Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Hartini

Antarë i Respektuar
Dy ideologjit fetare qe mbizotrojne sot ne trevat shqiptare jane Islami dhe krishterimi .
Une i respektoj te dyja pasi qe te dyja i kan perqafuar paraardhesit e mi .
Te paren e zgjodhen me zemer , kurse te dyten nga halli .
Kosova duhet akoma ta shtrengoj dhe ca dekada islamin , sepse akoma eshte ne rrezik zhdukeje ,
por shqiptaret qe kan kaluar kete rrezik , jan te lire te rizgjedhin perseri fen qe zgjodhen dikur me zemer te
paret e tyre .
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

"Te paren e zgjodhen me zemer , kurse te dyten nga halli ."

Kjo eshte thene ne menyre deshmije, ku e ke argumentin te lutem ? Burimin??? ku?? ku? ku? Kush e vertetoi kete qe the?? :p

Hajd me shqiptar i shkrete, hall i madh e zuri ateher, po s'marr vesht me sa mend vashdojne te jene shumice muslimane,,, ncncn....mire kjo, por esht shtuar dhe numri i te rinjve, a thua se e jetuan ate kohen e pushtimit.. ncncn ...Tragjedi kombetare:(


pjesa dyte: kosova rrezik per zhdukjeje??? dhe dmth shtrengimi i islamit do ta shpetoooj?!?!?1.... wow, dhe une qe e dija qe islami do e fundoste.. .sikur kjo po na serviret cdo dite apo jo?!!?:p

p.s. te paret ishin ilir, pagan :D... ndersa shkrimi i mesiperm me teper me duket si barcolete... plot humor je kto dite o hartin!:D
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Soul pse mi vjedh mendimet ti mua? :p

Njeher kjo "thenia" duhet te kete burimin, duam ta dime kush e ka thene qe te bindemi, jo mua mu kujtua dicka dhe hajt se ka "budallenj" qe besojne...

Besoj se vetem tek ne shqiptaret eshte ber kaq problem feja, ky beson ky jo, bla bla bla... Po mire o njerez keshtu do hecim para ne ë?? Para ca ditesh pash nje dokumentar se si Amundsen ka kaluar polin jugor ne vitin 1911, me aq veshtiresi, ne ate acar te madh... dhe mendoja me vete ehh ku ka qene bota ateher, cfar avanturash kane pasur ne mendje, e ne as pavarsine se kishim shpallur!?!

Po edhe sot e njejta, ne vend qe te mundohemi te perparojme, ta shohim veten tone me lart, (pse jo? apo nuk jemi popull i shkathet dhe inteligjent) neve mirremi me thashetheme, me tema te kota se na pengon feja, na pengon islami... Po lerini njerezit te jetojne dhe te besojne cfare te duan, derisa nuk na shkaktojne deme ckemi qe na pengon?? Nuk mund ti kuptoj disa cfare urrejtje shfaqin?? Mjer to per vete...
 
Redaktimi i fundit:

Kila

VIP
V.I.P
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Mbase per ate kohe Hartini por tani esht zjedhje personale cdokush mund te doje dhe respektoje fene qe don ne vitet e diktatures shqiptareve su lejua asnje fe pataj u rikthyen mbase ne nje menyre te gabuar shumica e shqiptareve skan lexu as kuran as bibel thon se jan myslyman o katolik sepse meduket kan frik se nje force e mbinatyrshme Zoti mund ti ndeshkoje per mohimin e fese ...
Shumica e myslymaneve dhe katolikeve shqiptare nuk i dine ritet e fese se tyre mesa di une Loverboy mund te ma konfirmoje ,myslymaneve nuk u lejohet te permendin fjalen zot as nje Wc as ne varre nuk njoh plot myslymane qe shkojne luten ne varre te mira e teqe ... madje besojne shume ne shenjterine e kishes se Lacit dhe e vizitojne dhe luten masivisht .. nderkohe qe sipas fese duket thjesht te shkojne xhami ose te kthehen nga lindja e djellit per tu lutur ..
Mbase jam e gabuar kete e kam vene re ! ...
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

po ore si jo krishterizmi ka ardh me lule :D hahah
sidoqoft sot jemi ne shekullin 21 , viti 2013 , qe shum vite skem pas naj "okupator" edhe pse kryqat e serbis i kemi pas ne kosove sidomos per 100 vite po sna ndryshuan asgje :D as fen sna ndryshuan , sot jemi te lire ta zgjedhim cillen do fe , prap se prap po e mbajm Islamin , si ne Kosove ashtu edhe ne shqiperi e maqedoni e ne gjdo vend ku ka shqiptare. :D
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

"Te paren e zgjodhen me zemer , kurse te dyten nga halli ."

Kjo eshte thene ne menyre deshmije, ku e ke argumentin te lutem ? Burimin??? ku?? ku? ku? Kush e vertetoi kete qe the?? :p

Hajd me shqiptar i shkrete, hall i madh e zuri ateher, po s'marr vesht me sa mend vashdojne te jene shumice muslimane,,, ncncn....mire kjo, por esht shtuar dhe numri i te rinjve, a thua se e jetuan ate kohen e pushtimit.. ncncn ...Tragjedi kombetare:(


pjesa dyte: kosova rrezik per zhdukjeje??? dhe dmth shtrengimi i islamit do ta shpetoooj?!?!?1.... wow, dhe une qe e dija qe islami do e fundoste.. .sikur kjo po na serviret cdo dite apo jo?!!?:p

p.s. te paret ishin ilir, pagan :D... ndersa shkrimi i mesiperm me teper me duket si barcolete... plot humor je kto dite o hartin!:D

Shkrimin e kam formuluar une dhe nuk ka burim . Eshte tematik socjale ku mund te diskutohet pa asnje rezerv ,
ku secili mund te japi mendimin dhe versjoni e tij , me ose pa prove .
Nuk eshte as lajm , por as barcalet .
Ti the qe paraardhesit ishin iliret dhe ata ishin pagan . Dakort me ty megjithse nuk eshte e provuar dhe e njohur boterisht
qe jemi pasardhes te ilirve . Ne ashtu pretendojme dhe por e marrim te mireqene .
Pyetja shtrohet , nga ilir u bem musliman ne ? Nuk ndodhi me asgje nga iliret deri ne ardhjene otomaneve ?

Ne disa krahina te Arberis otomant sunduan qe nga shekulli i 14 deri ne te 20 , ne disa krahina te tjera
e shtrin sundimin e tyre me vone madje disa te tjera nuk ariten ti sundonin asnjehere .

Une nuk jam ne gjendje te sjell prova me ADN dhe me fakte te shkruara historike , pasi ne shqiptaret kemi shkruar vone shume ,
por e verteta ndodhet ne arkivat e Tuqis se sotme . Ata nuk kan asnje interes ti bejne publike .

Sipas historise te t'parve tane , e transmetuar nga djali tek baba per disa breza , ne trevat e te parve tane turku ka strire sundimin jo me shume se 200
vjet me pare dhe mund te jene revat e fundit te rena nen sudimin e tyre .
Te paret ishin te krishter dhe te ndodhur me dy zjarreve , turkut dhe Shkaut , dhe ne pamundesi per ti luftuar te dy , vendosen te bejne arpushim me
njerin , me ate qe ju duk me pak i keq , me pak i eger , pra zgjodhen paqe me otomant .
Ne ate kohe qarkullonte parulla , Shkjau ne shqiptare dhe turku ne shqiptar , shqiptari nuk do tja dale mban .
I fundit i fisit qe ishta katolik quhej Nik dhe djalit ja la emrin Ahmet dhe ketu filloi historia muslimane e fisit .
Fene e re te paret asnjehere nuk e moren seriozisht . Hoxhet ishin luftetaret me te mire ne luften kunder Shkjaut .
Kthimi ne musliman ju krijojoi atyre nje paqe te perkohshme me otomante , por edhe nje paqe ekonomike ,
nuk paguanin me haraçn e sulltanit dhe ishin te lire te mbanin arme pa kufizim . Kjo nuk ishte pak .
Kjo ndodhi rreth 10 breza me pare dhe meqe brezat ne fisin tone kan qene relativisht te shkurter ,
atehere ajo perkon me nje interval kohor jo me shume se 250 vjeçare .
Ne pergjithesi kjo eshte historia e gati te gjitha fiseve te Malsise , por nuk perjashtohet mundesi
qe te kete edhe ardhje nga Turqia , por edhe nndonje nderthurje si me turqit ashtu edhe me boshnjaket apo edhe te tjere .
Sipas gojdhenes ne fisin tim nuk ka pasur asnje perzirje ndretnike , por kemi ruajtur gjakun e pastar arberesh .
A nuk eshte kjo nje prove !!!!!
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Kosova duhet akoma ta shtrengoj dhe ca dekada islamin , sepse akoma eshte ne rrezik zhdukeje
p

Po qka se edhe po te thon shqiptaret e kosoves te gjith jemi ateist ,prap se prap hartini nuk do jet i knaqur:uff:
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

p

Po qka se edhe po te thon shqiptaret e kosoves te gjith jemi ateist ,prap se prap hartini nuk do jet i knaqur:uff:

Arfe , lere Hartinin po a ke ndonje argument per temen lol
 

Aki

misfit
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

He pikerisht nje teme te tille kerkoja. Nje ide qe me eshte ngjallur qe disa jave. Me kujtohet qe ne ne lenden e historise e mesonim pikerisht kete, islami u ushtrua me dhune qe te pranon pushtetin otoman. Kur isha 13 vjece shkova ne Turqi u takova per here te pare me kusherinjte, njerin e kisha 11 vjec dhe bobo kur nisem te grindemi, sepse une isha e sigurt qe islami tek ne ka ardhur me dhune ndera ai thoshte qe cdo nje e ka zgjedhur dhe pranuar vete. Kete e thote edhe Turqia, madje para 2 muajsh pash filmin qe pershkruan historine e pushtimit te Konstantinopolit dhe ne fund sulltan Mehmeti u thote jeni te lire te ushtroni cilindo religjion qe deshironi ta mbani. Dhe vertete me beri te mendohem, kam qene deshmitar i ndryshimit te shume historive, kush mund te thote qe dhe kjo histori nuk ka qene e manipuluar? Dhe historia e Vatikanit dihet, pse tere ato pushtime qe jane bere krishetirizmi nuk eshte imponuar me dhune, fundja historia shkruhet nga fitimtaret dhe jo perhere eshte e drejte. Nga ana tjeter Afrike, Azi dhe Ballkan ka shume popuj qe kane qene nen pushtimin otoman dhe prap sot nuk jane mysliman. Nuk mund te them me siguri qe islami u pranua me deshire, por dhe qe versioni tjeter figuron i drejte nuk e besoj me aq shume.
 

thefallen

Antarë
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

shqiptari zgjodhi islamin nga halli eshte e vertete po mbasi iku turku nuk e kuptoj si jan mbushur xhamiat me te rinj valle dhe kta nga halli e kane ? cdo njeri lind me besim i paster nga idhujtaria ne besimin zoti nje por rruges meson te ndjeke rruge te shtrembura qe mund te te kushtojn shtrenjte.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Haha sa kohe paska kaluar nga kjo teme :p, Tere humor hartini ateher, po tani hajd e na hap ndonje teme tjeter :p
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Hartini ka te drejte. Pa beni llogarite e kthimit te myslimanve ne te krishter sidomos ne kosove keta 3 vitet pas temes se hartinit?
duhet te jene me mijra, kam degjuar qe jane konvertuar edhe me fashatra te tere. Pastaj jane nje pjese tjeter qe druhen nga opinjoni publik.
Shqiptari nuk ka qene kurr nje mysliman , edhe pse parimet islame turko-arabe nuk i perputheshin atehere dhe as sot stilit te jetes, e shpirtit rebel te shqiptarit.
Nuk po bej fjale per turqit..;)
 

Aki

misfit
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

shqiptari si dhe cdo individ tjeter nuk mund te jete as mysliman as krishter as ateist, behet vete, se si jane zgjedhur a me deshiren e perandorive otomane e romake a nga qefi vet se u eshte dukur interesant, a nga kosovaret qe mendojne se eshte ne mode e je me cool te jesh krishter ajo tjeter pune, nuk ishim aty qe ta dijme si ndodhi, mundemi vetem te spekulojme.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Haha sa kohe paska kaluar nga kjo teme :p, Tere humor hartini ateher, po tani hajd e na hap ndonje teme tjeter :p

HAHA ka edhe pak nuanca sarkazme kuptohet , por e gjithe bukuria e saj qendron tek fakti qe ti nuk di si ti pergjigjesh ,
por shkruan perçart .
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

shqiptari si dhe cdo individ tjeter nuk mund te jete as mysliman as krishter as ateist, behet vete, se si jane zgjedhur a me deshiren e perandorive otomane e romake a nga qefi vet se u eshte dukur interesant, a nga kosovaret qe mendojne se eshte ne mode e je me cool te jesh krishter ajo tjeter pune, nuk ishim aty qe ta dijme si ndodhi, mundemi vetem te spekulojme.

Perandora Romake nuk solli fe (te krishter) ne shqiperi, krishterimi ishte tek ne para se te njihej Krishti ne Rome.

Une siper e kisha fjalen tek "shqiptaret nuk kane qene kurr mysliman", tek traditat shqiptarve qe nuk perputhen me cfare ofron islami, nga veshjet e femrave dhe te meshkujve sa te duket vetja sikur ne nje qytet turk, dhe jo kosove apo Maqedoni.

Nga pikpamja e besimit, jo qe jo. Kemi shembull kriptokrishterimin si unikal ne Bote -katolik te maskuar nen islamizem.
Ja c'kujton Eqrem Vlora ne nje liber te tij, nga burimet e nje historiani turk.

eq_zpswkihcveg.jpg
 

Attachments

  • eq_zpswkihcveg.jpg
    eq_zpswkihcveg.jpg
    88.2 KB · Shikime: 0
  • eq_zpswkihcveg.jpg
    eq_zpswkihcveg.jpg
    88.2 KB · Shikime: 0

Aki

misfit
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Ok, disa gjera:
Si mendon shqiptaret kishin fene krishtere para se ta pranoje perandoria romake, nga filloi perhapja e krishterizmit, nga ate qe predikonte Krishti (ka debate se cfare feje ai predikonte dhe si e moren vete njerezit), po nese do ishte nga ajo kohe si mesuan ta bejne kryqin kur kryqi u be simbol pas kryqezimit te Krishtit.
Nga ana tjeter shqiptaret e lashte per mos te thene iliret kane qene pagane, patjeter si cdo popull nje dite do pranonin monoteizmin, krishterizmi u perhap i pari moren ate, nese do ishte islami qe ndonje perandori do e shperndante do e merrnin islamin te parin.
Sa per faktin ne eshte marre me dhune apo me deshire, ka patur fraksione perhere, ata qe i nenshtrohen dhe ata qe e pelqejne (dhe ne shkrimin qe eshte sjelle siper fakti qe ata shtiren nuk na tregon sakte ne e kane marre vete apo ua kane dhene, disa e kane marre me zor, disa jane shtirur, disa e kane pelqyer dhe kjo ska te beje vetem me nje fe, ka ndodhur me te dy fete kryesore qe ekzistojne sot)
Dhe se fundi te dalim tek traditat, perse detyrimisht duhet te definohen si tradita fetare, traditat shqiptare jane kombetare, shqiptare jo krishtere apo islame.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Shqiptaret e pranuan Islamin, sepse Islami ishte clirim per ta nga roberia serbe dhe nga kisha ortodokse serbe, e cila i asimilonte dhe i shnderronte me dhune ne serbe, shume matematike e thjeshte.
 
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Islami pranohet nga shqiptari sepse i jep pergjigje ne cdo fushe te jetes . Kurse , Krishterimi pranohet dhe largohet nga shqiptari sepse s'ka cka i oftron per te gjitha fushat e jetes !
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

HAHA ka edhe pak nuanca sarkazme kuptohet , por e gjithe bukuria e saj qendron tek fakti qe ti nuk di si ti pergjigjesh ,
por shkruan perçart .

I jam pergjigj njeher ne 2013-ten.S'do perseris veten.
S'behet debat serioz me teza hipotetike te hedhura sipas qefi ;)


p.s. Se marr vesht pse ndaloni kaq shume tek e shkuara. Gjurmet, gjurmet kur e keni ujkun para syve.
Ja tek e keni Islamin Sot! S'ka as pushtuas, asgje. Shtohen shqiptaret musliman cdo dite.
Shyqyr per vete te tyre xhanem se mua s'me prish pune fort, krishter apo musliman.
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Islami ju mori trut e kokes njerzeve,duken se me cfare argumentesh flasin.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .I jam pergjigj njeher ne 2013-ten.S'do perseris veten.
S'behet debat serioz me teza hipotetike te hedhura sipas qefi ;)


p.s. Se marr vesht pse ndaloni kaq shume tek e shkuara. Gjurmet, gjurmet kur e keni ujkun para syve.
Ja tek e keni Islamin Sot! S'ka as pushtuas, asgje. Shtohen shqiptaret musliman cdo dite.
Shyqyr per vete te tyre xhanem se mua s'me prish pune fort, krishter apo musliman.
Do desha nje teze nga ty Soul qe te debatonim ne baze te tezes tende ne lidhje me kete teme.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Do desha nje teze nga ty Soul qe te debatonim ne baze te tezes tende ne lidhje me kete teme.
Kur te hap une nje teme sipas tezes time debatojme.

Hipoteza ne kete teme ishte se Krishterimi u pranuar me vetedije,(pra zgjedhje e lire e Ilireve pagan per te perqafuar fene e Krishtit) ndersa Islami nga halli (zgjedhje e imponuar e te "krishtereve" te cilet u konvertuan ne musliman. Une kete teze nuk e pranoj! Ti e pranon?!


Pjesa e dyte eshte nje ftese e hapur qe na behet te rikthehemi te feja e meparshme, krishterimi. Te pakten te na ftonte ne origjine, t'behena pagan. :D As kete nuk e pranoj. S'du me u kthy. Kam kete fe jo si trashegimi pasi prinderit e mi dolen prodhim komunizmi. E kam zgjedh vete ne vitin 1998 madje dhe kundra deshires se prinderve.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Kur te hap une nje teme sipas tezes time debatojme.

Hipoteza ne kete teme ishte se Krishterimi u pranuar me vetedije,(pra zgjedhje e lire e Ilireve pagan per te perqafuar fene e Krishtit) ndersa Islami nga halli (zgjedhje e imponuar e te "krishtereve" te cilet u konvertuan ne musliman. Une kete teze nuk e pranoj! Ti e pranon?!


Pjesa e dyte eshte nje ftese e hapur qe na behet te rikthehemi te feja e meparshme, krishterimi. Te pakten te na ftonte ne origjine, t'behena pagan. :D As kete nuk e pranoj. S'du me u kthy. Kam kete fe jo si trashegimi pasi prinderit e mi dolen prodhim komunizmi. E kam zgjedh vete ne vitin 1998 madje dhe kundra deshires se prinderve.
Pjesa e dyte eshte te kthehemi tek ajo qe Shqiptari te veje Shqiptarine te paren pastaj fete, mos i keqkupto gjerat. Mgjth po prisja te te lexoja jo te gjykoje ckane thene te tjeret. ;)
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Pjesa e dyte eshte te kthehemi tek ajo qe Shqiptari te veje Shqiptarine te paren pastaj fete, mos i keqkupto gjerat. Mgjth po prisja te te lexoja jo te gjykoje ckane thene te tjeret. ;)
Tiku nje kehsille miqesore! Mos perdorni fjalen gjykim vend e pavend. Lol
A eshte 1 teme?! Dhashe mendimin mbi ate ca na kerkohet ne teme. Lexoje prap hartinin dhe ska thene ne asnje fjali te vejme shqiptarine te paren,Por Ka thene: te kthehemi tek feja e meparshme! E zeze mbi te bardhe.


E dyta, e anashkalojme temen dhe me thuaj cfare mendimi do? Si ka ardh krishterimi te ne apo islami?! Dhe do te te pergjigjem.
 

Parloté

Antarë i Respektuar
Paraardhësit e mi përqafuan të dy fetë pa marrë parasysh si dhe pse. Ky është fakt. Hartini dha konkludimin e vet mbi arsyet dhe kërkon mendimet tona. Unë mendoj se sot gjithkush është i lirë të jetojë në cilëndo frymë fetare që zgjedh. Është gjithashtu fakt se jeta e një shqiptari përmban elemente të ndryshme, por kryesorja të ndjesh veten mirë me pikërisht atë besim që ke.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Tiku nje kehsille miqesore! Mos perdorni fjalen gjykim vend e pavend. lol
A eshte 1 teme?! Dhashe mendimin mbi ate ca na kerkohet ne teme. Lexoje prap hartinin dhe ska thene ne asnje fjali te vejme shqiptarine te paren,Por Ka thene: te kthehemi tek feja e meparshme! E zeze mbi te bardhe.


E dyta, e anashkalojme temen dhe me thuaj cfare mendimi do? Si ka ardh krishterimi te ne apo islami?! Dhe do te te pergjigjem.
S’ka gje erdhe personale ktheje, por shkas mora nga shkrimi jot prandaj tu referova.
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
Une I kam perqafuar te dyja
Mysliman nga babi
Ortodoks nga nena

o ju besimtare,,,, Jo Islam... une nuk kam qejf fene qe ju praktikoni
as ju nuk keni qejf fene qe une praktikoj
Une kurre nuk do pranoj te behem ne fene tuaj
sikunder ju ne fene time
Une praktikoj e besoj fene time
po ashtu dhe Ju fene tuaj

Gjithsekush ne fene e tij........... <<
Jane Falele nga Sureja El-Kafirun >>
 

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku
Titulli: Shqiptari me vetedije zgjodhi krishterimin por nga halli rroku islamin .

Islami pranohet nga shqiptari sepse i jep pergjigje ne cdo fushe te jetes . Kurse , Krishterimi pranohet dhe largohet nga shqiptari sepse s'ka cka i oftron per te gjitha fushat e jetes !
E si mund ta thuash kete me kaq bindje?Jo cdo shqiptar e perqafoi islamin dhe kete ta deshmoj une nga te thenat dhe faktet qe kam nga paraardhesit e mi.Ku fshehurazi kane ruajtur plot ikona dhe fshehurazi kryenin cdo sherbese ne germallat dhe themelet e kishave te shembura sepse ashtu si myslimanet qe gjejne ngushellim ne fene e tyre edhe te krishteret gjejne paqe ne ate qe besojne.
Njeriu eshte i lire te besoj atje ku mendon se eshte e drejte dhe eshte i lire ta bej kete,por eshte i lire ne kuptimin e plote kur di te respektoj fete e tjera pa ofenduar sic ti thua ti ne kete rast qe krishterimi ska ca ofron.
Me kujdes te lutem!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@iva sigurisht me ke bere quote padashje
 
Top