Lista e plotë e vendeve anëtare në UNESCO për vitin 2019

Hera

Έτερος εγώ
Parku Kombëtar Vatnajokull në Islandë është një ndër vednet anëtare për "natyrën e saj dinamike të zjarrit dhe të akullit" ndërsa kodrat e përsosura të gjelbëruara dhe malet e larta në Le Colline del Prosecco të Italisë janë po ashtu një pasuri e vërtetë e UNESCO-s për këtë vit. Image

Lista e plotë e vendeve të reja anëtare të Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s në 20191. Vendet e lashta metalurgjike të Burkina Fasos, Burkina Faso

2. Rrënojat arkeologjike të qytetit Liangzhu, Kinë

3. Babiloni, Irak

4. Liqeni i Pogradecit, Ohrid, Pogradec, Albania

5. Bagan, Mianmar

6. Budj Bim peizazh kulturor, Australi

7. Kishat e Shkollës së Arkitekturës Pskov, Rusi

8. Mureset e Dilmun Burial, Bahrein

9. Rajoni i Minierave Erzgebirge / Krusnohori, Republika Çeke dhe Gjermani

10. Tokat dhe detet francezo-australiane, Francë

11. Qendra Historike e Shekiut me Pallatin e Khanit, Azerbajxhan

12. Pyjet e Hyrqanit, Iran

13. Qyteti Jaipur, Indi

14. Observatori i Bankës Jodrell, UK

15. Krzemionki Rajonin e Minierave Parashistorike të Rripit të Flintit, Poloni

16. Peisazhi për mbarështimin dhe trajnimin e kuajve të transportit ceremonial në Kladruby nad Labem, Çekia

17. Le Colline del Prosecco di Conegliano e Valdobbiadene, Itali

18. Vende Megalith Jar në Xiengkhuang - Plain e kavanoza, Lao Republika Popullore Demokratike

19. Santuari i Zogjve Migrues përgjatë Bregut të Detit të Verdhë-Bohai Gjirin e Kinës (Faza I), Kinë

20. Mozu-Furuichi Kofun Group: Varret e ngordhura të Japonisë së lashtë, Japoni

21.Trashëgimia minerare e qymyrit Ombilin e Sawahlunto, Indonezi

22. Paraty dhe Ilha Grande - Kultura dhe Biodiversiteti, Brazil

23. Risco Caido dhe malet e shenjta të Gran Canaria Peisazhi Kulturor, Spanjë

24. Ndërtesa Mbretërore e Mafrës - Pallati, Bazilika, Konventa, Cerco Kopshti dhe Parku i Gjuetisë (Tapada), Portugali

25. Sanctuary of Bom Jesus do Monte në Braga, Portugali

26. Seowon, Akademitë Koreane Neo-Konfuciane, Republika e Koresë

27. Arkitektura e shekullit 20 të Frank Lloyd Wright, SHBA

28. Parku Kombëtar i Vatnajokull - natyra dinamike e zjarrit dhe akullit, Islanda

29. Sistemi i Menaxhimit të Ujit të Augsburg, Gjermani

30. Shkrimi në gur / Aisinai'pi, Kanada

Marrë nga: mirror.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 6 26.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 8 34.8%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 13.0%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 1 4.3%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 8.7%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 13.0%
Back
Top