Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Budallallek eshte per ata qe se besojne.

hahahhaha un nuk e besoj...,, e di se ekziston magjit por jo magji e bardh dhe e zez nje eshte kte mendova
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Me fal nje pyetje te pafajshme-Kete koment e bere si besimtar mysliman qe je apo si Loverboy person fizik?

Ka rendesi ? Ajo qfare une mendoj, e shpreha, dhe besoj se kam te drejte, sic keni ju te drejte t'a quani besimin ne ekzistimin e magjise dhe atyre qe u besojne se ekziston.


hahahhaha un nuk e besoj...,, e di se ekziston magjit por jo magji e bardh dhe e zez nje eshte kte mendova

Ndahen edhe magjite arfe, une keshtu e di dhe keshtu kam mesuar.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Black magic... e perhapur sh nga vendet e lindjes... Di qe egziston, dmth kam degjuar por si jam futur sh ne thellesi... meqe me nxitet po e google njeher mir e mir :p

p.s. avashni ju mkto bullallikna avashniii... (jovan bregu kur thote per kineman, :p)
 
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Black magic... e perhapur sh nga vendet e lindjes... Di qe egziston, dmth kam degjuar por si jam futur sh ne thellesi... meqe me nxitet po e google njeher mir e mir :p

p.s. avashni ju mkto bullallikna avashniii... (jovan bregu kur thote per kineman, :p)

Ne rrjet nuk eshte se gjen shum sepse ka dhe rrena plot sa te duash, por qe egzistojn te konfirmoj qe po.
Duhet te jesh edhe shum 'open mind' qe ta pranosh dicka te tille... un pershembull kam par dhe di ckam par dhe ckam ndjer, jo kshu me fjale sepse njof praktikant.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Abra kadabra...Simsalabim , me thoni çfare ndodhi se nuk di çfare produktesh kam perzier lol
 
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Budallallek eshte per ata qe se besojne.
Ka rendesi ? Ajo qfare une mendoj, e shpreha, dhe besoj se kam te drejte, sic keni ju te drejte t'a quani besimin ne ekzistimin e magjise dhe atyre qe u besojne se ekziston.
Ka pak rendesi e nese me lejon ta them edhe pse-Ti si besimtar musliman nuk mund te besosh ne magji dhe jo sepse e them une por:
أ‡farأ« thonأ« hadithet e Muhammedit alejhisselam pأ«r magjinأ« | Mjeksia Islame
hadithe.jpg
Thene kjo, ti si person fizik mund te ofendosh kedo sepse ashtu e gjykon ti(realisht nuk mundesh por cdo njeri me sjelljen e tij tregon vetveten dhe s`ka nevoje per komente), por ti si besimtar musliman nuk mund te ofendosh njerezit duke i quajtur budallenj vetem e vetem sepse nuk besojne ne magji, apo jo???
E leme menjane qe duke qene ti moderator ne kete forum ke nje arsye me pak ti thuash kujtdoqofte budalla vetem e vetem sepse nuk e mendon dicka si ty.
Kaq dhe per mua ky debat mbyllet ketu, nuk do te te jap kenaqesine te te replikoj edhe nje here, te pakten jo te kjo teme :p
Natyrisht ti ke gjithe te drejtat e kesaj bote te me replikosh sa here te duash, vetem te kujtoj nje gje-Me ate qe themi dhe menyren si sillemi ne komentojme vetveten :kapele:
 

Attachments

  • hadithe.jpg
    hadithe.jpg
    19.4 KB · Shikime: 60

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Beje dallimin se pari ne mes te fjales budalla dhe budallallek :plazh:
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Kot po nderhyj. Me sa kuptova une eshte thene: Magjia e zeze quhet budallallek per ato qe se besojne... Pra jo se njerezit qe nuk e besojne jane budallenj.

Psh une nuk besoj ne bestytni dhe me duket budallallek besimi ne to. Ne kete rast nje qe i beson me thote: Budallallek eshte per ty por jo per mua qe e besoj...

Jeni keqkuptuar :)

Love&peace!
:D
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Kot po nderhyj. Me sa kuptova une eshte thene: Magjia e zeze quhet budallallek per ato qe se besojne... Pra jo se njerezit qe nuk e besojne jane budallenj.

Psh une nuk besoj ne bestytni dhe me duket budallallek besimi ne to. Ne kete rast nje qe i beson me thote: Budallallek eshte per ty por jo per mua qe e besoj...

Jeni keqkuptuar :)

Love&peace!
:D

Po pra, ama pertova ta shlkruaj kete qe e the ti :p Ne themi: Ma more fjalen nga goja hahaha

p.s. S'ka nevoje per citime, vetem syte te pastrohen edhe nje here me uje me mire kishte me qene para se t'postojme :p
 

ltea

Anëtar i ri
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

te ndodh te besosh se je e afte te besh gjera qe as smund ti arrije ,por ne libra fetare ,kumtohet se duhet te besh dicka e jo ta cosh deri ne fund,psi te gjithen e di vec zoti.ne kuptimin qe te mos jesh e fiksuar ne detaje ,e bera keshtu dhe harrova qe heren tjeter e bera ashtu
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

S'ka asgje te keqe, keqkuptimi eshte i pranishem perher, detyra jone te sqarohemi e te mos paragjykojme :)... Ti bere sh gabim qe nuk e sqarove tamam :p... Se shpesh mduhet mua te sqaroj per ty :cekic::cekic:
 
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia e zeze quhet budallallek per ato qe se besojne... Pra jo se njerezit qe nuk e besojne jane budallenj.
loooool
Ma perkthe pak te lutem se i dont speak mire albanian :p
Dmth ne qe se besojme nuk jemi budallenj por bejme budallallek ama meqe nuk besojme ne magjine e zeze lol

As une nuk i besoj por thelbi nuk eshte ky-Thelbi eshte qe nje besimtar musliman nuk mund ti besoje magjise.(PIKE E MADHE MADJE :)).Dhe jo sepse e them une qe jam askushi por e thone hadithet e bashkengjitura me lart

Natyrisht PEACE&LOVE always :D

:botadashuri::botadashuri::botadashuri:
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

loooool
Ma perkthe pak te lutem se i dont speak mire albanian :p
Dmth ne qe se besojme nuk jemi budallenj por bejme budallallek ama meqe nuk besojme ne magjine e zeze lol

As une nuk i besoj por thelbi nuk eshte ky-Thelbi eshte qe nje besimtar musliman nuk mund ti besoje magjise.(PIKE E MADHE MADJE :)).Dhe jo sepse e them une qe jam askushi por e thone hadithet e bashkengjitura me lart

Natyrisht PEACE&LOVE always :D

:botadashuri::botadashuri::botadashuri:

Leviiii???
Njeriu quan budallallek dicka koti, por te quash budallallek dicka nuk te ben ty budalla, Ej, seriozisht duhet te ta shpjegoj? :(... PO mire une qe them se bestytnite jane budallalliqe do te thote qe une quhem budallaqe nga ato qe e besojne ate gje??? o_O
SA i perket besimit musliman. Magjia e zeze egziston, por patjeter ndalohet qe te merresh me to, e ti besh tjetrit magji...
Dhe thelbi qe dhe une komentova ishte mbi termin budallallek i cili ishte thene per fenomenin jo per personin :).. Ate term ti e ke keqkuptuar dhe pike :p.. Tani mos i mesho kot tendes :)

Peace and love..
:D

p.s. uns sflas me, loverboy perher me fut ne sherr... Lol
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Besimtari musliman nuk i beson magjise, por i beson ekzistences se saj O levoo :D - Po mire, meqe e pranove qe nuk speak mire albanian lool
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Nje magji eshte loverboy , ti madje e ke then se e ke pas dhe shok dhoma apo diqka till Hoxhe Behar Mjekiqin ,,kur ai shum kjart e thot se; nuk ka magji te bardh ase te zez ,ajo eshte nje magji .Per me teper ja dhe vidoa
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Po Beharin ne klase e kam pase por s'do t'thote se duhet pajtuar me cdo gje qe thote. Madje, ai per te mos u zgjatur shume ne teme/debat, i ra shkurt, ka vetem 1 magji.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Po Beharin ne klase e kam pase por s'do t'thote se duhet pajtuar me cdo gje qe thote. Madje, ai per te mos u zgjatur shume ne teme/debat, i ra shkurt, ka vetem 1 magji.

Po dhe un sa kam pyt dhe kam lexu se ka vetem 1 magji.Loverboy magji e bardhe dhe te zez e thon ,,TIPAT,, si burdushi.Por prap do pys rreth kesaj qeshtje.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Po dhe un sa kam pyt dhe kam lexu se ka vetem 1 magji.Loverboy magji e bardhe dhe te zez e thon ,,TIPAT,, si burdushi.Por prap do pys rreth kesaj qeshtje.

Sipas tefsirit te Imam Fakhruddin al Razit, Muhammedi a.s. eshte prekur mu nga magjia e zeze.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia eshte pjese e botes frymore. Nje njeri qe beson ne Zot, duhet te pranoje edhe egzistencen e Djallit. Dikush qe pranon Bekimin duhet te pranoje dhe Mallkimin.

Per mua Magjia egziston, por sigurisht jo ne formen qe na paraqitet nga filmat.

hajduti
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia eshte pjese e botes frymore. Nje njeri qe beson ne Zot, duhet te pranoje edhe egzistencen e Djallit. Dikush qe pranon Bekimin duhet te pranoje dhe Mallkimin.

Per mua Magjia egziston, por sigurisht jo ne formen qe na paraqitet nga filmat.

hajduti

e bardha e zeza... por njeriu eshte krijese aq e lire me aq force ,me energji sa mund te zgjedh ciles ngjyre ti jap pushtet e nese balsamos shpirtin me ngjyren e zgjedhur ..tjetra nuk mund ta njollos ... besimi,vendimi dhe perkushtimi ky!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Per mendimin tim, keta magjistaret jane njerezit me shpirtkeq qe ekzistojnë, andaj mund te bejn keq ata kujtdo saqe marrin shum njerez ne qafë duke ua shkaterru jeten atyre. Po që i duhet njeriut kjo "aftesi"? Pastaj nuk mund i quajm magjistaret te semuar mentalisht, sepse te semuar nuk jane ata... porse duhet t`i quajm njerez djalli, ngase tjeter titull nuk e meritojn ata.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia eshte pjese e botes frymore. Nje njeri qe beson ne Zot, duhet te pranoje edhe egzistencen e Djallit. Dikush qe pranon Bekimin duhet te pranoje dhe Mallkimin.

Per mua Magjia egziston, por sigurisht jo ne formen qe na paraqitet nga filmat.

hajduti

Ja pra qe ketu fillon kundershtimi i vete fes.
Si mundet nje dicka qe predikon miresin dhe drejtesin te kete dhe polin e ndeshkimit,magjis dhe te se keqes?!
 

Monique

With or Without u
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Ndoshta sepse edhe djalli ishte nje prej tyre....ndoshta djalli jemi vete ne dhe kjo per mua do ishte shume e pranueshme duke pare veten si sillemi .
Ne parim nuk i besoj....por di shume histori dhe thjesht sdo ia deshiroja vetes kurre te isha pjese e tyre!!!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Ne parim nuk i besoj....por di shume histori dhe thjesht sdo ia deshiroja vetes kurre te isha pjese e tyre!!!

Sigurisht qe ekziston magjia dhe ka ligjet e veta universale qe e shoqerojne. Magjia me e keqe qe ekziston eshte ajo qe quhet "magji e ngrene" qe hidhet ne ushqim apo pije dhe i jepet viktimes ne menyre te fshehte pa i treguar gje, magjite e tilla jane te paravendosura me nje (njet) caktim objektiv te caktuar ne qellimine tyre dhe jane shume te rrezikshme sepse kalojne nepermjet ushqimit ne gjak dhe kthehen ne semundje nga me te ndryshme. Ka pastaj magji te tjera nga me te rrezikshmet si magjia e zeze , etj etj

hajduti
 

Monique

With or Without u
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Sigurisht qe ekziston magjia dhe ka ligjet e veta universale qe e shoqerojne. Magjia me e keqe qe ekziston eshte ajo qe quhet "magji e ngrene" qe hidhet ne ushqim apo pije dhe i jepet viktimes ne menyre te fshehte pa i treguar gje, magjite e tilla jane te paravendosura me nje (njet) caktim objektiv te caktuar ne qellimine tyre dhe jane shume te rrezikshme sepse kalojne nepermjet ushqimit ne gjak dhe kthehen ne semundje nga me te ndryshme. Ka pastaj magji te tjera nga me te rrezikshmet si magjia e zeze , etj etj

hajduti

Bobobo kush ta dha kete nenforum ta moderosh :)
Hajdut kam informacion pasi njoh histori te treguara ....por eshte ajo lufta jone e brendshme midis te besuarit ato qe i cilesojme "legjenda" dhe ato qe i klasifikojme si te verteta....
Mgjth interesimi im apo kurioziteti im ne kete fushe eshte 0.
:)
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Ajo qe kam thene (dhe po e perseris) eshte qe besojne apo nuk besojne njerezit, gjerat jo te zakonshme vazhdojne e ndodhin, perfshi edhe magjine. Besojne apo nuk besojne njerezit, ne te gjithe boten ka fenomene qe jo vetem mohojne cdo ligj te natyres dhe te shkencave qe njohim por shkojne dhe pertej kesaj. Ky eshte fakt.

hajduti
 
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Magjia ekziton eshte fakt i argumentuar . Mjafton vetem nje klikim ne Google per ta vertetuar .
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Sigurisht qe ekziston magjia dhe ka ligjet e veta universale qe e shoqerojne. Magjia me e keqe qe ekziston eshte ajo qe quhet "magji e ngrene" qe hidhet ne ushqim apo pije dhe i jepet viktimes ne menyre te fshehte pa i treguar gje, magjite e tilla jane te paravendosura me nje (njet) caktim objektiv te caktuar ne qellimine tyre dhe jane shume te rrezikshme sepse kalojne nepermjet ushqimit ne gjak dhe kthehen ne semundje nga me te ndryshme. Ka pastaj magji te tjera nga me te rrezikshmet si magjia e zeze , etj etj

hajduti

Une e kam dit qe me e forte si magji esht ajo qe perdorin trupat e te vdekurve ://///..
Nejse, sa per temen, po egziston!
Egziston magjia, syri, (evil eye), te infektuar nga xhindet.
Zoti na ruajte!
Si e bejne? njerez te caktuar bashkepunojne me djallin per te arritur ate cfare duan te bejne.
Njoh njerez qe jane semurur. Kane vajtur ne cdo doktor, kane bere cdo analize dhe u ka dal mire cdo gje. I jane drejtuar personave qe dine si ti dallojne dhe trajtojne keto gjera dhe u ka dale qe kane patur magji. Duhet patur kujdes mos te shkosh ne magjistar tjere per tu sheruar se ata punojne po me djaj/xhind keshtuqe nuk shpeton. Per te arritur ate qe do njeriu duhet te beje marreveshje xy me ta. Pra eshte give and take.Psh dikur ka qene nje Profete qe u be dhe e famshme ne top show. Ajo sheronte njerezit ama fatkeqesisht njerezit pas nje fare kohe u semurnin prap. Pasi ajo punonte po me djajt per kete pune. Sherimi behet me Kuran, me lutje apostafate pa patur nevoje per te paguar njerez. Kaq di! Kaq po ju them!
 

Monique

With or Without u
Titulli: Magjia e zeze dhe ndikimi i saj

Une e kam dit qe me e forte si magji esht ajo qe perdorin trupat e te vdekurve ://///..
Nejse, sa per temen, po egziston!
Egziston magjia, syri, (evil eye), te infektuar nga xhindet.
Zoti na ruajte!
Si e bejne? njerez te caktuar bashkepunojne me djallin per te arritur ate cfare duan te bejne.
Njoh njerez qe jane semurur. Kane vajtur ne cdo doktor, kane bere cdo analize dhe u ka dal mire cdo gje. I jane drejtuar personave qe dine si ti dallojne dhe trajtojne keto gjera dhe u ka dale qe kane patur magji. Duhet patur kujdes mos te shkosh ne magjistar tjere per tu sheruar se ata punojne po me djaj/xhind keshtuqe nuk shpeton. Per te arritur ate qe do njeriu duhet te beje marreveshje xy me ta. Pra eshte give and take.Psh dikur ka qene nje Profete qe u be dhe e famshme ne top show. Ajo sheronte njerezit ama fatkeqesisht njerezit pas nje fare kohe u semurnin prap. Pasi ajo punonte po me djajt per kete pune. Sherimi behet me Kuran, me lutje apostafate pa patur nevoje per te paguar njerez. Kaq di! Kaq po ju them!

Kur thua trupat e te vdekurve i referohesh atyre si tip fashash qe i mbyllin gojen...mos i gabofsha...me te degjuar i kam e une por di qe ato jane teper te rrezikshme .
Aman se kjo tema ma shpif lol
Dhe te jep ngjethje edhe kur e mendon imagjino ti hysh detajeve

E moret ne qafe hajdutin me kte nenforum lol
 
Top