• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Problem

grion

Antarë i ri
kemi 110 lapsa trengjyresh_raporti i lapsave te zinj ndaj atyre blu sechte 5÷4 kurse raporti i lapsave blundaj atyre te kuq eshte 2÷1 _sa lapsa te seciles ngjyre kemi

ju lutem e zgjidhni pak
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Problem

kemi 110 lapsa trengjyresh_raporti i lapsave te zinj ndaj atyre blu sechte 5÷4 kurse raporti i lapsave blundaj atyre te kuq eshte 2÷1 _sa lapsa te seciles ngjyre kemi

ju lutem e zgjidhni pak
ty ste duhet me tani pas 3 javesh, gjthss mos i hyn ne pune ndonje tjetri me natyre te ngjashme probleme

x-zinj
y-blu
z- kuq

x / y=5/4 x=5y/4
y / z=2/1 z= y/2

x+y+z=110
5y/4 +y +y/2 =110
(5y+4y+2y)/4=110
11y/4=110
11y=440
Y=40
Z=y/2=40/2=20
X= 110- y+z
X= 110-40+20
X= 50
X+y+z= 110
50+40+20=110

zinj= 50
blu=40
kuq 20
 
Top