Orët më të bukura të Evropës

Evropa është e mbushur me kryevepra arkitekturore, nga kishat, sinagogat e deri te stacionet e metrosë dhe stacionet e trenit.


Është gjithashtu shtëpia e disa prej kullave më të vjetra dhe më të bukura të orëve në botë.

Këto mrekulli mekanike mund të mos kuptohen nga të gjithë, por ato ia vlen që t’i admironi.


Këtu janë 12 nga kullat më të bukura të sahatit, të cilat mund t’i gjeni në Evropë dhe historitë pas krijimit të tyre.

Big Ben në Londër

this-day-in-history-05311859-big-ben-in-london-1024x1024.jpg


Kulla më e famshme e orës në Evropë qëndron në Londër. E njohur si Big Ben, në të vërtetë quhet Kulla Elizabeth. Big Ben i referohet saktë vetëm kambanës më të madhe dhe më të rëndë nga të pestat. Melodia e “Zërit të Britanisë”, e luajtur nga kambanat, zakonisht bie çdo orë.

Ora astronomike në Pragë

Astronomical_Clock_8341899828-684x1024.jpg

reloj-astronomico-de-praga.jpg

Ora Astronomike në Bashkinë e Pragës daton nga viti 1410 dhe është një kryevepër e teknologjisë gotike.

Sipas legjendës, pas përfundimit, sytë e ndërtuesit u shkulën në mënyrë që ora të mbetej unike në botë.


Ora Botërore e Kohës në Berlin

2c0aba4cc23bb54cea150157b26e06d7-time-clock-berlin-germany.jpg
2c0aba4cc23bb54cea150157b26e06d7-time-clock-berlin-germany.jpg


Ora Botërore e Kohës në Alexanderplatz është modeli më i fundit. E projektuar në Gjermaninë Lindore nga stilisti industrial Erich John, për publikun u prezantua në vitin 1969.

Që atëherë, ajo është bërë një vendtakim popullor për berlinezët dhe turistët. Në krye është një model i thjeshtuar i sistemit tonë diellor dhe cilindri më poshtë tregon kohën në secilën nga 24 zonat kohore të tokës.


Ora e kohës së rrjedhës në Berlin

uhr-der-fliessenden-zeit.jpg

uhr-der-fliessenden-zeit.jpg

Një orë më pak e njohur, por edhe më interesante, ndodhet në qendrën tregtare Europa-Center të Berlinit.

Kronometri, i lartë 13 metra i vitit 1982, mbulon tre kate. Këtu mund të shikoni rrjedhën e kohës. Niveli i lëngut të gjelbër në sferat e mëdha në të majtë tregon orët, ndërsa sferat e vogla në të djathtë numërojnë minutat.


Zytglogge në Bernë


1562942660_KB_2.jpg

Kur bëhet fjalë për orët, Zvicra është një gjë që duhet parë. Zytglogge, kulla e sahatit, daton që nga viti 1530 dhe është pikë referimi e kryeqytetit, Bernës.​


Në orë, turistët mund të shikojnë gjithmonë lojën e figurave që përshkruajnë rrahësin e orës së artë dhe perëndinë e kohës.


Ora astronomike në Strasburg

Cathedrale_de_Strasbourg_-_Horloge_Astronomique-1024x681.jpg

Cathedrale_de_Strasbourg_-_Horloge_Astronomique-640x426.jpg

Kjo kryevepër e Rilindjes brenda Katedrales së Strasburgut është ndërtuar gjithashtu nga orë punuesit zviceranë. Apostujt dhe katër moshat, të personifikuar si fëmijë, të mitur, të rritur dhe të moshuar, fillojnë të lëvizin çdo ditë në orën 12:30 të pasdites.

Të gjithë kalojnë pranë një figure që përfaqëson vdekjen.

Ora më e madhe e qyqeve në botë në Triberg

47f7289e7dc425711fc11b145205168b.jpg

47f7289e7dc425711fc11b145205168b.jpg

Orët e qyqeve, së bashku me kapelat e kuqe të llambave të Bollenhut dhe portën me qershi dhe çokollatë, janë simbolet e Pyllit të Zi në Gjermaninë jugperëndimore. Pra, nuk është çudi që ora më e madhe në botë me qyqe mund të gjendet këtu në Triberg.

Vetëm lëvizja peshon 6 tonë.


Carillon në Mynih

xglockenspiel-munich.jpg.pagespeed.ic_.s4vWphZ3NP-1024x774.jpg
xglockenspiel-munich.jpg.pagespeed.ic_.s4vWphZ3NP-635x480.jpg


Dy ose tri herë në ditë, figurat e Glockenspiel bëjnë paraqitjen e tyre të madhe në Bashkinë e Mynihut.

Figurat me përmasa reale përshkruajnë dy ngjarje nga historia e qytetit të Mynihut: dasma e Dukës Wilhelm V. në vitin 1568 dhe vallëzimi i baballarëve që përshkruan sfidën e tyre pas një epidemie shkatërruese të murtajës.

Ndërsa mund të jetë ndërtesë historike, glockenspiel operohet në një mënyrë shumë moderne me energji diellore.


Ora spirancë në Vjenë

50160-ankeruhr-jugendstil-1024x538.jpg

50160-ankeruhr-jugendstil-640x336.jpg

E dizajnuar nga piktori Franz Matsch, ora më e njohur e Vjenës zbukuron një urë të vogël në sheshin Hoher Markt.

Gjatë 12-orëshit, 12 figura bakri nga historia e Vjenës kalojnë urën. Në orën 12 të mesditës, të gjitha figurat mbajnë një paradë muzikore, mes tyre perandoresha Maria Theresa dhe kompozitori Joseph Haydn.


Kulla e Sahatit në Graz

06.jpg
06-640x427.jpg


Në Austri, Kulla e Sahatit e Grazit, e vendosur në Schlossberg, është e dukshme nga larg. E veçanta e tij është se akrepat e orës dhe minutave janë të kundërta. Fillimisht, kishte vetëm një dorë të madhe për orët, në mënyrë që të shihej nga larg. Më vonë u shtua akrepi i vogël i minutave.


Kulla e Sahatit në Venecia

torre-dell-orologio.jpg
torre-dell-orologio.jpg


Ora astronomike në sheshin e Shën Markut tregon jo vetëm kohën, por edhe shenjën aktuale të zodiakut, si dhe fazat e hënës dhe diellit. Deri në restaurimin e fundit në vitin 1998, “Temperatore”, roja i kullës, jetonte në kullë me familjen e tij. Që nga viti 2006, ora monitorohet në mënyrë dixhitale.


Shtëpia e Magjisë në Blois

maxresdefault-27-1024x576.jpg
maxresdefault-27-640x360.jpg


Kjo nuk është një orë e vërtetë, por kokat e dragoit në qytetin qendror francez të Blois ende mbajnë kohën. Çdo gjysmë ore shfaqen në dritare dhe lëvizin në një mënyrë të frikshme.

Pas fasadës është një muze që ofron një paraqitje të shkurtër të historisë së magjisë, sepse babai i magjisë moderne, Jean Eugene Robert-Houdin, ka lindur në Blois.

/Albanianpost.com
 
Last edited by a moderator:
Top