'Unicorn' i vogël i sapo gjetur është vrima e zezë më e afërt e njohur me Tokën

'Unicorn' qëndron vetëm 1500 vjet dritë larg nesh dhe është vetëm tre herë më masiv se dielli.


500_blackhole-redgiant-tidaldistortion-final.jpgAstronomët me sa duket kanë gjetur vrimën e zezë më të afërt të njohur në Tokë, një objekt çuditërisht i vogël i quajtur "Njëbrirësh" Unicorn që fshihet vetëm 1,500 vite drite larg nesh.

Nofka ka një kuptim të dyfishtë. Jo vetëm që kandidati i vrimës së zezë banon në konstelacionin Monoceros ("njëbrirëshi"), por masa e tij tepër e ulët - rreth tre herë më e madhe se ajo e diellit - e bën atë të vetmen në llojin e tij.

"Për shkak se sistemi është kaq unik dhe kaq i çuditshëm, saqë i garantoi pseudonimin e" The Unicorn "," udhëheqësi i ekipit zbulues Tharindu Jayasinghe, një Ph.D. i astronomisë. student në Universitetin Shtetëror të Ohajos, tha në një video të re që shkolla bëri për të shpjeguar gjetjen.

"Njëbrirësh" ka një shok - një yll gjigand i kuq i fryrë që po i afrohet fundit të jetës së tij. Ky shoqërues është vërejtur nga një larmi instrumentesh gjatë viteve, duke përfshirë Sondazhin e Automatizuar All Sky dhe Satelitin Survejues të Exoplanetit Transitues të NASA-s.

Jayasinghe dhe kolegët e tij analizuan atë set të madh dhe vunë re diçka interesante: drita e gjigantit të kuq zhvendoset në intensitet periodikisht, duke sugjeruar që një objekt tjetër po tërheq yllin dhe po ndryshon formën e tij.

Ekipi përcaktoi se objekti që bën tërheqjen ka të ngjarë të jetë një vrimë e zezë - njëra që strehon vetëm tre masa diellore, bazuar në detajet e shpejtësisë së yllit dhe shtrembërimin e dritës. (Për perspektivë: Vrima e zezë supermasive në zemër të galaktikës sonë Rruga e Qumështit ka madhesi rreth 4.3 milion masa diellore.)

"Ashtu si graviteti i hënës shtrembëron oqeanet e Tokës, duke bërë që detet, oqeanet të fryhen drejt Hënës, duke prodhuar batica të larta, ashtu edhe vrima e zezë shtrembëron yllin në një formë të ngjashme me topin e futbollit amerikan , një bosht më të gjatë se tjetri", , tha në një deklaratë bashkëautori i studimit Todd Thompson, kryetari i departamentit të astronomisë së Shtetit Ohio. "Shpjegimi më i thjeshtë është se është një vrimë e zezë - dhe në këtë rast, shpjegimi më i thjeshtë është më i mundshmi."


Ky shpjegim, megjithëse ka të ngjarë të jetë, nuk është vendosur ende; "Unicorn" mbetet një kandidat i vrimës së zezë për momentin.
Dihen shumë pak vrima të zeza të tilla super të lehta, sepse janë tepër të vështira për tu gjetur. Vrimat e zeza rrëmbejnë gjithçka, përfshirë dritën, kështu që astronomët tradicionalisht i kanë zbuluar ato duke vërejtur ndikimin që kanë në mjediset e tyre (megjithëse kohët e fundit kemi marrë imazhin tonë të parë të drejtpërdrejtë të një vrime të zezë, falë Teleskopit Event Horizon). Dhe sa më e vogël të jetë vrima e zezë, aq më i vogël është ndikimi.

Shiko fotografinë unicornblackholes-motion-1.mp4


Por përpjekjet për të gjetur vrima të zeza me masë jashtëzakonisht të ulët janë rritur ndjeshëm vitet e fundit, tha Thompson, kështu që së shpejti mund të mësojmë shumë më tepër për këto objekte misterioze.

"Unë mendoj se fusha po shtyn drejt kësaj, për të hartuar me të vërtetë se sa vrima të zeza me masë të ulët, sa me masë të ndërmjetme dhe sa me masë të lartë ka, sepse sa herë që e gjeni një ju jep një ide se cilat yje shembje, të cilat shpërthejnë dhe që janë në mes, "tha ai në deklaratë.

Jayasinghe dhe ekipi i tij raportojnë zbulimin e "Njëbrirëshit" në një letër që është pranuar për botim në revistën Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Mund ta lexoni falas në sitin e printimeve në internet arXiv.org.
 
kto black holes mendohen te jen portale interdimensionale
disa teori ate thone , disa jo , un personalisht se besoj por as me ben kurioz , kurioz do me bente nese (supozojme) nje njeri do qendronte ne siperfaqen e saj , edhe si do dukej hapesira nga aty , thuhet qe as drita nuk e kalon gravitetin e saj , po shikimi e kalon , kete jam kurioz te dij si duken gjerat jasht saj nga aty :p
 
Top