Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

Monique

With or Without u
Une nisa te tregoj nje histori personale timen
por kur pash qe ktu plasi ironia majtas e djathas atehere u terhoqa pa treguar asigje!
une ju them vetem kaq, keni hyre ndonjehere ne shtepine e atyre qe bejne magji te zez?
keni par kok te vdekuri duke e nxjerr nga baçja e shtepise per ti ber keq dikut?
kur ti shihni me syte tuaj keto atehere hajdeni dhe komentoni sepse do ja plas dhe une ironis me ju
Shpesh ndodh te jemi skeptik ,pasi njeriu e ka ne natyre ,nese si provon ne kurriz ca gjera ska se si ti besoj!
Por zgjuarsi eshte te mesosh edhe nga eksperiencat e tjereve ,sepse nuk mund te provosh gjithcka ne kete jete!
Une dola me paranoja ti thua , te ironizuan :p

Di shume gjera te tilla ,e sidomos prej disa vitesh jam perballur me pislliqe te tilla edhe pse shume situatave si jepja shpjegime ...derisa dikush shume i afert qe me sa duket ishte ne dijeni , me tha te kisha kujdes nga dicka.
Por une sdi si mund te kesh kujdes nga keto :( dhe jo rralle me duhet te perballem me tensione te kota...
uroj vetem te shendeti mos me ndikojne!
 
tregoje ske pse te stepesh vetem pse dikush mendon ndryshe nga ty.
Ketu per te diskutuar jemi, pervec asaj bejme dhe ndonje batute njerez jemi.
Ketu ka dy kategori njerzish per mos then 3 e kusur ose grupe qe jane hidh e prit dhe nder to po behesh edhe ti...
nuk mendoj me se kjo teme merret seriozisht
ndaj kurseji keshillat me mu
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ketu ka dy kategori njerzish per mos then 3 e kusur ose grupe qe jane hidh e prit dhe nder to po behesh edhe ti...
nuk mendoj me se kjo teme merret seriozisht
ndaj kurseji keshillat me mu

Po behem ?
Une jam vetja ime, me gjith respectin qe kam per antaret refuzoj te behem ti apo ai apo ajo!
Mos e mer keshille se per ato paguhem une Por mere thjeshte si mhb
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Shpesh ndodh te jemi skeptik ,pasi njeriu e ka ne natyre ,nese si provon ne kurriz ca gjera ska se si ti besoj!
Por zgjuarsi eshte te mesosh edhe nga eksperiencat e tjereve ,sepse nuk mund te provosh gjithcka ne kete jete!
Une dola me paranoja ti thua , te ironizuan :p

Di shume gjera te tilla ,e sidomos prej disa vitesh jam perballur me pislliqe te tilla edhe pse shume situatave si jepja shpjegime ...derisa dikush shume i afert qe me sa duket ishte ne dijeni , me tha te kisha kujdes nga dicka.
Por une sdi si mund te kesh kujdes nga keto :( dhe jo rralle me duhet te perballem me tensione te kota...
uroj vetem te shendeti mos me ndikojne!

Te jesh skeptik eshte dicka, te tallesh eshte gje tjeter. Por normalisht jemi njerez dhe te gjithe gabojme.
Une dikur beja sh batuta rreth besimit te indianve qe kane per zot Lopen, apo te tjere qe shkojne dhe i luten miut. (kane dhe 1 tempull) Mbaj mend dhe 1 teme ketu e kam pas hap per 1 termet ku ishin prish statujat e thoja pse si ruajten veten e tyre keto statujat. Ndoshta kam shkruar dhe me arrogance. Per mua akoma jane te papranueshme ama perballe 1 indiani nuk guxoj dot kurre te them dicka, apo ta vej ne loje. Per ta eshte e shenjte dhe duhen respektuar. Per me teper qe dhe ne Kuran thuhet qarte: "dhe mos ua tallni zotat te tjereve". Pra dhe fetarisht e kemi te ndaluar me tall njerezit qe besojne ndryshe.

Nejse, gafa jemi, njerez bejme :D
 

Lauri

Anunnak
Per me teper qe dhe ne Kuran thuhet qarte: "dhe mos ua tallni zotat te tjereve".

Nejse, gafa jemi, njerez bejme :D
Ma trego numrin e sures te lutem. Jam kurjoz ta lexoj komplet.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm

Aroma-Ime

Antarë i Respektuar
Kur kam qen rreth 7-8 vjec po kthehesha ne shtepi me mamin e krejt papritur u shfaq ashtu nga hici nje gje e bardh e na preu rrugen e vrapoi tutje,un mendova mos ishte qen por mami beri bismilah e disa lutje ashtu neper dhemb.kur shkuam ne shtepi mbaj mend qe e pyeta mamin cfar ishte e me tha nuk e di,por me ka mbet ne mend qe u tremb shum.Sdi te ket ndodh dicka tjeter e cuditshme e ketij lloji.Por qe jam kurioze te mesoj.
 

Lauri

Anunnak
Me ngadale pa prob. Kuranin e kam ne shtepi, keshtuqe do e lexoj sonte ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Lauri

Ju mos ua shani ata (zota) që u luten (idhujtarët), pos All-llahut, e (si hakmarrje) të fyejnë All-llahun nga armiqësia, duke mos ditur (për madhërinë e Tij)

Kaptina el en'am, 108
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
source.gif
 

Attachments

  • source.gif
    source.gif
    2.2 MB · Shikime: 0
  • source.gif
    source.gif
    2.2 MB · Shikime: 0

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
@Lauri

Ju mos ua shani ata (zota) që u luten (idhujtarët), pos All-llahut, e (si hakmarrje) të fyejnë All-llahun nga armiqësia, duke mos ditur (për madhërinë e Tij)

Kaptina el en'am, 108
Mu habit që si Ban fajde leximi kuranit laurit.
 

Lauri

Anunnak
@Lauri

Ju mos ua shani ata (zota) që u luten (idhujtarët), pos All-llahut, e (si hakmarrje) të fyejnë All-llahun nga armiqësia, duke mos ditur (për madhërinë e Tij)

Kaptina el en'am, 108
Flm. Do e lexoj komplet kapitullin sonte.
 

Lauri

Anunnak
Une kam zene dy poltrona e i relaxuar po lexoj Kuran.
Konkluzionin ne fund, pasi te luaj ne pianoforte sinfonin n.5 te Beethoven.

Shiko fotografinë 1701119
20191113_142134.jpg
 

Lauri

Anunnak
Pikesepari te na falin antaret siper qe do ju shkepusim pak nga tema fantazmave e xhindeve. Gjithsesi jemi ne kuader te temes besoj, pasi Surja 6 e Kuranit flet komplet per(KUNDER) te krishterve, ebrejve, dhe c’na intereson ne teper ne argumentin tone, kunder paganeve. Gje qe, u be shkas vargu kuranor 108 i surejs 6 i permedur nga miqt siper.

Pikesedyti, nuk konsideroj asnje koment nga ata antar qe nuk e kane sapolexuar komplet 165 vargjet e surjes6.
Do kuptoni menje here qe pjesa me e madhe e kesaj surje koncentohet kunder paganve&co. Pra eshte komplet e kunderta e saje qe po mundohen ti japin ngjyre miqt siper.
Ketu po postoj Vargun komplet (dhe jo te cunguar sipar qefit..!!!).
Surja 6:108-109
kur2.jpg

Ne perjudhen e kesaj surje, Muhamedi nuk kishte hyre akoma ne Meken pagane. Pra vagabondohej jashte Mekes me ndjeksit e tije beduin ne Medina e ne rrethinat. Keshilla (nga Gabril-EL) ishte qe te mos bente armiqesi per momentin. Ja pse e fton Muhamedin te mos i ngacmoje.

Ne, po thote Gabri-EL, i leme te lire at ne besimin (pagan)e tyre enkas, qe myslimanet te duken te miresjellte. Po deri kure? Deri kur e thote surja 6:22-23
foto
kur5.jpg

Si mund ti besoj une qe Ato vargje tek 108 qenkan kaq paqesore . Kur vete Muhamd me doren t ij i ka thyer 360 idhuj pagan ne Meke mbrenda ne Ka’ba.
Ky gjest violent eshte bere edhe pulle psote per arabet

mekka1.jpg
 

Lauri

Anunnak
Je pak enigmatik ti @Lauri ?
Pse nuk luan te 9-ten ti po luan te 5-ten???:)
E pse?
Ca ka dashe me thene autori me kete simfonine e 5-te?
E di shume mire qe je nje djale shume i zgjuar ti. te konsideroj.
 

Lauri

Anunnak
Tregoje pak kopertinën e kuranit nqs Ban tlutem.

Edhe mos rri me carap punët nëpër shpi ?
Megjithse shoqi yt nuk meriton pergjigje.
Po a nuk me thu gjithome qe Jam katunar? Isha tu pre dru ne pyll kur pashe mesazhin tan. Lashe kepucet me balte te dera se desha te lexoj kuranin. Kuptove naq?
Tashi shko e lexo edhe ti kuranin me corape te bukur qs do driten e vertet ?20191113_182525.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Filloi ky me te vetat. Nuk thone kot: "Ne Kur'an robi gjen per ca niset me gjet". Lauri niset per keq e gjen keq.

Nese flas per vete, pikerisht ai ajet eshte be shkak te respektoj e te ruaj caqet me cdo fe tjeter! Elhamdulilah Zotit qe ma ka mundesu me e lexu me zemer te paster.

End of discussion!
?
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Filloi ky me te vetat. Nuk thone kot: "Ne Kur'an robi gjen per ca niset me gjet". Lauri niset per keq e gjen keq.

Nese flas per vete, pikerisht ai ajet eshte be shkak te respektoj e te ruaj caqet me cdo fe tjeter! Elhamdulilah Zotit qe ma ka mundesu me e lexu me zemer te paster.

End of discussion!
?

Cudi!! Mendoja qe vetem ne kuran nuk gjen keq
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Lauri

Kur'ani Famelarte, ka nje shkolle qe quhet Shkolla e Komentimit te Kur'anit, me fjale tjera "TEFSIRI". Personat qe doktorojne ne kete lemi, quhen tefsirolog, pra, fatin per t'u quajtur komentatore te Kur'anit, shume pak e ka dikush. Nuk komentohet Kur'ani nga une apo ti shtrire ne kauc aty, duke ndegjuar Bethovenin, e as nga pjesa tjeter e anetareve, me gjithe respektin qe je munduar ta kuptosh, te them me keqardhje se nuk e ke kuptuar si duhet. Une bera nje kerkim dhe gjeta tefsirin (komentimin) e pikerisht ketij ajeti nr 108, sepse kaptina nuk na intereson, mund te ngertheje shumecka, jo vetem nje gje.

Ne ajetin nr 108, Zoti u drejtohet muslimaneve, te cilet kishin qene me pare pagan por tani besimtare musliman. Ata e kane pare te verteten, dhe duke u nisur nga ai fakt, zemeroheshin kur shihnin dike nga familjaret apo miqte e tyre qe benin shirk (te mohuarit e Zotit). Duke qene ne kete gjendje te tille, ata nganjehere nuk mund t'i kontrollonin ndjenjat e tyre dhe gojen e tyre, ndaj edhe leshonin fjale te ashpra per ta.

Per me teper, ne ajetin nr 108, muslimaneve u eshte ndaluar te tallen me besimtet idhujtare. Muslimanet therriten qe te perdorin argumente te vlefshme, per sa kohe besojme bindshem qe jemi ne anen e duhur. Ata qe perdorin gjuhe abuzive, jane te vemit qe nuk kane asnje motiv. Kur te mbarojne argumentet, ata do te fillojne t'perdorin gjuhe te coroditur kunder kundershtareve te tyre. Prandaj, nese flasim fjale te ashpra, nuk kemi pse te flasim.

Pse jemi te ndaluar ta bejme kete?

فَيَسُبُّوا اللَّهَ

"Sepse ata do ta mallkojne/ofendojne Zotin me vone"

Ne e kemi te ndaluar t'i ofendojme besimet e tyre, sepse nese veprojme ashtu, ata do ta ofendojne Zotin tone. Mos harro Laur, ne kete forum jam qe nga 2008 nese nuk gaboj, dhe t'jesh i bindur qe nuk kam harruar cfare ofendimesh kam marre une, dhe muslimanet tjere ne kete forum, qofte ofendime ndaj fjales "ALLAH", apo profetit Muhammed a.s. (Paqsja dhe meshira e Zotit qofte mbi te), qofte ne privat.

Si mund te ndodhe kjo ? Trasnmetohet nga Abdullah bin Amr se Muhammedi a.s. ne nje rast tha:


"Nga mekatet e medha eshte qe njeriu te mallkoje prinderit e tij. Te pranishmit e pyeten: Si ka mundesi o i Derguari i Allahut qe dikush t'i mallkoje prinderit e vet? Profeti a.s. tha: Nje njeri abuzon
babane e nje njeriu tjeter, dhe ky i fundit abuzon me babane e te parit dhe abuzon nenen e tij (Sahih Al-Buhari - Libri 73 Hadithi 4)


عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ

"Me ndjenja armiqesie pa e ditur"

Ata do ta urrejne Zotin tone, sepse jane armiqesor ndaj besimit tone. Ajo me cfare ata jane te zemeruar jemi ne, por ata cfare urrejne, eshte Zoti.

T'gjitha ato ofendime vinin prej gojes se tyre sepse nuk e dinin t'verteten. Ata thone ashtu sepse nuk e njohin te verteten te cilen ne e besojme. Keshtu pra, nese i ofendojme idhujt e tyre, ata do t'i mbrojne ata, sado qe te jene ne rrugen e gabuar. Merre shembull sikur njerezit qe kane ekipet sportive ne zemer, ekipe te shteteve tjera. Ne momentin qe luhet ndeshje kombetare, te gjithe behen bashke dhe mbrojne me cdo kusht kombetaren e tyre. Papritmas, shpirti i bashkatdhetareve ngritet me fjale tjera.
Pra, ofendimi i idhujve do te shkaktonte me shume zemerim tek ta. Nese veprimet tona shkaktojne me shume dem se sa dobi, atehere e kemi gabim.

Ne mund t'i lavderojme ata vetem per permiresimin e tyre, me fjale te buta dhe te kujdesshme.

كَذَٰلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ

"Keshtu Ne kemi bere ti duken te perkryera gjithsekujt punet e veta"

Cdo popull do t'i adhuroje idhujt e tyre, dhe do te mendoje se eshte rruga me e mire, ndaj nese perdorim gjuhe te ashper ndaj tyre, ata do t'i mbrojne me plot zemer, sepse do tmendojne se besimi i tyre do shuhet nese nuk u dalin ne mbrojtje.

ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّهِم مَّرْجِعُهُمْ

"Pastaj te Zoti i tyre eshte kthimi i atyre..."

Pavaresisht nese duam apo jo, te gjithe do te kthehemi te Zoti. Sa ishin gjalle ne kete bote, menduan se rruga e tyre ishte e drejte, por ne boten tjeter do ta shohin se ishin ne rruge te gabuar. Do te pendohen kur ta shohin te verteten, por keqardhja ne ate pike nuk eshte me e dobishme.

فَيُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

"Ai pastaj do t'i njoftoje per gjithcka, cka ata kane punuar"

Te gjitheve do t'ju ekzpozohen gabimet qe kane bere, dhe te gjithe do ta marrin denimin e merituar apo shperblimin per besimin e drejte dhe veprat e mira.

Kjo kaptine eshte aq madheshtore, saqe ka zbritur ne shoqerine e 70mije engjujve gjate nates.

Keshtu @Lauri komentohet ajeti Kur'anor, fjale per fjale, e lere me kaptina ne teresi.


Nuk eshte Kur'ani, roman hesapi. Per ta kuptuar, duhet shpirt optimist, logjike te shendoshe, dhe deshire per ta kuptuar, jo deshire per t'gjetur mangesi, sepse eshte e pamundur.

Mirembetshi = )
 

Lauri

Anunnak
Filloi ky me te vetat. Nuk thone kot: "Ne Kur'an robi gjen per ca niset me gjet". Lauri niset per keq e gjen keq.

Nese flas per vete, pikerisht ai ajet eshte be shkak te respektoj e te ruaj caqet me cdo fe tjeter! Elhamdulilah Zotit qe ma ka mundesu me e lexu me zemer te paster.

End of discussion!
?
Vlersoj jasht mase fundin e diskutimit nga ana jote. shendet.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Cudi!! Mendoja qe vetem ne kuran nuk gjen keq

epo ja qe lauri sa here lexon gjen keq lol

(i kupton mbrapsht dmth. jo se gjen keq me te vra njeri)
 

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
Megjithse shoqi yt nuk meriton pergjigje.
Po a nuk me thu gjithome qe Jam katunar? Isha tu pre dru ne pyll kur pashe mesazhin tan. Lashe kepucet me balte te dera se desha te lexoj kuranin. Kuptove naq?
Tashi shko e lexo edhe ti kuranin me corape te bukur qs do driten e vertet ?Shiko fotografinë 1701156
Katunar mor je qa ka të keqe sbahesh qytetar me piano jo ?flm per kopertinën je djal shembullor, inshAllah të Ban dobi kurani dhe një dit vjen ktu në forum dhe thu shehadetin.
 

Lauri

Anunnak
Ky eshte postimi i fundit qe bej. Ju le temen te lire per vazhdimin e diskutimit mbi magjite dhe fantazmave & xhindeve.

@Loverboy Nuk e kam ndermend te kushtoj tjeter kohe kokes tende. Mashtrimet e shoqit tend & shokeve tu neper bote mua nuk ma prishin dot as tymin e duhanit. Gazetat arabe shitja kujt i hyn ne tru, jo tek une.

Te njejtin cungim vargu sic bere ti siper me suren108, bejne edhe te tjeret qe kane studiuar se si te mashtrojne mendjet e njerzeve. Duke nxjerr vetem fjale te bukura me cungime te vargjeve( qe sipas Kuranit eshte BLASFEMI te preken vargjet) Por nga ana tjeter te genjesh nje jo mysliman eshte halal
E kemi diskutuar edhe ketu ne fv kete pjese, por keni memorjen e shkurter. Famoza shprehje e Kuran 5:32
"Kush vret nje njeri, eshte sikur te kete vrare te gjithe humanitetit" Fjale cunguara por shume te bukura ee???
foto.
kur6.png
Por ja qe ne te vertete nuk eshte keshtu ne Kuran..!! Gabri-El tek 5:32 po i thote Muhamedit qe ebrejve ju kemi thene qe: kush vret nje njeri, ka vrare te gjithe humanitetin(thene kshu shkurt) Pra jo muslimanve, qe ju e shitni sikur mesazhe te Allahut myslimanve.
Kalofshi me mire ne argumentin tjeter.
foto.
kur7.jpg
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Lauri , e din ti se une kam nje parandjenje qe s'me genjen asnjehere kur debatoj me ty ? Edhe kesaj radhe nuk me genjeu, e dija 1 milion perqind se ti do t'i japesh kahje tjeter temes. Ishe ti ai qe u interesove per ajetin nr 108, e komentove sic ta mori mendja ty, pa pasur asnje dite shkolle ne ate fushe, te solla komentimin e komentatorit me te madh ne bote, Ibn Kethir, dhe ti vazhdon sjell foto me ajete 32, 33 etj etj !

Ti mendon se kete e ke aftesi te te debatuarit, une mendoj se e ke dobesi, ne mungese te argumentit. Nese je ai qe thoje me heret te mos dalim nga tema, qendro ne teme dhe diskuto rreth magjise po pate njohuri, ose fokusohu tek ajeti 108. Cdogje tjeter me ty e kam sterdiskutuar, dhe akoma i ke ne forum, mjafton nje search, ka tema te mbyllura madje sepse situata ka eskaluar aq shpejt, saqe direkt me ke ofenduar :D

Nejse, mjafton qe i di une dhe anetaret e vjeter, nuk humbe Loveri kohe me ty me shume, sepse koha ime eshte e shtrenjte dhe ua dedikoj vetem njerezve kur jane serioz. Ishe serioz, t'u pergjigja. Ne nje moment u bere Lauri i vjeter, sorry dude ! Nuk je i nivelit tim per t'debatuar kete fushe.
Kushdo tjeter qe interesohet sincerisht, do i pergjigjem.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Kte punen e vrasjeve e ka sjell dhe ne teme tjeter ? po kush po ka nerva me e gjet.

@Loverboy Zoti ta shperblefte per durimin qe ke me sqaru cdo gje.
 
Top