeja behet edhe ne shenje falenderimi. Mund ta bejsh kudo, nese vendi ku hedh fytyren nuk eshte i ndytur.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
E fituan me merite apo me hile? lool

Percolla pjesen e dyte, me aq sa pash, me merite. Por, me lojtaret qe ka Argjentina, eshte dashur te fitoje.
 

E**A**

Antarë i Respektuar
Sexhdeja behet edhe ne shenje falenderimi. Mund ta bejsh kudo, nese vendi ku hedh fytyren nuk eshte i ndytur.

Po edhe vendi ku humbi Katari apo Irani nuk ishte apo është i ndytur sepse në të njëjtin vend po bëjnë sexhde edhe këta të tjerët.

Çështja është: Sexhde bëhet vetëm kur merr shpërblim?!
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Po edhe vendi ku humbi Katari apo Irani nuk ishte apo është i ndytur sepse në të njëjtin vend po bëjnë sexhde edhe këta të tjerët.

Çështja është: Sexhde bëhet vetëm kur merr shpërblim?!

Sexhde behet fillimisht ne namaz. Sexhde behet kur ndegjon disa ajete te vecanta te Kur'anit, t'cilat ta obligojne sexhden, pra e ke patjeter, nese ke abdes aty per aty, nese jo, kurdo qe mundesh.
Sexhde mund t'bejsh sic thash ne shenje falenderimi, qofte duke falenderuar Zotin per qe ndegjon nje lajme te bukur ta zeme, apo shpeton dikush nga dicka, dhe ti e falenderon Zotin sepse ka mundur te jete dicka me keq apo dicka te ngjajshme, etj.
 

E**A**

Antarë i Respektuar
, dhe ti e falenderon Zotin sepse ka mundur te jete dicka me keq apo dicka te ngjajshme, etj.

Po pra po, ke kjo e fundit e kam edhe unë me ata që bëjnë sexhde (kur fitojnë një ndeshje futbolli) dhe me ju të tjerët që i bashkoheni kësaj histerie kolektive.

Çfarë i pengoi ata të Katarit apo Iranit të bënin sexhde në fund të ndeshjeve? Çfarë ju pengoi ju t’i kritikoni pse nuk bënë sexhde edhe kur humbën ashtu si humbën, sepse përherë ka më keq.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Po pra po, ke kjo e fundit e kam edhe unë me ata që bëjnë sexhde (kur fitojnë një ndeshje futbolli) dhe me ju të tjerët që i bashkoheni kësaj histerie kolektive.

Çfarë i pengoi ata të Katarit apo Iranit të bënin sexhde në fund të ndeshjeve? Çfarë ju pengoi ju t’i kritikoni pse nuk bënë sexhde edhe kur humbën ashtu si humbën, sepse përherë ka më keq.

Te Iranit jane Shia, pra nuk ndajne te njejten bindje si ne Sunnitet ne kete fushe.

Cfare me pengoi?
Kush tha qe me pengoi? Une as qe kritikova madje :D
 

E**A**

Antarë i Respektuar
Te Iranit jane Shia, pra nuk ndajne te njejten bindje si ne Sunnitet ne kete fushe.

Cfare me pengoi?
Kush tha qe me pengoi? Une as qe kritikova madje :D

Dridhe like dridhe i thon këtij muabeti.

Shkurt hesapi: Nuk kujtohet Zoti vetëm kur bjen daci në kos 😁
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Po pra po, ke kjo e fundit e kam edhe unë me ata që bëjnë sexhde (kur fitojnë një ndeshje futbolli) dhe me ju të tjerët që i bashkoheni kësaj histerie kolektive.

Çfarë i pengoi ata të Katarit apo Iranit të bënin sexhde në fund të ndeshjeve? Çfarë ju pengoi ju t’i kritikoni pse nuk bënë sexhde edhe kur humbën ashtu si humbën, sepse përherë ka më keq.
Nuk eshte me detyrim sexhdja ne kete rast. "Ne" ose ata te "tjeret" nuk i kritikuam/n sepse nuk e paten per detyre te bejne sexhde ata qe humben (apo dikush kur i ndodh dicka jo e mire) Pra, nuk kane bere mekat, e as gabim.

Po ashtu, nuk e kane per detyre as ata qe arrijne dicka te mire te bejne sexhde. Kush ka deshire me e be e ben. Nga gezimi e falenderon Zotin, por nuk eshte kusht fetar kjo gje.

Fakti qe "dikush" mund te gezohet kur XY ben sexhde mund te lidhet me idene qe: "Sa mire, edhe ne momente gezimi qe robi ka tendencen ta harroje Zotin, ata fitoren, gezimin ja atributojne Atij lart". Si me thene: "Une s'do arrija asgje nese ti Zot nuk do me jepje force, nuk do me ndihmoje" , Etj.
Plus mesa di une besimtaret muslimane besojne (dhe une futem ketu) se: Cdo e mire vjen nga Zoti, cdo e keqe vjen nga vetja. Pra, nese nuk triumfojme, apo nuk kemi sukses ne dicka eshte per shkak te mangesive, gabimeve, dobesise tone. :D


"dikush" e futa ne thonjza sepse ti e kishe pergjithsuar sikur te gjithe te tjeret i bashkohen histerise! :D
Ndjese se hyra kshu pa radhe!
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

A pretty face can never trick me
Dridhe like dridhe i thon këtij muabeti.

Shkurt hesapi: Nuk kujtohet Zoti vetëm kur bjen daci në kos 😁

E nga e din ti se njerezit qe bien ne sexhde nuk e kujtojne Zotin ne te mire dhe ne te keq?
 
Top