Toka do të errësohet për disa minuta, nesër do të ndodhë eklipsi i plotë diellor

Abisi

offline✌
asasa-4.jpg
E gjitha bota pritet të errësohet plotësisht nesër për disa minuta. Shkencëtarët njoftojnë se nesër do të ndodh eklipsi i përgjithshëm diellor.
Sipas të dhënave më i dukshëm eklipsi do jenë në Amerika e Jugut, Oqeanin Atlantik dhe Afrikën e Jugut.
Po edhe pse eklipsi nuk do mund të shihet të gjithë botën do të ketë disa transmetime të drejtpërdrejta të ngjarjes dhe të gjithë mund të shohin fenomenin.
Një eklips diellor i plotë ndodh kur Hëna bllokon plotësisht diskun e Diellit dhe toka errësohet për disa minuta.
Eklipsi i fundit i plotë diellor ka ndodhur më 2 korrik 2019. Ndërkohë para shikohet që në vitin 2021 do të ketë katër eklipse, në 26 Maj, në 10 Qershor, në 19 Nëntor dhe në 4 Dhjetor./tvklan.al
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Ah sa keq qe sdo jete shume i dukshem ne Evrope me sa duket.
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Ska diell qe e ndalon shqiperine ket jave or jooo lol
 
Top