Vendet per tu vizituar ne Shqiperi

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Vendet per tu vizituar ne Vlore

Vendet historike dhe turistike ne qytetin e Vlores :

vlparadijs.jpg
vlnight.jpg
vlora88.jpg

Muzeu Historik i Vlorës
Telefon: 355 33 23543
Orari : 09.00 – 13.00 and 15.00 – 17.00
Muzeu i Pavarësise
Lagjia ‘Pavarësia” , Rruga “Sadik Zotaj “
Telefon : 355 33 29419
Muzeu Etnografik
Lagjia “ Hajro Cakërri”, Rruga “Ceno Sharra”
Telefon: 355 33 23514
Orari : 09.00 – 13.00 dhe 17.00 – 20.00. I mbyllur të djelave
*Keshtjella e Kanines ne fshatin me te njejtin emer, keshtjella e Porto Palermos, keshtjella e Ilias ne fshatin Vuno, dhe keshtjella e Himares ne fshatin Himare.
* Manastiri Santa Mary ne fshatin Zvernec.
* Kisha e Saint Minirit ne fshatin Qeparo, kisha Mesodhia dhe kisha e Saint Sotirit ne fshatin Vuno.
* Xhamia Muradie.
Vënde për tu vizituar në Tiranë

Vendet turistike dhe historike me interes per tu vizituar ne Tirane :
* Kalaja e Petreles qe ndodhet ne jug te Tiranes dhe qe ka qene nen komanden e motres se Skenderbeut Mamica Kastrioti.
* Keshtjella e Bashtoves e ndertuar ne shekullin e 14te. Keshtjella ndodhet ne perendim te qytetit te Rrogozhines, 3-4 km ne veri te lumit Shkumbin dhe ka qene nen komanden e Venecianeve.

days_tirana2.jpg
tirana1.jpg
Tirana1.gif

* Keshtjella e Prezes e ndertuar ne shekullin e 15te qe ndodhet perball malit te Krujes.
* Xhamia e Ethem Bejit qe ndodhet ne qender te Tiranes dhe eshte ndertuar ne vitin 1789 se bashku me kullen e sahatit qe u ndertua ne vitin 1830.
* Ndertesat e Ministrive jane ndertuar ne vitin 1930 kur Shqiperia ishte mbreteri dhe kane vlera arkitektonike. Mbas luftes se dyte boterore disa ndertesa u rindertuan si pallati i kultures, pallati i kongreseve, muzeu historik nacional etj.

Muzeu Historik Kombëtar
Sheshi “Skënderbej”
Telefon: 355 4 223446 / 228389
Orari : 09.00 – 13.00 dhe 17.00 – 20.00. i mbyllur të hënave
Muzeu Arkeologjik
Sheshi “ Nënë Tereza”
Telefon : 355 4 240711
Orari : 08.00 - 15.00. i mbyllur të shtunave dhe të djelave
Muzeu i Shkencave të Natyrës
Rruga e“ Kavajës”
Telefon : 355 4 229028
I mbyllur të shtunave dhe të djelave
Muzeu i Pullës Shqiptare
Rruga “Reshit Collaku”
Telefon 355 4 229696
I mbyllur të shtunave dhe të djelave
Galera Kombëtare e Arteve Figurative
Bul “ Dëshmoret e Kombit”
Telefon 355 4 223976/ 226033
Orari : 09.00 – 13.00 dhe 17.00 – 20.00. I mbyllur të hënave
Kopshti Botanik
Rruga “Komuna e Parisit”
Telefon: 355 4 225287
Mozaiku i Tiranës
Rruga “Naim Frashëri”
Telefon: 355 4 266207/ 226005

Udhetim ne Dajt

Nqs shkoni ne Tirane nje nga vendet ku duhet shkuar eshte Dajti. Me perpara nuk ishte shume i preferuar sepse ishte larg por tani teleferiku zgjat afersisht 14 minuta dhe bileta vatje ardhje eshte 500 leke. Dajti eshte bere nje pike turistike mjaft e vizituar.
Per te shkuar deri te teleferiku mund te merrni nje taksi nga qendra, 500 – 600 leke ose mund te merrni autobuzin e Porcelanit. Ka pastaj furgon falas nga stacioni I Porcelanit te teleferiku por nuk e di se sa shpesh.
Teleferiku eshte I ri dhe I lezetshem. Heren e pare qe shkova ishte fringo fare, kesaj rradhe vura re me keqardhje qe ca “drunj” kishin gervishtur xhamat. Por jo ndonje gje serioze.
Udhetimi sic e thashe zgjat gati cerek ore dhe pastaj je ne Dajt. Te stacionet e teleferikut poshte dhe lart gjenden 2 kafe nqs ju duhet ndonje gje shpejt e shpejt.
Kur del nga teleferiku ke nje kafe/pasticeri te vogel dhe nja dy restorante shume afer. Ata qe kane qene ne Dajt para viteve ’90 do vejne re qe fusha e ka ndryshuar. Asnjehere nuk ka patur shume bar por tani nuk ka fare, ka vetem gura e dhe dhe ca kuaj qe mundojne te gjejne ndonje fije bari tek-tuk. Edhe humnera ka ndryshuar, aq sa nuk po e njihja vendin fare. Ngjitur me humneren po ndertohej nje restorant dhe per te pare Tiranen duhet te shkoje te tarraca e ketij restorantit.
Kampi I pionereve eshte shkaterruar komplet. Ka qene shume shume bukur por tani shprehja e duhur eshte “na ishte njehere”. Kthememi ne kohen e tashme.

dajti_picture2.jpg
Tirana nga siper​
Tani pervec restoranteve ngjitur me teleferikun ka edhe restorante te tjera qe jane edhe hotele.Panorama ka shume pamje te bukur por nuk di cte them per sherbimin. Ata kane dhe nje shkolle per fushen e turizmit prandaj nqs shkoni aty ju lutem dergoni pershtypjet tuaja. Filluam te ecnim pak por restorantet jane larg nga njeri tjetri. Nqs doni te ecni ne kembe llogaritni te pakten nja 10-15 minuta. Rruges erdhi nje furgon dhe na morri deri te King Park (ish kampi i punetoreve).

dajti_picture3.jpg
Teleferiku ne perendim​
Sapo hyme thame qe te kishim ardhur ketu qe ne fillim. Dukej qe ishte bere nje investim jo dosido, me te vertete shume bukur.Pamja nuk eshte njesoj si siper por personalisht u kenaqa.
Nqs ndonjeri ka ndonje sugjerim tjeter eshte I mirepritur ta dergoje dhe ta perfshijme si artikull ose si teme te forumi. Cmimet jane pak a shume gjithandej njesoj, per dike qe vjen nga jashte shume pranueshem.


Vënde për tu vizituar në Shkodër

Muzeu Historik i Shkodrës
Rruga “ Oso Kuka ‘ nr.12
Telefon: 355 22 43413
Oraret : 09.00 – 13.00. I mbyllur të shtunave dhe të djelave

Muzeu i Rozafës ( brenda kalasë)
Oraret : 09.00 – 19.00. I mbyllur të djelave

Fototeka Marubi
Lagjia “ Vasil Shanto”, Rruga “ Muhamet Gjollesha”
Telefon : 355 22 43467
Oraret : 08.00 – 16.00. I mbyllur të shtunave dhe të djelave

Vendet per tu vizituar ne Sarande
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Saranda eshte nje nga vendet turistike me terheqese ne jug te Shqiperise. Aty jo vetem qe do te gjeni nje natyre te qete si ne psh Ksamil por edhe vende shume te bukura si Syri i Kalter dhe Butrinti.[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Vendet turistike dhe historike me interes per tu vizituar ne Sarande :
Muzeu Etnografik, Muzeu arkeologjik i Butrintit qe eshte nje nga zonat me me interes ne Shqiperi dhe ruhut nga UNESCO
[/FONT]
butrinti22.jpg
butrinti11.jpg
butrint12.jpg

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Rrenojat e lashta te Onhezmit
[/FONT][FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Tempulli i lashte dhe rrenojat e Foinikes ne fshatin Finiq
Keshtjella e Ali Pashas ne fshatin Vrine
[/FONT]
butrint13.jpg
butrint06.jpg

Vënde për tu vizituar në Lushnjë
Muzeu Historik i Lushnjës
Rruga “Kongresi i Lushnjës”
Orari : 08.00 – 14.00. I mbyllur të djelave

Shtëpia Muze e “Kongresit të Lushnjës ”
Rruga “Kongresi i Lushnjes”
Orari: 08.00 – 16.00. I mbyllur të djelave

Vënde për tu vizituar në Krujë

Muzeu Gjergj Kastrioti Skënderbeu
Telefon : 355 532 2225
Orari : 09.00 – 13.00 dhe 15.00 – 18.00 . I mbyllur të hënave

Muzeu Etnografik (brenda kështjellës)
Oraret : 09.00 – 13.00 dhe 15.00 – 18.00 . I mbyllur të hënave

Vënde për tu vizituar në Korçë

Muzeu i Artit Mesjetar
Lagjia 2, Rruga “Sotir Peci”
Telefon: 355 82 43022
Orari : 09.00 – 13.00 dhe 17.00 – 18.00. I mbyllur të hënave

Muzeu i Arsimit
Lagjia 12. Bul “ Shën Gjergji”
Telefon 355 82 23022
Orari 09.00 – 13.00 dhe 15.00 – 18.00. I mbyllur të hënave Muzeu Prehistorik
Lagjia 3. Rruga “Mihal Grameno”
Orari 08.00 - 16.00. I mbyllur të shtunave dhe të djelave
Shtepia muze e piktorit Vangjush Mio
Lagjia 3., Rruga “ Spiro Ballkameni”
Telefon: 355 82 4332
Orari : 09.00 – 19.00. I mbyllur të djelave
Muzeu Etnografik
Orari : 09.00 – 13.00 dhe 15.00 – 18.00
Koleksioni Bratko
Celular : 069 2156561
Orari : 09.00 – 13.00 dhe 15.00 – 18.00
Shtëpia e Fotografit Kristaq Sotiri
Telefon : 355 82 47395
Orari : 09.00 – 13.00 dhe 15.00- 17.00
Vende per tu vizituar ne Kavaje

Muzeu Etnografik
Rruga “Zgurraj”
Telefon: 355 554 2710
Orari 09 – 14.00, i mbyllur të hënaveVënde për tu vizituar në Gjirokastër

Muzeu i Armëve (brenda kalasë)
Telefon: 355 84 62460
Orari : 08.00 – 16.00. I mbyllur të shtunave dhe të djelave

Muzeu Etnografik
Lagjia ‘Palorto”
Telefon: 355 84 62460
Orari : 09.00 – 19.00 . I mbyllur të hënave dhe të martave Zona arkeologjike e Apollonisë ( 11 km larg nga Fieri )
Telefon: 355 38 45042
Orari : 08.00 – 16.00. I hapur gjatë gjithë javës
Zona arkeologjike e Butrintit ( 18 km në jug të Sarandës)
Orari : 08.00 – 16.00. I hapur gjatë gjithe javësVënde për tu vizituar në Elbasan

Muzeu Etnografik
Rruga“ 28 Nëntori” , Sheshi “Aqif Pasha”
telefon : 355 545 9626
Orari : 09.00 – 16.00 . I mbyllur të shtunaveVendet qe mund te vizitoni ne Durres :

durres06.jpg
durres.gif
durresi1.jpg
* Forumi Bizantin
* Kulla Veneciane qe eshte nje keshtjelle e vogel qe per momentin funksionon edhe si nje bar.
Muzeu Arkeologjik i Durrësit
Lagjia 1. Bul “Taulantia’
Telefon: 355 52 22253. I mbyllur të shtunave dhe të djelave
Amfiteatri i Durrësi
i hapur për publikun
Muzeu i Kulturës Popullore
Lagjia 1, Rruga “ Koloneli Tomson”
Telefon: 355 52 23150
Orari : 09.00 – 14.00 . I mbyllur të shtunave dhe të djelave.
* Muri ancian i qytetit
* Ekspozita e kultures popullore
* Mozaiku Arapaj ne fshatin me te njejtin emer.
*Prane Durresit ndodhet edhe Kavaja ne qender te se ciles mund te vizitoni xhamia e Kubelise qe eshte 200 vjecare. Prane kesaj xhamie ndodhet edhe kulla e ores qe eshte me e larta ne Shqiperi.

Vënde për tu vizituar në Dibër

Muzeu Historik i Dibrës
Bul “ Elez Isufi” Peshkopi
Telefon 355 218 2516
Oraret : 10.00 – 14.00. I mbyllur të djelave

Vënde për tu vizituar në Burrel
Muzeu Historik i Matit
Lagjia ‘ Pjeter Budi”
Telefon : 355 23514
Oraret : 10.00 – 14.00 dhe 17.00 – 19.00. I mbyllur të hënave

Vënde për tu vizituar në Berat

Muzeu i Ikonave të Onufrit
Katedralia e Shën Mërise {brënda kalasë}
Telefon : 355 32 43022
Orari : 08.00 – 16.00. I mbyllur të hënave

Muzeu Etnografik
Lagjia 13 Shtatori
Telefon : 355 32 3224
Orari : 09.00 – 13.00 dhe 15.00 – 19.00. I mbyllur të hënave


Nqs ju njifni dhe vende te tjera qe duhen vizituar ne Shqiperi jeni te lutur ta kompletoni temen!
 

London

carpe diem
Vlore kam qef me ik sjam ken kurr hmmmm
 

Djellza Aliu

Antar Aktiv
Mua personalisht me pelqen Shqiperia, vetem qe mendoj se siguria e turisteve duhet te rritet me shume duke u bazuar ne ngjarjet e fundit ne Shtet
 

Gjumashi

Antar Aktiv
Ne cdo cep te vizitosh Shqiperin, ka shume gjera te shikuar...
 
Top