• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Siberi: Zbulohet mumie 2500-vjeçare me tatuazh

Tuana

Nada é por acaso!


Shkencëtarët zbuluan trupin e një mumie 2500-vjeçare në malësinë e Altai, Siberi. Sipas tyre, mumia i përket një femre 25-vjeçe.

Ajo çka ngjallur më shumë interes ndër qarqet shkencore, citon alb-observer.com, janë tatuazhet e “vajzës” 25-vjeçare, jo vetëm për komplikacionin e tyre, por edhe të etikës së tyre moderne. Mumia gjykohet të ishte anëtare e fisit nomad Pazirik, i cili ka jetuar ato anë për shekuj…

Tatuazhet pasqyrojnë figurat e kafshëve dhe të perëndive, ndërsa vetë mumia –vajza 25-vjeçar- konsiderohet se është princesha Oukok. Bashkë me të ishin varrosur dhe gjashtë kuaj, ndoshta shoqërues për në botën tjetër, citon ABCnews.

Princesha Oukok, u ruajt në akull që nga viti 1993, kur dhe u zbulua deri më sot. Tani specialistët mendojnë që ta ruajnë nëa të gjendje me qëllim që në vijim ta ekspozojnë për vizitorët./alb-o/


 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Siberi: Zbulohet mumie 2500-vjeçare me tatuazh

Mire paskan bo qe e paskan zbuluar por qe tatuazhet perdoreshin ne te kaluaren ndoshta edhe me te shprehura se sot kjo nuk eshte ndonje gja e re.
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Siberi: Zbulohet mumie 2500-vjeçare me tatuazh

vajza 25-vjeçar :p
 
Top