U bë aksioneri më i madh në Twitter, Elon Musk merr vendimin e papritur për rrjetin social

E**A**

Antarë i Respektuar
Elon Musk ka vendosur të mos i bashkohet bordit të Twitter, tha shefi ekzekutiv i faqes së mikro-blogimit.

Musk, i cili u bë aksioneri më i madh i Twitter javën e kaluar me 9.2 për qind të aksioneve, pritej të emërohej në bord të shtunën.

Sidoqoftë, Parag Agraëal tha në një postim në Tëitter mbrëmë se “Elon ndau në të njëjtin mëngjes se ai nuk do t’i bashkohet bordit”.

“Unë besoj se kjo është për më të mirën,” tha Agrawal. “Ne kemi dhe do të vlerësojmë gjithmonë kontributin e aksionerëve tanë, pavarësisht nëse ata janë në bordin tonë apo jo. Elon është aksioneri ynë më i madh dhe ne do të mbetemi të hapur ndaj kontributit të tij.

“Do të ketë shpërqendrime përpara, por qëllimet dhe prioritetet tona mbeten të pandryshuara. Vendimet që marrim dhe si i ekzekutojmë janë në duart tona, të askujt tjetër. Le të largojmë zhurmën dhe të qëndrojmë të fokusuar në punën dhe atë që po ndërtojmë.”

Musk, i cili ka një llogari në tëeeter me 81.2 milionë ndjekës, u përgjigj në rrjetin social me një ikonë të një fytyre me dorën mbi gojë.

Emërimi i tij në bord do të kishte kufizuar çdo përpjekje për të rritur aksionet e tij në Twitter. Musk kishte rënë dakord të mos rriste pjesëmarrjen e tij në më shumë se 14.9 për qind për kohëzgjatjen e mandatit të tij në bord, i cili do të kishte vazhduar deri në vitin 2024.

Kur doli lajmi për emërimin e tij, Musk tha: “Mezi pres të punoj me bordin e Parag & Twitter për të bërë përmirësime të rëndësishme në Tëitter në muajt e ardhshëm!”

Shefi ekzekutiv miliarder i prodhuesit të makinave elektrike Tesla kishte kaluar pjesën më të madhe të fundjavës duke ndarë sugjerime – shumë prej tyre me sa duket shaka – se si të përmirësohet Twitter.

Në një postim, ai ndau një sondazh me ndjekësit e tij duke pyetur nëse selia e Tëitter në San Francisko duhet të shndërrohet në një strehë për të pastrehët “pasi askush nuk shfaqet gjithsesi”. Ai pyeti nëse Twitter po “vdes” për shkak të shumë prej llogarive të tij më të ndjekura, përfshirë ato që i përkasin Justin Bieber dhe Taylor Sëift, që nuk postojnë shpesh në Twitter.

Musk propozoi gjithashtu një ndryshim të shërbimit të abonimit premium të Tëitter, duke sugjeruar ndalimin e reklamave dhe uljen e çmimit të abonimit. Ai sugjeroi që të mos ketë reklama në Twitter Blue, sepse “fuqia e korporatave për të diktuar politika rritet shumë nëse Tëitter varet nga paratë e reklamave për të mbijetuar”.

Në një seri postimesh, Musk tha se përdoruesit e Tëitter Blue duhet të paguajnë më pak se 2,99 dollarë në muaj dhe duhet të marrin një shenjë verifikimi. “Çmimi duhet të jetë ndoshta 2 dollarë / muaj, por paguhet 12 muaj përpara dhe llogaria nuk merr shenjë kontrolli për 60 ditë (shikoni për rimbursimet e kartës së kreditit) dhe pezullohet pa rimbursim nëse përdoret për mashtrim / spam,” tha ai.

Twitter Blue, i cili u lançua në qershor, ofron “qasje ekskluzive në veçoritë premium” me bazë abonimi dhe është i disponueshëm në SHBA, Kanada, Australi dhe Zelandën e Re.

Që kur u shfaq si aksioneri më i madh i Twitter, Musk ka pyetur ndjekësit e tij për ndryshimet, duke përfshirë nëse përdoruesit duhet të jenë në gjendje të modifikojnë tëeet-et pasi ato të postohen.

Investimi i tij ka çuar në spekulime rreth motivimit të tij, duke përfshirë nëse bëhet fjalë për lirinë e fjalës. Ai ka qenë kritik për mënyrën se si përdoruesit janë moderuar nga Tëitter, i cili pezulloi Donald Trump.

Megjithatë, zvogëlimi i moderimit të përmbajtjes mund të rezultojë i papëlqyeshëm me reklamuesit nga të cilët Twitter varet për pjesën më të madhe të të ardhurave të tij. Të ardhurat e Twitter nga reklamat ishin 4.5 miliardë dollarë vitin e kaluar.

Musk ka synuar gjithashtu llogaritë e padëshiruara që promovojnë kriptomonedhën dhe më parë ka thënë se ato ishin “problemi i vetëm më i bezdisshëm”.

Aksionet në Twitter përfunduan pothuajse 18 për qind më të larta javën e kaluar.

Marrë nga The Times

Përktheu: BalkanWeb
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Eh ka probleme dynjaja. Sikur nuk na dalin realet kemi dhe aksioneret e mediave sociale. Qe sdin si te operojne me tej.
 
Redaktimi i fundit:

E**A**

Antarë i Respektuar

Elon Musk zyrtarisht merr në dorë Twitter-in, nis menjëherë me shkarkimin e drejtuesve të mëparshëm​


Elon Musk, themeluesi i Tesla dhe SpaceX, mori kontrollin e Twitter të enjten pasi përfundoi blerjen prej 44 miliardë dollarësh të faqes së rrjeteve sociale, raportuan mediat amerikane.

Pasi negociatat e gjata përfunduan me shumë kthesa, njeriu më i pasur në botë shkarkoi menjëherë Parag Agrawal, kreun e Twitter, dhe dy drejtues të tjerë të lartë, sipas një raporti në Washington Post.

Blerja mbyll një sagë që pa Twitter-in të shkojë në gjykatë për të mbajtur miliarderin në kushtet e një marrëveshjeje blerjeje nga e cila ai ishte përpjekur të shpëtonte. / Balkanweb.com
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Qenkan si politika jone. sa marrin qeverine nderrojne administraten :D
 

Adam Kadmon

Antarë i Respektuar
Ne Olimp beteje e forte po bahet ...

teshi trumpi me "shoket e tij tomka" dhe trumpat e tjere conservatore liberal anti babelista anti majtista ... mund te shkrujane ca tu teket atyre ... shaka kjo :p:lol:

americi i duhet nje ekuliber :)
 
Top