Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
IdealWeight_wellbeingcomau.gif


Rezultatet bazohen ne kete lloj formule: (Gjatesia juaj – 100) – (10% x (Gjatesi – 100) = Pesha

1 Nese jeni e gjate 1.50cm, pesha juaj ideale = 45.0 kg.

2 Nese jeni e gjate 1.51cm, pesha juaj ideale = 45.9 kg.

3 Nese jeni e gjate 1.52cm, pesha juaj ideale = 46.8 kg.

4 Nese jeni e gjate 1.53cm, pesha juaj ideale = 47.7 kg.

5 Nese jeni e gjate 1.54cm, pesha juaj ideale = 48.6 kg.

6 Nese jeni e gjate 1.55cm, pesha juaj ideale = 49.5 kg.

7 Nese jeni e gjate 1.56cm, pesha juaj ideale = 50.4 kg.

8 Nese jeni e gjate 1.57cm, pesha juaj ideale = 51.3 kg.

9 Nese jeni e gjate 1.58cm, pesha juaj ideale = 52.2 kg.

10 Nese jeni e gjate 1.59 cm, pesha juaj ideale = 53.1 kg.

11 Nese jeni e gjate 1.60cm, pesha juaj ideale = 54.0kg.

12 Nese jeni e gjate 1.61cm, pesha juaj ideale = 54.9 kg.

13 Nese jeni e gjate 1.62cm, pesha juaj ideale = 55.8 kg.

14 Nese jeni e gjate 1.63cm, pesha juaj ideale = 56.7 kg.

15 Nese jeni e gjate 1.64cm, pesha juaj ideale =57.6 kg.

16 Nese jeni e gjate 1.65cm, pesha juaj ideale = 58.5 kg.

17 Nese jeni e gjate 1.66cm, pesha juaj ideale = 59.4 Kg.

18 Nese jeni e gjate 1.67cm, pesha juaj ideale = 60.3 kg.

19 Nese jeni e gjate 1.68cm, pesha juaj ideale = 61.2 kg.

20 Nese jeni e gjate 1.69cm, pesha juaj ideale = 62.1 kg.

21 Nese jeni e gjate 1.70cm, pesha juaj ideale = 62.9 kg.

22 Nese jeni e gjate 1.71cm, pesha juaj ideale = 63.9 kg.

23 Nese jeni e gjate 1.72cm, pesha juaj ideale = 64.8 kg.

24 Nese jeni e gjate 1.73cm, pesha juaj ideale = 65.7 kg.

25 Nese jeni e gjate 1.74cm, pesha juaj ideale = 66.6 kg.

26 Nese jeni e gjate 1.75cm, pesha juaj ideale = 67.5 kg.

27 Nese jeni e gjate 1.76cm, pesha juaj ideale = 68.4 kg.

28 Nese jeni e gjate 1.77cm, pesha juaj ideale = 69.3 kg.

29 Nese jeni e gjate 1.78cm, pesha juaj ideale = 70.2 kg.

30 Nese jeni e gjate 1.79cm, pesha juaj ideale = 71.1 kg.

31 Nese jeni e gjate 1.80cm, pesha juaj ideale = 71.9 kg.Alb.com
 

Kila

VIP
V.I.P
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Wee un paskam 3 her dbhe 4 kg teper
:( :(
 

WISHMASTER

Moon_Boy
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

po une qe jam me i gjate se 1.80 ?
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

wow WISHMASTER, vuajme per 1 mashkull te gjate, por kjo mase kushton per femrat mesa jam e qarte :p

PS... une qenkam fiks sipas gjatesise, eh sporti ka te mirat e saj :)
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

po une qe jam 1.82 sa kile duhet te jem :p
 

WISHMASTER

Moon_Boy
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

njat prb kam edhe une ma Quku haha.... po kja keka vec per femna , paskena ngaterru banjo mduket !!
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

njat prb kam edhe une ma Quku haha.... po kja keka vec per femna , paskena ngaterru banjo mduket !!
Ikum vrap sa sna ka shiku kush :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

njat prb kam edhe une ma Quku haha.... po kja keka vec per femna , paskena ngaterru banjo mduket !!

ps Quku :p

ha ha

:pasqyr:
 

WISHMASTER

Moon_Boy
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

ec para e mos shif anash :p hahaa
 

WISHMASTER

Moon_Boy

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Ue duhet me ren edhe 2 kg un???????? oiiiiiiiiiii :gat::pete::jooo:jooo:jooo:jooo:jooo:lex::lex::lex::lex::lex::fiu:


Po ju dy meshkujt me siper, ku shkoni me kete gjatesi eeeee . femrat shqiptare e kan mesataren 1.68 ca beni juve ee...apo fiks fare eshte thuaj :p
 

WISHMASTER

Moon_Boy
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Bella , ktej ne shkoder i kena te gjata femnat naqe :D
Ue duhet me ren edhe 2 kg un???????? oiiiiiiiiiii :gat::pete::jooo:jooo:jooo:jooo:jooo:lex::lex::lex::lex::lex::fiu:


Po ju dy meshkujt me siper, ku shkoni me kete gjatesi eeeee . femrat shqiptare e kan mesataren 1.68 ca beni juve ee...apo fiks fare eshte thuaj :p
 

WISHMASTER

Moon_Boy
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Flm prej tejet .. tka Quku i kafe borgj :)
Po ju fal k'te here meqe bere be :p :qenush:
 

WISHMASTER

Moon_Boy
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

eu :O ... po meqe sdon Quku po mtakoka mu :p
Quku eshte kurnac, :duel:

laja ti borxhin :p
 
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Une kam gjatesin 1.73 cm , aty dikund te 60-65 kg i kam . Keshtu qe mire po qendrojsha une ...
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Bella , ktej ne shkoder i kena te gjata femnat naqe :D

:) thash mesatarja eshte aq....Po pra po te gjata...ndonje tek tuke thua ti :p
po ne fakt ke te drejte se po ndryshojn brezat, rriten behen sdapa e sdape tani :p
kishte lezet ne kohen time....gocat ishin te vogla, te mbushura, kishe qejf ti shikoje pale ti kapje nga faqja :p :D
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë:) thash mesatarja eshte aq....Po pra po te gjata...ndonje tek tuke thua ti :p
po ne fakt ke te drejte se po ndryshojn brezat, rriten behen sdapa e sdape tani :p
kishte lezet ne kohen time....gocat ishin te vogla, te mbushura, kishe qejf ti shikoje pale ti kapje nga faqja :p :D

jane te rralla te gjatat, te rrallat kerkohen , nuk gjinden rehat :p :p
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Une kam gjatesin 1.73 cm , aty dikund te 60-65 kg i kam . Keshtu qe mire po qendrojsha une ...

:) Ja ka lezet djali, gjatesi dhe peshe perfekte :D
 

WISHMASTER

Moon_Boy
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

o bella , jan rrit me pacamur ateher e dashur :p
sot rriten me pizza e me burgers :p:) thash mesatarja eshte aq....Po pra po te gjata...ndonje tek tuke thua ti :p
po ne fakt ke te drejte se po ndryshojn brezat, rriten behen sdapa e sdape tani :p
kishte lezet ne kohen time....gocat ishin te vogla, te mbushura, kishe qejf ti shikoje pale ti kapje nga faqja :p :D
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

o bella , jan rrit me pacamur ateher e dashur :p
sot rriten me pizza e me burgers :p

ahahaha e pra eeee ...atehere ishim e llokum neve kaq ishim...tani ka lloj lloj biskotash , te holla, te gjata, te trashe eeeeeee :p :lol:

hahaaha po kete perfektesi e kam vetem per nje vajze bella !

:) Deuid ti qenke djali ideal fare jo vetem perfekt. nuk the per vajzat por per nje vajze :D Bravo e mos u tremb se nuk te rrembeva qe ta thash se je perfekt :p :kiss:
 

Kila

VIP
V.I.P
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

a keni inat une jam 1.55 :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

1 Nese jeni e gjate

Tani a eshte tema vetem per vajzat? Se kuptoj pse jane dyndur djemt, sikur se dini qe nuk mund te krahesoheni ne pamje me nje femer.
Mashkulli ka tjeter ndertim te trupit, ka kockat shume me te gjera, keshtu qe edhe pesha do jete me e madhe.
Formulat per pesha ideale, jane te vecanta femer-mashkull.
(patjeter ka te bej dhe mosha).


Gjithsesi, per mos u komplikuar me formula, per ti rene shkurt ishte:
10 kg me pak se sa gjatesia- psh nqs je 1.64==>>54 kg

Edhe ca eshte e rendesishme : BMI- body mass index = pesha/ gjatesia ne katror

  • nen-peshe = <18
  • peshe normale = 18.5–24.9
  • mbipeshe = 25–29.9
  • obezitet = BMI - 30 ose > 30

Nqs pertoni te beni vete ushtrimin, e gjeni gjithandej ne internet, programin.
Ky psh, mer parasysh dhe moshen, dhe gjinine.
Code:
http://www.halls.md/body-mass-index/bmi.htm
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Tani a eshte tema vetem per vajzat? Se kuptoj pse jane dyndur djemt, sikur se dini qe nuk mund te krahesoheni ne pamje me nje femer.
Mashkulli ka tjeter ndertim te trupit, ka kockat shume me te gjera, keshtu qe edhe pesha do jete me e madhe.
Formulat per pesha ideale, jane te vecanta femer-mashkull.
(patjeter ka te bej dhe mosha).


Gjithsesi, per mos u komplikuar me formula, per ti rene shkurt ishte:
10 kg me pak se sa gjatesia- psh nqs je 1.64==>>54 kg

Edhe ca eshte e rendesishme : BMI- body mass index = pesha/ gjatesia ne katror

  • nen-peshe = <18
  • peshe normale = 18.5–24.9
  • mbipeshe = 25–29.9
  • obezitet = BMI - 30 ose > 30

Nqs pertoni te beni vete ushtrimin, e gjeni gjithandej ne internet, programin.
Ky psh, mer parasysh dhe moshen, dhe gjinine.
Code:
http://www.halls.md/body-mass-index/bmi.htm
ahahahhahhaha ky wishmaster nga brenda ndihet si femer :p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Po per cuna cila duhet te jete pesha shtytese ose shtypese qe i pershtatet peshes femerore :p
 
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

per mua mendoj se 62 kg jan shum per 1.69-1.70 ,,, diku te 57-58 jane ne rregull
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

19 Nese jeni e gjate 1.68cm, pesha juaj ideale = 61.2 kg.

LoL i bje qe un te jem mbipeshe hahahahah asiher kush i nxjerr kto konkluzione , po un qe boj palester dhe jam 72 kg si i bohet po skam kg dhjami i kam muskuj i bje perseri qe jam mbipeshe pffff prralla koti . Mu me pesho 30 kg i cice hahahahah
 

BjOnDi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë

Po un qe jam 1.85? sa duhet te jem :(
 
Top