Mendoni pak dhe pergjigjuni!

KaVaLeRi

Anëtar i ri
Nje Detyr nga une pak sa logjike ne matematik.

Pyetja:

Nje gjarper ka ra ne nje grop te thelle 20 metra.

Gjarperi gjate dites eshte ngjitur 2 metra ( per te dal mbi siperfaqe ).

Gjate nates aj ka ren perseri 1 meter me posht.

Pra pyetja eshte se per sa dit gjarperi ka dalur ne siperfaqe te tokes???

Pyetje pak logjike :) shtine trurin ne funksion dhe pergjigjuni....
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Nje Detyr nga une pak sa logjike ne matematik.

Pyetja:Pyetje pak logjike :) shtine trurin ne funksion dhe pergjigjuni....

Gjarperi doli ne siperfaqe te tokes per 20 dite.


Zgjidheni problemin matematikor:


PROBLEM I THJESHT MATEMATIKOR


Një familje përbehej nga 12 anëtar të cilet qdo ditë hanin nga 12 kilogram bukë.

Nje burrë hante 2 kilogram bukë në ditë.

Një grua hante 0.5 kg në ditë(gjysem kilogrami bukë).

Një fëmije hante 0.250 gram në ditë(nje qerek kilogrami,250 gram bukë).

Pytja eshte sa burra ,sa gra dhe sa fëmije jetonin në atë familje 12 anetareshe.
 

KaVaLeRi

Anëtar i ri
Gjarperi doli ne siperfaqe te tokes per 20 dite.


Zgjidheni problemin matematikor:


PROBLEM I THJESHT MATEMATIKOR


Një familje përbehej nga 12 anëtar të cilet qdo ditë hanin nga 12 kilogram bukë.

Nje burrë hante 2 kilogram bukë në ditë.

Një grua hante 0.5 kg në ditë(gjysem kilogrami bukë).

Një fëmije hante 0.250 gram në ditë(nje qerek kilogrami,250 gram bukë).

Pytja eshte sa burra ,sa gra dhe sa fëmije jetonin në atë familje 12 anetareshe.Sa i perket pyetjes time pergjigjeja eshte GABIM

e per pyetjen tende po pergjigjem

kan qen
4 Burra 4x2=8
4 Gra 4x0.5=2
8 Femij 8x0.25=2


Secili qift ka pas nga 2 femi :) eshte pergjigjeja e sakt ?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Sa i perket pyetjes time pergjigjeja eshte GABIM

e per pyetjen tende po pergjigjem

kan qen
4 Burra 4x2=8
4 Gra 4x0.5=2
8 Femij 8x0.25=2

Secili qift ka pas nga 2 femi :) eshte pergjigjeja e sakt ?

po mundohem te zgjidhe problemin tende :

dita 1: 2 -1 = 1 meter
dita 2: 1+2-1 = 2 meter
dita 3: 2+2-1 = 3 meter
dita 4: 3+2-1 = 4 meter
dita 5: 4+2-1 = 5 meter
dita 6: 5+2-1 = 6 meter
dita 7: 6+2-1 = 7 meter
dita 8: 7+2-1 = 8 meter
dita 9: 8+2-1 = 9 meter
dita 10: 9+2-1 = 10 meter
dita 11: 10+2-1 = 11 meter
dita 12: 11+2-1 = 12 meter
dita 13: 12+2-1 = 13 meter
dita 14: 13+2-1 = 14 meter
dita 15: 14+2-1 = 15 meter
dita 16: 15+2-1 = 16 meter
dita 17: 16+2-1 = 17 meter
dita 18: 17+2-1 = 18 meter
dita 19: 18+2-1 = 19 meter
dita 20: 19+2-1 = 20 meter ( gjarperi eshte mbi toke:dong: ku eshte gabimi?)

sa i perket enigmes time ju jeni munduar por keni harruar se familja kishte vetem 12 anetar e sipas zgjidhjes tuaj ajo tani ka 16. Pra gabim.
 

KaVaLeRi

Anëtar i ri
Prap mendo mire :) ne pergjigjejen time e per pergjigjejen tende :p se kam menduar fare per 12 antar hehehe ok do e gjej edhe pergjigjejen tende do ta gjej :)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Prap mendo mire :) ne pergjigjejen time e per pergjigjejen tende :p se kam menduar fare per 12 antar hehehe ok do e gjej edhe pergjigjejen tende do ta gjej :)


zgjidhja eshte 19 dite
 
Redaktimi i fundit:

KaVaLeRi

Anëtar i ri
zgjidhja eshte 19 dite

Hehehehe PO kjo eshte tash pergjigjeja e sakte sepse ne diten e 19 ka dal mbi siperfaqe te tokes dhe nuk ka pasur me nevoj qe te rri ne ate grop :p
 

KaVaLeRi

Anëtar i ri
Gjarperi doli ne siperfaqe te tokes per 20 dite.


Zgjidheni problemin matematikor:


PROBLEM I THJESHT MATEMATIKOR


Një familje përbehej nga 12 anëtar të cilet qdo ditë hanin nga 12 kilogram bukë.

Nje burrë hante 2 kilogram bukë në ditë.

Një grua hante 0.5 kg në ditë(gjysem kilogrami bukë).

Një fëmije hante 0.250 gram në ditë(nje qerek kilogrami,250 gram bukë).

Pytja eshte sa burra ,sa gra dhe sa fëmije jetonin në atë familje 12 anetareshe.


Pergjigjejen edhe une e kam gjeteru te pyetjes tende :)

5 Burra x 2 kg buk = 10
1 Grua x 0.5 kg buk = 0.5
6 Femij x 0.25 kg buk =1.5
--------------------------
12 Antar 12 kg Buk


Eshte keshut apo jo ?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Pergjigjejen edhe une e kam gjeteru te pyetjes tende :)
Eshte keshut apo jo ?

bravo kavalier

EDHE NJE PROBLEM I THJESHTE MATEMATIKOR


Kemi 12 portokalla(fruta).
11 -portokalla kan nga 90 gram(secili nga 90 gram)

1 -portokall ka 100 gram.

Problemi qendron se ne nuk e dime se cili i ka 100 gram dhe kete nuk munde ta gjejme me ane te dores,pra nevojitet nje peshore.
Detyra eshte se si me ane te peshores ,vetem me tri (3)matje te realizuara ta gjejme portokallin qe ka 100 gram ne mesin e 11 portokallave tjere qe kane nga 90 gram?.
SUKSESE.
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
bravo kavalier

EDHE NJE PROBLEM I THJESHTE MATEMATIKOR


Kemi 12 portokalla(fruta).
11 -portokalla kan nga 90 gram(secili nga 90 gram)

1 -portokall ka 100 gram.

Problemi qendron se ne nuk e dime se cili i ka 100 gram dhe kete nuk munde ta gjejme me ane te dores,pra nevojitet nje peshore.
Detyra eshte se si me ane te peshores ,vetem me tri (3)matje te realizuara ta gjejme portokallin qe ka 100 gram ne mesin e 11 portokallave tjere qe kane nga 90 gram?.
SUKSESE.


i ndajme portokallat nga 6 cope... ne njerin grup na dalin 540 gram ne tjetrin 550. ne kete grupine dyte eshte ai 100 gramshi haha dhe e kapim e hajme te tere grupin. :p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
i ndajme portokallat nga 6 cope... ne njerin grup na dalin 540 gram ne tjetrin 550. ne kete grupine dyte eshte ai 100 gramshi haha dhe e kapim e hajme te tere grupin. :p

Problemi eshte se ju akoma nuk e keni percaktuar se cili eshte portokalli qe ka 100 gram :haha::haha: por vetem keni percaktuar lokacionin se ku gjindet ai :( keshtu qe ngadal mos u ngut te prekesh portokallat se nuk i ke merituar :kercim: se perndryshe :byca:
 

KaVaLeRi

Anëtar i ri
Matja1:Se pari i masim 6 portokaj nqese bejn 540 grem ather i eliminojm ata, po nese bejn 550 vlen e njejta procedur si me posht
kjo ishte nje matje 1.


6 portakjt e mbetur i ndajm nga 3

Matja2:i marrim 3 portokaj i masim nese vin 270 i eleminojm edhe keta nese jan 280 gram

Matja3:ather i ndajm i marrim 2 prej tyne dhe i masim perseri nese vin 180 ather aj qe ka mbetur eshte 100 gram :) nese dalin 190 gram at'her kemi 1/2 mundesi qe te zgjedhim

Kitrra 123 eshte keshut pergjigjeja? nuk jam shum i sigurt se nuk e mundova vetem shume :)
 

KaVaLeRi

Anëtar i ri
NJe problem tjeter matematikor i njejti si qe ishte me buk me 12 antar :)

Nese ke 100 Euro del ne treg ke per ti bler 100 shpez

Cmimi i bagetive eshte:
Gjela Deti 2 Euro
Pula () 1 Euro
Zogj o.50 Euro

Problemi qendorn se sa Gjelka deti , Pula dhe zogj do bleni me 100 Euro
 

K|nG

Drenica Heroic
Pak logjike!

pytje Logjike Gjdo njeri duhet ta di....

Ju lutem jepni pergjegjien tuaj....

1. Armiku juaj me i madh eshte ??
2. Miku juaj deri ne vdekje eshte ??
3. Shpresa juaj eshte ??
 

LePuRuShI

Stafi Teknik
NJe problem tjeter matematikor i njejti si qe ishte me buk me 12 antar :)

Nese ke 100 Euro del ne treg ke per ti bler 100 shpez

Cmimi i bagetive eshte:
Gjela Deti 2 Euro
Pula () 1 Euro
Zogj o.50 Euro

Problemi qendorn se sa Gjelka deti , Pula dhe zogj do bleni me 100 Euro

LOL kjo ka zgjidhje sa te duash... LOL LOL se kuptoj ku qendron veshtiresi e ksaj... thjeshte me pjestu 100 me cmimin e cdo kafshe? LOL nejse...
me 100 euro me dash mund me ble 50 gjela deti e asgjo tjeter.. ose 100 pula e asgjo tjeter ose ble 200 zogj e asgjo tjeter LOL po te duash me fillu me i nda ... kshu pula.. kshu gjela.. e kaq zogj... ateher ka nje numer shume te madh zgjidhjesh :D
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
pytje Logjike Gjdo njeri duhet ta di....

Ju lutem jepni pergjegjien tuaj....Armiku i mikut tim eshte armiku im: -x+=-
Ose armiku i armikut tim eshte miku im: -x-=+
etj etj
Po nuk e kuptoj c'hyn shpresa tek matematika njehere?

p.s. Gjithsesi tema do bashkohet me nje te ngjashme!
 

KaVaLeRi

Anëtar i ri
Epo qendorn problemi ketu qe ti patjeter duhet me ato 100 Euro te blesh gjla deti pula dhe zogj :)

Suksese :)

Mos e urreni matematiken :p hehehe se ju duhet keto gjera me se shumti ekonomisteve kush shkon Statistik ju duhet :p patjeter hehe pasi edhe vet jam ekonomist me profesion ende se kam perfunduar fakulltetin veq po i di do sene :p
hehehe
 

kitrra 123

plak gjufurrak
NJe problem tjeter matematikor i njejti si qe ishte me buk me 12 antar :)

Nese ke 100 Euro del ne treg ke per ti bler 100 shpez

Cmimi i bagetive eshte:
Gjela Deti 2 Euro
Pula () 1 Euro
Zogj o.50 Euro

Problemi qendorn se sa Gjelka deti , Pula dhe zogj do bleni me 100 Euro

1 gjel = 2 euro
97 pula = 97 euro
2 zogj = 1 euro

1 gjel + 97 pula + 2 zogj = 100 shpez
2 euro + 97 euro + 1 euro = 100 euro

:lexim:
 

KaVaLeRi

Anëtar i ri
1 gjel = 2 euro
97 pula = 97 euro
2 zogj = 1 euro

1 gjel + 97 pula + 2 zogj = 100 shpez
2 euro + 97 euro + 1 euro = 100 euro

:lexim:
hehehe logjik e mire edhe kjo eshte pergjigjeje :) e sakt

po une keshut e kam menduar

25 Gela = 50 euro
25 pula = 25 Euro
50 zogj = 25 Euro
==============
100 = 100
 

T-Ghost

RossoNero
Ajo me portokajte:Matim 6 e 6 ,pastaj 2 e 2 .Po te jene baraz matim ato 2 qe mbeten po qe se njera peshon me pak matim ate cift
 

Pogradecari

Anëtar Aktiv
Qe nje detyre me PULA
Qe nje detyr me pula , kjo detyre ka qene ne garat gjithkombetare te matematikes nga revista "plus"

Nëse 3 pula te bardha per 3 dite i bejne 3 ve (veze) , ndersa 5 pula te zeza per 5 dite i bejne 5 ve (veze) atehere cilat pula bejne ma shume ve (veze)-{cilat jane ma ekonomike per me i mbajten}


a)te bardhat

b)te zezat

c)barabar (te dyjat)

Ju lutem jo vetem me tregu se cilja d.m.th shumica ja qellojn po me tregu se si e kan bere .
 

baby-angel

Thpilt
Qe nje detyre me PULA
Qe nje detyr me pula , kjo detyre ka qene ne garat gjithkombetare te matematikes nga revista "plus"

Nëse 3 pula te bardha per 3 dite i bejne 3 ve (veze) , ndersa 5 pula te zeza per 5 dite i bejne 5 ve (veze) atehere cilat pula bejne ma shume ve (veze)-{cilat jane ma ekonomike per me i mbajten}


a)te bardhat

b)te zezat

c)barabar (te dyjat)

Ju lutem jo vetem me tregu se cilja d.m.th shumica ja qellojn po me tregu se si e kan bere .
I bie qe cdo pule te beje nga nje veze ne dite si nga te bardhat dhe nga te zezat dmth njesoj, besoj:confused:
 

LePuRuShI

Stafi Teknik
Qe nje detyre me PULA
Qe nje detyr me pula , kjo detyre ka qene ne garat gjithkombetare te matematikes nga revista "plus"

Nëse 3 pula te bardha per 3 dite i bejne 3 ve (veze) , ndersa 5 pula te zeza per 5 dite i bejne 5 ve (veze) atehere cilat pula bejne ma shume ve (veze)-{cilat jane ma ekonomike per me i mbajten}


a)te bardhat

b)te zezat

c)barabar (te dyjat)

Ju lutem jo vetem me tregu se cilja d.m.th shumica ja qellojn po me tregu se si e kan bere .

Nuk i bie qe cdo pule te bej nje veze ne dite... :) se kshu i binte qe pulat e bardha te benin 9 veze ne 3 dite :)
Thjeshte me duket mua.... Pulat e bardha bejne 1 veze ne dite.. dmth 3 pula bejne 1 vez.... qe i bie po ta marrim si nje mundesi qe 1 pule ben veze 1 her ne 3 dite :)

E njejta llogjik per te zezat e i bie qe nje pule ben 1 veze ne 5 dite...

Po te marrim e nje faktor tjeter qe nuk eshte permend por qe mund te lidhet me ekonomin e me harxhimet.... :D Eshte fakti qe pulat e zeza duke qen 5 han me shume LOL LOL por ky eshte nje faktor dytesor me pas...

Pra shkurt e qarte pulat e bardha jan me ekonomike
 

baby-angel

Thpilt
Nuk i bie qe cdo pule te bej nje veze ne dite... :) se kshu i binte qe pulat e bardha te benin 9 veze ne 3 dite :)
Thjeshte me duket mua.... Pulat e bardha bejne 1 veze ne dite.. dmth 3 pula bejne 1 vez.... qe i bie po ta marrim si nje mundesi qe 1 pule ben veze 1 her ne 3 dite :)

E njejta llogjik per te zezat e i bie qe nje pule ben 1 veze ne 5 dite...

Po te marrim e nje faktor tjeter qe nuk eshte permend por qe mund te lidhet me ekonomin e me harxhimet.... :D Eshte fakti qe pulat e zeza duke qen 5 han me shume LOL LOL por ky eshte nje faktor dytesor me pas...

Pra shkurt e qarte pulat e bardha jan me ekonomike

Bravo Lepurush , e kuptova :)
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
pyetje shume e veshtire per trurin tim
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Qe nje detyre me PULA
Qe nje detyr me pula , kjo detyre ka qene ne garat gjithkombetare te matematikes nga revista "plus"

Nëse 3 pula te bardha per 3 dite i bejne 3 ve (veze) , ndersa 5 pula te zeza per 5 dite i bejne 5 ve (veze) atehere cilat pula bejne ma shume ve (veze)-{cilat jane ma ekonomike per me i mbajten}


a)te bardhat

b)te zezat

c)barabar (te dyjat)

Ju lutem jo vetem me tregu se cilja d.m.th shumica ja qellojn po me tregu se si e kan bere .

He un mendoj se bejn njesoj ja si mendoj un

nese 3 pula per 3 dit ben 3 ve dhe 5 pula per 5 dit bejn 5 ve atëher

kto 3 pulat i kan 3 dit vetem dhe i bejn 3 ve kurse kto 5 pulat kan 5 dit duket meshum por jan barabart

se edhe kto 5 pulat per 3 dit i bjen 3 ve sepse veq tri pula bejn per 3 dit ve te kto 5 i bejn e para me bo prap vetem ne diten e 6 kurse te kto 3 pulat i bjen e para me bo prap vetem ne diten e 4

Shpresoj te kem qen i sakt ne pergjigje
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Une do iki ne pushim :p:p

PROBLEM LOGJIK

NGJARJE E VثRTETث Nث TROJET SHQIPTARE


Një person ishte duke lëvruar me kije (dema) ne arë.Pas pak andaj kaloi një njeri i panjohur dhe e pyeti djaloshin – A je lodhë o djali i ri?

Jo , jo, po ti – ia ktheu djaloshi.

I kujt je? – e pyeti prap i panjohuri.

I Brahimit të Sadri Azemit – ju pergjegj djaloshi.

O lumi unë i lumi , vëlla prej babe të paskam ,kur të shkoshë te shtëpia te fala i dergo babës dhe thuaj ka ardhë burri i nanës.- I tha i panjohuri dhe vazhdoi rrugen.


Djaloshi mbeti i befasuar.

SI KA MUNDثSI KJO ?
KUSH ISHTE NJERI I PANJOHUR?:mah
 
Top