Të mbash lotët është një gjë e gabuar

intro-1525376112-600x360.jpg


Të gjithë kemi qarë kur kemi qenë të mërzitur, por shpesh mundohemi edhe që t’i mbajmë lotët për të mos rënë në sy.
Në fakt të mbash lotët është një gjë e gabuar. Mos u përpiqni t’i luftoni ato, por lërini të rrjedhin lirshëm sepse nga të qarat ka edhe disa përfitime.
Shkenca ju jep plotë shtatë arsye për të mos i mbajtur lotët.
Hulumtimet nga Universiteti i Tilburgut tregojnë se burrat qajnë mesatarisht një herë në katër javë dhe gratë qajnë mesatarisht 2.7 herë në katër javë dhe kjo nuk është aspak diçka e keqe.
Shikoni më poshtë përfitimet e të qarit:
1.Të qarat ju qetësojnë
Hulumtimet e kryera në vitin 2014 tregojnë se të qara ka një efekt ngushëllues. Në hulumtim është shpjeguar se e qara aktivizon sistemin nervor parasimpatik, i cili ndihmon njerëzit të pushojnë.
2.Lehtëson dhimbjen

Kur qani sepse diçka ju bëri të trishtuar, dhimbja shpesh është mjaft e mprehtë, por ndjeheni të lehtësuar pasi qani. Studiuesit zbuluan se trupi juaj prodhon oksitocinë dhe endorfinë kur qan. Këto përbërës i bëjnë njerëzit të ndjehen mirë.
3.Ndikon në përmirësimin e shikimit
Shumica e njerëzve i dinë lotët si pika që derdhen mbi faqet tuaja kur qani dhe asgjë më shumë. Por ekziston edhe diçka që quhet “lot bazal”. Loti bazal i ndihmon njerëzit që sytë e tyre të jenë të lagur dhe kështu ju do shihni qartë. Ndonjëherë sytë tuaj mund të jenë pak të thatë, gjë që ju bën të shihni pak më pak.
4.Ju ngre humorin
Trupi juaj, siç u shpjegua më lart, prodhon oksitocinë dhe endorfinë kur qani. Kjo është arsyeja pse të qarat ju bën të ndiheni më mirë pasi të keni qarë dhe ju vë në një gjendje shpirtërore më të mirë.
5.Jep më shumë mbështetje
Ndonjëherë njerëzit nuk e kuptojnë se sa ju shqetëson diçka, por befas e kuptojnë më mirë kur qani. Të qash i bën njerëzit të duan të të ngushëllojnë dhe të mbështesin ty.
6.Shkakton më pak stres
Studiuesit janë të bindur që të qarat mund të lehtësojnë stresin. Kur qan, lotët tuaj përmbajnë një përqendrim të caktuar të hormoneve të stresit.
7.Ju mbron nga bakteret
Lotët përmbajnë diçka të quajtur lizozim, e cila ndihmon sytë tuaj të jenë të pastër. Hulumtimet e kryera në vitin 2011 tregojnë se lizozima ul rrezikun e marrjes së llojeve të caktuara të baktereve.
/Agjensia e Lajmeve Sot News/
 

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Kur degjoj lot,me vjen ndermend ajo shprehja:qan me lot kronkodili?

Edhe lotet duan pak terezi se mund te plagosin persona qe te duan dhe mendojne se nuk je mire.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Si mbaj dot edhe te dua. Mu me dalin lot duke pare filma e jo me ne situata te tjera, qe prekem direkt.
 
Top